TEST: elektromobil Kia Soul EV (2. díl)

redakce - 11 Březen 2016

Po včerejším prvním dílu testu elektromobilu Kia Soul EV přinášíme dnes druhé pokračování. Jak se v elektroautě jezdí a jak daleko ujede?auto test elektromobilu Kia Soul EV

Konektory pro nabíjení elektromobilu Kia Soul EV se nacházejí přesně uprostřed přední masky
foto: Kia

autor: Ing. Radovan Burkovič

Jízda je příjemná, velmi tichá, plynulá, i nástup rekuperace lze lehce ovládat. Brzdy jsou dobře dimenzovány a 1,5 tuny provozní hmotnosti spolehlivě zastaví. Přes tachometrových 154 km/hod. jsem se s vozem na dálnici nedostal.

Dle výrobce elektronický omezovač nedovolí elektromotoru s výkonem 81 kW více než 145. To bylo už součástí testu baterií a dojezdu až 212 km na jedno nabití, jak píší reklamní materiály.

Když jsem převzal na 97% nabitý vůz, ukazující pouhých 120 km dojezdu a honil ho s topením v chladných +6 °C s protivětrem naplno rychlostmi 136 km/h a více po dálnici za Brnem, tak na 40 km jízdy jsem spotřeboval 53 % kapacity baterie.

Průměr byl dokonce 20,9 kWh/100 km. Z toho by se dalo usoudit, že dojezd se vším všudy bude jen 80 km. A se vzpomínkou na slovenskou síť Greenway si říci - oni ti Slováci dobře vědí, proč mají rychlonabíječky na hlavních tazích co 50-80 km.

Ale ani Kia Soul EV není primárně vozem na dálniční vzdálenosti a ubrat rychlost se vyplatí. Nemusíte hned klesat k 80-90 km/h, jak jsem to činil na stejné trase s Nissan Leaf, přestože ten má aerodynamický tvar. Kdežto Kia Soul EV, z podstaty své krabicovité karoserie, aerodynamiku letící cihly.

Na 94 % jsem ji dobil na rychlonabíječce Rami Café ve Vyškově (více nedovolí z důvodu ochrany baterie proti přehřátí a požáru) a po R35 a D1 se vydal do Ostravy. S tempomatem na 100 km/h, vyhříváním sedadla řidiče a volantu.

Na rychlonabíječce jsem si auto ještě předtopil, v kavárně se posilnil, probral se emaily a za 35 minut přidal 10,5 kWh do baterií. Současně jsem si otestoval pohodlí aplikace evmapa.cz, která Vás v mobilu či emailu informuje o probíhajícím nabíjení a ohlásí i ukončení. Včetně počtu kWh a ceny.

Při té příležitosti jsem se trochu podivil ráně, kterou vydávají dálkově otevíraná dvířka k zásuvkám v čumáku vozu. Až jsem se zlekl, že jsem něco rozbil.

Zhruba od Olomouce lilo jako z konve, v Hranicích sníh s deštěm a v Ostravě už mokrý sníh a jen +1 C. Povedlo se mi tak dojet do 130 km vzdálené Ostravy-Poruby k nabíječce VŠB-TU bez nabíjení.

Sice na symbol želvy s 3 % kapacity baterie, ale to zkušení elektromobilisté neřeší. Víc se vymyslet nedalo. Po vyjetí od vyškovské rychlonabíječky jsem měl dojezd dle počítače auta minus 15 km oproti vzdálenosti dle navigace.

Topení vozu by mi ubralo ještě nějakých 10 km a to už bych se musel zdržet na pomalé nabíječce v Prostějově, v Novém Jičíně nebo na rychlejší v Klimkovicích, kousek před cílem. Případně jet oklikou přes rychlonabíječku ve Valašském Meziříčí. A to se mi nechtělo.

auto test elektromobilu Kia Soul EV 2016

foto: archiv autora

Zde je nutno pochválit programátory a techniky Kia, auto opravdu velmi dobře odhaduje zbylý dojezd. Spotřeba opravdu odpovídá.

Má sice stejný nešvar, jako Nissan Leaf, kdy okolo 10 km zbývajícího dojezdu nasadí na přístrojovou desku místo jednociferného čísla dvě výhružné pomlčky (Peugeot Ion ukazuje až k 1 km), ale na obrazovce navigace lze přepnout do módu sledování spotřeby a tam je vidět více.

Včetně nejbližších nabíječek, kilometrového dojezdu k nim a dle barvy, na první pohled, i zda to lze, nebo jsou příliš daleko.

Také se můžete bavit online sledováním, kolik energie právě žere motor, kolik elektronika vozu a kolik topení/klimatizace.

Včetně předpokladu dojezdu s topením/klimatizací a bez nich. Ovšem velké rozdíly nenajdete, v průběhu tempomatové jízdy byl rozdíl po třetině ujeté vzdálenosti směšných 3 km.

auto test elektromobilu Kia Soul EV 2016

foto: archiv autora

Spotřeba pak oscilovala podle profilu terénu od 4 do 25 kWh, obvykle byla kolem 17 kWh. Z velkého kopce tempomat dokonce několikrát rekuperací brzdil. S ujetou vzdáleností se pak snižoval rozdíl mezi dojezdem a vzdáleností od cíle, plynulá jízda dělá bateriím dobře.

Prohlédnout si můžete i rostoucí strom nad Vaším autem a stupeň ekologické jízdy. Ten byl na trase Vyškov-Ostrava 5 z 8 a stromeček se rozkošatil do 2/3 s průměrnou spotřebou 17,4 kWh/100 km.

Auto si ukládá veškeré jízdy mezi vypnutím a zapnutím a tak máte zpětně k dispozici datum, počet ujetých kilometrů a průměrnou spotřebu. Nastavit lze i varování před vybitím, od kolika procent baterie a co má auto vyvádět, abyste nezůstali někde viset.

auto test elektromobilu Kia Soul EV 2016

foto: archiv autora

Při zmíněných 3 % baterie auto ukázalo i dobu potřebného normálního nabíjení 4 hodiny 15 minut ze zásuvky 400V 16A červený pětikolík nebo Mennekes, tedy s využitím plného výkonu 6,6 kW palubní nabíječky.

To je při nedostatku rychlonabíječek v ČR velká pomoc, za hodinu nabijete čtvrtinu z 27kWh baterie. Na nabíječce VŠB-TUO jsme se potkali s menším konkurentem, nabíjelo tam černé BMW i3 ze Zlína.

Po krátkém nabíjení jsem vůz dovezl domů do garáže a nechal přes noc nabíjet z běžné domácí zásuvky 230V 16A nočním proudem do plna.

auto test elektromobilu Kia Soul EV 2016

foto: archiv autora

Plynulost jízdy a spotřeba měli vliv na ranní výpočet dojezdu, počítač hlásil 100% baterie a 133 km. Pravda, k reklamním 212 km hodně daleko, ale zato reálných a při tempomatových 100 km/h. Odpoledne, po městském ježdění v +3 C, byl dojezd 96 km, 75% baterie.

