Švédsko vypnulo poslední uhelnou elektrárnu, dva roky před plánovaným odstavením

Je to pár dní, co svou poslední uhelnou elektrárnu uzavřelo Rakousko. Teď se k němu přidalo, dva roky před plánem, také Švédsko.

Uhelná elektrárna Mělník společnosti ČEZ
foto: ČEZ

Švédsko uzavřelo blok KVV6 CHP elektrárny Värtaverket ve Stockholmu. Měl výkon 250 MW tepelných a 145 MWe. V provozu byl od roku 1989.

Podle Anderse Egelruda, šéfa společnosti Stockholm Exergi, která elektrárnu provozuje, jsou hlavním důvodem předčasného uzavření nedávno daňové úpravy vztahující se na kogenerační jednotky. Soustředit se teď bude na obnovitelné zdroje.

V nejbližší době by měly své poslední uhelné elektrárny uzavřít také Slovensko a Portugalsko (2023), Británie (2024), Irsko (2025), Itálie (2025). Do konce desetiletí se k nim připojí Řecko (2028), Nizozemsko a Finsko (2029). Maďarsko a Dánsko to čeká v roce 2030.

Německo chce uzavřít poslední uhelnou elektrárnu nejpozději v roce 2038. Česká republika zatím žádné konkrétní plány na odklon od uhlí nemá.

V tomto desetiletí se ale postupně mají uzavírat některé dosluhující elektrárny. Letos by to měly být elektrárny Prunéřov 1 (660 MW), Mělník 3 (500 MW) a Mělník 2 (220 MW). Do roku 2035 to má být asi polovina uhelné kapacity ČEZ.

17 Comments on “Švédsko vypnulo poslední uhelnou elektrárnu, dva roky před plánovaným odstavením”

  1. „V tomto desetiletí se ale postupně mají uzavírat
    „V tomto desetiletí se ale postupně mají uzavírat některé dosluhující elektrárny. Letos by to měly být elektrárny Prunéřov 1 (660 MW), Mělník 3 (500 MW) a Mělník 2 (220 MW).“

    Bude tyto elektrány něco nahrazovat nebo nebude?
    Nebo už je něco nahradilo?
    Potřebujem je vůbec nahrazovat?

      1. GAha. Díky.
        Ještě se zeptám proč tu stavíme ty ohromné

        GAha. Díky.

        Ještě se zeptám proč tu stavíme ty ohromné vysoké chladící věže a proč tu neděláme takovou tu sadu přízemních chladičů jako mají třeba v USA? Rohodně to tak zoufale netrčí do krajiny a svou masou to neprzní panorama.

    1. Ta eko zatez se musi samozrejme pricist spalovakum na ucet,
      Ta eko zatez se musi samozrejme pricist spalovakum na ucet, protoze bez potreby ropy na zpracovani PHM by ten methan neutikal. Akorat by se meli pokusit ten methan zapalit. Pak by nebyl v atmosfere tolik skodlivy. Ale nemusime chodit daleko, pri tezbe uhli unika take velke mnozstvi methanu. Vsude kde se tezi nejaky shnily odpad, vznika methan.

  2. Podle mně jsou v ČR daleko větším problémem lokální
    Podle mně jsou v ČR daleko větším problémem lokální tepelné zdroje na tuhá paliva v rodinných domech. Za poslední roky zlepšení zcela minimální. Mám sousedy, kteří i v nejparnějších dnech v létě nejsou líní každý den večer, a někdy i ráno zatápět, aby si ohřáli užitkovou vodu. Co spalují, to bych raději ani nechtěl vidět…bohužel to bývá hodně cítit.

      1. To je to samé u nás na vesnici. Rozdíl mezi kvalitou
        To je to samé u nás na vesnici. Rozdíl mezi kvalitou ovzduší v zimě a v létě je diamterálně odlišný. A přitom provoz osobních aut je úplně stejný v zimě i v létě. Tak si říkám, jestli na těch vesnicích spíš než auta a průmysl někde z dáli, není hlavním problémem právě toto spalování čehokoliv ve starých kotlech.

        Jinak, nová výstavba má topení vesměs plynem nebo elektřinou (někde spolu s FVE), problém jsou „starousedlíci“. Ale na to už je taky nějaká norma, restrikce, do kdy lze používat staré kotle, ne?

