Solární elektrárny v Česku už se vyplatí i bez dotací

Skupina Solar Global oznámila instalaci první solární elektrárny, která se obejde bez jakékoliv podpory.

Skupina Solar Global a.s. v ČR vlastní a provozuje 25 solárních parků o celkovém instalovaném výkonu 36,5 MWp. Solar Global Service a.s., přední český poskytovatel služeb pro provozovatele solárních elektráren v ČR, má ve správě 68 fotovoltaických elektráren o celkovém instalovaném výkonu přes 97 MWp.
foto: Solar Global

Fotovoltaické zdroje se tak mohou stát plně konkurenceschopnými s konvenčními zdroji energie, protože ceny elektřiny pokrývají náklady na přípravu, stavbu i provoz elektrárny. První plánovaný projekt o výkonu 200 kWp vyroste na střechách průmyslového parku v Moravském Písku, v přípravě jsou i plochy na brownfieldech typu skládky odpadu.

První větší solární elektrárna, která se obejde bez jakýchkoliv dotací, vznikne v Moravském Písku. Česká skupina Solar Global zde na střechách průmyslového parku začíná stavět zdroj o výkonu stovek kilowatt, který z ceny prodané elektřiny plně pokryje náklady na projektování, výstavbu i provoz.

„Díky vývoji ceny elektřiny dnes dokážeme postavit jakýkoliv solární zdroj, aniž bychom potřebovali jedinou korunu dotace. Solar Global ve svém projektu využívá nejen propadu cen technologií ale také své schopnosti komplexně pokrýt celou škálu činností, které s přípravou projektu elektrárny, její výstavbou a následným provozem souvisí, a to vše ve vlastní režii. Umíme sami vybudovat elektrárnu, zajistit vlastní instalaci a připojení, její následný servis po celou dobu životnosti, a nakonec i obchod s elektřinou na velkoobchodním trhu,“ uvádí Vitězslav Skopal, majitel Solar Global.

Elektrárna v Moravském Písku bude mít výkon 200 kWp. Společnost Solar Global má připraveno několik dalších solárních projektů, které chce také začít budovat a provozovat čistě na tržním principu prodeje elektřiny do sítě.

K výstavbě nových solárních parků chce Solar Global využít vedle střech průmyslových areálů také potenciál průmyslově znečištěných lokalit, takzvaných brownfieldů či jinak znehodnocených průmyslových ploch a rekultivovaných skládek.

Těžit bude ze zkušeností výstavby 25 solárních parků v Česku a jednoho fotovoltaického projektu v Německu. Právě tam Solar Global realizoval obdobný projekt využívající plochu tří hektarů nad bývalou skládkou.

Šlo o stavbu elektrárny u bavorského města Schönwald s instalovaným výkonem 668 kilowattů za zhruba 730 000 eur (téměř 19 milionů korun), která byla uvedena do zkušebního provoz na začátku letošního roku.

“Naším cílem je nabídnout na českém trhu čistou elektřinu ze slunce a bez podpory. Jde o pilotní projekty, které jsme schopni realizovat díky našim unikátním zkušenostem. Pro instalace do velikosti 1 MWp není potřeba schválení od Ministerstva průmyslu a obchodu. Zdroj s výkonem nad hranici 1 MWp už ale toto schválení potřebuje. Požadavek takového omezení vznikl původně jako pojistka před finančními dopady na spotřebitele. V tuto chvíli ale není bohužel jasné, zda můžeme postavit i větší elektrárnu, i když na její provoz nebudeme vůbec potřebovat ani požadovat jakékoliv dotace,“ uvádí Vitězslav Skopal za Solar Global.

Trendem současných projektů je výstavba na střechách nebo brownfieldech, jako jsou například skládky. „První takovýto velký projekt jsme realizovali v Německu, kde jsme v bavorském Schönwaldu instalovali zdroj o výkonu 668 kWp v hodnotě 730 000 Eur,“ uvádí Skopal.

