Tesla má laboratoř pro vývoj bateriových článků, chystá jejich vlastní výrobu

Jan Horčík - 27 Červen 2019

Bateriové články jsou klíčem k úspěchu každého výrobce elektromobilů. Nyní vychází najevo, že Tesla po nedávné akvizici Maxwell Technologies nejenže vyvíjí vlastní, ale dokonce chystá i jejich výrobu.auto elektromobily Tesla Model 3 baterie

Uložení baterie v elektromobilu Tesla Model 3. Každá taková baterie obsahuje tisíce jednotlivých bateriových článků.
foto: Tesla

Podle magazínu Electrek.co se už na dřívějším setkání akcionářů o možnostech vlastního vývoje a výroby bateriových článků Elon Musk a JB Straubel rozpovídali. Nejnovější zpráva CNBC to jen potvrzuje.

Podle reportáže jsou bateriové články vyvíjeny nedaleko továrny ve Fremontu, dříve to bylo přímo v samotné továrně. Až dosud nicméně Tesla využívala bateriové články společnosti Panasonic.

Panasonic pro tyto články vyrábí v Tesla Gigatovárně 1 v Nevadě. Už v minulosti se ale objevily zprávy, že Tesla není se spoluprací s Panasonicem zcela spokojena.

Záměr vyrábět vlastní bateriové články by mohla Tesla oznámit ještě do konce letošního roku. Půjde o vpravdě zásadní rozhodnutí, které bude mít významný dopad na další vývoj společnosti.

Zpět na HybridPřidat komentář

Vazena damy a pani SOLID elektrolyt a cely koncept all-solid state baterii je len marketing bez realneho vedeckeho a komercneho zakladu vytvoreny specialne pre financnych investorov bez zakladnych znalosti problematiky.

V praxi to teda znamena ze firmy a zvlast fiktivne battery start-up firmy v oblasti solid-state garantuju neskutocne kapacity ich solid state baterii ale pritom ide o podvod.

Podvod? Dajme si otazku v klasickom koncepte Li-ion baterie mate polymerny separator o hustote 0.75 g/cm3, porozite 45% a hrubke 15um v ktorom je nasiaknuty elektrolyt o hustote 1.22 g/cm3 takze teraz k tomu podvodu ak pouzijete data z komercnej sfery OHARA JP tak pri hrubke 20um je jeho hustota 3.05 g/cm3 co teda znamena ze je 3x tazsi ako state-of-art riesenie. Dalsie solid elektrolyty ako napriklad LLZO ma hustotu viac ako 5.0 g/cm3 co teda znamena ze pre Li-ion je elektrolyt dead volume/weight takze ako neaktivna cast baterie musi mat co najmensi objem/hmotnost. Jedine riesenie ktore ma zmysel su QSSB quasi solid state baterie kde je subezne solid-gel elektrolyt. Dalej v praxi standarne je v Li-ion porozita elektrod od 38 - 45% pricom je vyplnena kvapalnym elektrolytom o hustote 1.22 g/cm3 pricom vdaka objemovym zmenam elektrody (grafit ma 11%) pocas cyklovania tento elektrolyt dokaze udrziavat tok ionov z a do elektrody ale ak pouzijete 5x tazsi pevny elektrolyt ako primes do elektrody co pri porozite 40% znamena ze musite pridat obrovske mnostvo velmi husteho solid elektrolytu ale kedze je pevny nedokaze pri objemovych zmenach elektrod efektivne sprostredkovat tok alebo lepsie prenos ionov medzi elektrodami.

Opravdu si myslíte, že v Tesle nemají základní znalosti problematiky akumulátorů alespoň na úrovni znalostí Marka Slavika?
Nebojte, že by si to neprověřili horem dolem včetně všemožných testů na reálných vzorcích.

Obrázek uživatele honza.t

James May reviews the Tesla Model S P100D
https://www.youtube.com/watch?v=OfOgplT7H7A

Madarsý tuning Tesla S P90D na P100D
https://www.youtube.com/watch?v=cUyIsejp0cE

Tohle byl jeden z hlavních důvodů proč Tesla koupila Maxwell. Ten jejich suchý elektrolit výrazně sníží náklady na výstavbu nových linek. V kombinaci s vývojem baterií, kterou pro Teslu dělá Jeff Dahn připravuje Tesla opravdu velké změny ve výrobě baterií.

Jak řekl JB Straubel, Tesla se chce postavit na vlastní nohy.

Suchý elektrolit zatiaľ ešte nemá nikto. Maxvell má suchú elektródu.

