Solární energetika prospěje ekonomice a zlepší kvalitu života obyvatel

Radomír Dohnal - 24 Červenec 2017

Termín „potenciál“ nemusí mít vždy nutně fyzikální význam, i když se bavíme o solární energii. Ta totiž přináší i kromě levné a čisté elektřiny i další benefity.Spalování uhlí je minulostí, solární panely jsou budoucnost!

Spalování uhlí je minulostí, solární panely jsou budoucnost!
foto: Sarah Bird/Michigan Tech

Podle výzkumníku Michiganské technologické univerzity (MTU) má solární energie potenciál zachraňovat lidské životy. Včetně těch nenarozených. Spalování uhlí nás totiž provází životem, i když se přímo nepohybujeme v zakouřených ulicích.

Vyčíslit náklady uhelné ekonomiky na lidské zdraví, a porovnat je s dopady (a cenou) obnovitelných zdrojů na bázi solární energie se nyní pokusili odborníci z MTU. A závěry?

„Narozdíl od tradičních investic do rozvoje zdravotnictví, a tedy zdraví obyvatel, získáváte přechodem na solární energii víc,“ říká Joshua Pearce, hlavní autor studie MTU. „Kromě hodnoty zachráněného lidského života se totiž solární instalace podílí na růstu ekonomiky.“

Investice do zdravotnictví mají svůj nezpochybnitelný význam pro kvalitu života obyvatel, ale proud financí tu má jen jeden směr a cíl. Souběžné investice do OZE také přispívají ke zlepšení zdraví, ale jako bonus ještě generují zisk.

To se s uhlím nedá srovnávat. S jakými čísly tedy lidé z MTU přišli? Přechod na solární energii (a opuštění té založené na fosilních palivech) vyústí v „záchranu“ 51 999 lidských životů.

Takové množství nenarozených totiž odejde z tohoto světa v důsledku zdravotních komplikací spojených se znečištěným ovzduším ve Spojených státech.

Neúspěšné pokusy o záchranu jejich života pak přijdou daňové poplatníky v přepočtu na 1,1 milionu dolarů „od kusu“. Zlepšení ovzduší, které by vyplývalo z poměru kilowatt energie vyrobené solárními panely (vůči tepelným elektrárnám na uhlí) pak přináší benefity v podobě snížení nákladů na léčbu narozených.

Tady jsou náklady a úspory ještě vyšší. Kolem 2,5 milionů dolarů na jednoho člověka, který má například srdeční chorobu nebo dýchací obtíže, protože musí žít ve znečištěném prostředí.

„Všichni se chceme vyhnout mrhání penězi,“ říká Pearce. „A jen přechodem na solární energetiku můžeme uspořit miliardy dolarů ve zdravotnictví. Stačí eliminovat uhlí.“

Nahradit v USA kompletně uhlím řízenou ekonomiku solární energií by pochopitelně nebylo zdarma. Spojené státy by potřebovaly solární elektrárny o výkonu 775 GW, zatímco dnes mají tamější solární elektrárny výkon jen 22,7 GW.

Komplexní přechod by přišel na 1,5 bilionu dolarů. „Z dlouhodobého hlediska se ale musíme na tento přechod dívat jako na investici. Investici s dlouhodobou návratností, která přinese prospěch všem.“

Zpět na HybridPřidat komentář
Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Zhruba za tyden nastane v CR zasadni zmena v energetice. V ERU konci Vitaskova a nastupuje 5-ti clenna rada. Uvidime co se zmeni. Uz bylo na case aby Vitaskova tahla do pryc a mozna i do lochu.
Doufejme ze nova rada bude vstricnejsi k OZE. Skudce zeman zatim zustava, ale ma to take spocitane. At zije OZE a elektromobilita. Konec ropnym gangsterum, uhelnym grazlum a atomovym silencum.

