Tesla: prodáme 500 000 aut

Jan Horčík - 29 Květen 2013

Magazínu Business Insider se podařilo zjistit řadu zajímavých novinek přímo z útrob Tesla Motors. Firma zažívá zlaté časy. Akcie letí vzhůru a automobilka má velké plány. V dlouhodobém horizontu chce prodat až 500 000 aut.auto Tesla Model S ze strany elektromobil

Elektromobil Model S má úspěch doma v USA i v Evropě. Asie nejspíš nebude výjimkou.
foto: Tesla Motors

Akce Tesla Motors v posledních dnech vystoupaly až na $110. Mají za sebou během posledních týdnů a měsíců nečekaný růst o desítky a stovky procent. Není divu, že se teď automobilka ohání velkými čísly.

Tesla Model S má úspěch – údajně i v Evropě. Ze starého kontinentu údajně přichází až 200 nových objednávek týdně. Největší zájem je v přepočtu na obyvatele ve Skandinávii. Zástupci spol. Tesla Motors očekávají, že největším trhem se v Evropě stane Německo. Nejspíš právem.

Dalším klíčovým trhem bude pochopitelně Asie, resp. Čína. Tesla Motors očekává prodej až 200 000 kusů elektromobilu třetí generace, tedy levného sedanu s cenou do $30 000. Zhruba 150 000 by měl činit prodej nového SUV 3. generace a asi 90 000 se prodá elektromobilů Model S/Model X.

Zbylých několik desítek tisíc by mělo připadnout na příští generaci Roadsteru. Ta podle doposud dostupných informací posune hranice elektromobilů, podobně jako první generace začala elektrickou revoluci.

Firma se zároveň snaží snižovat náklady kde může. Propouští brigádníky, místo nich nabírá stálé pracovníky. Zvyšuje efektivitu výroby u svých dodavatelů. Stálí pracovníci pracují o 10-20 hodin týdně méně, to znamená méně placených přesčasů. Zlepšuje se také logistika.

Nové elektrické SUV, Model X, založené na podvozku Modelu S, by chtěla automobilka prodávat od roku 2015. Připravovanou třetí generaci elektromobilů pak o dva roky později, v roce 2017. Chystá se také zvýšení produkce Modelu S až na 25 000 kusů s možností na dvě směny vyrábět až 40 000 kusů.

Zpět na HybridPřidat komentář

Chtěl bych se zeptat zdejších odborníků na značku TESLA

1) tuší se už něco o parametrech "nové SUV 3.generace"? já o tom dnes čtu poprvé, Model X je tuším stále ve vývoji a ono se už plánuje, že té 3. generace prodají 150k.

2) o novém Roadsteru jsem slyšel, ale tuší se tedy jak konkrétně chce "posunout hranice elektromobilů"?

3) už někdo někde viděl ty nové články od Panasonicu s kapacitou 4Ah? Neměli už tu dle roadmap "dávno" být?

díky

Obrázek uživatele Jan Horčík

1) hlavním parametrem 3. generace má být cena do $30 000. Model X je druhá generace, protože bude postaven na podvozku Model S.

2) to asi zatím tuší jen pánové a dámy v Tesle

3) podle starší tiskové zprávy Panasonic se měly začít vyrábět na konci března 2013. jaká je situace skutečná, to zatím bohužel není jasné.

---

šéfredaktor Hybrid.cz

2, neměl by tam být opět revoluční dojezd? (možná nové baterie, nebo nějaká nová technika) + výborné zrychlení

3, někde jsem četl, že ty články jsou předražené, tak pochybuji, že je nějak masivně nasadí...

díky za odpovědi

3) o těchto článcích je poslední půlrok podivné "ticho po pěšině", což by mohlo signalizovat na ne úplně zvládnutou technologii = nečekané problémy. Dosud jsem nenarazil ani na datasheet - kdyby o něm někdo věděl, tak bych si ho moc rád prohlédl. Z mého pohledu to měla být jedna z nejnadějnějších technologií, která by nás v dohledné době zase posunula o kousek dál.


ChargeUp! - Komplexní dodávka dobíjecích stanic a souvisejících služebVOLTDRIVE - Ideální řešení pro domácí nabíjení vašeho vozu.e-stationNabíječky elektromobilů CircontrolAutonabíjení.cz - vše pro Váš elektromobil