San Francisco - dálnice

San Francisko chce zavést poplatky za vjezd do města

Auty přeplněné San Francisko znovu přemýšlí nad tím, že zavede poplatky za vjezd do města, podobně jako je tomu třeba v případě Londýna, Stockholmu nebo Milána. Motoristé jedoucí do města přes mosty Golden Gate nebo Bay Bridge by nejspíš byli první na ráně, což by je mělo přinutit k zamyšlení se nad ekologičtějšími způsoby dopravy – ať už je to automobil s nižšími emisemi a na alternativní typ paliva, nebo hromadná doprava. Nový systém poplatků by měl pak podpořit právě rozvoj projektů hromadné dopravy, pěší zóny, cyklostezky, snížit intenzitu dopravy a také snížit emise. „Smysluplný plán na zavedení poplatk je jedním obrovským krokem, který můžeme učinit směrem k ochraně našeho životního prostředí a zlepšení kvality našeho života,“ řekl k tomu starosta San Franciska Gavin Newsom. Pokud se v San Francisku podaří poplatky prosadit, stane se první americkou metropolí, která je zavede – a zřejmě ne poslední.

Kalifornie - rychlodráha

Kalifornie si schválila rychlovlak

Už v květnu se objevily zprávy o tom, že se v Kalifornii chystá rychlodráha z Los Angeles po San Francisco. Tehdy ještě bylo mnoho domácích obyvatel na vážkách, zda vůbec bude takový projekt, který spolkne mnoho desítek miliard dolarů, vůbec schválen. Nyní je o stavbě rychlovlaku definitivně rozhodnuto. Návrh 1A: Bezpečný, spolehlivý vysokorychlostní osobní vlak bude v průběhu následujících let vybudován. Od roku 2030 má začít vydělávat zhruba miliardu dolarů ročně, návratnost investice je údajně zaručena. Celkem půjde o 1300 km železnice, systém spojí kromě zmíněných měst také Sacramento či San Diego. Během dvou desetiletí podle obchodního plánu vytvoří 160 000 nových pracovních míst ve stavebnictví – což je jistě jeden z vítaných přínosů v době, kdy Amerika zažívá nejvyšší nezaměstnanost za dlouhá léta. Už v roce 2035 má však díky dráze existovat kolem 450 000 nových pracovních míst. Nový dopravní systém sníží závislost Kalifornie na ropě o 12,7 mil. barelů ročně a emise o 5,4 mld. tun oxidu uhličitého ročně. Zároveň „díky“ tomu nebude muset být během následujících dvou dekád vybudováno na 4800 km dálnic a pět ranvejí, což lze považovat za velké vítězství železniční dopravy jako takové (souboj o miliardy dolarů to ale jistě nebyl bezbolestný, nedělejme si iluze). Lístek z L.A. do San Franciska má stát 55 dolarů a cesta potrvá dvě a půl hodiny. Autem by stejná cesta stála 86 dolarů a trvala výrazně déle, letadlem by byla více než dvakrát dražší.

Boston taxi

Bostonské taxi hybridní do roku 2015

Boston se připojuje k metropolím jako New York nebo San Francisco a od roku 2015 bude vyžadovat, aby všechny taxi byly hybridní automobily. V současné době je puze asi 50 hybridů z celkem 1825 taxi vozů. Kromě toho se pro blízkou budoucnost chystají i další vylepšení taxi – například střešní světla indikující stav vozidla, případně nemožnost řidičů telefonovat. Řidiči dokonce nejspíš nebudou moct nosit trička či kraťasy a taxi musí být schopné přijímat kreditní karty. To všechno ale bude znamenat zdražení, protože si to vyžádá vyšší investice taxi společností. Otázka do pranice: proč by taxi buducnosti nemohly fungovat jako plnohodnotná náhrada osobních automobilů?