Solární energetika se stala nejlevnějším zdrojem elektřiny v 58 zemích světa

redakce - 22 Prosinec 2016

Díky poklesu nákladů porazila solární energetika letos poprvé dosud cenově nejvýhodnější obnovitelný zdroj – větrné elektrárny. Data vyplývají z analýzy 58 trhů v rozvojových zemích v Asii, Latinské Americe nebo Středním východě, kterou publikovala prestižní světová společnost BNEF. solární elektrárna fotovoltaické panely

Inovace a rozvoj instalací, které posouvají využití solární energetiky vpřed, tak dostaly cenu fotovoltaických elektráren na 1,65 dolaru za instalovaný watt. Obdobný trend sledujeme rovněž ve Spojených státech, kde v průběhu ¾ letošního roku klesla cena solárních projektů na 1,5 dolaru za watt.
foto: lenulenac, licence public domain

Podle analýzy BNEF jsou náklady na vybudování solární elektrárny v rozvojových zemích nižší než vystavění větrného zdroje. Ve vyspělých zemích je však zatím zelená energie stále dražší než tradiční zdroje energie.

„Solární energetiky je nejvíce dynamicky se rostoucí zdroj energie ve světě. Průběžně uplatňované inovace a růst trhu tlačí cenu fotovoltaických elektráren dolů a to tak, že solární instalace začínají na desítkách světových trhů konkurovat spalování uhlí. Rozvojové trhy, na kterých pomáhají obnovitelné zdroje často přivést elektřinu dosud do míst, která byla odkázaná pouze na diesel generátory, jsou také zajímavou příležitostí pro české firmy, které na nich mohou uplatnit své zkušenosti s výstavbou solárních elektráren,“ říká Martin Sedlák z Aliance pro energetickou soběstačnost.

Srovnání podle analytiků BNEF platí především pro rozvojové země. Například v Chile byla letos v srpnu cena elektřiny ze solárních elektráren na polovině nákladů energie z uhlí. Právě dynamický rozvoj solární energetiky může letos vést k překonání hranice až 70 gigawattů nových fotovoltaických elektráren ve světě (pro porovnání: takový instalovaný výkon odpovídá 35násobku výkonu jaderné elektrárny Temelín).

Množství investic do obnovitelných zdrojů v rozvojových zemích je také podle BNEF o 18 % vyšší než v „bohatých“ státech. Projekty v rozvojových zemích reprezentuje například největší solární elektrárny na světě, která roste v Tamilnádu v Indii.

Více než 2,5 milionu fotovoltaických modulů s celkovým výkonem 648 megawattů dodalo osm firem z Číny, ale také Itálie. Současně však rozvojový svět přeje takzvaným ostrovním systémům, které obsahují solární instalace v řádu kilowattů. Trh s řešeními, často se opírající o start up společnosti, dosáhl loni na instalace za 450 milionů dolarů.

V západních zemích zůstává stále rostoucím trhem se solárními projekty především USA. Za ¾ letošního roku přibylo téměř 4200 megawattů fotovoltaických elektráren, což tvoří dosavadní rekord v americké energetice. Solární sektor zde díky stabilnímu růstu vytvořil přes 200 tisíc pracovních míst.

„Na světě nemá trvalý přístup k elektřině více než jedna miliarda lidí. Stále cenově dostupnější solární energetika jim může přinést svět 21. století a pomocí kombinace akumulace energie a mikrosítí mohou zvýšit svůj životní standard. Současně také růst obnovitelných zdrojů pomáhá snižovat celosvětově emise oxidu uhličitého. Země jako Čína, Indie nebo Brazílie nás poráží v investicích do obnovitelných zdrojů a výhledových plánech náhrady fosilních paliv právě rozvojem šetrné energetiky. Jejich přístup může být inspirací také pro naši vládu, s cílem podpořit rozvoj sektoru obnovitelné energetiky,“ dodává předseda představenstva Solární asociace Tomáš Buzrla.

tisková zpráva
Zpět na HybridPřidat komentář

No já jsem dávno od ČEZu odešel, protože jsme zjistil, že se dá sehnat elektřina i plyn daleko levnější než u nich - a když se podíváte na tenhle graf, tak možná budete žasnout, o kolik!
http://www.carbounion.cz/elektrina-pro-domacnost

Pocitam spravne, ze Temelin ma 2x 1GWe a stal 100 miliard Kc, takze je to 100*10^9 Kc / 2*10^9 We = 50 Kc/We, tj. 2$/We?

