Honda U3-X

Honda má vlastní variaci na Segway – vozítko U3-X

Elektrické vozítko Segway dvakrát vělký úspěch nemělo. Je pořád jednoduše příliš drahé. Toyota zkoušela redefinovat osobní dopravu po svém s robustním „jezdícím křeslem“ i-Real. A teď je tu i Honda, která zkouší něco podobné, jen v malém.

Honda je známá mimo jiné svým zájmem o robotiku. Její tančící robot ASIMO se předváděl snad ve všech koutech světa, včetně České republiky. Právě z nej pochází i technologie, kterou Honda využila pro svou elektrickou jednokolku nazvanou U3-X. Písmenko U v tomto případě znamená jak „univerzální“, tak i „Unicycle“, tedy „jednokolka“.

Možná by navíc mělo stát i za slovo „unikátní“. Tak lze totiž jednoduše popsat systém pohonu, který U3-X využívá. Podobně jako na elektrické vozíku Segway určujete směr pohybu tím, že se na jednokolce nakláníte (firma to nazývá „Honda Omni Traction Drive System“ čili HOT). Zábavné je však to, že se můžete naklánět také do stran a vozítko pojede také do stran.
Pininfarina Nido
Pohonná jednotka se totiž skládá z jednoho velkého kola a spousty malých, částečně nezávislých koleček. Velké kolo obstarává pohon dopředu a dozadu, malá kolečka pak pohon do stran. Díky tomu můžete ale jezdit vlastně kterýmkoliv směrem. Honda aktuálně předvádí svou elektrickou jednokolku poháněnou lithium-iontovým akumulátorem na autosalonu v Tokyu. Max. rychlost je asi 6 km/h a energie vydrží zhruba hodinu. Váží 10 kg.

galerie: Honda U3-X
Honda U3-X Honda U3-X Honda U3-X
Masdar City - PRT dopravní systém

Jak bude vypadat veřejná doprava v Masdaru, eko-městě budoucnosti?

Masdar City je odvážný projekt Spojených arabských emirátů, ropné velmoci dnešního světa. Poblíž hlavního města Abu Dhabi má do roku 2016 vyrůst zbrusu nové ekologické město. Uprostřed pouště chtějí SAE vybudovat ukázkové město budoucnosti o rozloze 1,6 km2 pro 50 000 obyvatel, které bude využívat pouze obnovitelné zdroje energie. Celý Masdar je sám o sobě unikátním projektem, ale co může zajímat čtenáře našeho magazínu je především řešení dopravního systému. Masdar bude mít dvě roviny dopravy. Vrchní, tedy přímo ve městě, kde se budou moct pohybovat pouze lidé pěšky, na kolech, na elektrokolech, segwayích nebo jiných elektrických vozítkách. Automobily sem nebudou smět. Podzemní rovina pak bude domovem tzv. „PRT“ neboli „Personal Rapid Transit“, „rychlé osobní dopravy“. Jde o automatizované taxi vozy zhruba 4 metry dlouhé a 1,4 metru široké, které uvezou až šest lidí. Jezdí na elektřinu, dojezd na jedno nabití je 60 km a maximální rychlost 40 km/h. Jednotlivé vozy budou ovládány centrálně s tím, že standardně budou sledovat předem vytyčené trasy. Hromadná doprava v Masdar City by díky nim měla fungovat velmi efektivně, čekací dobu odhadují návrháři pod tři minuty. O návrh dopravního systému Masdaru se stará Dr. Luca Guala ze společnosti Systemica. Věří, že jeho systém se postupně rozšíří z Masdaru také do dalších míst. O PRT má zájem například letiště Heathrow.