parkoviště s dobíjecími stanice pro elektromobily

Madrid dá na parkoviště dobíječky pro elektromobily

Španělsko už nedávno přišlo se zprávou, že chce mít na silnicích 1 milion elektromobilů do roku 2014. Madridská radnice nyní tento plán pomalu ale jistě začíná plnit. Na městských parkovištích začne s instalací dobíjecích stanic pro elektromobily. Majitelé elektrických vozů si je tam budou moct dobíjet zcela zdarma. Navíc každé nově postavené parkoviště bude vybaveno dobíječkou, plus se tato infrastruktura objeví i na dalších veřejných místech. Radnice se zároveň brzy chystá uzavřít smlouvu s Ministerstvem průmyslu o propagaci elektromobilismu.

rychlovlaky Málaga - Španělsko

Rychlovlaky mění život ve Španělsku

Prezident Barack Obama nedávno ohlásil velký plán rozvoje rychlovlaků v Americe. Rychlotratě mají v průběhu let prorůst celými Spojenými státy. Dozajista ho k tomu donutila ekonomická krize, ubývající pracovní místa, ale dost možná i něco úplně jiného. Ve svém projevu zmínil, že rychlodráhy už dávno fungují – ve Francii, Japonsku anebo třeba Španělsku. A právě Španělsko je zářným příkladem toho, že vysokorychlostní železnice zdaleka nepřináší pouze práci a ekonomický rozvoj. Ukazuje se totiž, že významně přispívají k sociální soudržnosti celého národa. „My Španělé jsme nebyli zvyklí příliš cestovat,“ řekl listu WSJ José María Menéndez, hlava oddělení veřejného plánování na univerzitě ve městě Castilla-La Mancha. „Teď naši studenti neposedí chvíli na místě. AVE radikálně změnilo přístup téhle generace k cestování,“ dodává.

Španělské rychlovlaky AVE (Alta Velocidad Española) mají do roku 2020 prorůst celou zemí, devět z deseti obyvatel by jeho zastávku nemělo mít dál než 50 km od domova. První vysokorychlostní dráha byla ve Španělsku otevřena v roce 1992 mezi hlavním městem Madrid a jihošpanělskou Seville, která tehdy hostila Světovou výstavu. Výstavbu provázely nejrůznější kontroverze. Dnes se politici o stavbu stanic vysokorychlostní železnice ve svém okrsku doslova perou. Dnes rychlodráhy vedou až do Málagy, Barcelony či Valladolid. Z Barcelony do Madridu trvá cesta dvě a půl hodiny místo šesti hodin autem. Cena za jízdenku je přitom zhruba srovnatelná s letenkou, emise nesrovnatelně nižší. Jenže na nádraží navíc nemusíte být o dvě hodiny napřed, nemusíte projít trapnou bezpečnostní prověrkou nebo trávit desítky minut rolováním po ranveji.
vysokorychlostní tratě - Španělsko
Samozřejmě, že rychlovlaky mají i své odpůrce. Například baskickou militantní separatistickou skupinu ETA, která rozhodně nemá zájem na tom, aby Španělé volně cestovali a míchali se se svými krajany ze všech možných koutů jejich obrovské země. Další odpůrci říkají, že provoz AVE bude vždy ztrátový a jiní zase poukazují na úpadek nákladní železniční dopravy. Jiní ale naopak dokáží vysokorychlostní tratě chytře využít. Zhruba 50 minut cesty rychlovlakem na jih od Madridu například vyrostlo nové mezinárodní letiště, které nabízí mnohem levnější služby než to v rušné metropoli.

Madrid zakáže vjezd do centra

Madrid se přidává k řadě evropských velkoměst, která si chtějí uchovat svá historická jádra neznečištěná. Chystá proto vytvoření nízkoemisní zóny uvniř městského centra, kde bude platit zákaz vjezdu pro vysoce znečišťující automobily. Vjezd bude od roku 2010 povolen pouze automobilům splňujícím standardy Euro III a vyšší. Některá německá města zavádějící podobnou politiku vyžadují normy Euro IV a navíc ještě filtry pevných částic pro diesely. Podle madridské městské rady by toto rozhodnutí mělo pomoci snížit emise oxidů dusíku o 47% i pevných částic o 37%.

Hybridní popeláři

Španělská metropole Madrid se přidává k dalším světovým velkoměstům ve snaze o čistší životní prostředí. FCC, společnost provozující popelářské služby v Madridu, se rozhodla nasadit do testovacího provozu 14 nových popelářských vozů vybavených hybridním pohonem speciálně vyvinutým ve spolupráci se společností Saft. Nové popelářské vozy se vyznačují nižší hlučností, v kombinaci s dieselovým motorem vynikající účinností kolem 90% a životností až 10 let.