Tesla Motors začne do konce roku splácet půjčky

Jan Horčík - 18 Květen 2012

Americké automobilce Tesla Motors se daří. Elektromobil Model S dodá prvním zákazníkům o měsíc dříve, než se čekalo. A podle aktuálních informací také začne splácet půjčku od amerického ministerstva energetiky z roku 2009.

Elon Musk, šéf automobilky Tesla Motors, může být spokojen. Další byznys se mu úspěšně rozjíždí.
foto: Tesla Motors

Půjčka v hodnotě $465 mil. byla součástí obrovského balíku půjček v programu ATVM, který měl posílit americký průmysl a vytvořit nová pracovní místa. Další půjčky ministerstvo rozdalo automobilkám Fisker Automotive, Ford či Nissan. A už vůbec nemluvíme o záchraně General Motors.

K březnu 2012 měla automobilka Tesla Motors k dispozici z původní půjčky zbývajících $104,5 mil. Tyto peníze mají být spotřebovány do začátku 4. čtvrletí a od prosince už se začne se splácením téměř půlmiliardové půjčky.

Automobilka Tesla Motors začala v roce 2008 prodávat sportovní Tesla Roadster. Do dnešních dnů prodala na 2500 kusů a úspěšně s ním začala novou éru elektromobility. Zároveň významným způsobem rozvinula svůj elektrický pohon.

Na tomto základě pak začala stavět další plně elektrické modely. V první řadě rodinné elektrické auto v podobě Modelu S. Dále pak také elektrické SUV Model X, které teprve nedávno živě prezentovala. Kolem roku 2015 chce na trh uvést skutečně spotřební elektrické auto za “lidovou” cenu.

Elektromobily společnosti Tesla Motors jsou výjimečné tím, že nabízejí dojezd podobný jako konvenční vozy. Tesla Roadster dokázal ujet až 380 km na jedno nabití. Model S bude k dispozici ve třech verzích s dojezdem od 256 km do 480 km (ale spíš více) a cenou od $49 900 do (vč. federálních dotací).

Zpět na HybridPřidat komentář
Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Proč lžete? Tesla Model S: prodej začne předčasně? Spíš s jedenapůlročním zpožděním

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Je pravda, že uvedení Modelu S na trh sklouzlo skoro o rok a půl, ale to asi jen s původním odhadem z roku 2008/2009 - a tehdy měla Tesla pouze jeden prototyp a ani neveděla, v jaké továrně by ho chtěla vyrábět a koho usmlouvá jako subdodavatele komponent. Za poslední rok se to datum ale už neposouvalo. A kde Elon Musk chodil, tudy sliboval, že první Modely S budou dodány zákazníkům v polovině roku 2012. To velmi pravděpodobně splní ještě o pár dní dřív a akcionáři mohou být klidní (narozdíl např. od akcionářů Fiskeru).

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Aha s původním odhadem. A kolik těch typů odhadů existuje? Původní, prapůvodní, přesný... Já jen že seriózní společnosti mají jen jeden a překročení o víc jak rok je považováno za neúspěch. Prostě trapné výmluvy.

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Zaujatost a "neláska" k novým technologiím z vašeho příspěvku přímo ukapává.
Je zcela běžné, že velké automobilky při uvedení konceptu, a tehdy model S nebyl nic jiného než koncept, oznámí nějaký záměr, který se pak s realizací produkčního modelu posouvá.

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Automobilky slibuji elektricke auta uz mnoho let a taky nic, to nepovazujete za neuspech? Anebo ostatni automobilky taky nejsou seriozni spolecnosti? Mam takovy dojem, ze seriozni spolecnost na svete uz neexistuje, kdyz se na to podivam z Vaseho uhlu pohledu.

Tak to si pletete odhad a ohlášení termínu uvedení. Odhadů má každý výrobce celou řadu

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Vy to vidíte strašně pesimisticky. Je lehké srovnávat s velkýma zavedenýma automobilkama, které mají lidský/finanční kapitál už k dispozici (např. uvedení Nissanu Leaf stálo automobilku řádově více než Model S, a to si přiznejme, že Leaf až tak převratný není). Tesla byla prostě nováček v oboru, u kterého nebylo jisté, jestli přežije aspoň pár let. A jako nováček si vyzkoušela, jak je těžké postavit nové auto úplně od píky. Zpoždění se dalo u tohohle vozu očekávat. Teď naopak bude Tesla z nové platformy těžit - uvedení nových vozů ji už nezabere tolik času.


ChargeUp! - Komplexní dodávka dobíjecích stanic a souvisejících služebAutonabíjení.cz - vše pro Váš elektromobilVOLTDRIVE - Ideální řešení pro domácí nabíjení vašeho vozu.Nabíječky elektromobilů Circontrole-station