Saab dodá do Číny přes 250 000 elektromobilů
Švédský Saab se po neslavném krachu, převzetí čínskou automobilkou Geely a přejmenování na National Electric Vehicle Sweden (NEVS) snad konečně zvedá z popela. Má objednávky na statisíce elektromobilů.
Elektromobily, hybridy, Tesla, Volkswagen, Škoda, auto, vytápění
Švédský Saab se po neslavném krachu, převzetí čínskou automobilkou Geely a přejmenování na National Electric Vehicle Sweden (NEVS) snad konečně zvedá z popela. Má objednávky na statisíce elektromobilů.
Švédské automobilky nemají na růžích ustláno. V roce 2010 prodal Ford společnost Volvo Cars čínské automobilce Geely. V polovině června 2012 byl Saab Automobile odkoupen konsorciem National Electric Vehicle Sweden, která je spojením japonského, švédského a čínského kapitálu. Nový Saab neboli NEVS bude vyrábět pouze čistě elektrická auta.
Švédská automobilka Saab, ačkoliv v ekonomických problémech, buduje v továrně v Trollhattanu flotilu elektrických modelů Saab 9-3 ePower Concept. První prototypy se stavějí ručně.
V najbližšej dobe očakáva Európa príval elektrických áut. Najnovšie pribudne ďalší podarený kúsok zo severu. Je ním stredne veľké kombi Saab 9-3 ePower.
V prvním čtvrtletí 2011 pustí Saab na silnice testovací elektrická auta založená na novém modelu Saab 9-3. Chce získat zkušenosti s novými technologiemi, které bude možné rychle implementovat do dalších modelů.
Švédský Saab na letošním autosalonu Frankfurt představí nový prémiový sedan Saab 9-5. Ten kromě inovovaného interiéru zahrnujícího například head-up displej, především nabídne pět různých motorových variací. Dvoulitrový benzinový (220 koní) agregát je připraven pro ty, kteří nehodlají experimentovat. Dále bude v nabídce 2.0l BioPower, 2.0 turbodiesel (160 koní), 2.8l V6 turbo (300 koní) a 1.6 benzinové turbo (180 koní). Diesel se může pochlubit emisemi 139 g/km. Dvoulitrový BioPower motor zase může pálit bioethanol E85. V prodeji bude skandinávský inspirovaný konceptem Aero X už během příštího roku.
Zkrachovalá americká automobilka General Motors odprodala po německém Opelu další svou ztrátovou evropskou divizi, švédský Saab. Ten se „stěhuje“ domů, do Švédska, kdy jej za pomoci tamní vlády odkopil výrobce luxusních sportovních vozů Koenigsegg. Zatímco Saab dosud vyráběl kolem 100 000 aut ročně, Koenigsegg v loňském roce prodal 18 vozů.
Co tím Koenigsegg sleduje zatím není jasné. Nejspíš chce vstoupit do vyšší ligy a udělat ze Saabu automobilku se „specifickým image“. A dost možná ve velkém rozjet výrobu elektromobilů! Saab se už v minulosti chlubil hybridními koncepty, např. 9-X BioHybrid. Koenigsegg zase před časem ukázal úžasný koncept čtyřmístného sportovního elektromobilu Koenigsegg Quant. Ten je společným dílem automobilky a společnosti NLV Solar AG, využívá k dobíjení baterie solární články. Dojezd se má pohybovat kolem 500 km a dobití do plné kapacity v řádu 20 minut. Poprvé byl koncept představen na letošním Ženevském autosalonu.
Výjimečný je na vozu především povrch, kompletní šasi je totiž potaženo v tenkovrstvých solárních článcích. Regenerativní brzdy, ABS a ESP plus pohon dvěma indukčními AC elektromotory. Pohotovostní hmotnost elektromobilu je 1780 kg při výkonu 512 koní a maximálním točivým momentem 715 nm. Z 0 na 100 km/h zrychlí auto během 5,2 s a maximální rychlost dosáhne 275 km/h. Může právě tohle být úsvit elektromobilů? Koenigsegg má obrovskou výhodu – může si dovolit vyrábět opravdu drahé sporťáky, nabité těmi nejnovějšími technologiemi. Tohle může být skutečné auto budoucnosti.
Stejně jako chřipková epidemie před nedávnem kosila obyvatele ČR, kosí nyní ekonomická krize jednu automobilku za druhou. Jednou z prvních evropských obětí je švédský Saab, který od roku 1989 patří pod takřka bankrotující General Motors. Saab požádal švédskou vládu o ochranu před věřiteli a možnost oddělit se od krachujících GM a nadále fungovat jako samostatná společnost. Faktem je, že koupě Saabu byla pro General Motors, kteří za něj zaplatili kolem 5 mld. dolarů, vysoce ztrátovou transkakcí. GM dnes zoufale žadoní o peníze amerických daňových poplatníků – jednu dávku už dostali, teď chtějí další. Také Saab ale žádá švédskou vládu o pomoc, chce se reorganizovat a umožnit vstup soukromým investorům. Elisabeth Thand Ringqvist, mluvčí švédského ministertva průmyslu, řekl, že Saab by mohl získat pomoc v podobě záruk na půjčky skrze podpůrný balíček schválený vládou v prosinci minulého roku. Spekulovalo se dokonce o tom, že General Motors sloučí Saab se svou německou značkou Opel, ale to se podle deníku Handelsblatt nestane. Také Opel se v Německu potácí v problémech a tamní vláda řeší „co s ním“. Více například aktuálně v článku iHNed.cz Saab zápasí o přežití. Opel žádá o totéž – za 3,3 miliardy eur.