---

FVE 10kWp + 12kWh LiFePO4, fotovoltaický ohrev vody 1,2GJ tepelný zásobník, 100tis. km na elektro (50% z vlastnej FVE).

Máš pravdu, brachu.

Oboje je pravda. Maxwell před fůzí pracoval na třech různých projektech. Suché elektrodě - tam už měli poměrně dobré výsledky. Pevném elektrolitu (solid state baterie), tam se to potácelo na mrtvém bodě, a poslední technologií byl superkapacitor (superkondenzátor). Tam měli fungující prototip, ale nepoužitelně velkých rozměrů a hmotnosti, a teorii jak je zmenšovat.
Takže těžko říct do které technologie se vlastně Tesla pustí, ale není vyloučeno, že suchou elektrodu přeskočí, a rovnou se pustí do pevného elektrolitu.

---

Nevlastním - používám - ZhiDo D2S a JAC iEV7S2
Vyhlížím - NISSAN e-NV200 Evalia - Tekna - 40 kWh
FVE - 6,4 kWp + bat 9,6 kWh
---------------------------------------------------------------
Nejsou dobrá a špatná auta - jsou jen vhodná a nevhodná.
------------------------------------------------- ...

Elektrolyt!!!, mě to úplně drásá. Elelktrolit je to Chorvatsky.

---

hariprasad

Díky.

---

Nevlastním - používám - ZhiDo D2S a JAC iEV7S2
Vyhlížím - NISSAN e-NV200 Evalia - Tekna - 40 kWh
FVE - 6,4 kWp + bat 9,6 kWh
---------------------------------------------------------------
Nejsou dobrá a špatná auta - jsou jen vhodná a nevhodná.
------------------------------------------------- ...

Nedávno tu byl článek o Dopravním podniku Hradec Králové. Mají mimo jiné pronajaté tuším dva vozy od ČEZu, E-Golf a Leaf 1.5
Tyto dvě auta jezdí zaměstnanci tak velké firmy navíc patřící městu nabíjet na soukromou nabíječku Lidlu v Brněnské ulici. To je teda pěkná ostuda, to nemají zásuvku v areálu? Jak teda nabíjí ty autobusy? Musí krást elektřinu soukromé firmě. Vždyť si tam nešli koupit ani žvýkačku.
Znáte někdo místní tyto poměry?
Za mě fakt ubohé.

---

ecotaxiolomouc.cz

Obrázek uživatele Franta Koudelka STS CHvojkovice Brod

královská korupcí zpráskaná díra, tam krom trolejbusů nic kloudnýho nefunguje jak má ;)

Katastrofální díra kde čez dokázal zprovoznit jeden menekes u elektrárny v centru, darmo mluvit vo tom čé-eses-ďáckým východočezkým vedení ;) co byste taky chtěli vod bejvalejch ódé-eses-áků modrejch ftáků :))

http://www.elektromobilita.cz/cs/mapa-dobijecich-stanic.html

---

Za klima/Sněhuláky/GRÉTU/GrínDojčUWH/EX-REB/TESLU a BD ;) ČEZKO země zaprodaná, ropáků autopopelnic plná, žlutým svinstvem oplývající ;) Zpátečníky Zaprděnce a čuchače fosilního fetu budoucnost nemiluje, kdo nejde s dobou jako by DEBYL ;) 1.liga MISTŘI: Kuk/Saman/Švarc 5.kolona ROPÁCI: runner42

Obrázek uživatele ePavel

Musím bohužel potvrdit, ve středu jsem nemohl nabít, stáli tam obě jejich auta. Musel jsem se kvůli snídani a doplnění zásoby vody motat do centra.

---

Od r. 2013 najeto 370.000 el. km.
www.nabijecikabely.cz http://ts.la/pavel4572
Nekrmím Trolla42 a vulgární pablby.

vychcankove...jednou se v Lidlu nas***u a zpoplatni to taky

---

BMW i3 60Ah - 47.000 eKM
sekačka Powerworks 60V 2Ah
pila Powerworks 60V 4Ah

Racionální krok, chtějí mit naprosto klíčovou komponentu vozidla in house, rozumět ji a plně ji ovládat - velký krok k dlouhodobější stabilizaci společnosti v budoucnu.

---
Obrázek uživatele honza.t

protože Jobs byl jen sociopat a psychopat, co napálil plno lidí.... karma se taky proto dostavila brzy ...