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

To že soukmenovkyně komouška patří do lochu za Šnajdrovou a tedy nepřímo i za Zemky o tom ani popel. Ale 5-ti členná rada bude ještě horší. Tam bude každý kroutit rukama "to já ne, to rada". A dopadne to jako na ČTÚ. Takže ruce zpátky z kapes abychom na ně viděli a zapnout poklopec. Vitáskové se nedá upřít, že drtí i distributory. Pokles cen musí vidět i slepý. A střešní FVE zatím nechává na pokoji. Takže za mne rychle s ní do modráků a potom z5 na ERÚ. To že donutila prasátko vyjednat v Bruselu notifikace je také její zásluha. A tím pádem je klídek. Jediní kteří se třásli byly FVE parky řádů megawatt a více. Jaké měli náklady víme a rok než by se jim doplatila nyní schválená a zpětně proplácená podpora by vydrželi. Je to jen mediální masáž.

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

To je trvalé řešení z nějakého zákona nebo provizorium protože volby, prezident a neschopnost politiků?

Obrázek uživatele Josef

No já nevím. Nerad bych se dočkal situace, kdy nám všem kvůli OZE zdrahne elektřina na dvojnásobek, protože dotace.

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Toho bych se tolik nebál, to by vyžadovalo další solar dovdop, dneska by za to bylo až 18GW FVE, ale měl bych trochu strach z případné Temelínsko-Dukovanské garance. Ono kdyby to prošlo, ekonomicky ta elektrárna nevyšla, a bylo to za 100€/MWh, tak při 10x takové výrobě oproti FVE (přibližně) by se dotace zdvojnásobit mohly a navíc by trvaly 35 let, ne 20 let jako u OZE.

Obrázek uživatele Josef

Ta výroba není desetinásobek FVE, to je jen instalovaný výkon! Chápu, že garance nejsou fajn, ale když porovnám cenu 100 €/MWh a nulové dotace do OZE nebo cenu 30 €/MWh a stávající dotace pro OZE, jsem radši pro zákaz OZE.

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Buď si nech napsat silnější prášky nebo změň doktora. A pokud i něco hulíš, očividně ti to neprospívá duševnímu zdraví.

Obrázek uživatele Kuk

Zákaz kouření přinese snížení počtu infarktů
http://www.denik.cz/z_domova/odbornice-zakaz-koureni-prinese-snizeni-poctu-infarktu-20170531.html

"K tomu, aby poklesl výskyt rakoviny plic nebo chronické obstrukční plicní nemoci, jsou potřeba roky, možná desetiletí. Ale co se objeví hned v řádu týdnů, je pokles akutních infarktů myokardu, zejména u lidí do 60 let, kde jsou pětkrát častější u kuřáků, a to i u pasivních kuřáků, protože i malá dávka kouře poškozuje cévy," uvedla Králíková. Pokles očekává v řádech několika procent, některé studie z jiných zemí, kde platí obdobný zákaz, podle ní uvádějí i sedmnáctiprocentní snížení. Pokud by v ČR nastal pokles o 15 procent, šlo by se asi o 5500 lidí, kteří by infarkt nemuseli mít. "Když zvážíme, že cena hospitalizace je kolem 100.000 korun, tak je to půl miliardy, kterou ročně zaplatíme za hospitalizace, které by nemusely být, kdyby se kouřilo venku," doplnila.

O výsledcích jsem však zatím neslyšel nic.

---

Každej nahrazenej spalovák se počítá - Leave the oil in the soil and the coal in the hole. - Sekám a vysávám na baterky. // ‪#‎BasuraChallenge‬ ‪#‎trashtag‬

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Bohužel se na to jde ale z blbého konce, který jenom naštve lidi. pokud něco chcete opravdu změnit, musíte na tom soustavně pracovat doslova několik generací.

Podobně by se muselo zakročit proti nezdravé stravě, cukrovarům, dokonce byste musel zasáhnout přímo v zemědělství tím aby se odklonilo od vepřového. Musela by se uvalit daň na ztužené tuky, cukr... Jenže to nikdo dělat nebude jaksi, místo toho se bude výroba potravin neustále dotovat. Musel byste zasáhnout proti alkoholu a dalším mnoha věcem, jenže to už rovnou můžete vzít náboženská nařízení o stravě někde z bible ke se toho také dost zakazuje.

