Svět čeká mohutný nástup obnovitelných zdrojů energie

redakce - 23 Listopad 2017

Mezinárodní agentura pro energii (IEA) očekává ve světové energetice do roku 2040 mohutný nástup obnovitelných zdrojů. Světovým lídrem v jejich rozvoji bude Čína. stavba větrné turbíny

Stavba nové větrné turbíny
foto: HansLinde, licence CC0

V Evropě by díky snižujícím se nákladům na výstavbu větrníků měla růst především větrná energetika. Tvrdí to dlouhodobá předpověď World Energy Outlook 2017, kterou IEA vydala v Paříži.

Obnovitelné zdroje podle ní zabezpečí stoupající světovou poptávku po energii přibližně ze dvou pětin. Největší váhu v globálním energetickém "mixu" si ale stále zachovají ropa a zemní plyn. Na uvedená dvě fosilní paliva připadá podle statistiky IEA 53 % světové spotřeby energie, na další fosilní palivo - uhlí 29 %.

Mezinárodní agentura předpovídá obrat v energetické politice Číny, jejíž komunistické vedení na nedávném stranickém sjezdu oficiálně vyhlásilo "boj špatnému ovzduší". Čína už nyní staví nejvíce větrných parků na světě. Ale současně bude spalovat stále více ropy. Jejím největším spotřebitelem by se měla stát (namísto USA) kolem roku 2030.

Z prognózy IEA vyplývá, že Čína bude vedoucí zemí i v rozvoji jaderné energetiky a už kolem roku 2030 by měla z jádra vyrábět více elektřiny než Spojené státy americké. Ty se v příštích desetiletích stanou největším hybatelem světového trhu s ropou a také se zemním plynem.

Americké firmy úspěšně zvládly technologicky náročnou těžbu z břidlic a budou ji nadále rychle zvyšovat. Z břidlicových nalezišť v USA lze vytěžit až 105 miliard barelů ropy (a pokud se zdokonalí technologie, pak ještě více).

Americká produkce břidlicové ropy, jež se nyní pohybuje kolem šesti milionů barelů denně, by se mohla v roce 2025 zvýšit až na devět milionů barelů. Spojené státy, které jsou nyní čistým dovozcem ropy (to znamená, že jí více dovážejí, než vyvážejí) se koncem dvacátých let stanou jejím čistým vývozcem.

Podle IEA ale žízeň světa po ropě už nebude taková jako v minulosti. Poptávka stoupne ze současných 97 milionů barelů denně na 105 milionů barelů v roce 2040. Organizace zemí vyvážejících ropu (kartel OPEC) v nedávné prognóze uvádí pro zmíněný rok spotřebu 111 milionů barelů denně.

Z fosilních paliv nejrychlejším tempem poroste poptávka po zemním plynu. Jeho světová spotřeba loni dosáhla 3,54 bilionu krychlových metrů a podle dlouhodobé předpovědi IEA do roku 2040 stoupne o 45 procent, hlavně zásluhou zvyšující se poptávky průmyslu.

Přitom palivu přepravovanému plynovody bude stále více konkurovat zkapalněný plyn () převážený speciálními obřími tankery.

Svět loni podle poslední statistické ročenky britského koncernu BP spotřeboval energii odpovídající skoro 13,3 miliardy tun ropy. V roce 2040 by to tedy mělo být skoro 17,3 miliardy tun ropného ekvivalentu.

tisková zpráva
Zpět na HybridPřidat komentář
Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Když si vzpomenu, že je to tak 3 roky, co davy rozumbradů zde v Evropě s vážnou tváří tvrdily, že břidlicová ropa v USA je směšná záležitost, s minimální kapacitou, která nezmění nic a dnes to lomcuje s globálním trhem, říkám si, každý z nás by měl vážně přemýšlet nad tím, komu tu nasloucháme.

