Studentský závod vodíkových autíček Horizon Grand Prix zná své vítěze

redakce - 26 Duben 2019

Pátý ročník vytrvalostních závodů autíček na vodíkový pohon zná své vítěze! V červnu budou Českou republiku na světovém finále reprezentovat týmy Motol Speeders a Werk Team 1.Společnost Horizon, která program poskytuje po celém světě děkuje všem zapojeným učitelům a sponzorům, bez kterých by tato forma podpory technické vzdělanosti nebyla možná. Světové finále, na kterém se potkají nejlepší z 200 týmů z celého světa, se uskuteční 8.června v Praze v rámci Veletrhu vědy pořádaném Akademií věd ČR.

Společnost Horizon, která program poskytuje po celém světě děkuje všem zapojeným učitelům a sponzorům, bez kterých by tato forma podpory technické vzdělanosti nebyla možná. Světové finále, na kterém se potkají nejlepší z 200 týmů z celého světa, se uskuteční 8.června v Praze v rámci Veletrhu vědy pořádaném Akademií věd ČR.
foto: Horizon Grand Prix

Ostravské Trojhalí Karolina bylo svědkem dvou dnů dramatických závodů Horizon Grand Prix. Dvacet sedm talentovaných středoškolských týmů z celé země se sjelo do Moravskoslezského kraje závodit se svými modely aut na vodík.

Akce je vyvrcholením vzdělávacího programu, ve kterém se žáci a žákyně učí o změně klimatu, možnostech obnovitelných zdrojích a sestavují vlastní model 1:10 auta s vodíkovým palivovým článkem.

Cílem náročného závodu bylo objet na dráze co nejvíce kol během 6 hodin. To se podařilo hlavním vítězům Motol Speeders z pražské Střední průmyslové školy dopravní. „Zlatý hattrick“ zkompletovali také již zkušený Werk Team 1 z SOŠ Třineckých železáren, který se stal vítězem druhého závodního dne.

Modely v akci

Modely v akci
foto: Horizon Grand Prix

O napínavost obou závodních dní se však postaraly dramatické závěry všech týmů, což dokazuje i fakt, že se vedoucí pozice měnily ještě i pár sekund před koncem.

Studentské týmy měly letos nově šanci představit své dovednosti i odborné komisi složené se zástupců partnerských firem, zástupců Moravskoslezského kraje i města Ostrava.

„Zaujal mě zejména vlastní zájem a motivace studentů středních škol rozvíjet se, jde vidět, že o šikovné inženýry v budoucnu nebude nouze,“ pochvaloval si jeden z porotců Daniel Minařík, energetický manažer města Ostravy.

Za pravdu mu dává i jeden z účastnících se mladých inženýrů Pavel Hrstka: „Mojí motivací je získat dobrou práci. Díky této soutěži jsem se naučil princip palivového článku a spolupracovat s ostatními. Jsem ve druháku a vím, že po střední chci pokračovat na vysokou a najít si práci, která se těmito technologiemi zabývá.“

Vítězné týmy Motol Speeder a Werk

Vítězné týmy Motol Speeders a Werk
foto: Horizon Grand Prix

Ač mají v této soutěži zatím navrch technické obory, program Horizon Grand Prix je otevřený všem středním školám. David Klement z Gymnázia Nad Alejí k účasti uvádí: „Připojil jsem se, protože do týmu potřebovali fyzika na počítání. Stavbu autíčka jsme si užili. byť je mým zájem spíše programování naučil jsem se lépe pracovat s pájkou, elektronikou i 3D tiskem.“

„Je to neskutečné, to se tady studenti naučí za hodinu by v knížkách hledali týden. Spojení zábavy a vzdělání je to nejlepší, co se může žákům dostat,“ uzavírá Stanislav Folwarczny náměstek hejtmana Moravskoslezského kraje pro školství.

tisková zpráva
Zpět na HybridPřidat komentář
Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Toyota a Kenworth vyvinuly první náklaďák na vodík.