Obrázek uživatele Jan Veselý

Je třeba vzít v úvahu, že se stavěl v letech 1985-2000. To byly úplně jiné koruny než dnes.

Ovšemže. Takže pro přepočtu na 100*10^9 zaplacených v roce 1993 je to 4,6 $/We (resp. 3,2 $/We při přepočtu na rok 2000 až 12$/We na 1980).

Zroj http://www.penize.cz/kalkulacky/znehodnoceni-koruny-inflace#inflace : Na co by vám v roce 2015 stačilo 230 korun, na to byste v roce 1993 potřebovali 100 korun. Průměrná meziroční inflace mezi zadanými léty dosáhla hodnoty 3,85 %. Pro 1985 je to dokonce 600 korun, pro 2000 jen 138 korun.

Samozřejmě v té době se solární elektrárny použít nedaly. Navíc to moc neříká o dnešních cenách jaderných elektráren. Lepší by bylo vědět za kolik by nám Temelín postavili dnes.

Obrázek uživatele Jan Veselý

Nezdolní optimisté na MPO předpokládají 5-6 USD/W, banky a finanční analytici to odhadují na 8-9 USD/W, no a pesimisti předpokládající masivní rozkrádačky při stavbě jdou přes 10 USD/W. FVE na poli se dnes staví za cca 1 USD/W, na střechách za cca 1.5 W/USD.
Za cca 4 USD/W lze koupit velkou FVE s baterií na 10 hodin špičkového výkonu. Člověk tak získá elektrárnu, mokrý sen energetika. Bez palivových nákladů, bez emisí, dokonale pružné dodávky do sítě, plná výroba do roka od vyřízení papírů, modulární systém, kde se dají jednotlivé části opravovat/vyměňovat za provozu, minimální nároku na údržbu, o přerušení výroby se ví několik hodin dopředu, lze škálovat od jednotek mW do jednotek GW.
A cena obou hlavních komponent letí dolů jako kámen.
Taky je třeba říct, že dnes (nebo do 5 let) nikdo žádnou JE v ČR nezprovozní. Ideální scénář Národního akčního plánu rozvoje jaderné energetiky hovoří nejdříve o roku 2030.

Predpokladam, ze "1USD/W" u FVE je o instalovanem vykonu. Takze v nasich podminkach (1MWh rocne z 1kW panelu - cca 10% "ucinnost") to nakonec da tech 10USD/W taky (ano, vim, ze ta atomovka taky nepojede 100% casu).

---

Každý ignorovaný tro(t)l se počítá. Některý i víckrát...

Obrázek uživatele Jan Veselý

Pletete si účinnost a koeficient využití, a 1000h z roku je 11.4%. JE sice jsou schopny fungovat s koeficientem využití přes 90%, ale současné kontrukce jsou fakticky neřiditelné molochy, které jedou pořád, bez ohledu na cokoliv. takže naplno vyrábějí i v obdobích, kdy je podstatně nižší zájem o elektřinu, Francouzi s tím mají problémy fakticky každou noc.
A taky mají oproti FV o dost vyšší provozní náklady.

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Srovnávat instalované výkony je přece trošku k ničemu.
Bude ještě dlouho trvat, až sluneční el. vyrobí víc,
než větrné el.

Kdyz to pujde takhle dal s FVE v rozvojovych zemich, tak se jednoho dne prestehuji vsechny energeticky narocne firmy do slunnych kraju a tady na severu nam zbydou zbytecne jaderne elektrarny. Mozna by si to mela vlada, MPO, ERU, CEZ a dalsi s vystavbou novych bloku v JETE a Dukovanech poradne rozmyslet. Mozna ze to take uz vedi, ale nechteji prijit o tucne provize za podpis smlouvy :-(

Kdyby o provize. JE elektrárny mají běžně garantovanou nejnižší výkupní cenu elektřiny. Je to vlastně taková skrytá forma dotace, kterou budou platit odběratelé. Byl by to to skvělý zdroj zisků po celou dobu životnosti.