Obrázek uživatele Krueger

Kde se léčíš?

je vidět, že moc nevíš....tak šup do školy, aby tě naučili pracovat se zdroji, troubo :)

Jobs byl hajzl, to ví každý, kdo ho znal, takže karma:

http://vanshardware.com/2010/07/the-legend-of-apples-steve-jobs/

To je dobrá historka ukazujíc, jak byl Jobs trouba :-D

V životě je spousta úspěšných troubů a blbů, tak prč ne někdo, kdo "vymyslel" (ukradl) spoustu nápadů a vytvořil nejomezenější telefon na světě a jen udělal PR, takže blb a blbci si sedli, na tom je založena spousta firem ať už chytrých (které diverzifikují své portfolio, nebo hloupých, které mají v podstatě dle tržeb jen jeden produkt (Apple) :)

Jaka karma? To jako hodni lide umrou ve spanku ve stovce a ti spatni dostanou raka? Opravdu to tak funguje, nebo co jste tim myslel?

raka dostanou ti, co udržují tělo v kyselém prostředí (živočišná produkce, rafinovaný cukr, lepek, chemikále, vysoké eletromagtické záření - to pokrývá 99 %, o 1 % se bavit nebudu), tedy ano, zaslouží si to, je to dáno evolučně, člověk na to nebyl evolucí připraven :) Kdo se chová špatně k tělu či k jiným, tak umře prostě dřív, tělo na to tak reaguje, to je vědecký fakt (např. placebo efekt, vliv stresu apod).

Tak šup šup dovzdělat, ať se ve světě neztratíš a jsi šťastný :)

Clovek nebyl evoluci pripraven na prijem masa? A kterou cast evoluce mate namysli? Co vim, tak i opice ji treba hmyz. :-) Obiloviny taky jime uz par tisic let :-)
Mimochodem, sousedka ma 100 let, ji maso, chleba (lepek), zije v mistnosti s elektrickou zasuvkou a osvetlem (asi od roku 1933), sladi si kafe. Kdy tedy dle Vas dostane rakovinu, at mi dodelate vzdelani a ja ji mohu poradne vystresovat predpovedi? :-)

V pohádkách to tak funguje, tak mu neberte iluze.

Mohu se zeptat, co jste kromě urážení a kritizování druhých dokázal vy?

tolik, že sobě ani jiným nepotřebuji nic dokazovat, to potřebují jen bytosti, co jsou trochu cíe vzadu, ale časem to třeba v příštím životě dorovnáš :)

Vaše výrazy ukazují na to, že máte potřebu se vyvyšovat nad ostatní, lidé co skutečně něco dokázali jsou v drtivé většině skromní,možná to v příštím životě pochopíte.

ne, jen dětinský humor, když už se snažíš ostatní ponižovat :)

Syovi je 6, ma kolem sebe podobne stare kamarady a co je poslouchm, tak se netituluji do "blbecku", nejspis uz z toho vyrostli :-)

To opravdu nemusím, to s ůspěchem děláte sám

Obrázek uživatele Kuk

Nezáviď mu, ty si jen vypatlanej.

---

Každej nahrazenej spalovák se počítá - Leave the oil in the soil and the coal in the hole. - Sekám a vysávám na baterky. // ‪#‎BasuraChallenge‬ ‪#‎trashtag‬

nu, ano, ukázal svou neznalost historických faktů, ale dá se to říci i tvým způsobem :)

Pokud bys znal historická fakta, tak jistě víš, že rakovina tu byla mnohem dříve než lidmi vytvořené/produkované chemikálie, rafinovaný cukr nebo vysoké elektromagnetické záření (ať už si tou výškou myslel cokoli).
Obávám se, že s celým tímto chováním, nadáváním a napadáním ostatních si ten trouba a blb spíše ty než Jobs.

lžeš, rakovina tu předtím téměř nebyla.... to znamená, že výjimka potvrzuje pravidlo

obávám se, že svou neznalostí si jen kazíš život, proto asi umřeš dříve, tak raději změň přístup :)

Pouziji Vase slova: Doplnte si vzdelani o rakovine, at se ve svete neztratitre ajste stastny :-) Rakovinu nasli na prste hominida z pred 1,7 milionu let. Asi chudak travil prilis casu se smartphonem na dane ruce.

Obrázek uživatele honza.t

Kdy bylo "předtím" ?

No ty vole, když tu není realista, přijde runner, když je runner na dovolené, začne tu řádit honzal, já už se z toho snad picnu :-D

Jasný, že před milionem let nebylo v absolutním počtu tolik lidí s rakovinou, ono totiž v té době nebylo na světě přes 7 miliard lidí, víš ty chytrolíne? :)

Jinak se obávám, že si tu zprávu napsal a odeslal díky tomu tvému vysokému elektromagnetickému záření, takže asi taky umřeš dříve, pokud tedy nezměníš přístup a nepřestaneš sem psát :-D

Obrázek uživatele Marek_

No jo... jenja zase po čase vylezl z té své ruské zemljanky a rozdává moudra. Ale pobaví :-)

---

Lexus GS 450h Premium

Pecka, presne takovehle veci delaji z tesly monopol.

