Světová energetika roste, posilují hlavně obnovitelné zdroje

Celkový výkon všech elektráren ve světě podle právě zveřejněné studie Mezinárodní agentury pro energii (IEA) loni stoupl přibližně o čtyři procenta na 6650 gigawattů (GW).

Větrné elektrárny jsou po vodních nejrozšířenějším obnovitelným zdrojem
foto: Steppinstars, licence public domain

Proti roku 2015 v globálním měřítku přibylo 255 GW, z toho skoro dvě třetiny zásluhou obnovitelných zdrojů, především solárních a větrných parků. Elektrárenské kapacity využívající obnovitelné zdroje koncem roku 2016 měly výkon 2135 GW, a poprvé tak předstihly elektrárny spalující uhlí (2020 GW).

Tempo, jímž se bude zelená energetika rozvíjet v následujících letech ve světě s výjimkou Evropské unie nepoleví. IEA, jejímž členem je od roku 2001 také Česko, předpovídá, že její celkový instalovaný výkon v období 2017 – 2022 vzroste o 43 procent, tedy o 922 GW na skoro 3057 GW.

Velice optimistická prognóza agentury vychází z toho, že v mnoha zemích sílí vládní podpora, jíž se dostává především výstavbě solárních parků. Jejich výkon ve světě loni proti roku 2015 stoupl o celou polovinu na 305 GW.

Solární parky svojí expanzí vůbec poprvé v historii přidaly více gigawattů než uhelné elektrárny. IEA to připisuje dvěma klíčovým faktorům: snižujícím se nákladům spojeným s využíváním obnovitelných zdrojů i tomu, že do nich mohutně investují velké rozvojové země.

Je to především Čína, jež je už nyní nesporným lídrem v rozvoji světové energetiky založené na obnovitelných zdrojích. Platí to nejenom o solární a větrné energii, ale také o energii vodní a o využívání biomasy pro výrobu tepla a elektřiny.

Výkon obnovitelných zdrojů v Číně v období 2017 – 2022 stoupne skoro o dvě třetiny a přesáhne 933 GW. Ještě rychleji se budou obnovitelné zdroje rozvíjet v Indii, druhé nejlidnatější zemi světa.

Tamní kapacity, v prvé řadě solární, porostou ročně průměrně skoro o 14 %. Během pětiletého období, které prognóza zahrnuje, se výkon energetiky opírající se o obnovitelné zdroje zhruba zdvojnásobí a v roce 2022 se přiblíží 198 GW.

Velmocí číslo dvě ve využívání obnovitelných zdrojů zůstávají Spojené státy americké. Výkon těchto zdrojů se v USA, bez ohledu na to, že nová administrativa ve své energetické politice preferuje těžbu fosilních paliv i výstavbu nových jaderných elektráren, zvýší během následujících pěti let zhruba o polovinu na 366,5 GW.

Tempo, jímž se bude v období 2017 – 2022 zvyšovat výkon obnovitelné energetiky v Evropě, výrazně zvolní, a to na průměrných 3,5 % ročně. Za pět let by měl dosáhnout 661,3 GW proti 561,4 GW očekávaným letos.

Hlavním důvodem tohoto vývoje jsou nadbytečné elektrárenské kapacity. Evropa ale má světového šampiona ve využívání obnovitelných zdrojů. Je jím Dánsko, které by z nich mělo v roce 2022 vyrábět skoro 70 % elektřiny. V Německu, Británii a Irsku to podle předpovědi IEA bude více než jedna čtvrtina.

V Česku Mezinárodní agentura pro energii počítá jenom s mírným tempem zvyšování výkonu obnovitelných zdrojů. Během pěti let o necelá 4 % na přibližně 5,6 GW.

Národní akční plán pro energii z obnovitelných zdrojů, který česká vláda aktualizovala koncem ledna roku 2016, počítá s tím, že obnovitelné zdroje se budou na hrubé celkové spotřebě elektřiny v roce 2020 podílet 15,3 % a na celkové spotřebě v dopravě 10 %.

Celosvětová výroba elektřiny z obnovitelných zdrojů se do roku 2022 zvýší o více než třetinu a přesáhne 8000 TWh. To zhruba odpovídá současné spotřebě Číny, Indie a Německa. Podíl obnovitelných zdrojů na globální produkci elektřiny stoupne z loňských 24 % na 30 % v roce 2022.