Ale toto nemůže být cesta jak ten problém řešit. Pro svoji jednoduchost to nanejvýš něco zamaskuje, nic nevyřeší.

Obrázek uživatele Kuk

Díky alkoholu lidstvo přežili, měli co pít když měli otrávené studny :)

---

Každej nahrazenej spalovák se počítá - Leave the oil in the soil and the coal in the hole. - Sekám a vysávám na baterky. // ‪#‎BasuraChallenge‬ ‪#‎trashtag‬

Přispěji jednou reálnou informací. Moje mamka pracuje jako zdravotní sestra na oddělení chorob z povolání. Jejich primární náplní práce jsou periodické prohlídky horníků. Jelikož se jedná o sérii vyšetření, občas to trvá i celé dopoledne. Ikdyž je upozorňují, že nesmí kouřit, občas se najde někdo, kdo to nevydrží a zapálí si. Automaticky je jasné, že vyšetřením neprojde. Takový má jedna cigareta vliv na cévy. To nejsou výmysly, to je realita.

A nevěřte řečem tabákových firem. Kouření vážně není zdravé. :-D

Obrázek uživatele Kuk

Díky. Kámoška mi říkala, že to trvá celej 7 let po ukončení kouření než se organismus jakž tak dostane na svou původní úroveň kde byl. To je teda sakra dlouhá doba. Je mi jasný, že to asi už nebude úplně 100 % původního zdraví.

---

Každej nahrazenej spalovák se počítá - Leave the oil in the soil and the coal in the hole. - Sekám a vysávám na baterky. // ‪#‎BasuraChallenge‬ ‪#‎trashtag‬

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

ano správně, normální je zabít mouchy jednou ranou. Když už na střechu tažku tak pořádnou solární. Ale nikoli ten přepálenej TesláckoSolarcitovej nóbl bazmek. Ale poctivou českou modulární termo-solární tažku jako kráva Soldach. Zvrchu vyrábí eletriku, zespoda teplou vodu, snadná instalace páč je velká jako auto a instaluje se jeřábem, funglovka a za polovinu amerikánskej na dřevo EET čest ;))))))))

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Kombinovani termo a fv solarnich clanku je nesmysl. Asi takovy jako celorocni pneumatiky.

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Jenže dobu dožití v USA dnes masivně nejvíc snižují drogy, návyková pernamentně legálně předepisovaná analgetika, města stavěná přednostně pro auta minimalizující chůzi a fastfoodové každodenní jídlo.
Naopak uhelné elektrárny jsou tam často v čím dál tím větších pustinách s minimem obyvatel.

Kouř z elektrárenského komínu klesne "k zemi" až po nějakých 10 km. V tomhle případě skutečně platí, že pod svícnem je nejlepší vzduch :-).

Uhelné elektrárny v USA nejsou takové, jako znáte od nás. Nějaké odsíření a podobné ekologické vymoženosti oni vůbec neřeší. U nich je to "extra bordel z komínu".

Obrázek uživatele Kuk

Fujky. Je vo tom nějakej článek nebo info jak moc na to pečou?

---

Každej nahrazenej spalovák se počítá - Leave the oil in the soil and the coal in the hole. - Sekám a vysávám na baterky. // ‪#‎BasuraChallenge‬ ‪#‎trashtag‬

Jestli existují články nevím. I když předpokládám, že určitě ano.

Vycházím z různých dokumentů v televizi (Discovery, National geographics channel, Viasat explore). Tady jsem taky ztratil iluze o politickém fungování USA :-).

Nedávno zrovna běžela hezká série dokumentů: Roky nebezpečného života.


ChargeUp! - Komplexní dodávka dobíjecích stanic a souvisejících služebVOLTDRIVE - Ideální řešení pro domácí nabíjení vašeho vozu.Autonabíjení.cz - vše pro Váš elektromobilNabíječky elektromobilů Circontrole-station
O ČEM SE PRÁVĚ DISKUTUJE?