Panasonic si urcite ukroji velky podil zisku z vyroby clanku. Je jen logicke si ten profit nenechat vzit. Pro Teslu je vyroba ve vlastni rezii urcite vyhodnejsi.

Aby to nedopadlo, jako kdyz se pokusili vytezit (nechci rict uplne vykrast, ale v podstate ano) MobilEye. Docela jsme si pockali, nez jakz takz dohnali jejich tehdejsi verzi (a nektere veci neumi dodnes).

---

Každý ignorovaný tro(t)l se počítá. Některý i víckrát...

Počkali, ale nynější produkt Tesly je mnohem lepší než to co nabízel MobilEye a Tesla má nad tím plnou kontrolu.

Krom toho Panasonic nikdo na vedlejší kolej neodstaví. Panasonic jenom odmítá tak masivně investovat do růstu jak by Tesla potřebovala, takže je logické, že si Tesla hledá vlastní produkci a nové zdroje. Ale to neznamená, že od Panasonicu přestane v nejbližších letech odebírat. Spíše je jenom doplní.

Coz porad nerika nic o tom, kde ten produkt mohl byt, kdyby spolupracovali. Ostatne pokud se nepletu, i ten Mobileye byl o nekolik generaci dal v okamziku, kdy ho koupil Intel.

---

Každý ignorovaný tro(t)l se počítá. Některý i víckrát...

Obrázek uživatele Kuk

Proč "Panasonic jenom odmítá tak masivně investovat do růstu jak by Tesla potřebovala"?

---

Každej nahrazenej spalovák se počítá - Leave the oil in the soil and the coal in the hole. - Sekám a vysávám na baterky. // ‪#‎BasuraChallenge‬ ‪#‎trashtag‬

Třeba (ale nám žádný zdroj, jen mě to napadlo) nechtějí investovat do vývoje, a říkají si, že tu svou soudobou "starou" technologii kdyžtak začnou prodávat jiným automobilkám. Je mnoho automobilek, které by po jejich bateriích skočili jak hladojev pes po buřtu.
A nemyslím tím jenom německý automotive v čele s lidovým vozem, ale i spoustu čínských automobilek.
Panasonic se svou soudobou technologií a kapacitou výroby má odběr zajištěn na několik let, a klidně v jeho čele může sedět někdo kdo uvažuje "teď to podojím, vymačkám, vytěžím (= ušetřím na vývoji) a po mě potopa". Není to v dnešní době zas až tak neobvyklý případ. Filosofie - Budujeme firmu pro příští generace - se aktuálně moc nenosí.

---

Nevlastním - používám - ZhiDo D2S a JAC iEV7S2
Vyhlížím - NISSAN e-NV200 Evalia - Tekna - 40 kWh
FVE - 6,4 kWp + bat 9,6 kWh
---------------------------------------------------------------
Nejsou dobrá a špatná auta - jsou jen vhodná a nevhodná.
------------------------------------------------- ...

Obrázek uživatele Kuk

Takže nikdo nic neví a máme tu jen spekulace.

Panasonik odmítá investovat do vývoje a přitom už pár let dohromady s Toyotou vyvíji suchý články. Hmm :D

---

Každej nahrazenej spalovák se počítá - Leave the oil in the soil and the coal in the hole. - Sekám a vysávám na baterky. // ‪#‎BasuraChallenge‬ ‪#‎trashtag‬

Bohužel máte pravdu, skoro všichni chtějí rychlej zisk,vedení se podělí o prémie něco utrousí akcionářům, a před krachem si dají zlaté padáky.Tady je krásný příklad https://www.idnes.cz/technet/technika/video-boeing-737-max-mcas-vysetrovani-analyza.A190613_114503_tec_technika_pka

