Tesla opět zisková, první evropské elektromobily Model S v Norsku

Jan Horčík - 08 Srpen 2013

Už druhé čtvrtletí za sebou vykázala automobilka Tesla Motors zisk. Analytici přitom čekali ztrátu. Namísto toho vydělala Tesla $26 mil. a prodala 5150 elektromobilů Tesla Model S. Zároveň se v Oslu v Norsku konala velkolepá párty u příležitosti uvedení evropské verze auta.auto Evropa Tesla Model S elektromobil Oslo Norsko

První dodávky elektromobilu Tesla Model S do Evropy, Oslo, Norsko
foto: Tesla Motors

Akcie automobilky Tesla Motors po této zprávě šly pochopitelně strmě nahoru, nyní už zažívají mírný pokles. Během letošního roku přitom posílily o 300 %! Aktuální ziskové čtvrtletí znamená zisk 20 centů na akcii, přičemž analytici očekávali ztrátu 19 centů. Proti minulému čtvrtletí se zisk zvýšil o 70 %.

V současné době Tesla ve své továrně ve Fremontu vyrábí kolem 500 automobilů týdně. Chce se dostat na 800 a posléze ještě výš. Zajímavé je, že více než 30 % aut dodaných ve 2. čtvrtletí 2013 využilo nového programu financování kdy můžete mít Model S už za $500/měsíčně.

Souběžně se zveřejněním finančních výsledků za uplynulé čtvrtletí se v Oslu v Norsku konala velkolepá párty u příležitosti dodávek prvních elektromobilů Model S do Evropy. Kromě Norska budou prvními trhy pro Teslu také Švýcarsko a Nizozemsko. Tedy nejbohatší státy Evropy.

Tesla očekává, že letos prodá jen v Norsku kolem 800 aut. Objednávky ale přicházejí z celé Evropy. Pokud se stejná síla poptávky projeví i v Asii, očekává Tesla koncem roku 2014 prodeje až 40 000 vozů ročně.

Po celém světě dnes funguje 41 obchodů Tesla a 47 servisních center. V nejbližší budoucnosti se chce zaměřit především na zvyšování počtu servisních center. I nadále Tesla dodává komponenty elektrického pohonu pro automobilky Toyota (model RAV4 EV) a Mercedes-Benz (elektromobil třídy B).

Během třetího čtvrtletí 2013 očekává Tesla zvýšené výdaje na výzkum a vývoj spolu s tím, jak se bude intenzivněji pracovat na elektrickém SUV . Celkově chce Tesla za letošní rok prodat 21 000 automobilů po celém světě.

Co se týká často diskutovaných příjmů z prodejů emisních kreditů, v tomto čtvrtletí na nich Tesla vydělala $51 mil. Minulé čtvrtletí to bylo $68 mil. V příštím čtvrtletí to bude výrazně méně, především pro jejich klesající cenu a přesměrování vyrobených aut do evropského prodeje.

Zpět na HybridPřidat komentář
Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Když už je řeč o Norsku - Musk napsal ke konci července, že první dobíjecí stanice Supercharger v Norsku (a pravděpodobně i v Evropě) se staví u městečka Cinderella na cestě mezi Oslem a Stavangerem (na jihozápadě Norska). Je zajímavé sledovat na stránkách Teslamotors, jak se rozrůstá síť superchargerů v Americe - bude to hodně silný argument pro možné budoucí zákazníky Tesly a facka budoucí konkurenci. Kdo by nechtěl jezdit zadarmo..

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Tohle už není o tom, že Elon Musk je frajer a TESLA jsou machři v oboru. Tohle už je spíš o tom, že ti ostatní na to kašlou, a Tesla jako jediná se do toho zapojila normálně naplno.

Z tohodle pohledu mě vždycky z čistě akademického hlediska zajímalo, co asi šéf vývoje elektromobility v konkrétní automobilce řekl svému vývojovému týmu na začátku vývoje. U Muska to je asi jasné, ale třeba u toho BMW to fakt vypadá na něco ve stylu: "Na začátek se nebudeme pouštět do žádných větších akcí.." :)

Přesně, taky to tak vidím. A ještěbych tomu dodal:" ukážeme lidem, že elektromobil nedosáhne v blízké době kvalit spalováku". A tesla to opět vidí obráceně...

Tesla si dnes připisuje cca 17% (23$).

Kdo včera nezainvestoval, přišel o pěkný balík, který jen tak zase nebude k dispozici...

Obrázek uživatele Jolinar

ono to chtelo zainvestovat pred rokem a ted mit petinasobek :-D

ale po bitve je kazdy generalem...

Já investoval před půl rokem... To mi bohatě stačí... ;-) Ostatně jsem to tu psal už dříve, ať se toho lidi nebojí...

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Jestli mi někdo, a to kdokoliv, prodá Teslu za 500 USD měsíčně, tak ji beru všema deseti okamžitě. Obávám se ale, že to bude platit jenom pro USA, a navíc to je cena po odečtení nákladů na jízdu, tedy celkem je splátka 1000 USD. To už je trošku jinde...


ChargeUp! - Komplexní dodávka dobíjecích stanic a souvisejících služebe-stationVOLTDRIVE - Ideální řešení pro domácí nabíjení vašeho vozu.Nabíječky elektromobilů CircontrolAutonabíjení.cz - vše pro Váš elektromobil