Z dojezdu ubylo 37 km a skutečně najeto bylo 38 km. V pohodové dojezdové vzdálenosti z Ostravy, která se ráno ukázala na obrazovce vozu jako zelená kružnice v mapě, tak byl vzdušnou čarou jak moravský Olomouc, tak i Vyškov, polská města Krakow, Katowice a Opole či slovenská Žilina. V červené kružnici maxima i Brno.

auto test elektromobilu Kia Soul EV 2016

foto: archiv autora

Další testování probíhalo v městském provozu s dětmi, rodinou a služebně. Včetně občasných čtyřproudovek a dálnic. Venkovní teploty jen výjimečně přes poledne stouply k +12 °C, většinou se držely nad nulou, takže vyhřívání všech sedadel, volantu a topení na +22 °C jsme využívali denně.

Rodina si komfort velmi pochvalovala, byl zase o stupínek výš než u obou Nissanů a o několik výše, než u Peugeotu Ion. Spotřeba se držela na 17 kWh/100 km. Níže jsem se s topením a častou jízdou mimo město nedostal.

Cenově je to podle toho, za kolik nakoupíte 1 kWh = za tolik jezdíte. Když jsem nabíjel zdarma, tak za nulu. Když nočním proudem, tak 2,50 Kč/1 kWh. Pak 100 km přišlo na 42,50 Kč, tedy kilometr na necelých 43 haléřů.

Zmíněný pan Janda jezdí Prahu a okolí v zimě rychlostmi do 105 km/h, snaží se předtápět a jezdit na klimatizaci. Má 14,5 kWh/100km. Když bylo párkrát přes zimu tepleji, hned šla spotřeba po desetinách dolů.

V teplejších dnech už jezdil cca co 1% úbytku baterie, to ujeté 2 km. Stačí opravdu jen jeden den čistě v městském provozu, kam je asi vůz nejvíce určen, a hned jde spotřeba dolů. Což mohu potvrdit.

Po městě s rychlostmi do 50 km/h vykazuje auto okamžitou spotřebu dokonce kolem 7 kWh/100 km. Ostatně manželka pana Jandy se dostala v létě ve městě bez klimatizace na průměr 12 kWh/100 km a on na 14.

Na ostravských rychlonabíječkách ČEZu se skoro vybitý vůz dokázal za +-30 minut do 80 % kapacity baterie k další jízdě. Dobil okolo 20 kWh. Na pomalých nabíječkách se zásuvkami Mennekes vždy poslušně 6,6 kWh za hodinu nabíjení, jak mu dovolila kapacita jeho palubní nabíječky.

Kromě zpáteční jízdy do Brna byla dálkovou zkouškou i jízda Ostrava-Zlín po D1 s krátkým úsekem přes Přerov po místních komunikacích. Najetých 140 km, převážně tempomatovou rychlostí 110 km/h v +6 °C, převýšilo prvotní dojezd o 13 km a pořád ještě zbývalo 10 km a 8 % kapacity baterie. Spotřeba rovných 17 kWh/100 km.

Netopil jsem ovšem, protože sluníčko prohřívalo interiér více než dostatečně. Zpátky jsem vyrážel odpoledne, 76 % baterie a 102 km dojezdu, schválně přes hornaté Beskydy. Kupodivu po 55 km měla baterie stále ještě 41% a 54 km dojezdu.

Rychlonabíječka Inchanet ve Valašském Meziříčí ji za 20 minut dobila na 83 % a 117 km dojezdu, doplnila 11,9 kWh. Jak rychle pak klesá nabíjecí výkon u skoro plné baterie, ilustruje další nabíjení z 83 % na 92 %, které trvalo 10 minut a doplnilo jen 2,6 kWh.

Se 129 km dojezdu jsem rychle najel na dálnici a 80 km do Ostravy absolvoval tempomatovými 136 km/h. Dojezd při okamžité spotřebě až 40 kWh/100 km rychle klesal a doma jsem byl s 10 % baterie a 15 km zbývajícího dojezdu.

auto test elektromobilu Kia Soul EV 2016

foto: archiv autora

Při jízdě druhý den do Brna s rychlonabíjením ve Valašském Meziříčí, kde jsem se střídal s Tesla Model S pana Kubiše, jsem auto nijak nešetřil způsobem jízdy ani topením.

Vzhledem k dopoledním pojížďkám v Ostravě jsem dojížděl na poslední dílky baterie (dojezd 12 km a 11 % baterie). To se mi vymstilo následně pár kilometrů před Brnem.

Stojan mne tentokráte nepustil po 34 minutách s nabitím 20,4 kWh přes 83% a já se se 110 km dojezdu vydal v +3 °C do 122 km vzdáleného cíle.

Po 60 ujetých kilometrech jsem sice skóre srovnal, pak měl dokonce pár kilometrů dojezdu navrch, ale objížďka a kopce na dálnici těsně před Brnem mne dorazily.

Potupně, s čárkami místo dojezdu a 5 % baterie (1 dílek), jsem musel po 119 km využít rychlonabíječku ČEZu u AAA Auto, jen 8 km před cílem. Náladě nedodal ani prudký liják, který přešel ve sníh s deštěm. Vracel jsem tak vůz alespoň nabitý. Za 38 minut na 83 %, 23,5 kWh, dojezd 110 km.

Celkově lze říci, že svezení Kia Soul EV je o třídu výše než Nissanem Leaf nebo Volkswagen e-Golf. Výbavou je na tom také o krok před nimi.

Rozdíl zhruba 100 tisíc Kč mezi cenami Soulu a Leafu je vzhledem k vlastnostem Soulu malý, určitě by si Kia mohla říci více. Nebo se Nissan zamyslet, zda nezaostává a nechce moc.

Naopak Volkswagen by se měl konečně vzpamatovat a jít s cenou elektromobilů hodně dolů. Startovat e-Golf na 930 tisících, navíc s nutností ještě spoustu věcí vůči Kia Soul EV dokoupit, je opravdu přehnané.

Ostatně, už jeho malý elektromobil e-Up!, který je jen o 100 tisíc levnější než o třídu větší Leaf, je předražený. Kia Soul EV se v tomto období zdá na českém trhu nejlepší volbou mezi prodávanými elektromobily v poměru užitek/cena, i dojezdově je na tom velmi slušně.

Pokud by ještě mírně zlevnila, pak budou mít její konkurenti opravdu velký problém.

vlastní
Zpět na HybridPřidat komentář
Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Dobrý den,
můžete někdo poradit jak doplnit dobíjecí stanice aby se nabízeli v dobíjecích stanicích a né v bodech zájmu v navigaci ? Dájí se dohrát např ČEZu nebo dalších poskytovatelů bez nutnosti dojezdu na místo ?
Děkuji

Obrázek uživatele Jan Horčík

S tímto doporučujeme obrátit se přímo na české zastoupení automobilky Kia.

---

šéfredaktor Hybrid.cz

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Dobrý den,
mohl bych požádat o info jaký kabel a kde je možné zakoupit k rychlo dobíjení vozu KIA Soul ? Máme k dispozici dobíjecí kabel s koncovkou Mennekes pokud by se dali dokoupit pouze redukce. Podařilo se někomu najet v propagačních materiálech uváděných 212 km na jedno dobití ? Pokud ano za jakých podmínek ? Při vypnutí "všeho" krom motoru, denního svícení a velmi lehkou nohou jsem se nedostal přes 195 km s max vyjetím.
Děkuji

KIA Soul jsem měl velmi krátce, abych mohl otestovat dojezd. Doporučuji pořídit kabel na pětikolík 400V/32A, na kterém se dá nastavit i velikost nabíjecího proudu 6 - 32A (dá se pořídit do 7mi tis). Redukce na ostatní zásuvky lze již vyrobit bez problémů doma, něco se dá i koupit. Protože vůz nabíjí 1 fází, dá se při pořízení roztrojky (a pootočení fází) nabíjet 3 taková auta najednou (Nissan Leaf, e-NV200, ...) bez jakéhokoli omezení - např. Vaňkovka v Brně. Další možností je pořízení přenosného wallboxu se zásuvkou Mennekes (toto řešení je dražší a méně elegantní, wallbox se také zapojuje na zásuvku 400V/32A nebo přes redukce na jiné zásuvky).