Celkový instalovaný výkon obnovitelných zdrojů
Region (země) 2016 2017 2022 Růst za pět let v %
Svět celkem 2134,4 2294,5 3056,6 33,2
1. Čína 570,4 641,3 933,3 64
2. Evropa 536,5 561,4 661,3 23
z toho
Německo 111,4 118,4 139,1 25
Francie 46,3 48,1 64,6 39,5
Británie 37 41,1 51,6 39,4
Česko 5,4 5,4 5,6 3,7
3. USA 244 263,2 366,5 50
4. Indie 90,8 107 197,8 117
5. Japonsko 98,8 104,5 125 26,2
tisková zpráva

37 Comments on “Světová energetika roste, posilují hlavně obnovitelné zdroje”

    1. Je zajímavé se o 7 let později podívat na nějaké
      Je zajímavé se o 7 let později podívat na nějaké zprávy. Třeba tahle jak zloděj Drobil, podvodník Kocourek a slaboch ovládaný dominou Nečas vzkazovali do Bruselu logický nesmysl. Taky je zajímavé si všimnout, že v roce 2010 se v EU stavělo 5 bloků JE a dnes se ještě pořád staví, i když by už dávno měly být všechny hotové.

      1. To je ta tragédie. Zatímco osazení střechy fotovoltaikou
        To je ta tragédie. Zatímco osazení střechy fotovoltaikou je práce max na 2 dny a ihned dodává, s baterkou v domě i zálohuje a dodává mimo osvit, komponenty se dají koupit ihned a konkurence je obrovská, jaderka se staví a staví a staví a staví…….. A pokud neumřeli, stavějí ji dodnes, chtělo by se s humorem dodat, kdyby to nebylo celé k pláči.

    1. Naprostý nesmysl, ten jejich modelový výpočet neprojde ani
      Naprostý nesmysl, ten jejich modelový výpočet neprojde ani jednoduchým ověřením reálnosti. Stačí si vzít nějakou zemi, kde už teď mají vysoký podíl VtE+FVE bez zásadnějších potíží a stejnou hodnotu podíl aplikovat na světovou spotřebu. Třeba dánských 40% ve větru (teď už mají více) aplikované na celý svět znamená nějaké 4 000 GW bez baterií, 70% variabilních OZE, které lze bez zásadnějších problémů zvládnout je s minimem akumulace (tvrdil to CEO 50Hertz, tj. přenosové síti na 1/3 Německa) znamená nějakých 7 000 GW.
      S nějakým celkem malým množstvím baterií se jde v klidu dostat i výše. Se systémem Power2Gas či Power2Liquid za rozumnou cenu, lze pokrýt těmito zdroji úplně všechny energetické potřeby lidstva a velký kus materiálových.

    2. Mno, nevím jestli to udělali novináři idnesu, nebo vědci
      Mno, nevím jestli to udělali novináři idnesu, nebo vědci dělají záměrně chybu, ale vypadá to jako by při kalkulaci účtovali jeden náklad dvakrát. Konkrétně, ony „negativní“ dopady nestability. Pokud to bude řešeno třeba přes PPE, pak náklady na PPE patří k proudu z PPE a ne k OZE. A i v optimistickém scénáři bych řekl že pod 10-20 % z plynu se nedostaneme, to je více či stejně jako e současný koeficient využití PPE.

      Špatně je tam myslím započten potenciál dálkových vedení a manipulativní je i uvedení údaje v hektarech a nikoliv km^2 a procentech plochy ČR. Takto to vypadá děsivě, ale je to jen 40km^2 JAKÉKOLIV plochy, ne jen zemědělské, to je 0.05 % rozlohy ČR. Pokud bychom vzali že potřebujeme vyrobit 100TWh elektřiny ročně, pak potřebujeme 100 000ha. 1km^2 má 100ha, tedy máme 1000km^2 potřebné plochy, to je 1.2%. Pro zajímavost Lipno má 48km^2. Tedy zakrýt jej jen z poloviny panely by znamenalo mít už přes 2 %. To při mizerné účinnosti 10%/ha.

      Dále nikdo nenutí majitele OZE nabízet proud za zápornou cenu, to se děje jenom protože povinný výkup.

      A nemají tam vůbec zahrnuté možnosti typu výroba vodíku či syntetických paliv, což se může dost projevit do minimální ceny proudu, protože tato zařízení by svůj odběr s klesající cenou zvětšovala a tím působila proti klesajícímu trendu.

      Bohužel je to tak že dnes je stále palivoenergetika, elektroenergetika a teplárenství od sebe příliš daleko a to brání efektivním studiím a využití zdrojů. Například tu máme schizofrenii ohledně teplárenství kdy se ve studiích o dodávkách tepla počítá kolik CO2 se ušetří protože přechod na geotermální energii, zateplení a elektrokotle na přebytky a zároveň se v elektroenergetice počítá s růstem dodávek proudu z tepláren protože se počítá s růstem dodávek tepla.