Obrázek uživatele Jan Veselý

Stejně tak davy jiných rozumbradů věštily, jak celý svět začne frakovat. Zatím je to ovšem pořád výhradně fenomén USA, kde je to umožněno několika velice specifickými faktory. V USA nepotřebuje těžba ropy stavební povolení, frakování nemusí dodržovat zákony o ochraně vod a o ochraně ovzduší, do frakování nalili investoři stovky miliard USD, ze kterých většinu asi nikdy neuvidí zpět, ropa a plyn mají v USA mimořádně silné politické krytí, někteří Američani otevřeně hovoří o tom, že současná vláda a Kongres jsou pod přímou kontrolou průmyslu ropy a zemního plynu.
Ten průmysl je pořád značně citlivý. Může ho zlikvidovat nebo značně omezit celá škála možných politických nebo ekonomických průšvihů nebo taky mohou udělat nějaký velký průser a udělat trvalou velkou škodu na životním prostředí.

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

No to je provázaný tak nejpozději od Vietnamu, ne? (Ale spíš od dřívějška)

Myslím že současná administrativa U.S.A. by mohla nedopatřením těžařský průmysl taktéž ohrozit, pokud by se některé velké infrastrukturní projekty OZE zabalily jako Make America Great Again, pak si to mohou nedopatřením sestřelit.

Už kdysi jsem uvažoval nad tím že by se dala udělat slušně výkonná přečerpávačka mezi jezery, vzdálenostně je to v nejvhodnějších místech pořád méně než kolik je vzdálenost z Lipna do Dunaje. Toto by mohlo ohrozit parní elektrárny v oblasti rusty beltu. Rozhodně by byl make america great again, na druhou stranu je to to dost dobré pro OZE, ty ale zase nejsou podle současné exekutivy make america great again.
(youtube. com/watch?v=Z9Io780oFlI pro odlehčení)

Taky by to mohla ohrozit EU, pokud se dostane z vlivu USA a trochu se vzpamatuje. Pokud bude dále klesat cena energie z OZE a u Audi nebudou úplně pitomí, tak se brzy začne vyplácet jejich e-deiesel a vzhledem k tomu že je to energetická nezávislost a cenově stabilní, tak si to pořídí i rozvojové země. To by ropáky ohrozilo přímo.

Jenže aby se to mohlo rozhýbat tak je třeba aby se EU zbavila vlivu USA a a našla cestu jak se postavit jak USA, tak Rusku a Číně. Přičemž musí být nalezena cesta jak si to moc nerozhodit s Ruskem, které je v podstatě sousedem. Ovšem funkční a relativně silná EU není zájmem ani jedné z velmocí.

Obrázek uživatele Kuk

Čína jede politiku pomalé infiltrace do ekonomik jiných států a přes svoje investice bude tlačit na politiky cílových zemí a bude se tím snažit ovlivňovat politické dění ve státě a potažmo pak i v celé EU. U nás zdánlivě nelogicky vstupují do sponzorování fotbalovýho klubu, pak do cestovního ruchu, bank a teď už natahujou svoje pařáty i po médiích čili tv Nova. Na Ukrajině skoupili snad 1/3 veškerý zemědělský půdy a to kešte před Majdanem, v Africe jsou mavezený kvůli surovinám, v Rusku už je prej na Sibiři úředním jazykem čínština :))) Tam kde Rusové Sibiř houfně opouštejí tam Číňané vidí příležitost, takže je dobudou nevojensky a ještě na tom vydělaj.

---

Každej nahrazenej spalovák se počítá - Leave the oil in the soil and the coal in the hole. - Sekám a vysávám na baterky. // ‪#‎BasuraChallenge‬ ‪#‎trashtag‬

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

A právě proto je třeba s tím něco dělat. I za cenu že by si měl stát půjčit od toho Maďara. Nebo těch co tehdy platili KFNB. Představuje to prostě nebezpečí. Až příliš velké nebezpečí.

Obrázek uživatele Kuk

Maďarskej MOL je zase v posteli s Putinem, kterej tam má snad 30 %, a taky v MOLu část vlastní i ČEZ. Pokud čerpáte u MOLu podporujete Putina.

---

Každej nahrazenej spalovák se počítá - Leave the oil in the soil and the coal in the hole. - Sekám a vysávám na baterky. // ‪#‎BasuraChallenge‬ ‪#‎trashtag‬

Obrázek uživatele Radovan

Oni ale měli z pohledu reality v socialistické EU pravdu. Jen si nevšimli, že v USA je ještě trochu toho kapitalismu. Když to porovnáte s elektromobilitou, je to jako přes kopírák. Jen to trvalo od Tesly Roadster trochu déle. A tak to dělají v EU bolševici myšlením napříč zeměmi a stranami se vším.