Obrázek uživatele Radovan

V daném vozidle byly 2 druhy nabíjecích kabelů a oba jsem využil. Tedy jak běžný pro domácí nabíjecí "běžná domácí zástrčka Schuco 230V 10A/Yazaki zástrčka do vozidla" pro noční nabíjení doma nebo nabíjení v práci (výkon 2,3 kW), tak "zástrčka Mennekes/Yazaki zástrčka do vozidla" pro rychlejší nabíjení ze zásUvek Mennekes na pomalých sloupcích ČEZ/PRE, abych nabíjel na cestách Kiu rychleji výkonem její palubní nabíječky 6,6 kW (domácí zásuvka na nich dává 3,6 kW výkonu, Mennekes až 22 kW výkonu). Tedy na většině míst, protože rychlonabíječek má ČEZ jen 10, zato pomalých 40.
Zeptejte se prodejce,zda Vám přidá v ceně i kabel Mennekes, jinak si ho určitě pro ježdění pořiďte (tedy pokud máte v okolí zásuvky Mennekes). Jinak taky potěší nabíjecí kabel "zástrčka 400V 16A červená pětikolík/Yazaki zástrčka do vozidla", kterou má u nás každý rodinný domek a dává výkon 11 kW, takže opět můžete Kiu nabíjet 2-3x rychleji než z domácí zásuvky Schuco.

---

BEV Peugeot Ion nový 4/2014, dnes 96 tis. km, 5/2016 2.ojetý ženě, dnes 46 tis. km (60 celkem), ekolo Agogs SilverGo 10/2013, dům FVE 3,6kWp 9/2009, ohřev vody solár Vaillant 6/2010, vlastní studna 1999, dřevodům sendvič panel 2000, permakulturní zahrada 2017, zachytávání dešťovky 880L Keter 4/2020.

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Děkuji za informace. Kabely jsem už nakoupil, teď už jen čekám na vysněné autíčko které budu snad mít v polovině července už doma.... Už aby to bylo.... ;)

Redakce, halóóó, budíček, už je 14-tého!!!
Nebo chcete být poslední, kdo napíše o tom, že stát rozdá na podporu nákupu elektromobilů firmám 80 milionů Kč???
Ceskenoviny.cz o tom informovaly už 11.3.

---

Hyundai Kona 64kWh, 18.500 km
Nissan Leaf 40kWh, 37.400 km

Obrázek uživatele Radovan

Asi bych řekl, že redakce prostě jen neregistruje malé plivnutí do dotačního oceánu.

To i na svůj oblíbený gender dávají socani 5x více :-( Tady se dělaj velký prachy, byť je to (diplomaticky řečeno) zcela k hovnu http://www.mpsv.cz/cs/24475 MSPV vyčlenilo na projekty podporující rovnost žen a mužů na trhu práce 400 milionů korun.

---

BEV Peugeot Ion nový 4/2014, dnes 96 tis. km, 5/2016 2.ojetý ženě, dnes 46 tis. km (60 celkem), ekolo Agogs SilverGo 10/2013, dům FVE 3,6kWp 9/2009, ohřev vody solár Vaillant 6/2010, vlastní studna 1999, dřevodům sendvič panel 2000, permakulturní zahrada 2017, zachytávání dešťovky 880L Keter 4/2020.

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Pane Radovane, prosím zkuste zapátrat pro jeden HW - mobilní nabíječku se vstupem Mennekes a výstupem Chademo s výkonem 8...12kW a hmotností do 12kg.
Mohlo by z toho být zajímavé téma....

Elektronům Zdar!

Obrázek uživatele ePavel

Přenosných CHAdeMO nabíječek s výkonem 20kW jsem viděl několik. Bohužel, ta nejlevnější stála 250.000. Zatím tedy není reálné si ji pořídit, mě by se také moc hodila.

---

Od r. 2013 najeto 370.000 el. km.
www.nabijecikabely.cz http://ts.la/pavel4572
Nekrmím Trolla42 a vulgární pablby.

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Hodila by se to jo.
Kolik by jste byl ochoten za ní zaplatit? Jak velká by měla být (rozměry)? Kolik hmotnost?

Obrázek uživatele Radovan

Promiňte, ale nerozumím, o čem píšete. Stavte se na Amper - dnes jsme tam byli na konferenci Perspektivy elektormobility a pak procházeli výstaviště - a tam je nabíječek přehršle.

---

BEV Peugeot Ion nový 4/2014, dnes 96 tis. km, 5/2016 2.ojetý ženě, dnes 46 tis. km (60 celkem), ekolo Agogs SilverGo 10/2013, dům FVE 3,6kWp 9/2009, ohřev vody solár Vaillant 6/2010, vlastní studna 1999, dřevodům sendvič panel 2000, permakulturní zahrada 2017, zachytávání dešťovky 880L Keter 4/2020.

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Také jsem tam byl; jeden posluchač se mimojiné ptal čezů, zda "mobilní" nabíječky jsou v plánu, leč bez odpovědi.
Na mysli je takový HW (viz výše), co si vezmu ssebou na delší trasu do kufru auta, má na vstupu 3x400V a výstupem je Chademo.

Obrázek uživatele Radovan

Něco podobného vláčel sebou na Etour Europe loni majitel Renaultu Zoe, dokonce snad spojoval na vstupu i více zásuvek 230V 16A. Ovšem z druhé strany CHAdeMO nebylo. Jinak jediné mobilní CHadeMO bylo v Třinci loni o prázdninách na betonové patce od ČEZu. To ale do kufru nedáte :-)

---

BEV Peugeot Ion nový 4/2014, dnes 96 tis. km, 5/2016 2.ojetý ženě, dnes 46 tis. km (60 celkem), ekolo Agogs SilverGo 10/2013, dům FVE 3,6kWp 9/2009, ohřev vody solár Vaillant 6/2010, vlastní studna 1999, dřevodům sendvič panel 2000, permakulturní zahrada 2017, zachytávání dešťovky 880L Keter 4/2020.

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

ta podpora skončí u ČEZu, EON možná nějaká radnice a firmy co se motají kolem EV. Na normální lidi normálně nedojde.....podpora je zde na úrovni "0"

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

to je zbytečná informace :) 80 mega je jako prd ve větru a navíc firmám?? To je pouze administrativní záležitost v rámci dohody o koncepci dopravy ve státu kde primární je CNG, tzn elektro aby se neřeklo, škoda slov chlapče ;)

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Pořádně jsem to neštudoval, ale nevidím v tom moc reálnou šanci dotaci získat. Píšou,že přidělení bude formou soutěže, ale jak to budou hodnotit nepíšou. Jestli podle ročně ušetřeného CO2?
Byla by z toho podpora pro 240 aut ve výši 330t kč. Pakliže by na dále zminovanou podporu na nabíječku byla podpora z dalěích peněz.