V obnovitelných zdrojích a ukládání energie vidí Solar Global potenciál do budoucna i pro Česko. „Naše zkušenost ze správy zdrojů s celkovým výkonem 100 MWp ukazují na velmi malou poruchovost panelů, dlouhodobou stabilitu výkonu a predikci výroby,“ dodává Skopal.

„Vznik nových solárních elektráren na střechách a bývalých skládkách bez dotací je jednoznačně skvělý úspěch české firmy Solar Global. Fotovoltaika je globálně nejrychleji rostoucí zdroj energie, a díky masivnímu zlevnění v posledních deseti letech může každá domácnost šetrným způsobem vyrábět vlastní elektřinu,“ uvedl Martin Sedlák, programový ředitel Svazu moderní energetiky a dodává:

„Česko však ve svých plánech dostatečně nevyužívá možnosti levné solární energetiky, i přestože se jedná o nejlevnější obnovitelný zdroj. Vláda by díky solární energetice mohla dostát svého závazku na zvýšení podílu obnovitelných zdrojů s nejmenšími náklady. V tuto chvíli očekáváme, že Ministerstvo průmyslu s novým ministrem Karlem Havlíčkem lépe nastaví podmínky pro další rozvoj obnovitelných zdrojů s důrazem na technologickou neutralitu.“

tisková zpráva

102 Comments on “Solární elektrárny v Česku už se vyplatí i bez dotací”

   1. Spíš ne. Cena proudu na burze momentálně stále roste a
    Spíš ne. Cena proudu na burze momentálně stále roste a poslední dobou se stabilizuje nad 50 Euro za MWh. A předpokladem bude, že cena spíš poroste, protože rostou i ceny ropy a klesat už spíš nebudou, to si těžaři pohlídají a další propad cen nedopustí.

    1. Az bude vetsina elektriny z OZE a vybudovane ukladani, pak
     Az bude vetsina elektriny z OZE a vybudovane ukladani, pak bude elektrina za susnu a my v te dobe budeme stavet reaktory. Verim,z e to totiz nebude trvat dlo9uho (narozdil od dostavby Dukovan v CR, vite jak, to chodi se stavbama JE a vite, jak to chodi se stavbama v CR, ze?)

        1. Mate pravdu 🙂 JEDU 🙂 A to bydlim od ni 28 km vzdusnou
         Mate pravdu 🙂 JEDU 🙂 A to bydlim od ni 28 km vzdusnou carou 🙂

        2. Jaderná elektrárna Dětmarovice? 😉 🙂
         Jaderná elektrárna Dětmarovice? 😉 🙂

      1. Mimochodem, videl jste muj vypocet pro ceny FVE vuci cene
       Mimochodem, videl jste muj vypocet pro ceny FVE vuci cene bloku JE nize v teto diskuzi? Asi v nem mam chybu, protoze je az priliz naklonen FVE, ale kdyz by nahodou nebyla, tak ukazuje, ze by nemusela byt akumulace pro tydny ale spis male dny. Dost verim (spis doufam), ze do toho roku 2042 uz budou dostupne technologie pro P2G2P, P2F2P (toto radeji, protoze bychom mohli zachovat spalovaky pro zaryte tvrdohlavce). P2G lze pouzit i na pridani H2 do vedeni zemniho plynu (bez negativniho vlivu na cokoliv lze pridat 2 %). Carlos (jehoz vedomosti me vzdy nadchnou a posramocuji jesitnost) tu uz nekolikrat zminoval moznosti propojeni Vltavske kaskady na PVE a pouziti uhelnych dolu k tomu samemu. U baterii bych uvazoval z dnesnich technologii jen prutocne, ostatni se dle meho maji pouzivat jen do mobilnich zarizeni). Hodne doufam ve vyvoj lacinych superkapacitoru.

