Tesla nejspíš připravuje revoluční 1GWh baterii

Jihoaustralská Tesla baterie o kapacitě 129 MWh se víc než osvědčila. Elon Musk v nedávném konferenčním hovoru naznačil, že se nejspíš chystá něco ještě mnohem většího.

Obrovské průmyslové baterie Tesla se skládají z jednotlivých modulů Powerpack. Už při jejich uvádění na trh v roce 2015 Elon Musk naznačoval, že v budoucnu bychom se mohli dočkat až gigawatthodinových kapacit. Ta budoucnost nejspíš nebude zas až tak vzdálená…
foto: Tesla

Tesla baterie v Jižní Austrálii vydělala svým majitelům AUD$1 mil. během prvních pár dnů od spuštění. Není divu, že se Tesla chystá stavět další nové po celém světě – mimo jiné třeba na Novém Zélandu a opět také v Austrálii.

Kromě toho ale Elon Musk, šéf Tesly, v nedávném konferenčním hovoru k finančním výsledkům za letošní první čtvrtletí zmínil další zajímavost:

„Utilitám, se kterými jsme dosud pracovali, se baterie opravdu líbí a já jsem si docela jistý, že během pár měsíců budeme moct oznámit novou dohodu v řádu gigawatthodin. To je 1000 MWh.“

Už začátkem letošního roku přitom Tesla oznámila, že hodlá překonat vlastní rekord a vybudovat opět v Austrálii virtuální elektrárnu o výkonu 250 MW a kapacitě 650 MWh. A zajímavé je se podívat i do aktuální finanční správy, ze které plyne, že právě energetická divize Tesly už začíná přinášet své ovoce.

O gigawattovém projektu zatím nejsou k dispozici žádné podrobnosti. Spekuluje se, že by mohlo jít o zakázku americké společnost Xcel Energy z Colorada.

49 Comments on “Tesla nejspíš připravuje revoluční 1GWh baterii”

        1. No to jsem četl už tolikrát že to znám zpaměti.
          No to jsem četl už tolikrát že to znám zpaměti. Pokaždé mi při tom naskočí husí kůže, jenže ano je to tak, jedna třetina idiotů, další co chce mít jen klid a plní rozkazy, to máte 2/3 a ta poslední je rozhádaná, a jste v háji, změna nebude.

          To by člověk nejraději někdy vzal bagr a svrhl všechny ty Marxe a další do hlubin pekelných, naházel tam jejich díla a vymazal je z paměti lidské (mimochodem, ti co mají nejvíc plnou hubu socialismu a komunismu jeho díla jistě nečetli, stejně jako mnoho věřících nepřečetlo bibli), protože jsou z toho akorát problémy.

          Bohužel nad lidstvem stále musí hřmíti nějaký ten Perun a na trůně sedět nějaký car, právě pro toto.Lidstvo bez toho neumí být. A nejhorší je že i když se zdekujete se skupinou lidí a uděláte si vlastní stát, který nemá naprosto být ovládaný pomatenci, náboženstvím a má být založen na svobodě, tak se vám tam nasáčkují nějací náboženští pomatenci a celé to zničí.

                1. Já to vezmu. Diktovat umím a na osvícení mám stolní
                  Já to vezmu. Diktovat umím a na osvícení mám stolní lampu 🙂

                  A před smrtí určím následovníka. Nebudu přece svůj lid unavovat nějakými trapnými volbami. I když jsem z boží vůle král a mohl by mi být ukradený.

                2. Asi nečete noviny, diktátora už máme, dokonce sestaví
                  Asi nečete noviny, diktátora už máme, dokonce sestaví vládu a osvícení, no církev ještě neovládá, zatím, vyjma všeho ostatního.

                3. To je cizí zimní král 🙂
                  To je cizí zimní král 🙂

                4. Váš panovník blahosklonně děkuje za Vaši podporu jeho
                  Váš panovník blahosklonně děkuje za Vaši podporu jeho majestátu a tímto avizuje, že si svých poddaných váží. Současně sděluje, že jeho sídlem budiž po profláknutém opotřebovaném Pražském hradě hrdý hrad Bouzov, kterýžto je plus minus uprostřed země a odevšad špatně přístupný.

                5. No počkat, počkat, ne tak hrrr. Já mám na osvícení lampy
                  No počkat, počkat, ne tak hrrr. Já mám na osvícení lampy dvě a lustr k tomu! 🙂

                  Ale možná se domluvíme, když mi necháte pozici velekněze…

                6. To by šlo. Na Bouzově na to máme speciální síň.
                  To by šlo. Na Bouzově na to máme speciální síň.

                7. Tak já jdu tedy vypsat konkurz na toho našeho hlavního
                  Tak já jdu tedy vypsat konkurz na toho našeho hlavního Elektroboha, nebo to dáme přímým zadáním 🙂

                8. Napřímo a na férovku. Musk jako Ježíš a Nikola Tesla
                  Napřímo a na férovku. Musk jako Ježíš a Nikola Tesla jako Bůh. A je vymalováno. Mařku nepotřebujeme a duchy si uděláme po fazolích sami.