---

Elektromobily Peugeot Ion nový od 4/2014, najeto 77 tis. km, od 5/2016 druhý ojetý pro ženu, najeto 32 tis. km (46 celkem), elektrokolo Agogs SilverGo od 10/2013, domácí FVE 3,6kWp od 9/2009, ohřev vody solárními panely Vaillant od 6/2010, vlastní studna od 1999, dřevodům sendvičový panel od 2000, permakulturní zahrada od 2017.

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Praha zkouší měřit emise pevných částic v provozu. Zjišťuje, kolik jezdí kastrátů filtru DPF :)

novinky.cz/auto/455784-praha-zkousi-merit-emise-pevnych-castic-v-provozu-zjistuje-kolik-aut-nema-filtr.html

Obrázek uživatele Anonym123

problém je v tom, aké zadanie ten, kto bude nastavovať "meraciu stanicu" dostane. keď kota tn vyrobila prvé kontajnery, výstupné hodnoty mali tvrdý strop. jedno čo co2, polietavý prach, nesmeli ich vypustiť na tabuľu.

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

A hlavně nejvíc "částic" je z brzd a gum... Takže "kástrátů" přesně změří fakt hodně a dá to fakt relevantní výsledky, když z principu měří blbost...

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

ty jsi nějaký debílek? nemáš ani základku?? neumíš snad číst a psát ??? tak alespon poslouchej co ti chytřejší říkají !!

youtube.com/watch?v=UUILCBrZdV4

kcc-hho.webnode.cz/diesel-jed/

Obrázek uživatele ozana

Ty nejmenší mikročástice pravděpodobně budou jen ze spalování tekutých paliv.

A nejsou tak hloupí aby nerozeznali částice kovu, gumy a spáleného uhlovodíku.

---

Jezdím na proud, najeto 90 tisíc km. G-E STROMOS 8+ let a 93 tisíc km.

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Tak hlavně všechny benzíny nemají filtr, a přímovstřiková turba by ho potřebvala ještě víc jak staré dízly jejichž velké saze se nalepí v nose a vysmkají.

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Tesla řeší výpadky elektřiny v Austrálii. Vyvinula největší lithium-iontovou baterie na světě

zpravy.e15.cz/byznys/prumysl-a-energetika/tesla-resi-vypadky-elektriny-v-australii-vyvinula-nejvetsi-lithium-iontovou-baterie-na-svete-1340138

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

měla tam být HE3DA ale TESLA je lepší ;)

Obrázek uživatele Jan Veselý

O předpovědích IEA ve vztahu k OZE lze říct jen jediné, brutálně je vždy podceňovaly. Tady dávám odkaz na srovnání jejich minulých prognóz a reality.

Obrázek uživatele Kuk

Odborníci na svém místě. Zřejma parta na potírání nepříznivé reality. Asi se říděj heslem budem dělat slepý a blbý dokud to půjde. :)))

---

Každej nahrazenej spalovák se počítá - Leave the oil in the soil and the coal in the hole. - Sekám a vysávám na baterky. // ‪#‎BasuraChallenge‬ ‪#‎trashtag‬

Obrázek uživatele Anonym123

asi myslia nástup VYUŽÍVANIA zdrojov. teda "využijeme vítr, déšť" ...

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

svět nemá na vybranou, ale stejnak se to nezachrání, tak masívní tvorbu obnovitelné energie díky zkorumpovatelnosti lidí prostě v současným složení světa nedá

novinky.cz/zahranicni/454971-civilizace-musi-zasadne-zmenit-sve-chovani-niceni-planety-zesiluje-burcuji-vedci.html

Obrázek uživatele Kuk

off

Tesla už dokončila slibovanou baterku v Austrálii.
Termín 1. prosince je ještě daleko, ale Australani už maj o starost míň ;)
https://electrek.co/2017/11/23/tesla-worlds-largest-li-ion-battery-system-in-australia/

---

Každej nahrazenej spalovák se počítá - Leave the oil in the soil and the coal in the hole. - Sekám a vysávám na baterky. // ‪#‎BasuraChallenge‬ ‪#‎trashtag‬


EVMapa.cz - mapa nabíjecích stanicNabíječky elektromobilů CircontrolAutonabíjení.cz - vše pro Váš elektromobilveletrh e-Salon