       Myslim si, ze by se do toho meli zapojit i (velko) spotrerbitele, ale to netusim jak (treba ulevou na dani?). Proste nepremyslet pri planovani koncepci a staveb jak ve dvacetem stoleti, ale zacit uvazovat i o technologiich, ktere prijdou a nastavovat dostatecne technologicky neutralni podminky ci pobidky, abychom vypousteli co nejmene cehokoliv. Pokud nekdo namitne, ze stavba JE < porizeni OZE a akumulace, tak at ke stavbe JE jeste prida provoz na 20 let a odecte provoz OZE. Pokud by nekdo uvazoval jeste o externalitach, kvalite zivota, pak se dle meho musi OZE vzdy vyplatit. Jenze Cesi se divaji na dnesni penezenku, nezajima je, jak zaplnena bude za 25 let, az teoreticky (nikoliv vsak prakticky) dostavime dalsi bloky a pujdeme do duchodu. Prosim, prestanme myslet na to, co je ted a jak se mame my, mysleme na to, co nechame detem, zda se vubec bude dat v nasi pidi zemicce zit a nebude tu bud druha Atacama nebo otravene prostredi). Bojim se, ze nove bloky JE maji navratnost ve hvezdach. Vlastne u JE se muze stat, ze navratnost bude zaporna (projekt bude provozne prodelecny), u akumulace a OZE by mel byt provoz (bez pocatecni investice) vzdy plusovy (dokud bude cena elektriny v prumeru kladna).

 1. Přečetl jsem si část diskuse k článku, ale jsem z toho
  Přečetl jsem si část diskuse k článku, ale jsem z toho tak trochu jelen. V článku se mluví o firmě, která se zabývá stavbou FVE a to bez dotací. Ale diskutující diskutují o atomových elektrárnách. Ano používají k tomu odborné znalosti a výrazy, ale koho to zajímá, lidi chtějí levnou energii a nějaké stopové prvky jim můžou být ukradené.

 2. Jen tak dál, doufejme že budou s JE takové problémy že to
  Jen tak dál, doufejme že budou s JE takové problémy že to celé usne nakonec samo. Teď bude třeba aby cena z FVE dosáhla asi 35-37€/MWh, což by mělo být dost pro to aby se vyplatila kombinace FVE a PVE.Pokud počítám dobře při marži pro PVE asi 10€/MWh a ceně silové elektřiny kolem 60€/MWh.

  U relativně malého Bavorského projektu je to zatím asi 54€/MWh, pokud jsem to dobře počítal, ale u těch velkých by to mohlo být jinde a na jihu Evropy nemá už dnes asi cenu dělat nic jiného než udržovat flotilu co tam mají a stavět FVE a PVE. Pro oboje jsou tam celkem dobré podmínky. Uvažovat pak v ještě jižnějších zemích o čemkoliv jiném než o solární energii je nesmysl.

 3. To jsou zase solární baroni, ty se mi nechce podporovat.
  To jsou zase solární baroni, ty se mi nechce podporovat. Ale, pokud se na to podíváme z jiného úhlu, takové menší solární elektrárny na rodinný domek jsou dostupné už dlouho. Jeden praktický příklad: Na různých inzertních serverech se dají sehnat fotovoltaické panely o výkonu 210-230Wp kolem 2000,- Kč. Když máte štěstí, seženete i levněji. Takže vezměme 10 panelů za 20 000Kč. Invertory se na Aliexpressu, nebo i u nás, dají sehnat kolem 15-20 000. Takže to máme 40 000 za klíčové komponenty. Dalších 10 000 dejme tomu hliníkové fittingy pro upevnění na střechu. Pak už zbývá jen drobný elektroinstalační materiál, dejme tomu 5000. Pokud si vše udělám sám, nebo o víkendech s kamarádem, vyjde mě takováhle elektrárna tedy na 55 000,- Montážní firmy ale podobné elektrárny prodávají zhruba o 100 000 dráž. Dále je třeba mít na paměti, že když mi solární elektrárnu nainstaluje velká firma typu ČEZ nebo EON, obvykle mi dodají invertor, který odebírá ze sítě, i když elektrárna nejede. Takže zas tolik na poplatcích neušetřím.
  Ještě zajímavější to ale bude, jestli se rozjede fabrika na baterie He3da v Horní Suché. Pak budeme zase o krok blíže k energetické nezávislosti.

