Britský premiér lobbuje za elektromobily

Britský premiér Gordon Brown, jehož křeslo se pod ním nyní povážlivě houpe, si nedávno předsevzal začít jednu z největších revolucí, jaké kdy automobilový průmysl zažil. Během minulého týdne se setkával se zástupci automobilek aby je přesvědčoval, že by měli masově začít vyrábět elektromobily. Kromě toho uvažuje Brown o velkolepém plánu podpory prodeje elektromobilů v Británii postaveném na modelu podobném mobilním telefonům. Počítá s tím, že elektromobily by se prodávaly dotované nebo dokonce dávaly zdarma s kontraktem na odběr elektřiny. Podobné schéma údajně hodlají rozjet také Dánsko a Izrael, něco se chystá také Portugalsku. Britský premiér údajně chce, aby všechny automobily prodávané Británii byly do roku 2020 elektrické nebo alespoň hybridní. Část svého velkolepého plánu představil premiér na Britském autosalonu v Londýně. Inspiroval se podle svých slov projektem Project Better Place podnikatele Shaie Agassiho. Zásadní je ale samozřejmě je, aby elektřina, kterou se budou elektromobily dobíjet, pocházelo nikoliv z fosilních paliv, alébrž obnovitelných zdrojů energie. Británie jakožto ostrovní země by mohla díky měnám klimatu mít brzy velké problémy, a tak není divu, že se Brown pouští do tak odvážného projektu. Je jisté, že brzy – s tím, jak se budou stále razantněji potvrzovat teze klimatologů, přesedlají na podobnou notu také zástupci celé řady dalších západních zemí.

Honda OSM

Honda OSM – nízkoemisní roadster

Na Britském autosalonu představila automobilka Honda kromě pro výrobu potvrzených konceptů Honda FCX Clarity (brzy v Japonsku) a sportovního hybridu CR-Z také novinku v podobě modelu OSM. Zkratka znamená „Open Study Model“ a říká nám, že jde prozatím o studii. Jednoduchý, malý, ale zároveň nízkoemisní roadster má nabídnout podobné svezení, jako jiná auta této kategorie poháněná klasickým pohonem. Honda se však už nezmiňuje o tom, co by vlastně mělo pohánět model OSM. „Chceme ukázat, že i nízkoemisní automobil může být atraktivní,“ řekl Andreas Sittel, ředitel projektu OSM.

Honda OSM

elektromobil MyCar

Elektromobil MyCar se představí na Britském autosalonu

Mikroautíčko v podobě elektromobilu MyCar od společnosti NICE Car Company má za sebou bohatou historii. Svůj život začalo jako na autosalonu v Boloni v roce 2003, kde jej představily společnosti Innovech a Italdesign-Giugiaro. Po falešném startu v roce 2006 se chystá jeho oživení na Britském autosalonu (BIMS), který začně už zítra v Londýně a potrvá až do 3. srpna. Kromě elektromobilu MyCar se tam má objevit i celá řada dalších ekologických či chcete-li „zelených“ dopravních prostředků. Ale zpět k elektromobilu MyCar. Po dvouleté odmlce se tedy znovu vynořuje na světlo světa, a to pod taktovkou společnosti NICE, která se postará o distribuci, a hongkongské EuAuto Technology, která zajistí výrobu.

Dojezd malého elektromobilu pro dva má být 60 km při maximální rychlosti 60 km/h, podobá se tak například elektromobilu G-Wiz z Indie. Předčí jej ale v technické vybavenosti, nabídne například USB přípojku pro MP3 přehrávač, elektrická okna a zrcátka, satelitní navigaci, místo pro notebook a další vychytávky. V Británii by se do prodeje měl elektromobil MyCar dostat už během letošního podzimu za 8 995 liber, tedy v hrubém přepočtu asi 266 000 Kč.

elektromobil MyCar