Americkým automobilkám teče do bot tak jako snad nikdy v historii. Odhodlávají se proto ke krokům, které by v minulosti byly takřka nemyslitelné a ani teď nevrhají na vedení firem právě dobré světlo. V podstatě obě automobilky dnes čelí rychle přicházejícímu bankrotu, a tak u amerického Kongresu žadoní o levné půjčky. Výměnou za to slibují, že se urychleně zaměření na úsporné technologie a alternativní paliva. Například Chrysler požaduje kapitál v hodnotě 7 mld. dolarů a slibuje, že už behem roku 2009 začne firemním zákazníkům dodávat elektromobily, které pak v roce 2010 uvede i na běžném trhu pro koncové spotřebitele. Není vůbec jasné, o jaké modely elektromobilů by mělo jít, ale nejspíš budou postaveny na narychlo „upečené“ trojici nedávno představených modelů. Už v roce 2013 pak Chrysler chce vyrábět ročně 500 000 takových automobilů. Celkem chce Chrysler uvést 24 nových produktů – různých typů elektromobilů (městských, „sousedských“), hybridních automobilů, elektromobilů s rozšířeným dojezdem a dalším.
Na blížícím se Pařížském autosalonu předvede skandinávský Saab společníka svému konceptu 9-X BioHybrid, který přestavil už v Ženevě. Saab 9-X Air staví na stejném podvozku, motoru a částečně i karoserii, nicméně střecha je seříznutá a vzadu snížená do podoby pěkného čtyřmístného sportovně laděného auta. Zatím jde pouze o koncept, takže finální podoba výrobního modelu může být ještě hodně vzdálená, jako třeba v případě Chevy Voltu, který ušel pořádný kus cesty. Očekává se nicméně, že General Motors (kterým patří 51% v Saab Automobile) uvedou produkční verzi už v blízké budoucnosti. Jako motor automobilu poslouží 1,4l Saab BioPower, který dokáže spalovat E85 s akcelerací 8,1 sekundy z 0 na 100 km/h, výkonem 200 koní a emisemi 107 g/km. Stejný čtyřválec dostane v roce 2011 také Chevy Cruze.
Koncept Saab 9-X Biohybrid byl předtaven už na ženevském autosalonu s tím, že v nejbližších letech by se mohl dostat do výroby. Jenže nyní General Motors Europe, kteří Saab vlastní, a samotní vývojáři Saabu dohadují o tom, jaký podvozek vlastně pro nový Saab 9-1 použít. Vývoj modelu byl tedy pozastaven. Podle Jana-Ake Johnssona, ředitele Saabu, musí být koncept 9-X novu promyšlen. Nový Saab 9-X alias budoucí 9-1 má být totiž postaven na menším, úspornějším podvozku. Jako pohonná jednotka měl původnímu konceptu sloužit 200koňový 1,4l BioPower turbomotor s doplněním o elektromotory poháněné li-ion bateriemi. Pokud se Saab rozhodne udělat nový hybrid menší, je pravděpodobné, že využije také méně výkonný pohonný systém.
Nádherný nový koncept předvádí na ženevském autosalonu automobilka Saab. Saab 9-X BioHybrid by se měl do prodeje dostat v následujících letech. Je vybaven 1.4 litrovým čtyřválcovým turbomotorem s výkonem 200 koní. Poprvé v historii značky Saab je motor spojen s hybridním pohonem od General Motors (tedy hlavně elektromotorem), navíc dokáže Saab jezdit také na ethanol (flex-fuel). Na střeše má Saab 9-X BioHybrid přimotovány solární panely, které dobíjejí lithium-iontové baterie. Z 0 na 100 km/h zrychlí za 7,9 sekund při spalování E85 a za 8,3 na benzinu. Emise jsou 105g/km u ethanolu a 117g/km u benzinu. Průměrná spotřeba je 6,4 l/100 km.
Včera jsme na serveru Hybrid představili designérský i technický skvost v podobě, dnes tu máme konkurenci značky Saab. Koncept nového CUV Saab 9-4X BioPower bude plně odhalen také teprve na Detroitském autosalonu, nicméně magazín Automotive News už teď přináší některé základní informace. Jako motor poslouží čtyřválcové dvoulitrové turbo spalující E85 (bioethanol) s výkonem 300 koní na 5400 otáčkách. Chystá se na Detroit severská ethanolová smršť?!