  1. 1. Co to vykládáš ty barone? Koho z těhle novejch FVE
   1. Co to vykládáš ty barone? Koho z těhle novejch FVE elektráren ty podporuješ?
   2. To vidí i slepej, že si sám postaví FVE levnějc než když jí koupí na klíč.
   3. Opravdu si tak naivní že věříš že Heda baterky jsou nějakej převrat a že to bude super byznys a ne jen hromada slibů, kterou pak zaplatíš zase ze svý kapsy v arbitráži? Ty už si nějakou testoval. :)))

 4. Zastanci Temelina a Dukovan by si meli uvedomit, ze obe
  Zastanci Temelina a Dukovan by si meli uvedomit, ze obe elektrarny spolykaly znacne castky ze statniho rozpoctu. Dalo by se rici dotace. I kdyz to neni nikde vedeno jako statisticka polozka. Takze mame uz jeden skryty jaderny tunel a ted hrozi dalsi. Kdo to muze dobrovolne podporovat?

   1. Lžeš. S likvidací megatun betonu soudruzi ani současní
    Lžeš. S likvidací megatun betonu soudruzi ani současní provozovatelé nepočítali. Vyhořelé palivo jako surovina kdy? Za 100 let? Navíc v tom není započítána uhlíková stopa na výrobu betonu. Soláry mají energy payback time roků v zeměpisné šířce ČR, jaderky nechat dožít a nové nestavět. Paroplyn má dobu náběhu 25 minut, kogenerace 2 minuty a jaderka minimálně týdny.

    1. Větrníky potřebují několikanásobně víc oceli a betonu,
     Větrníky potřebují několikanásobně víc oceli a betonu, než JE.

     MOX palivo se ve světě spaluje už dnes. Některé radioizotopy z přepracování vyhořelého paliva se dále užívají v průmyslu a medicíně.

     Uhlíková stopa výstavby JE je dobře zmapována. Rozhodně mnohonásobně lépe, než uhlíková stopa výstavby slunečníků.

     Argumentovat dobou náběhu paroplynu s obrovskou uhlíkovou stopou hned poté, co malou uhlíkovou stopu kritizuješ, to je vcelku schizofrenní. 😀

     1. Jenže:
      Metan nebo vodík pro paroplyn se dá vyrobit pomocí

      Jenže:
      Metan nebo vodík pro paroplyn se dá vyrobit pomocí P2G. Jasně, můžeme furt dokola opakovat, jak je to málo rozvinuté (zatím pilotní projekty typu Audi) a srovnávat to s 20. stoletím. I tak je dnešní účinnost P2G2P cca 55%, v budoucnu to chtějí vytáhnout na 70-85%.
      Takže: můžeš honit uhlík a vodík furt dokola a uhlíková stopa bude neutrální.
      Na uhlíkovou stopu slunečníků si dáme početní úlohu. Energy payback time v ČR je 1,8 roku (účinnost komerčního monokrystalu 17-22% to spíš zkrátí, ale počítejme tuto pesimistickou hodnotu z roku 2013). Statistická výtěžnost v ČR je 1060kWh/kWp. Elektřina vyrobená za 1,8 roku je tudíž 1908kWh. Uhlíková stopa českého elektrického mixu je cca 0.5kg/kWh CO2. Takže uhlíková stopa 1kWp je 1908kWh * 0,5kg/kWh = 950kg za předpokladu, že všechnu perfektně využiju (to ovšem nevyužiju ani u ostatních zdrojů).
      Podotýkám, že tovární záruka na značkové panely (LG apod.) je 25 let, pokles účinnosti na 80% počáteční, zjednodušme to a počítejme faktor poklesu účinnosti na 0.9 po dobu 25 let. To máme (25 – 1,8)r * 1060 kWh/r * 0,5kg/kWh = 12,3t ušetřeného CO2.
      A nyní sem s uhlíkovou stopou výstavby Temelína nebo Dukovan, vč. jejich účinností a jejich faktorem využití v průběhu 1 roku. Uhlíkovou stopu těžby uranu, výroby palivových tyčí a uložení vyhořelého paliva po dobu 1 milionu let prozatím pro jednoduchost zanedbejme.