Snad něco více řekne pán z MPO na semináři na Amperu.

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

mzp.cz/cz/articles_151029_HN_dotace_ekoauta

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

To je odkaz na článek s obecnými informacemi z minulého roku, který nesouvisí s diskutovanou podporou 80mil. podnikatelů MPO.

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Já se už fakt těším až takovýhle auta budou v autobazarech. Dlouho to trvat nebude. Třeba v sss mají teslu ale jestli je na prodej? kdo ví?

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Nevite nekdo kolik stoji u Soul EV (pripadne u jinych aut) pravidelny servis a jak casto se ma delat? (pocitam ze to ais bude mene nez u spalovaku, ale o kolik)?

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Roční prohlídka Kia EV Soul( nebo 15 tis. km), dle Kia ČR, 1,3 hodiny. U NH car Čestlice, vychází na cca 780,- Kč včetně DPH. V první roce se jedná jen o prohlídku vizuální, nic se nemění, maximálně osahává a dokumentuje. Každým druhým rokem se mění pylový filtr a brzdová kapalina, pak snad cena kolem 2000,- Kč. Při letmém prohlédnutí manuálu jsem měl pocit, že pylový filtr je za schránkou u spolujezdce a popis jak filtr vyjmout a vyměnit. Do diskuse- po téměř ročním jezdění, dlouhodobý průměr v zimě vystoupal na 14,6 kWh/100km, při oteplení na cca 10°C zlepšuji na 14,5 kWh/100 km. Jezdím především po městě. Janda

Mám Soul EV od listopadu a podle předpisu chtějí ho vidět každé 15000 km, co mi zdálo moc často. Mám např. Citroena C5 1,9 diesel, který chce servis každé 30 tis. km. Nevím, jestli s novým typem jsou u Kiy ještě opatrní. Poněvadž jsem zatím jel jen málo přes 8000 km, neznám ještě cenu prohlídky.

Mimo chodem jsem minulý týden jel z Mladé Boleslavi do Kamenického Šenova a zpět (124 km) po dobíjení u ČEZu na 93% a zbylo mi po návratu ještě 30 km. Tempomat na 90 km/h kde to bylo možné, což je reální rychlost 85 km/h. Topení jsem měl puštění jen na cestě zpátky (vždy na 19°C), pro jistotu a protože slunce se občas ukázalo. Příště budu méně opatrný.

Největší hrůza je, když dorazíte k rychlonabiječce ČEZu a displej ukáže "card error". Naštěstí to (zatím) bylo vždycky špatně ukončení nabíjení předchozího zákazníka a zmáčknout jedno tlačítko stačilo, aby se dalo začít nabíjet.

---

Rhythm and Blues, Heart and SoulEV

Obrázek uživatele Radovan

Garanční servis Peugeot Ion jednou za 20 tis. km nebo 1x ročně, naposledy 2 tis. Kč s DPH, z toho 1 tis. Kč kabinový filtr, zbytek práce. Holt jezdíme na Ostravsku a je to znát. Byl černý jak bota.

---

BEV Peugeot Ion nový 4/2014, dnes 96 tis. km, 5/2016 2.ojetý ženě, dnes 46 tis. km (60 celkem), ekolo Agogs SilverGo 10/2013, dům FVE 3,6kWp 9/2009, ohřev vody solár Vaillant 6/2010, vlastní studna 1999, dřevodům sendvič panel 2000, permakulturní zahrada 2017, zachytávání dešťovky 880L Keter 4/2020.

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Sááákryš pane Radovane to je ale myšlenka. Mohl byste nám ten filtr ukázat na fotce? To by byla velice zajímavá rekvizita z reálného provozu a parametry k tomu tzn 20.000 km / 1 rok provozu??

Obrázek uživatele Radovan

Pozdě, již byl ekologicky zlikvidován samotným servisem :-). Nicméně zkusím na to pamatovat a pokud v dubnu 2016 při druhé garančce bude opět výměna, zdokumentuji fotograficky.

---

BEV Peugeot Ion nový 4/2014, dnes 96 tis. km, 5/2016 2.ojetý ženě, dnes 46 tis. km (60 celkem), ekolo Agogs SilverGo 10/2013, dům FVE 3,6kWp 9/2009, ohřev vody solár Vaillant 6/2010, vlastní studna 1999, dřevodům sendvič panel 2000, permakulturní zahrada 2017, zachytávání dešťovky 880L Keter 4/2020.

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Ok to by bylo supr myslím, že to je pádný argument do případné diskuze o stavu ovzduší, kde myslím že zbytek republiky si neumí moc představit jak to reálně tam u vás vypadá a přiznám se že i mě by to zajímalo ;)

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Servis Leaf:
1x á 12 měsíců anebo 30tis km (co je dříve). Cena 1499,- s dph, největší položka výměna jediného filtru na autě - pylový 750,-, nejmenší položka umytí v myčce á 1,-. That's all.
e-Soul to asi bude mít podobné.

Elektronům Zdar!

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

A nebyvaji treba problemy s reznutim brzd? (Kvuli nizkemu pouzivani u EV) - ja s tim mam pravidelne problem pri prohlidkach i u spalovaku (moc nebrzdim)....

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Ono se to, jak píšete, nabízí, ale není tomu tak. Lupínek je parkován pod širým nebem od uvedení do provozu, jezdí denně a kotouče jsou nerezavé (navíc vnitřky AL ráfků jsou na pohled čisté). Přece jenom se trochu brzdí - to i proto, že když je nabito na full, tak auto motorem nebrzdí či neznatelně, tož brzdy jsou v akci. Jinak dojezdy na křižovatkách, kdy nejste sám v koloně, musíte jet více-méně brzda-plyn. Jinak brzdný účinek motoru je až 30kW a to stačí na udržení rychlosti i z kopce 14%.

Elektronům Zdar!

Z článku nejvíc oceňuji tu pasáž, kde se u Kia Soul EV popisuje mód sledování spotřeby.
Taky při jízdě Leafem online sleduji, kolik energie právě žere motor, kolik elektronika vozu, kolik topení/klimatizace. Ovšem neřekne mi to EV, ale musím k tomu mít na mobilu zapnutou aplikaci Leaf Spy Pro.
Mapa nejbližších nabíječek, vzdálenost k nim a podle barvy jestli k nim dojedu v pohodě nebo "na elektrické páry" - o tom se mi může jen zdát, to je výsadou CarWings, obyčejný Connect to neumí. Snad to bude umět nový Connect EV, který by měl být v nových Nissanech Leaf. Takže z tohoto úhlu pohledu je na tom Kia Soul jednoznačně lépe než Nissan Leaf II.generace dostupný na českém trhu.

Další velice zajímavá věc je historie. Sice si to píšu ručně do mobilu, ale pokud si to ukládá EV automaticky, je to super.

Kia Soul bych si asi nekoupil, od začátku se mi nelíbila vzhledově - ani v klasickém provedení, ani jako EV. Trochu to může napravit barevné provedení - např. při testu v Autosalonu byla Kia Soul v červené barvě s černou střechou a docela pěknými litými koly, to vypadalo dobře. Přesto nikomu neberu jeho vkus, asi se najdou lidi, kterým se může líbit a kteří si tento EV koupí. Nakonec ani Nissan Leaf se spoustě lidí nemusí líbit.