---

hariprasad

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

JE mají prd (tedy když nepočítáme řadu nesmyslných vícenákladů) a ne garantovanou cenu. Pouze se o tom uvažuje, případně to bylo schváleno v jediné zemi (GB) u jediné JE. A samozřejmě je to důsledek dotačního šílenství u oze parodií na elektrárny, díky čemuž se nevyplatí investovat do žádné nedotované elektrárny.

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Zatimco solary funguji trzne,aneb 40 miliard korun vypalneho rocne...

Ty dotace pochazeji z fotovoltaickeho stredoveku. Dnes muze FVE klidne bez dotaci konkurovat konvencnim zdrojum. A v budoucnu to bude jeste lepsi. Prave ty dotace mely za ucel nastartovat fotovoltaiku aby se dostala tam kde je. Kolik dotaci bylo nastrkano do vyvoje a zprovozneni prvnich JE? To je urcite minimalne 100x tolik, globalne. CR moc investic do vyvoje nedalo, ale USA, rusko, Cina, Francie, Anglie a dalsi. Dotace na cistou FVE byly mnohonasobne smysluplnejsi. V CR to byl tunel, jako vzdy.

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Proc maji vetrne parky v Nemecku garantovane vykupni ceny na 20 let? Taky stredovek? Nebo si uz konecne prizname,ze to bez dotaci nefunguje?

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

proč mají v Německu OZE přednostní přístup do sítě? ,proč v Německu když fouká hodně vítr a rozvodné závody odstaví OZE zdroje od sítě dostanou zaplaceno za ušlou výrobu ? proč v Německu fungují stovky distribučních společností a není tam jeden megavelký německý čez? prostě je to Německo :-))) středověk tam ale rozhodně nepanuje

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Na dotace do oze parodií na elektrárny se jen u nás prošustrovaly stovky milirad korun, v německu stovky miliard eur, nemluvě o dalších zemích. A jediné k čemu došlo jsou další nezbytné náklady, které je nutno vynaložit (např. nové vedení), nepodstatný podíl na energetickém mixu, nevyrovnaná a neregulovatelná produkce. Přičemž technologie fv panelů je stále stejná jako před 20 lety a k snížení ceny došlo v jen a pouze v důsledku stěhování výroby do číny (tedy sociální a ekologický dumping).

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Ucel jaderek a souvisejiciho odvetvi byl z pocatku trochu jiny,nez vyrabet elektrinu,v tom to srovnani trochu kulha. Navic si myslim,ze az budeme kdekoli v tech zemich, co jste vyjmenoval, pokryvat ze solaru denni spotrebu alespon tak jako dnes z jadra,muzeme zacit srovnavat smysluplnost vynalozenych investic. Zatim neni tak nejak co s cim porovnat.

Obrázek uživatele Kuk

Účel je historická věc, ale ekonomické srovnání přes korunky lze udělat vždy a to zda si to okecáte v nové době jiným účelem záleží jen na vás, protože stát bude krvácet tak jako tak, účel neúčel.

---

Každej nahrazenej spalovák se počítá - Leave the oil in the soil and the coal in the hole. - Sekám a vysávám na baterky. // ‪#‎BasuraChallenge‬ ‪#‎trashtag‬

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Mluvit o rentabilite OZE v dobe,kdy i v Nemecku maji vetrne parky garantovane vykupni ceny na 20 let a u nas jen do FVE zahucela uz cela nova jaderka je fakt dost masivni chucpe.

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Nikoli stát ale spotřebitel, a že díky absolutní zrůdnosti jménem dotace do tzv. oze, ten spotřebitel krvácí jako ještě nikdy předtím a ještě bude krvácet je nepochybné.

Nedavno ERU zase zhorsil popdminky pro FVE. Stridace musi byt vselijak regulovatelne a musi mit dalsi a dalsi zbytecne a drahe certifikaty. Navic se zavadi poplatek za kapacitni jalovou energii. To je vrchol vseho. Rozvodova sit je prevazne zatizena indukcni jalovinou a firmy musi draze kompenzovat aby se zmirnila indukcni jalovina. FVE to delaji zadarmo a tim vlastne pomahaji siti vykompenzovat indukcni jalovinu tim ze dodavaji kapacitni jalovinu. Ale ERU to chce zpoplatnit. Kazdy klacek ve prospech CEZu a jadra a uhli se pocita. Dekujeme pani odsouzena Vitaskova (ERU).