        1. Jasně „starousedlící“ 😀 Ty budeš jeden z těch
          Jasně „starousedlící“ 😀 Ty budeš jeden z těch „novousedlíků“, jak v Kuřimi/podlesí co se tam nastěhoval a žaloval souseda že na vesnici štěká pes a kokrhá kohout 😀

          Hovno, jak se řešil problém s černou skládkou, že vymyzeli? Překvapivě pro tebe, udělali se sběrné dvory, kde ty chudčí občané/co si nechají pro korunu vrtat koleno, umožnilo volbu les/sběrný dvůr a najednou skládky velký problém se stali výjimkou 😉

          Ano mohlo se jako ty, argumnetovat, starousedlík co prdí na nás uvědomělé straníky, tak ten starosusedlík posšleme kontrolu, dáme mu stranické školení, zavřem, pokutujem, ale překvapivě přišel někdo, kdo řekl neeee, nebudeme to řešit stranicky, bolševicky, že budeme kádrovat starousedlík/novousedlík, ale budeme řešit proč to dělá a dáme mu možnost volby a co se stalo, řeršení co bolševicky nekádrovalo, problém vyřešilo…

          1. Ty jsi asi úplně vypatlaný, ne? 🙂 Si to po sobě
            Ty jsi asi úplně vypatlaný, ne? 🙂 Si to po sobě přečti. Řekl bych, že někdy je lepší nereagovat, než ze sebe udělat trotla.

            Jenom jsem zmínil pouhý fakt. Z nově postavených baráků za posledních cca. 10-12 let ani jeden není na tuhé palivo a ani jeden nesmrdí, protože topí plynem nebo elektřinou. Takže logicky musí ten smrad pochízet ze starších baráků, které mnohé topí kotlem na tuhá paliva. Co na tom nechápeš?

            Nikoho jsem nebonzoval, že kouří a smrdí a už vůbec ne kvůli kohoutovi nebo psovi. Jsme na vesnici a k té to patří.

            K dalším věcem nemá smysl se vyjadřovat, nic takového jsem v příspěvku nepsal. Jenom jsem měl dotaz na to, jestli jsou nějaké restrikce na staré kotle, podobně jako to je u aut a euro norem. Ale ty jsi z toho udělal velké bolševické haló. Asi máš s tím osobní zkušenost z doby před 30 lety, já teda ne.

            1. Protože ty si to myslíš, že s tebou nesouhlasím? Pročpak
              Protože ty si to myslíš, že s tebou nesouhlasím? Pročpak je někdo vypatlanej, protože s tebou neosouhlasí 😀

              Tak znovu je možnost dělat to jako konunisti zákazy a zavřít NEBO to dělat jako v civilizaci, kdy se zjistí PROČ TO NĚKDO DĚLÁ, v případěš kotlů, se zeptat PROČ SI NEKOUÍ lepší, když je to tak super jak všichni „uvědomělí“ tvrdí…

              Ano, lze to dělat jak napsal tvůj kamoš, závést „techničáky na kotel“ a pokutovat, pokutovat, ale skončí to stějně jako s černýma skládkama BUDOU, BUDOU A BUDdou….

              Takže ANO STOJÍM SI ZA SVÝM, lze bolševický závírat a pokutovat NEBO demokraticky dát možnost volby, A ANO je s smutný číst po 30 letech znbovu stejný věci jak psali svazáci a komunisti od lidí jako ty co maj plnou hubu demokracie, ale to měli komanči taky, tak říkali „lidová demokracie, ale chování opak“, takže ANO děláš co komunisti 😉 a PROTOŽE MÁM SKUŠENOST, TAK MĚ SERFOU LIDI JAKO TY CO DĚLAJÍ TO SAMÍ JAKO DĚLALI BOLŠEVICI

              1. Ne. nejsi vypatlaný proto, že se mnou nesouhlasíš, ale
                Ne. nejsi vypatlaný proto, že se mnou nesouhlasíš, ale proto, že mi podsouváš něco, co není pravda, čti cos napsal:

                „Ty budeš jeden z těch „novousedlíků“, jak v Kuřimi/podlesí co se tam nastěhoval a žaloval souseda že na vesnici štěká pes a kokrhá kohout :D“

                Já nic z toho nedělám, nikoho nebonzuji, opakuji to podruhé, když už neumíš číst, by zabedněnej bolševiku. Jen jsem položil otázku, jestli na kotle jsou stejné předpisy co se týče emisí… když jsou na auta, jsou na komíny v elektrárně a pod. Tak už se prober a čti pozorně, co píšu.

                A ten způsob jak lidem pomoct od starých kotlů už dávno esistuje a jmenuje se kotlíkové dotace. Nějakých pár tisíc kotlů už se vyměnilo a i část mých daní na to šla, tak si nech ty blbé kecy o bolševikovi.