Už aby tu byl 31.březen - těším se jak malý kluk. :-)

---

Hyundai Kona 64kWh, 18.500 km
Nissan Leaf 40kWh, 37.400 km

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

škoda že je většinou vše v AJ, Nissana jsem si dovezl dal jsem si němčinu, ale bibli s návodem jsem nečetl,takže ani pořádně nevím k čemu ten carwings slouží. A leaf spy pro je placené a zase v AJ,budu dále jen normální uživatel EV jako posledních 10let........u KIA se mě líbí že je snad vše pěkně v CZ a děti se během cesty můžou pobavit

Obrázek uživatele Radovan

Opravdu je vše v češtině a sám si to můžete navolit.

---

BEV Peugeot Ion nový 4/2014, dnes 96 tis. km, 5/2016 2.ojetý ženě, dnes 46 tis. km (60 celkem), ekolo Agogs SilverGo 10/2013, dům FVE 3,6kWp 9/2009, ohřev vody solár Vaillant 6/2010, vlastní studna 1999, dřevodům sendvič panel 2000, permakulturní zahrada 2017, zachytávání dešťovky 880L Keter 4/2020.

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Od pana Radovana malý PR článek.........co napsat jiného?!cena je na prvním místě, a o dojezdu kde KIA všude papíruje 212 km ani zmínka....... mě by stačilo, tak kdyby se dalo sehnat ojeté za 400 tak 180km, jinak nic moc

Obrázek uživatele Radovan

Píár článek se píše poněkud jinak milý anonyme. Tohle je skutečné zkoušení. Ostatně jsou tam i negativa. Ovšem jak jsem napsal na konci, z prozatím zkoušených aut na trhu v ČR vychází nejlépe.

---

BEV Peugeot Ion nový 4/2014, dnes 96 tis. km, 5/2016 2.ojetý ženě, dnes 46 tis. km (60 celkem), ekolo Agogs SilverGo 10/2013, dům FVE 3,6kWp 9/2009, ohřev vody solár Vaillant 6/2010, vlastní studna 1999, dřevodům sendvič panel 2000, permakulturní zahrada 2017, zachytávání dešťovky 880L Keter 4/2020.

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

positiva převyšila negativa,každej si udělá obrázek až si jej zapůjčí na den dva??? Se budu muset podívat za kolik zapůjčují takový škopek z Koreje........

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Zdarma

kia.com/cz/kampane/testovaci-jizda/

Obrázek uživatele honza.t

Renault ZOE
http://www.usporne.info/1376-elektromobil-renault-zoe-prvni-test-v-cesku/

Obrázek uživatele Radovan

Ten test znám a kolegy taky sleduji. Nicméně jak píší "Test byl krátký a tak jsem nevyjel ani celou baterii a nemohl si přímo ověřit dojezd.", což považuji za zásadní nedostatek. Proto vždycky elektromobily tahám přes půlku republiky a mám je minimálně na týden či více, abych je pořádně vyzkoušel. Musí dostat zabrat běžným provozem, ne se jen povozit. Sice je nemám na několik měsíců, jak to dělá profesionálně (a taky samozřejmě je za to placený a živí se tím) Rasťo Chvála ze Slovenska, ale měsíc v kuse už se třeba u Leafu podařil.

---

BEV Peugeot Ion nový 4/2014, dnes 96 tis. km, 5/2016 2.ojetý ženě, dnes 46 tis. km (60 celkem), ekolo Agogs SilverGo 10/2013, dům FVE 3,6kWp 9/2009, ohřev vody solár Vaillant 6/2010, vlastní studna 1999, dřevodům sendvič panel 2000, permakulturní zahrada 2017, zachytávání dešťovky 880L Keter 4/2020.

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

To mi připomíná Rimmrovo vyprávění o expedici do strojovny nebo o telegrafních sloupech 20. století:-)) Možná by se to dalo nějak početně zprůměrovat a dost podstatně zkrátit, hm? Jinak to nevypovídá moc o autu samotném, spíš o autorově duševních pochodech (nic proti nim, ale není to už moc o autě).

Nesouhlasím ale, že by s Kiou Soul nemělo smysl ubrat na dálnici rychlost a tím dojet dál. Má možná aerodynamický koeficient letící cihly (ovšem kterou stranou ta cihla poletí, že?), ale to mají kamiony taky. Aerodynamický odpor narůstá s rychlostí u každého auta (exponenciálně) a každé auto s nenulovým aerodynamickým odporem má svou optimální cestovní rychlost (vzhledem k průměrné spotřebě). Škoda, že ji autor článku nezjistil

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Aerodynamický odpor narůstá se čtvercem (kvadrátem, druhou mocninou) rychlosti, nikoliv exponeciálně.

Kdo na dálnici nechce spěchat, může se zavěsit za nějaký kamion a tím ušetří spoustu energie.

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Pravda, už blbnu na kvadrát, s rychlostí roste odpor vzduchu s druhou mocninou.

Vlastně to asi ani není třeba zkoušet, u elektromobilů bude asi ekonomická rychlost trochu jinde, než bychom si přáli a potřebovali:-)

hátétépé//physics.stackexchange.com/questions/12874/why-is-55-60-mph-optimal-for-gas-mileage-of-a-passenger-car

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Ale zjistil, napřed čumákem, protože dveřmi by to asi žralo daleko víc a bylo to nepohodlné i když zábavné... ;)

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

No optimalni cestovni rychlost je obecne u aut velmi mala, mne to u spalovaku vychazi na 60km/h (nejnizsi rychlost, kdy je motor schopny tahnout na 4 rychlosnti sutpen z 5).
S ohledem na to, ze u elektrickeho auta neni ten efekt jako u spalovaku (cim nizsi zarazeny stupen, tim vice vyrobene energie se ztrati v motoru) tak u EV ta rychlost bude jeste mensi...

Článek se mi líbí, ale tohle přirovnání mě prostě totálně rozsekalo... :DDD díky oběma autorům

Obrázek uživatele Vasek e-UP

zdravim,nadsenci dejte tip na cestu Plzen—Brno mimo dalnici na nabijecky,kde je to tutove funkcni.Chci pravdepodobne podniknout jizdu,,zazitek''!!na Amper.Kdyztak na mail 728333363@centrum.cz

Obrázek uživatele Radovan

Záleží hodně na tom, čím elektrickým pojedete. Pokud Peugeotem Ion, co máte v nicku, tak hodně opatrně s rychlostí (max.80) a bez topení (jen vyhřívání sedadla). Z Plzně s plně nabitým na Prahu, Duhová ulice, CHAdeMO ČEZ 98 km po dálnici, tak hodinu a půl. Zatím není potřeba čip ČEZu. Z Prahy Pardubice 116 km po dálnici nedáte (Poděbradská 292, CHAdeMO Auto Inn, nutno dohodnout nabíjení předem telefonicky), doporučuji po staré cestě přes Kolín, minete jistotu pomalou nabíječku Míru 22, Cerhenice, kdyby bylo potřeba. Pak ale bude potřeba přístupový čip ČEZu. Bude to 103 km a 3 hodiny jízdy. Z Pardubic se budete muset dostat do Troubska u Brna na nabíječku NetDataComm, nutno se registrovat na evmapa.cz a nabít si účet, mají 10,- Kč / 1 kWh. Ale stačí Vám dobíjet jen tolik, aby jste se dostal do Brna buď na Spilberg Office nebo k AAA Auto(ČEZ), kde je zatím CHAdeMO zdarma. Ovšem tenhle úsek je největší průser, 129 km a 2,5 hodiny jízdy přes Vysočinu. Takže pro Peugeot Ion je nutno ještě cestou dohodnou nějaké nabíjení u hospody nebo kempu nebo v průmyslovém areálu. Já tam nouzově nabíjel dodávku Nissan eNV2OO v 03 hodin v noci a není to žádný med. S Leafem nebo Kia Soul EV by jste to zvládnout tak tak měl.
P.S. Pokud to neberete jako zábavu, jeďte elektrickým vlakem. Za 4 hodiny není co řešit.