                9. Ok, jdu tedy zadat výrobu sošek a přívěsků (z něčeho
                  Ok, jdu tedy zadat výrobu sošek a přívěsků (z něčeho musíme tu sochu Muska na drakovi v nadživotní velikosti zaplatit;-))

                10. Sošky a přívěsky schváleny. Ale tu sochu dělat nebudeme,
                  Sošky a přívěsky schváleny. Ale tu sochu dělat nebudeme, jsme moderní, na prvním nádvoří bude mega displej, kde se bude promítat ve vesmíru stále letící Roadster s figurínou a budeme tvrdit, že tak jsme blíže Bohu. Ještě tam musíme nějak zakomponovat Mars.

      1. no tohle neni komunismus, spise je to obrana urcitym smerem k
        no tohle neni komunismus, spise je to obrana urcitym smerem k prostredi kde stavite dum, takze zaberete plochu kde kuprikladu nemuze vsakovat voda, coz je dnes asi nejvetsi problem a v Kalifornii obzvlast, takze alespon nejaka kompenzace v podobe ze se na trechy da fotovoltaika, kdys v Kalifornii maji dost casto problem s nedostatkem elektriny v obdoby kdy naplno jedou klimosky

        ostatne i v Eu se jiz resi pobydky kuprikladu na to, aby se na komunikacich a parkovistich zacali pouzivat materialy ktere dovoluji vsakovani kapalin, proste proto ze okolo komunikaci a tech parkovist neni dostatecna kapacita na bezne vsakovani, a voda stece ve vetsim mnozstvi rovnou nekde do kanalizaci a nasledne rek, a hodne se tim oslabuji podzemni vody, dobudoucna nam tak hrozi i v CT ze nebudeme mit pitnou vodu, stejne tak se dotacne jiz resi sber destove vody a zadrzovani v nadrzich na zalevani ci splachovani 😉 budes pak taky vyskakovat ze je to komunismus kdys ti z kohoutku nepotece voda protoze se cela Evropa chova jak stado dementu a pitnou vodu pouzivame i na splachovani?

    1. a mají v Kalifornii taky čez co dává pokuty za
      a mají v Kalifornii taky čez co dává pokuty za neoprávněnou dodávku elektřiny v řádech watů z FVE a instaluje kvůli tomu lidem digitální elektroměry co to měří každých 15minut? nebo výkup přebytků za nula nula hovno?

  1. Když vezmu kolik stojí celý cyklus atomovky: výstavba,
    Když vezmu kolik stojí celý cyklus atomovky: výstavba, provozování, likvidace. Dále likvidace odpadu… rád bych viděl porovnání FVE a větrníky + baterky. Hádám, že odpověď bude překvapivá. A navíc není absolutně žádný problém s potenciální radiací.

        1. Plyn je, už pro to kolik se jej zcela zbytečně pálí
          Plyn je, už pro to kolik se jej zcela zbytečně pálí zbůhdarma při těžbě ropy, velmi dobré řešení pro energetiku, navíc jej lze kombinovat bez problému se vším co je, postavit do roku 2025 10GW PPE by nebyl asi problém. Navíc v momentě kdy bychom nahradili všechnu výrobu paroplynem a jen paroplynem, tak jsme na tom emisně snad ještě lépe než nes a navíc lze pak o takové sítě zaintegrovat obrovské množství OZE čímž dojde k poklesu emisí.

          Pokud se na to podíváme z globálního pohledu tak nebude existovat asi lepší volba než plyn + FVE, eventuálně plyn + VtE.

    1. Pokud to opravdu bude Xcel Energy, kdo bude zákazník pro
      Pokud to opravdu bude Xcel Energy, kdo bude zákazník pro tuhle baterku, tak stojí za zmínku, že tahle firma nedávno uzavřela několik kontraktů na větrné farmy za 12-18 USD/MWh na 20 let, to je míň než provozní náklady jakýchkoliv tepelných elektráren. Fotovoltaiku jsou schopni pořídit v Texasu za ~20-30 USD/MWh. Jejich odpověď na otázku kolik za takových podmínek koupí VtE a FVE je: „Kolik jen půjde.“
      V oblasti Texasu a okolí je už dnes rozhodnuto. Tepelné elektrárny odsouzeny jen k vyplňování mezer, když „nefouká a nesvítí“. Relativně málo baterek jim tenhle prostor zmenší klidně o polovinu.

  2. Názor:
    Stavět energetická uložiště s malých

    Názor:
    Stavět energetická uložiště s malých „tužkových“ článků se mi stále nezda jako ekonomicky výhodné .

