Tesla Model X: prototypy letos na podzim, auto pro ženy

Jan Horčík - 17 Červen 2014

Americká automobilka Tesla Motors úspěšně vyrábí a prodává desetitisíce elektromobilů Model S. A pilně chystá svůj druhý vůz, elektrické SUV Model X postavené na stejném podvozku. Má to být auto určené více pro ženy.auto elektromobil Tesla Model X 2015

Elektrického SUV Tesla Model X se zákazníci dočkají na začátku roku 2015
foto: Tesla Motors

Tesla aktuálně rozeslala všem, kdo si elektromobil Model X zarezervovali, email plný zajímavých nových informací. Předně, nově rozšířená továrna Tesla ve Fremontu by měla začít vyrábět prototypy Modelu X už letos na podzim. Produkční série pak začne sjíždět "z pásu" začátkem roku 2015.

Mezi novinky týkající se výbavy patří volitelná třetí řada sedadel (což ovšem možná řada zájemců o Model X považovala spíše za standardní součást výbavy) a také kamerová boční zrcátka. Ta dosud nemá Tesla schválena úřady (což přiznává), ale přesto je již nabízí jako volitelnou výbavu. Zjevně tedy na jejich schválení pracuje.

Standardní výbavou bude naopak pohon 4x4, plus bude možné na plocho sklopit třetí i druhou řadu sedadel a udělat si tak z "Xka" malou elektrickou dodávku. Další nové informace ohledně Modelu X bude Tesla uveřejňovat během následujících měsíců.

Elon Musk, šéf Tesla Motors, nedávno ohledně Modelu X řekl: "U Modelu S jsme se asi příliš soustředili na mužské zákazníky, což doufám u Xka napravíme." Xko má být prostorné, mít velice dobrou viditelnost, a stále se nejspíš řeší nechvalně proslulé "falcon-wing" dveře. Ty totiž měly problém s udržením vody a hluku mimo kabinu.

Tesla Model X má být podle Muska především praktické auto, a tak je jisté, že inženýři z Tesly neponechají nic náhodě. Navíc, mají za sebou léta zkušeností s praktickým provozem Modelu S, jejichž majitelé už najezdili stovky milionů kilometrů. A to se počítá.

Zpět na HybridPřidat komentář
Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Zatéka voda a hluky?....to vypadá, že se jim ta karoserie vykousnutá obrovskými dveřmi pěkně kroutí...

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Otázkou je, jestli by se ta karoserie vůbec kroutila i v případě, že byste střechu úplně zrušil. Přece jen to není normální samonoska, je tam obří baterie po celé ploše spodku a to s tuhostí asi taky něco udělá.

Možná ani nemusí. Může to být opravdu jenom nedořešeným těsněním dveří. Tím ovšem nemyslím jenom gumu, ale i boční prolisy. Hlavně na té střešní části to bude dost zajímavé. Jinak podobný problém teď nedávno vyřešil tuším BMW, teď nevím. Auto je bez středového sloupku, dveře tvoří po zavření nosnou část karoserie a snad se to podařilo dobře. :-)

---

hariprasad

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Možná se to teplem kroutí celé, když to bude dokola z gumy (speciál pro ženské parkování). :) :) :)

No jo, srandičky, ale já myslím, že je to cíleno i na pány, mně to nepřijde jako kabelka, spíše jako takový unisex. Ostatně, moc mě zajímá, jak to vyřeší v prudkém dešti při otevření zadních dveří, když už je řeč o slečnách. To bude konstrukční lahůdka. :-) Jinak neříkejte, že byste nebral. Vypadá to prostorně a propracovaně, akorát vzadu nevím, jak to bude s hlavou u nás nad 180, abych si nepřibouchl hlavičku a následně z toho nezhloupl, je-li to ještě vůbec možné.

---

hariprasad

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Pokud by tu byla infrastruktura a na kontě dostatek zdrojů, tak Teslu bych bral jakoukoli určitě.

No po včerejším článku,kdy benzín atakuje v Itálii 50 Kč hranici,tak soudím,že bude o elektromobily ještě větší zájem než je......A ono jezdit s SUV za pár korun...kdo by to nechtěl? Dnešní SUV nejdou pod 8l/100km

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Nissan QQ 2010 1.6L benzín - 6.7l (průměr na rok)
Nissan QQ 2013 1.6L nafta - 5.8l (průměr na půl roku)

Je jasné že audio Q7 a podobné budou samozřejmě dost mimo, ale s SUV jde jezdit za 2.5 Kč/km bez problémů... Bohužel u nových downsizovaných generací by měli výrobci k udávanému snížení spotřeby o 10-15% také dávat poznámku že životnost motoru se snížíla o víc jak 60%...

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Ako to povedat.. Ale porovnat model x - velkosť Q7 výkon min 400 koní kr´tiaci moment odhadom 600/alebo viac/ Nm/m a Nissan QQ osadený motorom zo sekačky ktorý ma cca 1/4 výkon a cca 1/2 krútiaci moment možno polovičný mi príde scestné... A ked sme pri tom. Model X bude mat náklady 2-3 Eur/100km a nissan polovičnej veľkosti a paródiou na motor má reálne náklady na palivo 9Eur/100km

Obrázek uživatele Teq

Takze 100 konove atmosfery su parodie na motor...
Nepotrebujeme vsetci mat 400 konove motory a vrutulu v zadku.

O usetreni penazi na kilometer sa mozme bavit az po tom ako auto bude stat o dost menej ako 100 000 eur.
V opacnom pripade je to dost zbytocne spominat.

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

To že ho nepotrebujete vy neznamená že ho nepotrebuje nikto. riešime tu luxusné SUV v cene 100 a viac a vy vytiahnete pre porovnanie prevádzkových nákladov auto za 1/5 ceny. Prosím vždy porovnávanie autá rovnakej kategórie a aspoň zhruba rovnakých výkonov.

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Bohužel elektromobil stejné cenové i velikostní kategorie s rozumným dojezdem neexistuje.

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Zatím 1 ;-)


ChargeUp! - Komplexní dodávka dobíjecích stanic a souvisejících služebVOLTDRIVE - Ideální řešení pro domácí nabíjení vašeho vozu.Autonabíjení.cz - vše pro Váš elektromobilNabíječky elektromobilů Circontrole-station