e15.cz/byznys/doprava-a-logistika/toyota-a-kenworth-vyvinuly-prvni-nakladak-na-vodik-jedinou-emisi-je-cista-voda-1358387

nebo např. zde:
nztrucking.co.nz/kenworth-t680-with-integrated-toyota-hydrogen-fuel-cell-technology-stars-at-port-of-los-angeles

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Stále stejná pohádka? Tesla prý odkládá výrobu svého tahače na příští rok.

fdrive.cz/clanky/stale-stejna-pohadka-tesla-pry-odklada-vyrobu-sveho-tahace-na-pristi-rok-3653

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Vědci ze Stanfordské univerzity vyvinuli metodu, jak vyrábět vodík z mořské vody.

fdrive.cz/clanky/na-standfordu-vedi-jak-vyrabet-vodik-z-morske-vody-3643

Obrázek uživatele Kuk

off

vodíkovej zombík je stále udržovanej při životě

Hydrogen Cars Have 4× Annual Fuel Cost & 2–70× The Carbon Debt As Electric Vehicles
https://cleantechnica.com/2019/04/26/hydrogen-cars-have-4x-annual-fuel-cost-2-70-times-the-carbon-debt-as-electric-vehicles/

---

Každej nahrazenej spalovák se počítá - Leave the oil in the soil and the coal in the hole. - Sekám a vysávám na baterky. // ‪#‎BasuraChallenge‬ ‪#‎trashtag‬

Ty jo toho prostoru okolo. To každá vodíková stanice potřebuje plochu fotbalovýho hřiště? A je v těch 16,85 $ i životní pojištění? :-D
A to CO2 je šílené. 10,1 kg CO2 na produkci 1 kg H2, tedy zhruba 100 g CO2/km je víc než je limit EU pro auta od roku 2021 a to ani nepočítáme dopravu, stlačení, podchlazení, skladování...

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

To CO2 při výrobě vodíku pak hezky vypijete v sycených nápojích. Prakticky veškerý, co se u nás dává do limonád a pod. je vyroben v Unipetrolu při výrobě chemie a paliv z ropy.

Navrhuju se pochlapit, misto rozdavani mouder na foru maknout a za par milionu studentum do skol nakoupit auticka na baterky. Urcite na nich budou radi delat nejake projekty. Do te doby musi vydrzet s tim, co dodal Hyundai...

---

Každý ignorovaný tro(t)l se počítá. Některý i víckrát...

To byla reakce na komentář Kuka, ne na článek, takže doporučuji vaše moudra směřovat jinam.

To byla reakce na vsechny, co uz si tu uz asi pod tretim clankem o tehle soutezi citi potrebu vylevat srdicko o studentech pouzivajicich hracku na fuuuuj vodik. Jako by snad nejaky globalnim spiknutim protlaceny zakon jakemukoliv podporovateli elektromobility branil tem studentum zasponzorovat to, co cem si mysli, ze je spravne a ze by to meli pouzivat.

---

Každý ignorovaný tro(t)l se počítá. Některý i víckrát...

Obrázek uživatele Radovan

Byli jsme z ASEPu u toho, takže mohu dát informace z první ruky včetně toho, že první den byl tým VŠB-TUO třetí, po druhém dni celkově čtvrtý. Navíc to kluky a holky (ano, byly v některých týmech) baví a nutí kombinovat elektrický pohon s palivovým článkem a baterkami, jelikož to auto jezdí na baterky, kontinuálně doplňované elektřinou z palivového článku, napájeného bombičkami s vodíkem. Velikostně o něco většími než jsou do sifonu.
V závodě jde o to ujet co největší vzdálenost, takže musí dobře jet nejkratší dráhou v poměrně hodně členité trati s otrými zatáčkami, šikanami a vracečkami, nesejmout přitom soupeře, nebýt sám sejmut, nebourat, přizpůsobovat se měnící se adhezi pneumatik z hlediska teploty i ojetí jako v běžném silničním závodě, hodně rekuperovat a včas vyměnit bombičku za další. Palivový článek totiž vyrábí elektřinu více méně konstantně, vybíjení/nabíjení baterie se však řídí jízdou. Taky včas vyměnit piloty, co sedí na vyvýšené tribuně 6 hodin a musí být neustále ve střehu, bavíme se o středoškolácích. A jsou tam i takové špeky, jako že mohou dojít baterky ve vysílačce. Na závod je limit 20 bombiček s vodíkem, ti nejlepší jich spotřebovali jen 8.