---

BEV Peugeot Ion nový 4/2014, dnes 96 tis. km, 5/2016 2.ojetý ženě, dnes 46 tis. km (60 celkem), ekolo Agogs SilverGo 10/2013, dům FVE 3,6kWp 9/2009, ohřev vody solár Vaillant 6/2010, vlastní studna 1999, dřevodům sendvič panel 2000, permakulturní zahrada 2017, zachytávání dešťovky 880L Keter 4/2020.

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Mam volne vstupenky na Amper a z Prahy bych se někdy možná přidal? Z Plzně do Prahy asi pohoda ne?...a pak na HK a dolu do Brna

Obrázek uživatele Vasek e-UP

Horni cesta se zda po chademo jednoznacne lepsi,ale Pardubice-Brno asi 135 to nedam,

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Dobrý den,
v čem je svezení s Kia Soul EV o třídu výše než s Nissanem Leaf nebo Volkswagen e-Golf? Jak píšete. Nějak tomu nerozumím. Děkuji.

Obrázek uživatele Radovan

Přečtěte si článek, je to tam napsáno. Ostatně i zde v diskusi si od majitelů Nissanů Leaf můžete přečíst, co všechno umí Kia ve standartu navíc.

---

BEV Peugeot Ion nový 4/2014, dnes 96 tis. km, 5/2016 2.ojetý ženě, dnes 46 tis. km (60 celkem), ekolo Agogs SilverGo 10/2013, dům FVE 3,6kWp 9/2009, ohřev vody solár Vaillant 6/2010, vlastní studna 1999, dřevodům sendvič panel 2000, permakulturní zahrada 2017, zachytávání dešťovky 880L Keter 4/2020.

ok - pěkný článek.
To porovnání s eSoul-Leaf jste dělal s Leafem v základní výbavě? Ovšem je pravda, že třeba konektivita v Leafu je při porovnání s konkurencí děs.

---

cca 240tis km na elektřinu - www.qauto.cz

Obrázek uživatele Radovan

V základu Zbyňku, u Kia Soul EV je ovšem základ de facto plná palba, protože přikoupit lze pouze paket Seat, což jsou kožená sedadla s vyhříváním a odvětráváním. Jinak tam jsou látková s vyhříváním. Prostě Kia Soul EV je fakt jinde, než Nissan Leaf.

---

BEV Peugeot Ion nový 4/2014, dnes 96 tis. km, 5/2016 2.ojetý ženě, dnes 46 tis. km (60 celkem), ekolo Agogs SilverGo 10/2013, dům FVE 3,6kWp 9/2009, ohřev vody solár Vaillant 6/2010, vlastní studna 1999, dřevodům sendvič panel 2000, permakulturní zahrada 2017, zachytávání dešťovky 880L Keter 4/2020.

no asi to chce vidět.
Byl jste včera na Amperu?

---

cca 240tis km na elektřinu - www.qauto.cz

Obrázek uživatele Radovan

Byl a užil jsem si to. Jak konferenci Perspektivy elektromobility - střet starých centrálních mastodontů a decentralizovaného pojetí v praxi a během pár hodin - tak prohlídku v pavilonech i na ploše mezi nimi. Je až do pátku a rozhodně doporučuji. Svézt se lze takřka ve všem, co je na elektřinu. Menší věci i řídit. Mimochodem přesně tu Kia Soul EV tam Pemm Brno vystavuje na stánku Kia na volné ploše.

---

BEV Peugeot Ion nový 4/2014, dnes 96 tis. km, 5/2016 2.ojetý ženě, dnes 46 tis. km (60 celkem), ekolo Agogs SilverGo 10/2013, dům FVE 3,6kWp 9/2009, ohřev vody solár Vaillant 6/2010, vlastní studna 1999, dřevodům sendvič panel 2000, permakulturní zahrada 2017, zachytávání dešťovky 880L Keter 4/2020.

jo, byl jsem tam taky - KIu jsem na ploše viděl.
Takže na konferenci jsme se možná viděli. Úředník z ministerstva svou prezentaci viděl asi poprvé až na konferenci a moc mě opět zklamal pan Chmelík z čezu a úsměvný byl ten jeho kolega v hledišti s krásným dotazem a pochvalou... Ale jinak ok

---

cca 240tis km na elektřinu - www.qauto.cz

Obrázek uživatele Radovan

Aha :-(. Moje maličkost byla to světlé sako vedle docenta Horáka z VŠB-TUO v modrém svetru, co přednášel před panem Ditrichem z Ekolo.

---

BEV Peugeot Ion nový 4/2014, dnes 96 tis. km, 5/2016 2.ojetý ženě, dnes 46 tis. km (60 celkem), ekolo Agogs SilverGo 10/2013, dům FVE 3,6kWp 9/2009, ohřev vody solár Vaillant 6/2010, vlastní studna 1999, dřevodům sendvič panel 2000, permakulturní zahrada 2017, zachytávání dešťovky 880L Keter 4/2020.

hm - matně si Vás pamatuju zezadu. Seděl jsem cca 5 řad za Vámi a měl jsem ten dotaz na pána z RVE, ohledně rychlodobíček na dálkových trasách... :)

---

cca 240tis km na elektřinu - www.qauto.cz

Obrázek uživatele Vasek e-UP

aktualitkahttp://www.novinky.cz/ekonomika/397415-stat-da-na-podporu-nakupu-elektromobilu-firmam-80-milionu.html

Obrázek uživatele jurazhor

to se jeden akorát zasměje,že
http://www.novinky.cz/auto/397469-v-norsku-se-budou-nabizet-jen-elektromobily-dalnice-budou-i-pro-cyklisty.html

---

jurazhor

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Dlouhá recenze s pár postřehy o totálně oničem autě. Kolem komína drahej trakač bez aerodynamiky. Ale i ta krabice s 40-50kW baterek by měla v dnešní době šanci. ale serou na to, tož mi serem s nima.

Obrázek uživatele Radovan

Jste pořád ten stejný Anonym, kterému není nic dobré a na ničem nenechá nit suchou nebo je Vás více? To já jen pro pořádek, aby přehled byl....

---

BEV Peugeot Ion nový 4/2014, dnes 96 tis. km, 5/2016 2.ojetý ženě, dnes 46 tis. km (60 celkem), ekolo Agogs SilverGo 10/2013, dům FVE 3,6kWp 9/2009, ohřev vody solár Vaillant 6/2010, vlastní studna 1999, dřevodům sendvič panel 2000, permakulturní zahrada 2017, zachytávání dešťovky 880L Keter 4/2020.