Obrázek uživatele Franta Koudelka STS CHvojkovice Brod

tyoe na elektreku toho napindaj, zase potřebujou jen uměle zvednout cenu akcijí

fajr filadelfije eko

http://www.drsnysvet.cz/pozar-a-mohutna-exploze-v-ropne-rafinerii/

---

Za klima/Sněhuláky/GRÉTU/GrínDojčUWH/EX-REB/TESLU a BD ;) ČEZKO země zaprodaná, ropáků autopopelnic plná, žlutým svinstvem oplývající ;) Zpátečníky Zaprděnce a čuchače fosilního fetu budoucnost nemiluje, kdo nejde s dobou jako by DEBYL ;) 1.liga MISTŘI: Kuk/Saman/Švarc 5.kolona ROPÁCI: runner42

naopak, eletrek je poslední dobou dost shazovačný, co se týče Tesly, tak ho spousta čtenářů opouští včetně mě, asi ti mentálové shortujou :)

Ještě pár měsíců zpátky to šlo, ale teď už mi to fakt přijde přes čáru. Clickbaitový titulky 3x denně, který vůbec neodpovídají skutečnosti a hlavně má mraky příspěvků pod každým svým článkem, jakej je blbec a evidentně ho to vůbec nezajímá.

Od te doby co Fred nedokazal rozdychat ze zaplatil na sve TM3 5k$ zbytecne navic, to s nim jde z kopce

copak se stalo? :)

No kupil s TM3 Performance kdyz jeste byl priplatek 5k$ za ty kraviny jako spoiler, chromovane pedaly a cervene kalipery. A tyden na to tesla ten poplatek zrusila a tyhle veci zahrnula do zakladni ceny. Fred to pak rozdychaval hezkych par tydnu a najednou byla pro nej Tesla nejvetsi enemy :)

Takže závistivá, nedospělá reakce, nic víc... asi nechápe, že svět je změna.... něco ve školce zanedbal :)

Místo toho, aby byl rád, že se skutečné a reálně použitelné EV dostanou k více lidem :)

Jenže on si to jako to dítě ve školce opravdu vydupal a dostal těch $5000 zpět. Fakt nevím, co tím teď sleduje, má vyhraný dva Roadstery 2 na refferal kódy, tak je asi nechce :-D. Dokonce se do něj obul i Elon na Twitteru, když mu Fred tvrdil, jak pro propagaci Tesly udělal víc než kdokoli jiný a Elon na to, že jestli to nevidí, že jí v posledních měsících víc škodí. Nedivím se, že je Tesla na něj nasraná, když má každý den v článku - podle našeho ověřeného zdroje zevnitř Tesla XXX. Často to jsou informace o dodávkách vozů, které mohou pěkně zahýbat s cenou akcií, případně to předčasné vypuštění informace o zářijovém refreashi TMS/TMX, které taky mohlo způsobit současné propady prodejů apod.

Ten propad prodejů o 50 procent u MS/MX mají z velké části na svědomí právě ty spekulace o refreshi co Fred šíří. Kdo informovaný by si koupil drahé auto, když ví, že "brzy" tu bude update? Tesla nic neuvedla, nic nepředstavila a je možné že to ani letos nebude.

Ale prodeje spadly o polovinu, Tesla šla do velké ztráty, všude se začalo psát, že Tesla zbankrotuje a akcie spadly o 40 procent. A to si chtěl nějaký debilní pisálek jenom napsat svůj článeček.

A s tim, ze ted uz se za auto s dojezdem x nemusi zaplatit y, ale da se poridit i za y/2 s tim vubec nesouvisi, co? Za vsechno muze ten "debilni pisalek"... Ale chapu, jednoduche reseni je lakave.

---

Každý ignorovaný tro(t)l se počítá. Některý i víckrát...

Ne nesouvisí to protoze model 3 se v te dobe prodaval uz rok a pul. Navic je to uplne jina kategorie

Jasne, takze za to, ze se mu nelibila cenova politika u TM3 jim znicil prodeje TMS a TMX, ale TM3 ne. To dava smysl /s

---

Každý ignorovaný tro(t)l se počítá. Některý i víckrát...

Já mít 2 Roadstery 2 zdarma, tak bych Muskovi věřil i 1+1=3 :-D
Takže si je nezaslouží, měl by mi je dát :)

jenjanku, chlapce, ale za exhibovani na forech se readstery nerozdavaji...

---

Každý ignorovaný tro(t)l se počítá. Některý i víckrát...

Něco takového. Fred útočí na Teslu už asi tak rok. Čtenáři přecházejí na Teslarati, CleanTechnicu a insideEV.

díky za další tipy, přidávám do rss


ChargeUp! - Komplexní dodávka dobíjecích stanic a souvisejících služebAutonabíjení.cz - vše pro Váš elektromobilNabíječky elektromobilů CircontrolVOLTDRIVE - Ideální řešení pro domácí nabíjení vašeho vozu.e-station
O ČEM SE PRÁVĚ DISKUTUJE?