---

BEV Peugeot Ion nový 4/2014, dnes 96 tis. km, 5/2016 2.ojetý ženě, dnes 46 tis. km (60 celkem), ekolo Agogs SilverGo 10/2013, dům FVE 3,6kWp 9/2009, ohřev vody solár Vaillant 6/2010, vlastní studna 1999, dřevodům sendvič panel 2000, permakulturní zahrada 2017, zachytávání dešťovky 880L Keter 4/2020.

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

A dalo by se zjistit od soutěžících, kolik se spotřebovalo ml vodíku vs. vyrobené mAh? Aspoň odhadem. Nebo pod jakým tlakem je vodík uložen a výkon,typ článku..atd. Prostě trochu té elektrotechniky? Né že bych chtěl konkurovat, ale jen tak ze srandy by mě to zajímalo, co je v tom za "střeva". Díky a případně gratuluji i všem zůčastněným studentům, ať už dopadli jakkoliv. Jistě mají spoustu cenných zkušeností z elektroniky, pájení a možná i z programování Arduin(?) apod..

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Palivový článek typu PEM má 14 buněk a při 30 W by měl by dávat 8,4 V a 3,6 A.. Dvě nádrže po 10L vodíku pod tlakem max 30Bar a redukované na 0,45-0,55mBar o energii 15 Wh. Elektronika řídí rozdělování energie, dávkování vodíku a hlídá stav baterie a článku. Pokud by byl čas se v tom vrtat, určitě by šlo udělat elektroniku svojí a jet těch 6 hodin třeba i na 2-4 nádrže. Na necelých 8 nádrží jsme ujeli cca 123 km za 6 hodin, tedy průměr cca 20,5 kmh. Auto o váze 2,080 kg. První výměna dvou nádrží po dvou hodinách, pak po hodině. Záleží na stylu jízdy a postupném zaprášení palivového článku. Měli jsme dispozici dvě baterie po 7200 mAh. První jsme měnili po 3,5 h., loni po 4 h. 40 min. Po skončení závodu měla druhá baterie napětí cca 8,2 V.. Pokud se jede plynule, lze jet opravdu dlouho. Jinak stačí se podívat na stránky Horizoneducational.

Obrázek uživatele Radovan

Tak to už chcete po mně moc. Všichni měli k dispozici stejnou stavebnici - viz obrázky u zprávy http://www.protext.cz/zprava.php?id=30813 - a měli ukázat, co s ní dovedou.
Na VŠB-TUO se vodíku věnují dlouhodobě jak po teoretické http://www.nskova.cz/webis/userfiles/b2-vsb-konference-2017__26837.pdf, tak praktické stránce http://www.mrhydrogen.com/?video=2010-solar-and-hydrogen-car-robot-napajeni-sluncem-ostrava

---

BEV Peugeot Ion nový 4/2014, dnes 96 tis. km, 5/2016 2.ojetý ženě, dnes 46 tis. km (60 celkem), ekolo Agogs SilverGo 10/2013, dům FVE 3,6kWp 9/2009, ohřev vody solár Vaillant 6/2010, vlastní studna 1999, dřevodům sendvič panel 2000, permakulturní zahrada 2017, zachytávání dešťovky 880L Keter 4/2020.