   2. No, ona je tam taková skrytá dotace ze strany státu
    No, ona je tam taková skrytá dotace ze strany státu protože funguje jako pojišťovna. Kdyby měly mít jaderné elektrárny komerční pojistku na uhrazení škod v případě jaderné havárie tak by ta cena energie vypadala jinak (pokud by to vůbec byl někdo ochotný pojistit).

   1. Tak ted jsme se od Vas dozvedel novinu. Ja byl presvedceny, ze
    Tak ted jsme se od Vas dozvedel novinu. Ja byl presvedceny, ze za jaderne palivo se plati RUsku miliardy, zamestnanci JE berou vyplaty a servisni firmy nacucnute na JE fakturuji tucne penize. A on je provoz zdarma, takze uz vim, proc prezidet miluje Rusko – vzdy dostane nejaky obohaceny uran, zamestnanci delaji zadara, protoze je prace obohacuje dusevne a napojene firmy jsou sponzori.
    Nebo jste se nahodou spletl, protoze po vystavbe OZE dodavaji elektriku zadarmo a u ostatnich zdroju je treba prikladat.

    1. Přesně! Nejdřív pěkně vysaj brčkem ze Stráže po
     Přesně! Nejdřív pěkně vysaj brčkem ze Stráže po Ralskem tu Slapskou přehradu kyseliny sírové, dusičné, fluorovodíkové a čpavku! Pak zacáluj ty milijardy za ty nekonečný škody, pak jdi klečet milion let na hrachu a teprv pak se můžem bavit vo tom, jak moc se nám to jádro vyplatilo ty demente! Větší svinstvo jsem neviděl >:-((((

     „Těžba uranu otrávila vodu, stát teď shání 31 miliard
     Pod zemí plave kyselina sírová, náprava po 30leté těžbě potrvá více než 40 let

     Praha/Stráž pod Ralskem – Třicet let se v okolí Stráže pod Ralskem těžil uran. Dalších více než čtyřicet let potrvá, než stát vyčistí zamořené spodní vody.
     Vláda ve středu jednala o tom, jestli na sanaci rozsáhlého území poskytne do roku 2042 více než 31 miliard korun. Stát přitom od roku 1996, kdy chemické loužení uranu zastavil, už na odstranění této staré ekologické zátěže vydal 16 miliard.

     Po chemickém dobývání uranu, při němž se do země mimo jiné vtlačily 4 miliony tun kyseliny sírové, zůstala zamořená podzemí voda o rozloze, která odpovídá velikosti jeden a půl Slapské přehrady.

     Kromě zmiňované kyseliny sírové se při získávání uranu vtlačilo od 60. let minulého století pod zem také 320 tisíc tun kyseliny dusičné, 111 tisíc tun čpavku a 26 tisíc tun kyseliny fluorovodíkové.
     Pod zemí v Podještědí stále zůstávají tuny chemikálií, nejvíce právě kyseliny sírové. „Celkové množství rozpuštěných látek je 6,07 milionů tun,“ uvádí se ve zprávě pro vládu, kterou má Aktuálně.cz k dispozici.“

     https://zpravy.aktualne.cz/domaci/tezba-uranu-otravila-vodu-stat-ted-shani-31-miliard/r~i:article:718069/?redirected=1556649773

   2. Cena paliva tvoří u JE minimum nákladů. Například jeden
    Cena paliva tvoří u JE minimum nákladů. Například jeden blok nové JE v Maďarsku vyjde na 160 mld Kč. Náklady na OZE jsou asi 40 mld za rok. Dostavět Temelín by tedy stálo stejně jako podpora 8 let OZE. Počítáte asi 2 roky OZE na palivo a provoz na 20 let – tj 10 let zadarmo elektřiny odpovídá.
    Ještě jste ale zapoměl, že JE má životnost nějakých 60 let, takže ještě dalších 40 let máte elektřinu téměř zadarmo. Palivo stojí u JE včetně transportu a skladování asi 0,2 Kč/kWh.

