Spotřeba elektřiny v Česku v prvním kvartále meziročně stoupla

redakce - 29 Duben 2021

Spotřeba elektřiny v Česku roste i přes pokračující pandemii koronaviru. Za první letošní čtvrtletí se meziročně zvýšila o 4 %. Největší zvýšení spotřeby elektřiny se odehrálo v domácnostech, a to meziročně o více než 15 %.

Největší zvýšení spotřeby elektřiny se odehrálo v domácnostech, a to meziročně o více než 15 %.
foto: Free-Photos, licence Pixabay

Spotřeba elektřiny rostla ve všech třech prvních měsících letošního roku, nejvíce v březnu, a to o více než 7 %. Loňský březen byl prvním měsícem, který ovlivnila celostátní pandemická opatření.

Čísla vyplývají ze statistik ČEZ Distribuce. Distribuční území Skupiny ČEZ pokrývá zhruba 5/8 území České republiky, tudíž jsou tato data dobrým indikátorem vývoje spotřeby v celé ČR. Růst spotřeby byl na začátku roku ovlivněn také letošní silnější zimou, ale spotřeba byla vyšší i po teplotním očištění, konkrétně o 1 procento.

Spotřeba elektřiny v České republice za 1. čtvrtletí 2021

Spotřeba elektřiny v České republice za 1. čtvrtletí 2021
foto: ČEZ

„V loňském roce spotřeba v Česku mírně klesla, od začátku letošního roku už ale opět roste. Zvýšila se meziročně v lednu, v únoru i v březnu. Vyšší je samozřejmě spotřeba domácností, protože lidé dnes ve velké míře pracují z domova. Potěšující ale je, že vidíme jen mírně nižší meziroční spotřebu u podniků, což naznačuje, že se ekonomická aktivita vrací k normálu,“ říká předseda představenstva a generální ředitel ČEZ Daniel Beneš.

tisková zpráva
Zpět na HybridPřidat komentář

Ma nekdo logicke vysvetleni, proc loni touto dobou stala elektrina na burze 25 Eur/MWh a letos 80 Eur/MWh? Pritom se da pozorovat, ze na zapad od nas ceny nesly tak nahoru jako u nas a na vychode Evropy. Az prijde rocni vyuctovani budeme vsichni pekne cucet.
Jinak je na OTE pekne videt, ze FVE tlaci ceny dolu. Kdyz je zamraceno, je cena ve dne hodne vysoka a kdyz sviti, je kolikrat pres den nizsi nez v noci. FVE zlevni MWh treba o 40Eur. Kdyz to kalkuluji podle krivek OTE, tak mi vyjde, ze usetrime rocne 10 miliard Kc. A kdyby OZE neslapaly elektricke mafii na paty, tak bysme platili porad pres 100 Eur/MWh. Bachorka o drahe OZE je jen fake od elektrarenske lobby.

Obrázek uživatele Cipísek D

to je snad jasný néé??
1) je potřeba zaplatit solární boom
2) je potřeba zaplatit likvidaci atomek
3) je potřeba zaplatit přestavbu uhelek
4) je potřeba zaplatit horníkům rekvalifikaci
5) je potřeba zaplatit stavbu úložišt rádyjodpadu
6) je potřeba zaplatit rozvoj dobíjecí infrastruktury
7) je potřeba řízeně množit elektromobily aby nenastal ropný šok
8) je potřeba zaplatit nakvedlaný mafijány do elektrobysnysu
9) je potřeba zaplatit recyklaci větrníků
10) je potřeba zaplatit výzkum těžby kovů ze dna oceánu
11 až 1.542.174 ) je potřeba podojit ... :)))))

---

VOLTSWAGEN AMERYKA / TEZLATREJTRS BTC https://youtu.be/TUwdQycOqrg?t=86 MLASK compáni MSTR+PYPL+TSLA pohlavný nepriateľ !! youtu.be/8pC8TvqV8BI?t=1220 :)) ČEŽTINA 5.0 jedině ;) PODPORUJEME KOREJCE, NOSUPPORT JAPKA za VODÍK ;) QuadroPusyInventor reddit.com/r/wallstreetbets

Taky si říkám jak to OTE drží ceny vysoko.
Průměrně je nejnižší cena okolo 60Eur/ MWh.

Ti nás tu pěkně škubou asi to byla příprava na stavbu JE, což padlo a tak si myslím, že to vyšumí a vrátí se to k Evropském průměru.

---

Fanda do elektromobilů, také prodej, montáž a instalace nabíječek EV a Fotovoltaických elektráren od roku 2006.
Najeto s e-Golfem 128 tisíc km s e-Kona zatím 27 tisíc km. kontakt e-LUKY@email.cz

Nabíječky mám na EVmapa.cz - Rousínov, Pardubice, Bouzov, Moravská Třebová, Kroměříž, u Veselí nad ...

To dělají zvyšující se ceny emisních povolenek. Jsem zvědav jak dlouho to obchodníci vydrží než zvednou lidem ceny. Loni se pěkně nabalili na nízkých cenách tak to mohou chvíli dotovat, ale už to asi dlouho nevydrží. Jsem zvědav jestli zdraží koncem roku nebo už v létě.

