SpaceX zkusí s raketou opět přistát na moři

Jan Horčík - 16 Leden 2016

Nedávno společnost SpaceX vrátila raketu na zemi a způsobila tak revoluci ve vesmírné dopravě. Už zítra se má raketa Falcon 9 znovu pokusit přistát zpátky na povrchu - tentokrát ale na plovoucí mořské bárce.auto vesmírná raketa SPaceX

Vesmírná raketa Falcon 9 společnosti SpaceX čeká v hangáru na start
foto: SpaceX

Vesmírná společnost SpaceX podnikatele Elona Muska se už dříve pokusila s raketou Falcon 9 na mořské bárce přistát. Téměř se to podařilo, ale problémem bylo rozbouřené moře, které nakonec raketu překotilo.

Následně se dne 22. prosince 2015 podařilo SpaceX historické přistání zpět na zemi, na Mysu Canaveral, odkud raketa také startovala. Viz. oficiální video z úspěšného přistání:

Mise plánovaná na zítřek, neděli 17. ledna 2016, se ovšem pokusí opět o přistání na robotické mořské bárce v Tichém oceánu. Startovat se bude ze základny Amerického letectva Vandenberg v Kalifornii. Důvod proč se bude tentokrát opět přistávat v oceánu je ten, že SpaceX ke startu využije starší verzi (v1.1) vesmírné rakety Falcon 9.

auto vesmírná raketa SPaceX

Robotická vesmírná bárka na kterou se raketa SpaceX pokusí při návratu na zemi opět strefit
foto: SpaceX

ZAJÍMAVOST: Jedna raketa Falcon 9 vyjde asi na $60 mil., v přepočtu 1,5 mld. korun. Palivo pak stojí dalších $200 000, asi 5 mil. Kč.

Starší verze nemá tak výkonné motory jako novější verze (v1.2), která byla použita pro přistání na zemi. Přistání na moři bude vyžadovat výrazně méně paliva. SpaceX každopádně bude pod velkým tlakem. Po vydařeném přistání na zemi budou lidé očekávat, že se podaří i toto.

SpaceX
Zpět na HybridPřidat komentář
Obrázek uživatele honza.t

Rusko kvůli finanční krizi omezuje kosmický program. Plánované investice, se zpozdí o několik let.
http://www.ceskenoviny.cz/zpravy/rusko-kvuli-financni-krizi-omezuje-kosmicky-program/1305078

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

EXPLOZI Spejs zcenzurovali ale elon video prý vypustil

novinky.cz/zahranicni/amerika/392102-za-explozi-falconu-9-pri-pristani-muze-asi-mlha-zabery-zverejnil-sam-musk.html

1) chce to ne 4x ale 5x přistávacích kopyt
2) lepší stabilizaci plošiny, 5ti metrový vlny je holt moc

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

jj trapný dva vysmátý komentátoři

youtube.com/user/spacexchannel/videos

ta bloncka se mi od začátku nelíbila

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

bingooo

instagram.com/p/BAqirNbwEc0/

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Další neúspěch :(

V 9-té minutě spadl obraz z plošiny
ve 22 řekli, že přistání bylo tvrdší a že se ulomila přistávací noha. Posílají letadlo a za pár hodin dodají video.

Obrázek uživatele Jan Horčík

To rozhodne neni neuspech, splnili zakazku - dopravili druzici na vysokou polarni drahu. Navic poprve s opetovnym zazehem druheho stupne.
Problem je pristavani na mori, byly 5m vlny. Zrejme budou potrebovat vyrazne tezsi lod, soucasna kompenzace vln robotickym pramem zda se nebude stacit.

Na tom videu to ale nevypadá, že by dosedli kdovíjak tvrdě. Naopak sedli na střed s chirurgickou přesností. Zradila je ta nedostatečně zaaretovaná vzpěra. Při tom, to co by čekal jako největší problém, tj. raketu obrátit, ustabilizovat a přesně manévrovat na místo přistání se jim vždy dařilo na 1*.

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Souhlas - tomuhle se v hrách říká secondary objective :D

A je fakt že se jim ten prám pěkně houpal i v to přímém přenosu. To je spíš o tom zklamání. Opravdu jsem doufal, že se jim to napotřetí na moře podaří. Takhle opět odepsali celou sadu motorů. A dokud budou startovat v USA, tak ten problém s přistávacím místem bude.

Kdyby měli rozum, přesunou se do kazachstánu, tam můžou znovupřistát na zemi bez problémů.

Ono by to hlavne stejne nepomohlo. Pram na mori je dulezity pro to, aby bylo mozne zachranovat stupne startujici na drahy s libovolnym sklonem i rychlosti. Z Kazachstanu neni mozne startovat kamkoliv. Kdyz se zacinala stavet ISS, jeden z velkych orisku bylo najit takovou drahu, aby k ni mohlo startovat co nejvice lodi z ruznych kosmodromu.
BTW vcerejsi let mohl klidne pristat na pevnine, neslo to, protoze pro oblast vychodniho pobrezi jeste spaceX nema potrebna povoleni.

jj houpalo se to hodne slusne v tom live prenosu :D

Obrázek uživatele Magy

prepravovat celu raketu a velku cast logistiky do kazachstanu by prislo trochu draho, nemyslite? to uz ma vacsi zmysel sa so startami presunut do fr. Guyany a nepotrebuju tolko paliva.