  1. Je krásný, jak článek je o tom, že už se realizujou FVE
   Je krásný, jak článek je o tom, že už se realizujou FVE elektrárny bez nutnosti dotace a pak se objeví v diskuzi nějaký chytrák, co jednou větou tvrdí, že bez dotace je to nerealizovatelné. 🙂
   Já také přispěji svojí zkušeností.
   Před půl rokem jsme dokončili 20 kWp FVE na střeše firmy. Bez koruny dotace a s výkupní cenou 0,- Kč za kWh. Tzn. je to postavené čistě jen na spotřebovávání vyrobené elektřiny v rámci firmy a pokud něco přeteče do sítě, nemáme z toho nic. Baterky nemáme.
   Již při plánování, podle nákladů a úspor, jsme spočítali návratnost na 10-12 let a teď po půl roce to dokonce vypadá, že návratnost bude 8-10 let.
   Takže již dnes to opravdu jde i bez dotací. Samořejmě dotace má vliv na snížení doby návratnosti, ale i bez ní je to již časově přijatelné.

    1. Lžeš, tunele. Současný žalostný stav dotací
     Lžeš, tunele. Současný žalostný stav dotací slunečníků nás bude stát nejspíše 750-1000 miliard korun. Po dodatečném zdanění asi o 250 miliard míň, pokud to stát(tedy my z našich peněženek zase) nebude muset vracet. Další náklady jsou na zálohy a regulaci výkonu sítě, které teď nedovede nikdo pořádně odhadnout.

     OZE vyrobí cca tolik, co jeden reaktor v JETE. Ten by měl stát 150 miliard, pokud bude financován z průběžných zisků. 200-300 miliard, pokud se bude muset vzít úvěr(což nechápu, proč s tím pořád někdo přichází).

     A v neposlední řadě – kdyby nebyl „trh s energiemi“ jen parodií na trh a kdyby neexistoval příkaz nejdříve kupovat elektřinu z OZE, cenově by se trh značně změnil ve prospěch jádra.

     1. Verim, ze se shodneme na tom, ze ve Francii je politicka
      Verim, ze se shodneme na tom, ze ve Francii je politicka kultura vyspelejsi (nebo aspon neni horsi) jak u nas. Takze pokud dobre ctu techto par radku a aproximuji na Vasich 150 miliard, pak mi vychazi 450 miliard z prubezneho (to uz je asi nerealne, takze 600 – 800 miliard) financovani jeste s ohromnym zpozdenim.
      Vezmu 700 miliard / 23 (kc/$) * 5 (0,2 $ za Wp, za 20 let to bude jeste mene narozdil od stavby JE) = 152 miliard Wp = 152 GWp. Jete ma vykon 2,11 GW na 2 bloky, tedy za ty penize 1,06 GW. Za rok 2017 vyrobila JETE 16,5 TWh elektriny, jeden blok 8,3 TWh. FVE v mem vypoctu vyrobi 152 TWh. Budu fer, reknu, ze v zime ma FVE desetinovy vykon. Jeden blok JETE vyrobi za den 25,3 GWh, hypoteticka FVE 15 GWh * 5 (hodin)? Takze 45 GWh?

      No a ted se do me operte, kde jsem udelal chybu, protoze takove cislo jsem pri rozhodnuti napsat reakcivubec necekal. 🙂

      1. Vždyť to říkám pořád, že nová stavba JE u nás která
       Vždyť to říkám pořád, že nová stavba JE u nás která je dnes odhadována na 300 mld bude ve výsledku stát 3x víc. Ale tomu nikdo nechce věřit. Ale možná jsem ještě hodně optimistický.
       V ČEZku to může být další solar 2 tunel a může to být klidně víc.