To je jen kapka v moři hodně prezentována aby zapadla jiná a to podstatnější změna a to, že v tichosti po necelých 20 dnech se změnila cena "regulované složky" a to navýšením a to podstatným navýšením příspěvku platby na OZE pro všechny spotřebitele!
Děkuji bojovnice.

Na protesty s NTS a neuskutečněnou další změnou platby za jistič. Prý jsme národ chatařů a tak ona (Vitásková) nedovolí navýšení ceny, ale asi jen do doby, kdy ji nezvolili do senátů v tichosti jako přílepek k novému cenovému rozhodnutí cen OZE (https://www.eru.cz/documents/10540/2041142/ERV_12_2016/058c6730-a61f-4606-a51b-e72ada54c052)

ta hodná a bojující zástupkyně lidu, se zase ukázala jak to s nim myslí doopravdy a na čí straně vlastně je!
Zde je původní cena vydaná před pouhými 19 dny(https://www.eru.cz/documents/10540/2041142/ERV_12_2016/058c6730-a61f-4606-a51b-e72ada54c052)
navýšení jen 30 násobné.

Děkujeme bojovnice lidu Vitásková.

---

Fanda do elektromobilů, také prodej, montáž a instalace nabíječek EV a Fotovoltaických elektráren od roku 2006.
Najeto s e-Golfem 128 tisíc km s e-Kona zatím 22 tisíc km. kontakt e-LUKY@email.cz

Nabíječky mám na EVmapa.cz - Rousínov, Pardubice, Bouzov, Moravská Třebová, Kroměříž, u Veselí nad ...

Obrázek uživatele ozana

Které číslo se zvýšilo 30x?

---

Свободy Алексею Навальнomy!

Sprosté debily ignoruji.

No jak jsem psal, je to v přílepku (na konci) cenového rozhodnutí, článek č.1.

tady to máš celé -
Čl. I
Cenové rozhodnutí Energetického regulačního úřadu č. 7/2016 ze dne 25. listopadu 2016,
kterým se stanovují ceny za související službu v elektroenergetice a další regulované ceny, se
mění takto:

1. V části (4.1.) se na konci písm. a) text „2 640,18 Kč/MW/měsíc“ nahrazuje textem
„78 289,70 Kč/MW/měsíc“,

2. V části (4.1.) se na konci písm. b) text „0,61 Kč/A/měsíc“ nahrazuje textem
„18,01 Kč/A/měsíc“.

Ano po pouhých 19 dnech se rozhodla to navýšit téměř 30x, abys nebyl puntíčkář, :-)

---

Fanda do elektromobilů, také prodej, montáž a instalace nabíječek EV a Fotovoltaických elektráren od roku 2006.
Najeto s e-Golfem 128 tisíc km s e-Kona zatím 22 tisíc km. kontakt e-LUKY@email.cz

Nabíječky mám na EVmapa.cz - Rousínov, Pardubice, Bouzov, Moravská Třebová, Kroměříž, u Veselí nad ...

Presne neco takoveho jsem ocekaval, protoze Vitaskova az do konce nevypsala podporu pro urcite FVE. Porad se ohanela chybejici notifikaci z Bruselu. Nekdy pred 10-ti dny jsem psal dotaz na ERU, zda to je finalni cenik pro domacnosti pro 2017. Dosud zadna odpoved. Tak dekuji ze mi nepripo takto posilate odpoved na muj dotaz. Je to nehorazna arogance teto baby. Podvodnice hadr, ktera patri do teplaku. Doufam, ze jeste porad plati zavazek statu, ze nikdo nezaplati za OZE vic jak 495 Kc/MWh. Ten rozdil pry bude platit stat z dani. Castka 21,79 Kc/A/mesic se pocita za kazdou fazi zvlast. Takze jistic 3x25A = 21,79*3*25 = 1634,25 Kc/mesic.
Co lidstvo existuje, tak nejlepe se da vysplhat nahoru po zadech hlupaku a primitivu. Viz Vitaskova, zeman, komunisti apod.

Obrázek uživatele Josef

Klid, pořád je tam ustanovení 4.4 o té maximální částce 495 Kč/MWh, které není zrušeno. Tedy si tu mohou nastavovat co chtějí, bude jim to k ničemu. Člověk, co odebere 4 MWh ročně nezaplatí víc než 2000 Kč a šmytec.