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

neee je jich víc, já sem anonym 1 ;) a proč to furt řešíte?? neřešte to, to se vyřeší samo

Obrázek uživatele PaRi

Taky mi to vrtá hlavou. Stejný styl, stejné bludy, mohli by u anonymů zobrazit třeba kousek ip adresy, případně jim přidělovat unikátní cookies...

---

www.xpari.cz
Škoda CitigoE iV (13000 km)

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Nebo zavest povinnou registracu, jako to je iDnes apod. ... Na druhou stranu - pri vsi ucte - mne vice dala recenze pana Jandy. Recenze pana Burkovice je zase vice technicka ve smyslu - tolik a tolik jsem tam a tam dobil a tolik a tolik za tech a tech podminek najel.

A co mne teda vadi dost je takrka automaticke shazovani VW. Jejich e-vozy jsou drahe, to je fakt. Ovsem stejnou cenovou politiku maji i u spalovacich vozu ... Myslim, ze treba prave e-golf je dost slusne auto, co se kapacity baterie a vybavy tyce.

Obrázek uživatele Radovan

Tož těžko VW neshazovat, když se třeba podíváte na výbavy. Na to, jak dlouho už v Evropě prodávají auta Asiaté v plné výbavě a s minimem věcí k dokoupení, se u evropských mastodontů nezměnilo vůbec nic.
Kupte si holátko a dovybavte si ho. Sice je už v základu dražší, než skoro plně vybavené asijské, ale co, jako vlastenci to rádi dáte, ne?
Tuhle hru odmítám další desítky let hrát s elektromobily, když jsem ji nehrál ni se spalováky.

---

BEV Peugeot Ion nový 4/2014, dnes 96 tis. km, 5/2016 2.ojetý ženě, dnes 46 tis. km (60 celkem), ekolo Agogs SilverGo 10/2013, dům FVE 3,6kWp 9/2009, ohřev vody solár Vaillant 6/2010, vlastní studna 1999, dřevodům sendvič panel 2000, permakulturní zahrada 2017, zachytávání dešťovky 880L Keter 4/2020.

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Kdyz se divam do vybav e-aut VW, tak nevidim nic, krome metalickeho laku, co bych si dal navic. Nejake asistencni systemy jsou fajn hracka, ale auto se ma ridit a ne v nem lelkovat a spolehat jen na techniku. Navic, Radovane, vy jste pekne v nekolikerych diskuzich sepsal cenu e-up! s vybavou a porovnal ji se spalovacim autem. I z toho vaseho porovnani je pekne videt, ze VW neprodava holatka, ale e-up! ma lepsi vybavu, nez spalovaci auto!! Ja osobne bych radsi videl cenove normalni holatko a dal si tam to, co chci, namisto mit v aute vsechno za palku ... A tak to ale delaji vsechny automobilky s e-vozy ;-(

Zasadni vec za priplatek je rekl bych tepelne cerpadlo.

Jinak cena pravdepodobne tak premrstena nebude (z pohledu nemeckeho trhu samozrejme, ne naseho) vzhledem k tomu, ze v rocnim prehledu prodeju v EU byl docela vepredu (pokud dobre pocitam, 4. misto v cistych EV: http://www.hybrid.cz/evropa-v-roce-2015-prodej-elektrickych-aut-zazival-opet-boom).

---

Každý ignorovaný tro(t)l se počítá. Některý i víckrát...

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Tož to je pravda, panáčku.

Těch vychvalovaných asijských aut v plné palbě jsou plné bazary. A podívejte se na ceny náhradních dílů asijských aut.

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Hyundai Ioniq bude mit pohon a baterky z Kia Soul EV a tudiz to bude asi dobre auto. Lepsi aerodinamicky cw nez Kia Soul --> vetsi dojezd. Podle meho jasna volba.

Obrázek uživatele Radovan

Do budoucna určitě. Pokud ale srovnáváte to, co si můžete hned koupit, ta Ioniq je v ČR v nedohlednu.

---

BEV Peugeot Ion nový 4/2014, dnes 96 tis. km, 5/2016 2.ojetý ženě, dnes 46 tis. km (60 celkem), ekolo Agogs SilverGo 10/2013, dům FVE 3,6kWp 9/2009, ohřev vody solár Vaillant 6/2010, vlastní studna 1999, dřevodům sendvič panel 2000, permakulturní zahrada 2017, zachytávání dešťovky 880L Keter 4/2020.

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

furt nechápu,pokud to teda nedělaj schválně,
když může mít tesla 90kwh baterku,proč ne tohle?

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

youtube.com/watch?v=nsJAlrYjGz8

youtube.com/watch?v=jkRIu5a6Sb0

kcc-hho.webnode.cz/elektromobil/

Protože všechny automobilky maximálně brzděj nástup elektroaut. Dělaj to schválně a kvůli zákonům v Kalifornii vyráběj určitý povinný procento tzv. compliance kár, který jenom vyhovujou předpisům, ale naprosto s*rou na užitnou hodnotu, dojezd, rozumnou prodejní cenu a hlavně s*rou na uživatele. Ale samozřejmě, že si s tím dělaj falešnej líbivej ekologickej imidž, jenomže těch aut vyráběj doslova jen několik kusů. Je to všechno jenom jedna velká šaškárna. Viz počty vyrobených kusů, nesmyslné pozastavování výroby a prodejů u Voltu, Ampér, Prius Pluginů, prodej jenom a pouze v 11 CARB státech USA atd atd!!!
zastavení výroby
http://www.autoblog.com/2015/05/01/toyota-ending-prius-plug-in-production-in-june/
omezení prodejů, limitované množství
http://www.autoblog.com/2015/09/08/most-us-wont-get-2016-chevy-volt/

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

1. soul je vyrazne mensi nez tesla
2. soul stoji ani ne tretinu toho co tesla

rekl bych ze toto budou hlavni duvody...

Obrázek uživatele PaRi

Protože je to postavené na univerzální platformě, která počítá i s klasickým spalovákem (viz díra pod kufrem atd.), případně s elektrikou vůbec nepočítala a je to do ní jenom dobastlené. Z těchto (technických) důvodů nemůžou tyto předělávky konkurovat elektrovozům primárně navržených pro provoz z baterií.

---

www.xpari.cz
Škoda CitigoE iV (13000 km)

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

aha,takže to nevyrobili ke skutečnému použití,ale jen
jako ukázku,že kdyby chtěli tak EV taky uměj

Obrázek uživatele PaRi

Asi tak. Ujel jim vlak, tlačil je čas a nejsou do srdcaři. Tak zvolili cestu nejnižšího odporu.

---

www.xpari.cz
Škoda CitigoE iV (13000 km)

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

pretože Tesla je elektromobil a ostatí sú fake....
... a tie ich vymyslené dojazdy je škoda komentovať.
Keď príde T3, tak ich nepredajú ani za 15 000e...