       Máme tu už 2 JE z poslední doby, které to dokazují 3x násobnou cenu a 10 let zpoždění:

       Olkiluoto – Finsko – první odhad 3,2 mld. EUR, poslední zmínka z 2012 je 8,5 mld. EUR!

       Flamanville – Francie – první odhad 3,3 mld Eur, výsledek 8,5 mld Eur

       A teď ať mi někdo bude tvrdit, že u nás v ČEZku to bude jiné? Určitě křišťálově čisté, že?

       A to ještě k tomu je potřeba připočítat hlubinné uložiště:
       dnešní odhad 111 mld Kč. Když budu hodně optimistický, tak výsledek bude jen 2x tj. pohých 200 mld Kč.

       Sory, ale za ty peníze bychom měli OZE plus akumulaci PVE a baterie tolik, že bychom mohli přes noc jet jen na baterie.

        1. Viděl jsi tuto
         Viděl jsi tuto přednášku?

         https://slideslive.com/38914151

         Jestli ne, tak doporučuji. Je tam vše ne jen o FVE a aku, ale i o elektromobilech.

         Prakticky se vším souhlasím, jen bych řekl, že baterie za poslední roky docela klesli a ne že budou stoupat.

    1. ČEPS musí regulovat síť kvůli tomu, že máme menší
     ČEPS musí regulovat síť kvůli tomu, že máme menší spotřebu? Umíte číst? My tu elektřinu prakticky spotřebováváme uvnitř firmy, pokud máme nějaký přetok, tak za něj nic nedostaneme. Takže přetoky jsou naprosto minimální a ojedinělé. Jestli nám přeteče o víkendu pár set wattů, z toho se bude ČEPS hroutit?
     EDIT: Jinak řečeno, pokud tvrdíte, že regulací přetoku nás ČEPS dotuje, chcete snad tvrdit, že kdyby nebyly u nikoho přetoky, tak nás ČEPS nestojí ani korunu?

     1. Vy neumíte přemýšlet a jste přespříliš vztahovačný.
      Vy neumíte přemýšlet a jste přespříliš vztahovačný. Váš příklad je ojedinělý. Já mluvil zcela obecně.

      ČEPS nás samozřejmě bude něco stát vždy. Ale jako dobrý příklad je zkušenost švýcarských regulátorů sítě, kdy před OZE boomem museli zasahovat několikrát ročně a dnes zasahují několikrát týdně. Kvůli OZE v Německu. Krom občasného výpadku nějakého kotle, či reaktoru tu přibyl problém s tím, že Slunce občas zhasne, nebo přestane foukat. To jsou náklady navíc.

        1. A Vy nedokazete uznat, ze jste se diky spatne prectenemu
         A Vy nedokazete uznat, ze jste se diky spatne prectenemu clanku spletl 🙂 To, ze Vy neco nedokazete bez dotaci nexznamena, ze se nenajde nekdo, kdo to (podle Vasi absolutni pravdy) nevi (amateri v Solar Global) a udela to a ono mu to vyjde.

    2. Kdybyste jen tušil, za co všechno platíte ČEPSu, tak vás
     Kdybyste jen tušil, za co všechno platíte ČEPSu, tak vás asi trefí šlak. Pracuje tam známá a ty částky za co utrácejí jen aby zisky nepřekročily limit daný státem jsou astronomické. Stamiliony jako sponzoři sportu, luxusní zájezdy pro manažery, auta… a přesto je ten zisk v miliardách.
     Je to jejich obor činnosti, kdyby se nemuseli starat o přenosovou síť, tak je můžeme rovnou zrušit.

 5. Politici se teteli radosti z vyhledoveho uplatku pri vystavbe
  Politici se teteli radosti z vyhledoveho uplatku pri vystavbe jadernych molochu. Solarni energie jim krizi plany asi stejnym zpusobem jako elektromobilita vsem zastancum spalovaku. Verim ze solarni energie i elektromobilita vsechny spinave podvodniky porazi.