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Dík za zajímavé odkazy. Na to muselo padnout móóc hodin vývoje. Tuhle soutěž jim regulérně závidím i jako dospělej, škoda že něco podobnýho není i pro nás "velký" kluky. :)

Obrázek uživatele Radovan

Už jsem se dobral k materiálům, tady je ta stavebnice http://horizon-energy-box.cz/ a k tomu výrobna vodíku s plničkou bombiček http://wattware.cz/nabidka/horizon-energy-box

---

BEV Peugeot Ion nový 4/2014, dnes 96 tis. km, 5/2016 2.ojetý ženě, dnes 46 tis. km (60 celkem), ekolo Agogs SilverGo 10/2013, dům FVE 3,6kWp 9/2009, ohřev vody solár Vaillant 6/2010, vlastní studna 1999, dřevodům sendvič panel 2000, permakulturní zahrada 2017, zachytávání dešťovky 880L Keter 4/2020.

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Tady se mi pro zajímavost povedlo dohledat název toho palivového článku. Horizon FCSU-023 PEM Transparent Reversible Fuel Cell
výstupní výkon: 0,21W na jeden článek, výstupní napětí 0,6V při 360mA, 210mW spotřeba kolem 2,5mL vodíku/min při plné zátěži(zde zřejmě užity dva kusy na auto)
vstupní výkon z FV panelu: 1,8-3V při 700mA, 7ml/min vodíku a 3,5ml/min kyslíku

fuelcellstore.com/manuals/horizon-mini-pem-reversible-fuel-cell-instructions-fcsu-023.pdf

fuelcellstore.com/horizon-mini-reversible-fuel-cell

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

To je jen hračka na pokusy, která dokáže vodík i vyrábět.

Obrázek uživatele Kuk

Tlak?

---

Každej nahrazenej spalovák se počítá - Leave the oil in the soil and the coal in the hole. - Sekám a vysávám na baterky. // ‪#‎BasuraChallenge‬ ‪#‎trashtag‬

Soutezi, kde si muzes prijit hrat jako dospely tu par mame. Jen to za tebe nikdo nezaplati/nepostavi ;)

Robotem rovne - Pisek
Roboticky den - Praha
Istrobot - Blava
Roboorienteering - Marianske Lazne
Robotour - letos Deggendorf

A urcite existuje i par dalsich, ktere neznam.

---

Každý ignorovaný tro(t)l se počítá. Některý i víckrát...

Obrázek uživatele Radovan

Ono je to v tomto případě vždy jako v tom známém vtipu:
Co mají společného rádiem řízené modely a ženská prsa?
Obojí je určeno pro děti, ale hrají si s tím především dospělí. :-)

---

BEV Peugeot Ion nový 4/2014, dnes 96 tis. km, 5/2016 2.ojetý ženě, dnes 46 tis. km (60 celkem), ekolo Agogs SilverGo 10/2013, dům FVE 3,6kWp 9/2009, ohřev vody solár Vaillant 6/2010, vlastní studna 1999, dřevodům sendvič panel 2000, permakulturní zahrada 2017, zachytávání dešťovky 880L Keter 4/2020.

Obrázek uživatele Kuk

Já to radši ani nečet :)

---

Každej nahrazenej spalovák se počítá - Leave the oil in the soil and the coal in the hole. - Sekám a vysávám na baterky. // ‪#‎BasuraChallenge‬ ‪#‎trashtag‬

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Tesla Vysočany otevřena. Právě to rozeslali.

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Tesla Vysočany otevřena. Právě to rozeslali.

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

úchylní korporátní fašisté západu už očkují studenty, aby zapomněli na čistou elektřinu a stali jsme se závislí místo na ropě na vodíkové bombě pod sedadly :-D


ChargeUp! - Komplexní dodávka dobíjecích stanic a souvisejících služebVOLTDRIVE - Ideální řešení pro domácí nabíjení vašeho vozu.Autonabíjení.cz - vše pro Váš elektromobilNabíječky elektromobilů Circontrole-station