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

No T3 bude stat kolik? 1 200 000 za zakladni model? cca asi jo, rekl bych ze s touhle cenovkou bude porad dost prostoru pro horsi, ale levnejsi auta (sice prodat golf za milion asi bude problem, ale cenou 20 - 25 tisic euro by byl porad dobre prodejny, i v konkurenci T3)

Obrázek uživatele Radovan

Pokud mohu z dosavadních zkušeností posoudit, tak do některých elektromobilů by se krásně další kWh baterií vešly. Do dodávky Nissan eNV200 hodně, jak do předního kufru, tak do zadního převisu. Do Leafu asi něco dopředu, stejně jako do Kia Soul EV. Tam i do prostoru, kde bylo rezervní kolo. Nebylo by to na rozdíl od dodávky moc, ale počítá se každý kWh.

---

BEV Peugeot Ion nový 4/2014, dnes 96 tis. km, 5/2016 2.ojetý ženě, dnes 46 tis. km (60 celkem), ekolo Agogs SilverGo 10/2013, dům FVE 3,6kWp 9/2009, ohřev vody solár Vaillant 6/2010, vlastní studna 1999, dřevodům sendvič panel 2000, permakulturní zahrada 2017, zachytávání dešťovky 880L Keter 4/2020.

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

skusal si uz niekto pridat 10 kWh bateriu do zadu na zvysenie dojazdu ? ak ano, ako to dopadlo ?

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

směšně zbytečné auto, Tesla 3 bude vyprodaná na 5 let...

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

No porovnavat auto z roku 2014 s autem z roku snad 2017, navic s o polovinou vyssi cenovkou neni moc koser ze (bylo by dost divne kdyby vyrazne novejsi a vyrzne drazsi tesla nebyla zaroven vyrazne lepsi nez Kia)

Obrázek uživatele Jolinar

konec 2017 v USA (pokud se nespozdi jako s predchozimi modely) a tak pulka roku 2018 v EU.

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Je blbost jezdit elektromobilem na tempomat. U Leafu jen když tempomat zapnete máte -5-8km dojezdu. A také je lepší si nohou hlídat spotřebu a v kopci mírně ubrat a z kopce vyřadit nebo rekuperovat.. S jízdou s tempomatem nedosáhnete nikdy moc dobré spotřeby.

Obrázek uživatele Jolinar

To asi zalezi na konkretnim EV a dobre to popisuje ePavel nize.

Ale zasadne nesouhlasim, ze s jizdou na tempomat nedosahnete dobre spotreby. Tempomat hlavne udrzi rychlost kterou jste si nastavili, zatimco kdyz do kopce sundate nohu z plynu tak proste spomalite. Samozrejme pak tempomat ma vetsi spotrebu, ale taky i vetsi prumernou rychlost. A jak znamo cim vyssi rychlost tim vyssi spotreba!

Navic tempomat ma obvykle mensi prumernou spotrebu (po zohledneni rychlosti viz vyse) diky plynulosti jizdy. Vyborne to je videt na grafu spotreby v Tesle, kdyz jedete bez tempomatu nebo s tempomatem po dalnici 130km/h.

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Zajimalo by me docela cim to u EV muze byt? El motor je porad skoro stejne efektivni, takze by mu melo byt celkem jedno, jestli pred kopcem zrychlite a do kopce budete zpomalovat, nebo jestli pojedete porad stejne a do kopce bude zrat trochu vice - energie potrebujete porad stejne (resp pri tom zrychleni pred kopcem trosku vice kvuli doporu) a prenos energie mezi baterkou a silinici je u EV extremne efektivni....

(nerikam ze to tak nemuze byt, jen mi to na prvni pohled moc nedava smysl).

Obrázek uživatele ePavel

Vidim pro to dva duvody. Jednak, když vyjede na vrcholek kopce v plne rychlosti a bude nasledovat sesup dolu, tak ihned nastupuje docela silna rekuperace, která ma nejake ty ztraty. Je proste lepsi energii nevynaložit, nez se ji pak snazit pochytat zpet rekuperaci. A potom také, když tempomat jede do kopce na plny knedlik zatezuje baterii vyssim proudem a ze stejne baterie dostaneme tim vetsi kapacitu, cim mensim proudem ji vybijime.

---

Od r. 2013 najeto 370.000 el. km.
www.nabijecikabely.cz http://ts.la/pavel4572
Nekrmím Trolla42 a vulgární pablby.

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Je to vidět i u spalováku(ale nikdo to neřeší, protože to dojezd až tak neomezí), tempomat tam udělá navýšení spotřeby od pár deci až nejhůře k půl litru na sto km.
Tempomat neumí předvídat, takže do kopce "šlápne" na plný plyn až mu začne padat rychlost, kdežto člověk se může před kopcem trochu rozjet, takže auto plynule mírně do kopce zpomaluje, ale pořád vyjede rozumnou cestovní rychlostí. Manipulace s plynem je tak plynulá a úsporná.
A z mírnějšího kopce tempomat nevyřadí, ale pořád něco bere.

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

No, ale tak vyraznejsich kopcu je na dalnicich minimum ze, efekt toho, ze s nohou na plynu si pod kopcem trochu pridate a v kocpi spomalujete sice nejaky bude, ale velmi maly (a v kontextu toho, ze ten kopec jen zanedbatelna cast trasy tak prakticky nulovy).

Mimochodem ani pri jizde na tempomet neni problem si pred kopeckem trochu pridat plyn, nebo pri jizde z kopce vyradit. Ja jezdim na tempomat pres 90% doby a neumim si predstavit, jak bych se mohl dostat na nizsi spotrebu (jednak zase setri tim, ze clovek zbytecne nezruchuje a nezpomaluje, ve meste omezi riziko pokuty, a rovnez je jizda rovnomernejsi) apod.

Efekt toho, ze bez tempomatu bych asi ani dlouhe trasy neodjel, protoze bych dostal do nohy krec je taky docela podstatny..

Obrázek uživatele Radovan

To já dobře vím. Ovšem jezdil jsem doposud až příliš často elektromobily bez tempomatu, a z toho bolí na dálnicích při 80-90 km/h po chvíli noha. Takže jsem si to u Kia Soul EV užíval. V benzínovém Berlingu ho mám už 8 let a jezdím s tempomatem i po městě. Jsem prostě líný :-).
Na druhou stranu Kia Soul EV se s tím tempomatem poprala velmi dobře a dojela, kam jsem potřeboval. I když byl původní odhad dojezdu nižší, než vzdálenost do cíle.

---

BEV Peugeot Ion nový 4/2014, dnes 96 tis. km, 5/2016 2.ojetý ženě, dnes 46 tis. km (60 celkem), ekolo Agogs SilverGo 10/2013, dům FVE 3,6kWp 9/2009, ohřev vody solár Vaillant 6/2010, vlastní studna 1999, dřevodům sendvič panel 2000, permakulturní zahrada 2017, zachytávání dešťovky 880L Keter 4/2020.

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Dobry den.Mam maly dotaz.Jake kabely k nabijeni tohoto vozidla jste vozil sebou?Stacili Vam ty od vyrobce,nebo Vam pujcili v Brne nejake jine,nebo jste vyuzival vlastni?Dekuji za odpoved.Kupuji toto vozidlo a chci se pripravit.


ChargeUp! - Komplexní dodávka dobíjecích stanic a souvisejících služebAutonabíjení.cz - vše pro Váš elektromobilVOLTDRIVE - Ideální řešení pro domácí nabíjení vašeho vozu.e-stationNabíječky elektromobilů Circontrol