Mam spotrebu 11.500 kWh/rocne. Mozna jeste o neco vic, koupil jsem v cervnu EV Ion. S DPH to bude kolem 7.000 Kc. Ted pujde velka cast mych nebo nasich penez Cinanum, kteri skupuji velke FVE v CR. Diky, zemane :-(

Obrázek uživatele Josef

No, já mám taky EV, ale uvidíme, jak to bude se spotřebou.

Ano také jsem myslel na to omezení na 495 Kč.
Ale jak rychle se mění ceny před koncem roku a to v jednom roce i 2x během 19 dní, tak si nedělám iluze, že někdo stejně rychle změní i toto omezení "v zájmu civilizace = ČEZu).

Ostatní ovčané na to přijdou nejdříve po roce až jim přijde faktura za elektřinu!

Bohušu a komedyboys už šetříte na dluhy pro Altnera ?

---

Fanda do elektromobilů, také prodej, montáž a instalace nabíječek EV a Fotovoltaických elektráren od roku 2006.
Najeto s e-Golfem 128 tisíc km s e-Kona zatím 22 tisíc km. kontakt e-LUKY@email.cz

Nabíječky mám na EVmapa.cz - Rousínov, Pardubice, Bouzov, Moravská Třebová, Kroměříž, u Veselí nad ...

Obrázek uživatele Josef

Fotovoltaika je v našich podmínkách skvělé doplňkové řešení, ale nikdy nepřevezme otěže. Nedává to smysl. V podmínkách osvitu mírného podnebného pásu poměrně dost daleko na severu nám v zimě prostě nesvítí dost, aby se na FVE dalo spolehnout. A to i v případě instalace relativně drahých bateriových systémů.

V případě rovníkové Afriky apod. je to řekl bych naopak skvělé řešení, které může být i velmi stabilní.

Jezismarja, to myslis vazne? NIKDY neprevezme oteze, nedava smysl. Prosimte vrat se tomuhle postu za 10 let a dej si facku.

Obrázek uživatele Jan Veselý

Podle pravidelné analýzy banky Lazard už situace dospěla tak daleko, že kombinace FV+baterie (na 10 hodin špičkového výkonu) je už dnes někde do cca 35-40 stupně zeměpisné šířky levnější zdroj elektřiny než jaderné elektrárny a uhelné elektrárny jsou tomu schopny konkurovat jen v případě, že jsou vystavěny přímo u povrchového uhelného lomu. A to cena obou hlavních komponent letí každým rokem svižně dolů.
A samozřejmě nejlevnější jsou VtE.
V českých podmínkách bude holt třeba do rovnice přidat dobré propojení k Baltu a Severnímu moři a kogenerační tepelné elektrárny na zimu. Na těch posledních cca 20% je skoro jedno jestli to bude biomasa, zemní plyn, uhlí nebo nějaké syntetické palivo.

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Propojeni k baltu? Ztraty v prenosove soustave vam nic nerikaji,ze?

Obrázek uživatele Jan Veselý

HVDC - ztráty 3% na 1000 km + něco málo v trafech na začátku a na konci. Na Balt je to 300-400 km.

Obrázek uživatele Josef

A kolik to stojí peněz?

Obrázek uživatele Jan Veselý

Cena je přibližně 1 miliarda EUR/200 km. (viz http://oenergetice.cz/zahranicni/nove-hvdc-kabely-za-miliardu-eur-propoji-francii-italii/ ), jinými slovy, za náklady Akčního plánu rozvoje jaderné energetiky (akce státu, které mají umožnit výstavbu nových jaderných bloků, 32 miliard) by to šlo postavit skoro celé.

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Neslo,nikdy neziskate uzemi pro tak masivni liniovou stavbu napric staty. Ty naklady jsou velmi podhodnocene nehlede na a pretrvavajici obtize technickeho zabezpeceni MVDC. Dalsi vec je nutna konverze na AC pro finalni pouziti v domacnostech. Jenom na vsech tehle detailech,ktere velkoryse zanedbavate, utopite 20% ani nemrknete.

bateriove systemy budou casem na cene klesat, a cim nize bude cena, tim vice se to bude vyplacet i ve vetsich kapacitach, ale souhlas ze samostatne je fotovoltaika doplnkova a nebo jednou zcasti celku, spolehal bych na alespon ale lepe na 3 ruzne droje elektriny v pripade ostrovnihp systemu elektriny

Obrázek uživatele Kuk

Tady to absolutní myšlení, že nějakej typ energie úplně nahradí jinou je zastaralej nesmysl. Fotovoltaika je doplňková a rozhodně jsme ještě nevyužili její plnej potenciál. Zbavovat se šmahem jinejch možnosti je taky nesmysl. Ale rozhodně každej den v roce kdy nebudeme muset topit pod kotlem se počítá.