---

Renault Zoe ZE50 *** FVE 4,55 kWp + VtE 1kW

Sem si nechal pro jistotu udělat vyučtování za leden,unor,březen 2021(platím podle burzy) a na to že to bylo v zimě a drahé , tak to zase tak hrozny nebylo cca 1450 Kč MWh bez DPH v průměru a to nemám dálkový odečet . Spousta lidí s fixem platí víc a teď bude léto a tak se dá předpokládat, že cena elektriny půjde dolů.

Je potřeba tu elektřinu smysluplně využít ...

Leden, únor byl ještě v pohodě, uvidíte co bude za duben. Nejvíc je to vidět na nočním proudu, ten šel na dvojnásobek. V únoru byl průměrně za 30 Euro, teď je za 60.

---

Renault Zoe ZE50 *** FVE 4,55 kWp + VtE 1kW

U koho to máte jestli se můžu zeptat. Chtěl bych to taky zkusit.

Emisni povolenky byly i pred rokem. Kdyz by za rustem ceny elektriny byly povolenky, tak kolik Eur bylo z celkove ceny elektriny 25 Eur/MWh loni a kolik v 80 Eur/MWh za povolenky? To nedava smysl.

To jakože můj dodavatel elektřiny mi ji dotuje? Sem se celkem zasmál.

80 Euro + DPH je 2,52 Kč za silovou elektřinu. Tolik mu asi neplatíte. Takže to chudák musí platit ze svého. Ale to jsou špičky, průměr je nižší. Takže řekněme ještě nedotuje ale houno vydělá.

---

Renault Zoe ZE50 *** FVE 4,55 kWp + VtE 1kW

Od 1.8. přecházím k dodavateli kde platím dle průměru denních burzovních cen plus smluvenou marži. Nehodlám podporovovat něčí něčí navymýšlené virtuálníceny.

A ceny z jaké burzy? Jestli se mohu zeptat? Daji se dohledat nekde na netu i historicky?

https://www.ote-cr.cz/cs/kratkodobe-trhy/elektrina/denni-trh?date=2021-05-02
Muzete najit historii a jeden den dopredu. Cervena je cena a modra mnozstvi.

No tak to je klasika. Podle tohoto to mam taky. Myslel jsem,ze myslí jinou burzu nez tuhle kde jsou od ledna docela predrazene ceny. Obchodnici s elektrinou jiste kupuji levneji a treba na rok dopredu za domluvenou cenu.

Existuji tarify, ktere uctuji zakaznikum podle burzy a prirazi nejakou cenu v % nebo v halerich. Kdo ma mereni po hodinach, ten plati take podle hodin na burze a kdo ma rocni odecet, tomu je prirazena nejaka typicka krivka pro denni a rocni spotrebu a zpetne to rozpocitaji, kolik mel ve kterou dobu (fiktivni) spotrebu a uctuji tu burzovni cenu. Takze kdyz obchodnik nakoupil dopredu levneji, tak ma jeste vetsi zisk.

80 Eur/MWh je 0,8 Eur/kWh a v prepoctu na Kc to je neco malo pres 2 Kc/kWh. S DPH to je ca. 2,50 kc/kWh. Je fakt, ze nekteri obchodnici maji ceny u urcitych tarifu nekde pod 2 Kc/kWh vc. DPH. A to mame teple obdobi a FVE jim nedovoluje sponovat cenu. V zime bude asi zle.

Vy tomu neverite? V TV prece rikaji "Jsme s vami. Skupina CEZ".
Chteji nase nejlepsi. A pak si to take vezmou :-)

Ty vysoke ceny je mozne udrzet jen diky fazovym transformatorum na hranicich s Nemeckem. CEZ pusti jen tolik elektriny na nas trh aby jim to nekazilo monopol. A kdyz muzou vyvazet do DE, tak trafa maji neomezeny pruchod. Tomu se rika omezovani trhu a EU by to mela zatrhnout.

Ale moc jim to nefunguje. Pořád jim ty německé vrtulky a soláry kazí kšeft. Těch našich pár panelků a foukátek by toto neudělaly. Ceny na zítřek:
https://www.ote-cr.cz/cs/kratkodobe-trhy/elektrina/denni-trh?date=2021-05-02

---

Renault Zoe ZE50 *** FVE 4,55 kWp + VtE 1kW

Naprostý souhlas, cena těch traf se někde "rozpustila", takže jsme je zaplatili i my a teď nám brání nákupu levných přebytků z DE.

Protože COVID, všichni sedí doma na home office a koukají do NTB...sám to vidím na spotřebě doma...

---

FVE 7,23kW, ZERO SR MY2018, TM3LR 2021, TMY čekatel

A vsichni tezi bitcoiny :-)

To se na jednom domácím počítači nevyplatí, i díky nynější ceně elektřiny :)

---

FVE 59,85 kWp a 4,86 kWp ( střešní instatace ), nízkoenergetická dřevostavba - tep. ztráta 4,5 kW
TESLA 3 Performance, VW e-Golf
Přes 35.000 elektrických km a TESLA jedí a baterie nehoří :)


ChargeUp! - Komplexní dodávka dobíjecích stanic a souvisejících služebVOLTDRIVE - Ideální řešení pro domácí nabíjení vašeho vozu.e-stationAutonabíjení.cz - vše pro Váš elektromobilNabíječky elektromobilů Circontrol