Superpočítač zlepšuje aerodynamiku tahačů, ušetří až 12% paliva

Jan Horčík - 17 Únor 2011

Ve jezdí celkem 1,3 milionu velkých devítinápravových tahačů (třída 8). Společnost BMI ve spolupráci s laboratoří v Oak Ridge vyvinula nové aerodynamické komponenty určené pro přívěsy tahačů. Ty snižují spotřebu těchto obrovských až o 12%.   
nákladní doprava smart truck undertray system

K vývoji nových komponentů pro snížení aerodynamického odporu vzduchu tahačů a jejich přívěsů byl využít Jaguar, jeden z nejvýkonnějších v USA.

Díky němu bylo možné požadované propočty dokončit v řádu hodin, nikoliv dnů. Navíc zcela eliminoval potřebu vyrábět nákladné fyzické prototypy. Vývoj nových produktů díky tomu trval pouze 18 měsíců. Bez využití superpočítače by trval až tři a půl roku.

Nový produkt dostal název SmartTruck UnderTray System. Pokud by se nainstaloval na všech 1,3 mil. trucků v USA, znamenalo by to každoročně ušetření 5 677 500 000 litrů nafty. Tzn. zhruba pěti miliard dolarů a 16,4 mil. tun emisí oxidu uhličitého.

, ministr energetiky USA, nový úspěch komentoval: "Superpočítače ministerstva energetiky představují pro Spojené státy obrovskou konkurenční výhodu. Tohle je zrovna skvělý příklad toho jako investice do inovací pomáhají vytvářet nová pracovní místa, nový způsob snižování emisí, nové příležitosti pro to aby Amerika mohla uspět na globálním trhu."

Zpět na HybridPřidat komentář

ChargeUp! - Komplexní dodávka dobíjecích stanic a souvisejících služebAutonabíjení.cz - vše pro Váš elektromobilNabíječky elektromobilů CircontrolVOLTDRIVE - Ideální řešení pro domácí nabíjení vašeho vozu.e-station
O ČEM SE PRÁVĚ DISKUTUJE?