---

Nissan e-nv200

Přímý přenos přistání. Začíná to 19:42 našeho času. Dnes tj. 17.01.2016
https://www.youtube.com/watch?v=ivdKRJzl6y0

Držím palce. :)

---

www.VarujMe.cz - Řidiči si pomáhají!

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

raz to mozno bude vyzerat takto, pristatie je na konci
youtu.be/-7f_LjR3aec

V clanku je chyba. Pri poslednim pokusu o pristani na pramu se raketa neprevratila kvuli vlnam, ale protoze dosla hydraulicka kapalina pomoci ktere se ovladaji ridici mrizky "resetky" v horni casti prvniho stupne. Jedna z uprav noveho Falcona je zvetseni mnozstvi teto kapaliny.

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Jen bych chtěl upřesnit že raketa přistává na vodě z toho důvodu, že na přistávací plošině jsou stany kvůli úpravám rampy. Falcon 1.1 má sice nižší výkon než novější verze, ale družice kterou tenokrát veze váží asi jen 530kg. Proto by palivová rezerva stačila i pro přistání na zemi, s kterým se původně počítalo.

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

May the Force be with You... :)

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Zajímalo by mně, co se bude dít, pokud se podaří výrazně zlevnit dopravu nákladu na oběžnou dráhu. Co bude dalším cílem kromě průzkumu okolních vesmírných těles? Má smysl těžba minerálů?

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

K tej ťažbe sa tiež vyajdroval asi tak, že ani keby boli na marse naskladané palety kokaínu (či cracku?), tak sa to sem neoplatí vozitiť.

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

To je omyl.

Těžba v kosmu ekonomický smysl má. Jen není rychlá. Jak ji dosáhnout ekonomicky efektivně je prosté. Stačí vyslat automat do pásu asteroidů, který by dokázal identifikovat vhodné asteroidy a potom je přesně pošťouchl směrem k zemi. U země by se přibrzdil laserem a vytěžil na oběžné dráze.

Takže se jen jedná o tu cestu - to bude trvat roky a riziko že se trefí :D

dnes, budoucnost je ale otevrena

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Tak Elon má jednoznačne za cieľ kolonizáciu Marsu. Ako backup civilzácie. Ak si zlikvidujeme planétu, aby ľudstvo nevyhynulo. Z môjho pohľadu to je síce trochu zvrátené, ale apoň má vyšší cieľ. A hlavne, snaží sa planéte uľaviť bezemisnou dopravou, či ďalšími technologickými projektami.

Elonovo imperium ve me trosku v tom dobremn slova smyslu vbuzuzje onu fiktivni spolecnost Weyland-Yutani :D

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Autor mel na mysli rozdil ve spotrebe mezi starou novou verzi rakety. Jen to nenapsal moc dobre.

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Proč přistání na moři vyžaduje výrazně méně paliva, než přistání na zemi?

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Miesto pristátia je oveľa bližšie trajektórie, ktorú vyžaduje vyslanie satelitu na obežnú dráhu. Polopatisticky - vystrelený "šíp" sa nemusí hore otáčať a vraciať sa na pôvodné miesto, ale jednoducho pristane tam, kde by normálne dopadol. Aspoň takto si to ja zjednodušene predstavujem, ale nie som raketový expert.

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Vandenberg leží na západě kontinentu a raketa přece startuje ve směru rotace Země pod sklonem oběžné dráhy rovnajícím se zeměpisné šířce, tedy na východ nad pevninu? Takže nad oceán se musí stejně vracet, ne?

Já myslím, že by jim takovou trajektorii startu ani úřad pro kosmonautiku nepovolil z důvodu bezpečnosti. Koukněte na Vandenberg_AFB_Space_Launch_Complex_3 Je tam hned na začátku napsané, že se startuje směrem nad moře citace: "The East-West coastline at Vandenberg allows SLC-3 to launch over-ocean polar trajectories that avoid landfall until passing over Antarctica. By contrast, Cape Canaveral has a North-South coastline permitting over-ocean launches into standard orbits."
To máte jako s jadernou elektrárnou. Z hlediska úspory vedení a ztrát je nejpraktičtější postavit jadernou elektrárnu v místě největšího odběru, tedy v Praze, Brně, Ostravě, ale myslím, že snad takoví pitomci přece jen ani v Čechách nejsme.

---

hariprasad

Ano, je to tak. Problém je v tom, že přistávající část rakety si musí s sebou nést dostatek paliva na přistání. To znamená mnohem větší zátěž při startu a také mnohem větší riziko (při nějaké nepředvídané události). Jelikož spotřeba paliva v závislosti na hmotnosti roste, tuším že nelineárně, používají se vícestupňové rakety, jejichž výhoda se ale poněkud začne vytrácet, pokud část hmotnosti paliva zbytečně dopravujeme do kosmu, abychom opět mohli přistát. Řekl bych, že to bude trochu (dost) složitější výpočet (s výškou klesá hmotnost rakety, odpor vzduchu i gravitace), chce to vyvážit hodně parametrů, které do výpočtu vstupují a tipuji, že to bude sada několika diferenciálních rovnic... Už si z toho skoro nic nepamatuji.

---

hariprasad

Obrázek uživatele Jan Horčík

Je to přesně tak.

---

šéfredaktor Hybrid.cz


Nabíječky elektromobilů CircontrolAutonabíjení.cz - vše pro Váš elektromobil