---

Každej nahrazenej spalovák se počítá - Leave the oil in the soil and the coal in the hole. - Sekám a vysávám na baterky. // ‪#‎BasuraChallenge‬ ‪#‎trashtag‬

taky to tak vidim.

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

"Jejich přístup může být inspirací také pro naši vládu" , lepší vtip jsem dlouho neslyšel, 1. čezká vláda nepotřebuje soběstačné ovčany, 2. čezká vláda penězi ovčanů raději bude platit za ropu, plyn, uran, než aby více podporovala decentralizovanou výrobu ze Slunce

Obrázek uživatele Kuk

Ale jdi ty kecko, ČEZ už přes rok tvrdí, že vidí budoucnost v decentralizaci a instaluje zákazníkům PV a koupil německou baterkářskou firmu ;)
http://oenergetice.cz/elektrina/generalni-reditel-cezu-benes-vidi-budoucnost-energetiky-v-decentralizaci-vyroby-a-oze/

---

Každej nahrazenej spalovák se počítá - Leave the oil in the soil and the coal in the hole. - Sekám a vysávám na baterky. // ‪#‎BasuraChallenge‬ ‪#‎trashtag‬

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

já mám čez rád a věřím mu každé slovo, rád mu prostřednictvím platby za levnou elektřinu přispěju jak na koupi té baterkářské firmy tak i na jiné investice, myslím že už dlouho neinvestoval v Albánii a Bulharsku :-)))

Obrázek uživatele Kuk

Od tý doby co jsem jim zaplatil výpalný za to jejich komando k nim mám ještě vřelejší vztah :)
A z lásky k nim si nikdy nepřipojím chatu na tu jejich báječnou síť a báječný služby a radši ty prachy vrhnu do fotovoltaiky a baterek.

---

Každej nahrazenej spalovák se počítá - Leave the oil in the soil and the coal in the hole. - Sekám a vysávám na baterky. // ‪#‎BasuraChallenge‬ ‪#‎trashtag‬

Obrázek uživatele Jan Veselý

ČEZ dělá to, co všechny podobné firmy. Na domácím písečku si žárlivě střeží své uhelné a jaderné investice. Takže nová uhelná elektrárna Ledvice a za 20 miliard zrenovované Tušimice prostě v ČR musí vydělávat. Proto taky prolomení limitů na lomu Bílina šlo tak hladce. A na hřištích ostatních se snaží expandovat pomocí OZE, protože ty dnes už skoro nemají jako nové zdroje konkurenci.

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Nemaji konkurenci,protoze OZE maji garantovane vykupni ceny ty chytrej!

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

CEZ je hroznej hajzl. Ja ranu vstanu,zmacknu vypinac a vzdycky to sviti! Neznam zadnou jinou firmu,ktera by mi tak okate vnucovala sve vyrobky!

Ona se nemusí vnucovat, platíš i když ne svítíš.

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Ano,prispevek na OZE bezi furt.

Ne neběží.
Máš to pomotané asi jako většina ovčanů.
Příspěvek na OZE platíš, když ti to svítí!
Furt běží jen poplatek za jistič!
Takže to psal správně.

---

Fanda do elektromobilů, také prodej, montáž a instalace nabíječek EV a Fotovoltaických elektráren od roku 2006.
Najeto s e-Golfem 128 tisíc km s e-Kona zatím 22 tisíc km. kontakt e-LUKY@email.cz

Nabíječky mám na EVmapa.cz - Rousínov, Pardubice, Bouzov, Moravská Třebová, Kroměříž, u Veselí nad ...


Nabíječky elektromobilů CircontrolVOLTDRIVE - Ideální řešení pro domácí nabíjení vašeho vozu.Autonabíjení.cz - vše pro Váš elektromobile-station