SpaceX má za sebou další historický let: s už využitou lodí Dragon

Americké vesmírné společnosti SpaceX se dnes už rutinně daří přistávat s prvním stupněm raket. A dokonce je i znovu využít. Nyní se jí podařilo znovu využít také už jednou letěnou vesmírnou loď.

Start vesmírné rakety Falcon 9 na zásobovací misi CRS-11 k Mezinárodní vesmírné stanici
foto: SpaceX

V noci na dnešek odstartovala z Kennedyho vesmírného střediska vesmírná raketa Falcon 9 společnosti SpaceX. Šlo o další zásobovací let k Mezinárodní vesmírné stanici ISS.

Raketa vynesla na orbitu vesmírnou loď Dragon s nákladem 2,7 tun zásob. Ta ke stanici dorazí v pondělí. Výjimečnost letu spočívá v tom, že tato loď už jednu zásobovací misi k ISS podnikla, a to v roce 2014.

První stupeň Falcon 9 o několik minut později znovu úspěšně přistál na zemi, na přistávací rampě LZ1. Jde o již 11. úspěšně zachráněný první stupeň Falcon 9.

Znovuvyužití vesmírné lodi Dragon znamená, že SpaceX se nyní bude moct soustředit na vývoj a výrobu její druhé verze Dragon v2. Ta již bude moct vozit i živou posádku.

SpaceX

17 Comments on “SpaceX má za sebou další historický let: s už využitou lodí Dragon”

                1. Já myslím, že všechi ví, o čem mluvím.
                  Není čas na

                  Já myslím, že všechi ví, o čem mluvím.
                  Není čas na dlouhé komentáře, třeba vydělávat na daně.

                2. Aha takže ty jen tak plácáš nesmysly a hraješ si na
                  Aha takže ty jen tak plácáš nesmysly a hraješ si na zajímavýho :)))

                3. tak se tedy hluboce omlouvam za sve ignoranstvi a pokorne
                  tak se tedy hluboce omlouvam za sve ignoranstvi a pokorne prosim o vysvetleni, vazne nevim pred cim se ma Evropa zachranovat?

      1. to s tou zachranou aerodynamickeho krytu viem, kazdy usetreny
        to s tou zachranou aerodynamickeho krytu viem, kazdy usetreny milion je dobry (a kryt vyjde na niekolko milionov). Vacsi problem bude s vyuzitim druheho stupna, lebo ten ma uz taku rychlost, ze by si vyzadovalo enormne vela dalsieho paliva (ktore musi byt vynesene zo Zeme az hore, teda spusta dalsich ton paliva naviac pre oba stupne, prvy aj druhy), aby sa 2. stupen zbrzdil a pripadne vratil.
        Podstatne logickejsie a ekonomickejsie sa mi vidi nejako zaparkovat 2. stupen tam hore (a dalsie k nemu priparkovavat, kde sa spoja do vacsieho celku). Neskor ich mozno vyuzit napr. pri ceste na Mesiac, Mars alebo inu misiu. Staci si len motor z obeznej drahy vyzdvihnut, pripojit na palivo a pouzit. Tym, ze netreba zo Zeme tahat vahu druheho stupna, teda mat dalsie cca 3-4 tony pre payload, sa urcite rata.

Napsat komentář