    1. Mám dobrého kamaráda, který se problematikou čistoty
      Mám dobrého kamaráda, který se problematikou čistoty ovzduší zabývá profesionálně. Ten říká, že rozdíl mezi průmyslovými zdroji + auty a topením v rodinných domech je v tom, že na průmysl a auta existuje bič – emisní limity, STK, integrované povolení, ČIŽP, … Na kotle v domácnostech nic takového není. Tam jsou ještě pořád ekvivalenty Trabantů, Warťasů a hulících fabrik bez filtrů.
      Legislativně je to totiž problém, protože silnice jsou veřejné, tak si stát může diktovat, kdo tam může, a fabriky nejsou soukromý prostor. V případě rodinných domů je ve střetu ochrana životního prostředí a veřejného zdraví proti domovní svobodě.
      Naštěstí se i v problematice lokálních topenišť situace začala hýbat. Motivace bičem není moc možná, motivace cukrem (dotace na výměnu kotlů) je překvapivě účinná. U nás v kraji už se vyměnila více než třetina kotlů na pevná paliva za nové.
      A od 1.9.2022 bude ty nejhorší kotle zakázáno provozovat a od 1.1.2020 je povolený prodej fakticky jen kotlů emisní třídy 4 a 5, tj. minimálně 10-20x menší emise na jednotku tepla než ty staré šmejdy.
      Tradiční kotle na pevná paliva jsou navíc vhodné jen pro dlouhodobý provoz blízko nominálního tepelného výkonu. Jakmile snižujete výkon nebo zatápíte nebo neumíte správně topit, vyletí vám emise „do nebes“.
      Ty sousedy vám nezávidím, jedno takové „hovado“ umí zasmrdět půl vesnice. Nejhorší jsou takoví ti chorobně spořiví lidé, kteří jsou kvůli ušetřené koruně topit neuvěřitelným humusem.

      1. Tak základní rozdíl není v tom co říká tvůj kamarád,
        Tak základní rozdíl není v tom co říká tvůj kamarád, ale vtom, jak chceš přikázat někomu, kdo má minimální plat, aby si koupil za 50litrů moderní kotel, pošleš exekucu, když takovej člověk už ju dost často má 😀

        Jooo, nejlepší přístup je, budeme zavádět restrikce a pokuty, proč bychom dali přístupnou alternativu, když zase lejstro a pokuta přeci vždy vše vyřešila 😀

        Ten tvůj kamoš bude asi nějakej kancelářskej co se nikde jinde nuplatnil? A tím kancelářskej myslím, ne např. projektnat/uředník na katastru/apod. co něco fakt dělají 😉 Ale tlachali co máme bohužel i u nás v prcáci co dokážou říci „ano, víme že to technbici nevyplnujou správně, že nemají čas jak jsou zahlceni, ALE na základě těch čísel navrhujeme“ 😀

        Proč řešit skutečně problém, když stačí zavést „papírování a kontrolu“ 😀

        1. Nevím, kde žijete, ale tady se mezi lidi plnými hrstmi
          Nevím, kde žijete, ale tady se mezi lidi plnými hrstmi rozhazují prachy na nové kotle. Miliardy na nové kotle posílá EU, miliardy posílá stát, obce dávají bezúročné půjčky.
          Není problém klidně dostat nový kotel prakticky zadarmo a firmy, které je dodávají, za člověka všechno zařídí, stačí kolikrát jeden podpis.
          A za druhé, vy tady dáváte příklady lidí (minimální příjmy, exekuce), kteří bydlí v rodinném domě a očividně na to nemají. Proč tihle lidé nutně musí bydlet ve svém baráku?
          Už John Locke, vynálezce pojmu svoboda, v 17. století věděl, že svoboda jednotlivce končí tam, kde začíná svoboda někoho jiného. A pokud existují bezohledné/hloupé hovada, které svým topením tráví mě, moje děti a moje spoluobčany, musí na ně být nějaký bič.
          Když moje děti chodily do školky, trávil všechny příchozí svým kouřem jeden takový pan podnikatel, člověk známý svou hamižností a bezohledností. Zkoušel jsem se s ním domluvit po dobrém, zkoušel to starosta, nepomohlo nic. Tak jsem zbuntoval rodiče a k pánovi začala každých 14 dní chodit ČIŽP. Když potom měl možnost skoro zadarmo dostat nový, nízkoemisní kotel, okamžitě se toho chytil. Někteří lidi prostě práskání bičem nad hlavou potřebují.

  3. V ČR teď půjde hlavně o to, aby s výkonem ubyla i
    V ČR teď půjde hlavně o to, aby s výkonem ubyla i výroba. Jen, aby nenastala stejná situace jako po dostavbě JE Temelín, kdy se sice odstavily 2 GW uhelných elektráren, ale kompenzovalo se to vyšší výrobou jiných uhelek.

Napsat komentář