      Podobných bot je dost i z oficiálních míst, křičí se není uhlí, přitom jej máme v zemi, násobně více, jen to chce jiné technologie. Například podzemní zplyňování uhlí atd. Ale o tom se nikde nepíše ani se to neprověřuje. A takových věcí je příliš mnoho, příliš mnoho technologií je ignorováno. Při složení Pačesovy Komise se ani nedivím. Ale je zase pravda že je poznatků už tolik že není v silách ani mnoha odborníků o nich vědět, natož je dopodrobna znát, zvlášť pokud jsou úzce zaměření. Při pemzu informací které máme už potřebujeme na tyto věci spíš umělou inteligenci, ne lidi.

          1. Takže jenom blbej, kdyz se tvaris ze o volne zacal kuk, ale
            Takže jenom blbej, kdyz se tvaris ze o volne zacal kuk, ale ostatni to ctoujenom u tebe…
            A taky nevidim, nikde vytoceniho kuka, jedem dalsi debilni prispevky od tebe…

            Proc nejdes na IDnes, je po volbach, tam jiste oceni debilni kecy a trolovani, tady jsi jaksi jenom za debila…

          1. Jo, a dělají z něho skoro boha. No třeba jeho největší
            Jo, a dělají z něho skoro boha. No třeba jeho největší vynález, točivé pole, to mohl snadno odvodit ze systému fy. Ganz Budapešť. Jednak v Budapešti pracoval a jednak Ganz vyráběla střídavé, jednofázové, stroje, z toho se už chování 2 a více fází dovodit dá. Asi i bez složitých matematický výpočtu a božského vnuknutí.

    1. No nevím kdy co odtajnili ani co tam je, ale mám pocit že
      No nevím kdy co odtajnili ani co tam je, ale mám pocit že jsem pár listů, cca 10-15 na netu viděl už před pár lety a nic světoborného tam nebylo. Stejně jako ty jeho patenty, také to není nic extra, půlka z toho jsou věci prakticky těžko použitelné, zvlášť pro EM kompatibilitu a rušení.Ale nechal bych se možná trochu překvapit, jediné co tam může mít smysl je bezdrátový přenos.

      Na toho Kennedyho jsem zvědavý trochu víc.

    1. do skutečné produkce nikomu nic není a hlavně Kukovi,
      do skutečné produkce nikomu nic není a hlavně Kukovi, prostě každá elektrárna (vodní,sluneční,větrná,uhelná,jaderná, plynová)vyrobí při stejném instalovaném výkonu úplně jiné množství energie a toto množství energie je navíc každý rok úplně jiné

          1. No instalovany výkon je stejně nesmyslné číslo, takže
            No instalovany výkon je stejně nesmyslné číslo, takže můžete mi říci když zesměšňujete relevatí požadavek kolik v reálu to papírové číslo dá, co znamená to papírové, kromě PR žvástu pro to jak která země je ekologická?

                1. Tak až budete chtít být seriózní, tak napište. Zajímá
                  Tak až budete chtít být seriózní, tak napište. Zajímá vás vyprodukovaná energie, objem investic, zábor území, očekávaný zisk, …?

                2. Já jsem byl ve svém dotazu naprosto seriozní, to ostatní
                  Já jsem byl ve svém dotazu naprosto seriozní, to ostatní si z toho začali dělat srandu… 😉

                  Zatím co jsem si všiml, tak se uvádí že za rok vyprodukujeme cca 85 terrawatthodin el.energie a 25 terrawatthodin vyvezeme tudíž předpokládám, že toto je to podstané. Sice na energetiku nejsem odborník, ale přesto se chci něco relevantního dozvědět.

                3. 100 GW fotovoltaiky znamená asi 120-130 miliard
                  100 GW fotovoltaiky znamená asi 120-130 miliard investovaných dolarů a cca 150 TWh elektřiny každý rok. To je přibližně 0.75% světové spotřeby (ta je okolo 21 000 TWh)a skoro dvě Česka.
                  Dále se očekává cca 60 GW nových větrných elektráren, což znamená dalších 180-200 TWh elektřiny každý rok.

                4. Tady posílám ještě bonus. Zajímavý je v kontextu mých
                  Tady posílám ještě bonus. Zajímavý je v kontextu mých tvrzení graf č.3.

Napsat komentář