Tesla získala $10 mil. od Kalifornie, nabídla další akcie

Jan Horčík - 15 Říjen 2012

Automobilka Tesla Motors podnikatele Elona Muska zažívá nejkritičtější období své existence. Snaží se naplno rozjet produkci elektromobilu Model S. Zároveň se chystá nabídnout na trhu další své akcie a navíc získala od státu Kalifornie příspěvek $10 mil. na rozjezd výroby dalšího auta, elektrického SUV Tesla Model X.auto elektromobil Tesla Motors výroba Modelu S

Výroba elektromobilů Model S má sice menší skluz, ale neustále se zrychluje.
foto: Tesla Motors

Kalifornská energetická komise rozdělila aktuálně celkem $20 mil. na grantech pro projekty týkající se čisté mobility. Celou polovinu této částky se podařilo získat automobilce Tesla Motors. Peníze budou určeny primárně k podpoře výroby elektromobilu Tesla Model X, příštího elektrického auto této automobilky, ve Fremontu.

Samotná společnost Tesla Motors k rozjezdu výroby, konkrétně na nákup nových strojů, vyčlenila $50 mil. Očekává, že díky tomu vytvoří až 500 nových pracovních míst, což je dnes v USA zdaleka nejcennější obchodní artikl.

Mimochodem, dalšími příjemci grantů byly společnosti Zero Motorcycles, výrobce elektromotorek ($1,8 mil), Quallion, výrobce pokročilých BMS, či firma Better Place Mobility Services, Inc. působící v oblasti Bay Area a města San Francisko. Za celkem $2 548 000 nakoupí Kalifornie vozy na alternativní pohon, především školní autobusy.

Ale zpět k Tesla Motors. Firma zároveň na konci září ohlásila, že nabídne k prodeji dalších 6 925 740 akcií za cenu $28,25. Kdo si je koupí, bude mít možnost si díky opci pořídit dalších 1 038 861 akcií. Samotný Elon Musk přislíbil zakoupit 35 398 akcií za přibližně $1 mil.

Krátce po oznámení superdobíječek se kolem Tesla Motors objevila kontroverze týkající se vládní půjčky a její splácení. Aby uklidnil vody, vložil se do akce Elon Musk, který na blogu uveřejnil obsáhlý příspěvek, ve kterém všechny opět ujistil, že situace Tesla Motors je dobrá a že automobilka by mohla dokonce mít do konce listopadu pozitivní cash-flow.

Ke konci 3. čtvrtletí měla automobilka hotových 359 elektromobilů, 250 z nich dodala zákazníkům a vyrobila jubilejní 500. karoserii. Jenže aby toho nebylo málo, krátce po Elonově povzbuzení se kolem Tesla Motors roztočila další rádobykontroverzní mediální čvachtanice. Ale co, i špatná reklama je reklama.

Americké asociace automobilových dealerů si začaly stěžovat, že showroomy Tesla Motors jsou NELEGÁLNÍ. Tesla Motors má v USA celkem 17 “Tesla Stores”, tedy vlastních obchodů, které pro firmu navrhnul George Blankenship. Ten pomáhal navrhnout obchody Apple , které dnes po celém světě slaví obrovský úspěch a pomohly Apple stát se nejcennější firmou na světě.

V , zdá se, panují poměrně přísné zákony týkající se možností automobilek provozovat vlastní obchody a showroomy. Je jisté, že automobilový průmysl, který ze strany Tesla Motors konečně a právem vycítil nebezpečí, ve svých snahách házet klacky pod nohy jen tak nepoleví. Držíme Tesle palce!

tisková zpráva, Autobloggreen, Autoblog
Zpět na HybridPřidat komentář
Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

obchody co tan pan pomahal rozjet jsou appel store - ne vse od apple ma to kouzelne "i" na zacatku :o)

Obrázek uživatele Jan Horčík

Toť pravdou jest! Pardón :)

---

šéfredaktor Hybrid.cz

Obrázek uživatele Jolinar

Jen bych chtel podotknout, ze tech 7 mil. akcii uz bylo prodano...

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Nic nezostalo? ;)

Drzim v kazdom pripade palce Tesla motors a podobnym firmam kdekolvek...


ChargeUp! - Komplexní dodávka dobíjecích stanic a souvisejících služebNabíječky elektromobilů CircontrolVOLTDRIVE - Ideální řešení pro domácí nabíjení vašeho vozu.Autonabíjení.cz - vše pro Váš elektromobile-station