    Také je zvláštní, že ty jednotlivé bunky energetického uložistě, jsou postaveny na volné ploše. To jim nevadí okolní Horko,Chlad,Vítr,Déšt,Vlhko .
    Uvnitř montované haly by to bylo mnohem více chráněné ?

    https://www.youtube.com/watch?v=harG_Gg8DeE

    https://www.youtube.com/watch?v=OW5K9BTAWTI

    1. Děkuji za odkazy, podíval jsem se na oba. Každá
      Děkuji za odkazy, podíval jsem se na oba. Každá technologie má svoje klady a zápory.
      Podle mě je to tak, že Musk sází na modulární vyzkoušenou technologii s velmi dobrým SW managementem. Je to podobné jako udržovat pixely na obrazovce, nebo vyvažovat B-stromy ve vyhledávacím algoritmu. Jakmile dojde ke větší odchylce, tak systém zahlásí problém a odstaví chybný blok. Když to pak stojí za to, tak přijede technik a vyndá superbloky z clusteru (na videu je ta modulární architektura dobře vidět), vymění je a ty poškozené odveze k opravě. Tím zabráněno tomu, co zmiňuje pan Procházka – tj. aby nějaké bloky nebo superbloky vyhořely. Co se týče stavby v otevřeném prostoru, tak to je prostě dáno konstrukcí. Možná, že se to časem zastřeší.
      Pan Procházka přichází s jiným konceptem, který je unikátní jinak. Pokud to správně chápu, tak narouboval strarou technologii s tekutým elektrolytem (v cylidrických článcích nic neteče, jde spíše o tenký pastovitý film) na svoje znalosti s nanomateriály a kromě toho přišel s kvalitním separátorem elekrod. Výsledkem je baterie, která je odolná a snese vysoké zkratové proudy (spičkově až 1,2 kA bez poškození). Kapacita není nikterak zázračná a baterie není ani tak ftexibilní jako při použití malých článků, ale pokud bude cena třeba poloviční, tak pro eletromobilitu, nebo pro velké bateriové celky má technologie dobrou budoucnost. Teď jde o to, dotáhnout baterii do výroby a uspět na trhu. Kromě toho HE3DA má před sebou ještě další vývoj. Postupně by se technologie mohla zminiaturizovat a při dobrém SW managementu by mohla získat ještě další výhody a uplatnění. Například tam, kde potřebujete vyhlazené konstantní SS nízké napětí a vysoké proudy. Napadají mě supravodiče.

                1. Klasická olověná (bavili jsme se o olovu a 10 tisíci
                  Klasická olověná (bavili jsme se o olovu a 10 tisíci cyklech). Mimochodem, někde jsem četl, že i v Kia Soul odchází olověná 12 voltová baterie po 1-2 letech 🙂

    2. Myslete na to, že ti lidi, kteří mění zavedené pořádky
      Myslete na to, že ti lidi, kteří mění zavedené pořádky v elektroenergetice vyšli povětšinou z IT. Tam jsou podobné systémy (serverové farmy, disková pole) už dlouho zcela běžné a fakticky to jen chce přebastlit už existující řídící SW, to už mají firmy jako Younicos nebo Stem (a mnozí další) dávno hotové a v praxi ověřené. A stejně, jako to dnes ajťáci dělají s vadnými HDD, jde normálně za plného provozu odpojit vadný blok a nahradit jej novým a ten vadný odnést na opravu/repasi/recyklaci.

      1. Bohužel u nás mají stále příliš velký vliv různí
        Bohužel u nás mají stále příliš velký vliv různí Vláďové, Wagnerové, Závodští, Hájkové a nevím kdo ještě. Jejich vliv na veřejnost je navíc příliš velký a nevím moc jak z toho ven, jak to změnit, ale kdyby se to podařilo, tak by to byla sranda je vidět jak se budou tvářit.

        Zásadní problém je u nás myslím v tom že lidem bylo až moc dlouho do hlavy vtloukáno to o zářných socialistických zítřcích kde za ně všechno bude dělat atom a že atom je nejlepší cesta…

        Budete tedy mít nějaký ten čas na to dát tu „simulaci“, jak jsme se o ní před nějakou dobou bavili, dohromady?

        1. Já jsem už nějaký čas přesvědčený, že se stejně
          Já jsem už nějaký čas přesvědčený, že se stejně nové reaktory stavět nebudou. Bude se furt akčně plánovat a zásadní rozhodnutí se budou odsouvat, možná se i začne stavět, ale nedostaví se. Mezitím vyhnije hnědouhelná energetika. A pak nastane zásadní obrat, nevím jestli ho způsobí „zlá EU“, jestli si dupnou kapitalisti, jestli někde zase prdne jaderka nebo se to tu otočí samo od sebe. Každopádně potom bude pár let pořádná divočina. A všichni budou čumět jak rychle a levně jde stavět kapacity OZE a akumulaci.
          S tou simulací počítám, v červnu a červenci to vypadá, že budu mít relativně volno.

          1. Dobře, mám nějaký kód na to a data co by se mohla hodit,
            Dobře, mám nějaký kód na to a data co by se mohla hodit, tak že bych se přidal a zřídil někde git repozitář. Zatím jsem to pokaždé dělal v C/C++, ale neměl bych problém to asi přepsat do PHP, nebo Pythonu.

            Jenom doufám že v tom kódu není nějaké hodně velká krpa, přece jenom je jedna věc to otestovat na vymyšleném vzorku jestli to pracuje jak má, a pak tomu předhodit ostrá data.

Napsat komentář