Tesla Model S na siloměru: ještě výkonnější, než jsme mysleli

Jan Horčík - 17 Červenec 2014

Když vezmete běžné spotřební sériové auto na dynamometr (siloměr), obvykle se stane, že jste zklamáni z nižšího výkonu, než jaký uvádí výrobce. Opak je pravdou v případě elektromobilu Tesla Model S.auto elektromobil Tesla Model S na siloměru dynamometru

Výkon elektromobilu Tesla Model S prověřený na siloměru: o 5 % víc než říkají oficiální specifikace
foto: Emmanuel Chang

Elektromobil Tesla Model S P85+ má mít podle oficiálních specifikací výkon 416 koní. Na siloměru ovšem jeden nadšenec naměřil 436 koní, tedy o 5 % vyšší výkon. To znamená, že Model S je výkonnější než legendární muscle-cars typu Ford Mustang GT nebo Dodge Challenger R/T.

To vše při 80 % nabití baterie, venkovní teplotě 26 ºC, 24% vlhkosti vzduchu a nadmořské výšce 1157 m.n.m. (nadmořská výška je nicméně elektromobilům docela šumák). To jen tak pro zajímavost.

Zpět na HybridPřidat komentář
Obrázek uživatele EKOLO

TESLA versus Mustang.
24.května, když jsme se během absolvování http://www.etoureurope.eu/route/ zastavili v Praze, vyjednal jsem na http://www.sprinty.mustangridersclub.cz/ pro pana Kubiše jednu jízdu, proti komukoli. Pořadatelé souhlasili, ale nakonec jsme dostali jízdy dvě, protože ta první se "nějak" nepodařila. Pan Kubiš to tomu nejrychlejšímu Mustangovi nandal i podruhé.
Jaké asi byly pocity diváků těžko odhadnout. "konec jedné éry"
www.elektromobily-os.cz

---

Jaromír Vegr - EKOLO elektromobily

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Presne. Udavany vykon u spalovakov je v podstate minimum co vam garantuje vyrobca ked je auto zabehnute. VW group ma tie rozdieli asi najvacsie. Japonci naopak najmensie. Je to v podstate prejav "nekvality" ze nevedia garantovat napr. 110kw a tak to vyrabaju aj o 10% viac aby im nepodarky tiez splnali vykon. plati ale aj to, ze casom vykon klesa a 8rocne uz je pravdepodobne pod udavanyn vykonom. Sa cudujem ze toto nevie siroka verejnost.

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

A stejná rezerva je při výrobě Li článků a jejich max. kapacity - většinou je vždy na 110% nominálu, aby při jejich provozním opotřebení to tak nebylo rychle poznat.
A protože článek s vyšší kapacitou má na svorkách při stejném zatížení vyšší napětí než článek s nižší kapacitou, pak i výkon motoru musí být měřitelně vyšší.
Takže zase žádný zázrak u elektromotoru, jen obyčejná fyzika.

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Mám dojem, že u Tesly nehraje napětí na svorkách akumulátoru moc velkou roli. To napětí se totiž ještě transformuje. Takže ano, novější články budou lepší, ale auto bude mít stejný výkon, akorát kratší dobu. Motor v Tesle je střídavý...

Obrázek uživatele Hyperloop

Řekl bych, že nemáte pravdu. Motor je extrémně namáhané zařízení a musí být natolik precizně vyroben, že nějaké "nepodarky" vůbec nemůžou jít do provozu. Spíš jde o to, že si tam VW nechává větší rezervu právě pro případ toho snižování výkonu vlivem opotřebování a pod.

Obrázek uživatele honYa

Např. Svět motorů dává testovaná auta běžně na brzdu a alespoň u aut skupiny VW platí, že naměřený výkon motoru je vyšší o desítky procent, než co je uvedeno v techničáku. Týká se to i Škodovek. Proto mě zarazily hned první řádky pod nadpisem článku. Je to přesně naopak.

Jinou otázkou je, jaký výkon bude mít auto po 5-10 letech a běžně nepravidelném servisu. Zde jdou do kytek výkony i emise. Naopak v této kategorii vidím velké plus EV - přinejmenším emise zůstávají stejné, ne-li lepší, jak se čistí energetický mix dané země!

---

honYa

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

o desiatky percent ????? :D :D D: videl som vacsinu tych merani ale vzdy slo o cisla +/- v jednotkach %

Obrázek uživatele Hyperloop

No nevím. Naíc u spalováku časem jde výkon dolů a to někdy dost znatelně. Co u elektromotoru? Řekl bych, že tam se s časem výkon téměř nemění.

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Motoru ne, ale postupem času odcházejí baterky. Mohou být "měkčí" a bude také klesat jejich kapacita. Ale to se projeví až za relativně dlouho a je otázka jestli majitelé vozů typu Tesla je už v té době dávno nevymění za nějaký nový typ :-)

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Ještě by to chtělo měření jaký výkon dá motor (respektive baterky) pokud by auto stálo třeba celou noc na mrazu v -20 stupních. To by pak s Mustangem asi prohrál.

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

v mrazu narozdíl od vedra by zase splovák moc - než by se zahřál nejel - to je jasný; zase elektromobil má nízký výkon v teple - vyšší teplota → vyšší el. odpor ... takže lze říci, že je nejvýkonější hned při startu - než se el.motor zahřeje

Obrázek uživatele Radovan

Pro odpověď stačí najít video reálného uživatele z průjezdu zimním Norskem s dobíjením v superchargerech, anglickým výkladem šťastným majitelem a předváděním funkcí vozu https://www.youtube.com/watch?v=aZNlG4V4Pl8&index=96&list=PL163j-BpIxjG6f5p9GTy3ULV5PdJBGSJh

---

BEV Peugeot Ion nový 4/2014, dnes 91 tis. km, 5/2016 2.ojetý ženě, dnes 42 tis. km (56 celkem), ekolo Agogs SilverGo 10/2013, dům FVE 3,6kWp 9/2009, ohřev vody solár Vaillant 6/2010, vlastní studna 1999, dřevodům sendvič panel 2000, permakulturní zahrada 2017, zachytávání dešťovky 880L Keter 4/2020.

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

5% nieje tak vela. Mnoho spalovacich motorov ma podstatne vyysie rozdiely ako 5%. Clanok mi pride trochu tendencny. Ale fandim Tesle veeeeelmi, tak Vam to odpustam :)

Obrázek uživatele Hyperloop

Jako že spalovák má mnohem vyšší výkon, než oficiálně udávaný? To je jako fór? ;)

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Říká se tomu výrobní tolerance, v běžné výrobě prostě nelze vyrobit motory tak aby měly všechny zcela stejný výkon.

Navíc výkon spalováku záleží také na tom jak byl motor zajetý a jakou má údržbu. Takže papírové hodnoty jsou orientační, a měly by se brát spíš ve smyslu "motor by měl mít nejméně XXX kW".

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Tohle většinou platí u běžných motorů v běžných autech, ale ne v autech typu Ferrari nebo Lambo. Stejně tak to neplatí ani v Mustangu apod. Ty motory mají dost co dělat samy se sebou... A jakmile nejsou ideální podmínky, tak výkon klesá.


ChargeUp! - Komplexní dodávka dobíjecích stanic a souvisejících služebe-stationVOLTDRIVE - Ideální řešení pro domácí nabíjení vašeho vozu.Autonabíjení.cz - vše pro Váš elektromobilNabíječky elektromobilů Circontrol
O ČEM SE PRÁVĚ DISKUTUJE?