   1. Nevím kolik platíte vy ale za sebe můžu říct, že ja
    Nevím kolik platíte vy ale za sebe můžu říct, že ja díky mé vlastní FVE platím měsíčně přibližně 300Kč za elektřinu celkově a vtom je nějaké to procento na OZE ale to mi je ůplně u prdele.
    Ten, kdo má kebuli jen na ozdobu, tak ať si platí vo sto šest ale nechť potom nepláče!
    A vootom to je :)))

        1. Kdyby stat chtel neco podporovat, tak to osvobodi od DPH –
         Kdyby stat chtel neco podporovat, tak to osvobodi od DPH – EV/FVE atd..
         tak si to kazdy muze spocitat sam: 320W 2mx1m panel cca 3200 + 250W menic cca 1800
         1kW instalovany vykon vyrobi neco pres 1MW/rok
         Nynejsi sucho a jasno FVE celkem preje, pres 600kW za 04/2019 na 4,6kW v panelech + menice 3,5kW FVE.

        1. Postavil jsem si to za svý, ale to anonymovi nebudu
         Postavil jsem si to za svý, ale to anonymovi nebudu dokazovat. Aj tak se bude cejtit ukrivděnej. Komu není zhůry dáno, v apatice nekoupí.

     1. Taky se hlasim jako dotovany debilek, jen tak nezapomente
      Taky se hlasim jako dotovany debilek, jen tak nezapomente oznacit vsechny ostatni, pravdepodobne i vas jako prijemce nejake dotace. Na podporu po roce 2008 mohli sahnout vsichni, stejne jako treba na zatepleni domu nebo treba stavebni sporeni. Hlavni vinu nese stat ze to umoznil a hlavne vcas nezastavil kdyz uz se vedelo kolik to bude stat

       1. Cervenec 2009 jsme zvazovali kam ulozit nasporene penize, byla
        Cervenec 2009 jsme zvazovali kam ulozit nasporene penize, byla tu moznost poridit si fve, navratnost byla 8-10 let takze lepsi nez koupit treba dluhopisy, nasel jsem dodavatele na internetu, v prosinci bylo vse hotove vcetne povoleni a panelu na strese. Pokud se pozdeji prestaly na natlak distribucni site vydavat licence, tak muzou byt byt ostatni jen radi protoze by se ted doplacelo jeste vic. Jinak spoustu lidi se kvuli tomu musela stat „podnikatelem“ a znovu by do toho mozna nesli. V Nemecku v tu doby fungoval uplne stejny model vykupnich cen jako u nas a nikdo s tim nema problem. Obecne s tim jak probihalo dotovani fve nesouhlasim, ale taky nesouhlasim s tim ze ti kdo vyuzili pobidky, kterou nastavil stat, jsou podvodnici

        1. Jeste bych doplnil, myslim si ze podobny scenar se muze
         Jeste bych doplnil, myslim si ze podobny scenar se muze opakovat. I ted mate dotovane fve pres nzu, navratnost se uz taky blizi k 10 rokum, neni to zadna darda za porizeni a myslim ze letos se zacne ve velkem opet stavet. Tak si pospeste at potom zase nekdo nefnuka ze je to jen pro vyvolene, nez to Babis zarizne.

        2. Jeste bych doplnil, myslim si ze podobny scenar se muze
         Jeste bych doplnil, myslim si ze podobny scenar se muze opakovat. I ted mate dotovane fve pres nzu, navratnost se uz taky blizi k 10 rokum, neni to zadna darda za porizeni a myslim ze letos se zacne ve velkem opet stavet. Tak si pospeste at potom zase nekdo nefnuka ze je to jen pro vyvolene, nez to Babis zarizne.

  1. Tak aby to bylo fér, je potřeba říct, že politici se
   Tak aby to bylo fér, je potřeba říct, že politici se napakovali na úplatcích právě z toho solárního kšeftu, před 10 lety nebo jak je to dlouho. Když schvalovali podmínky pro stavbu FVE a výkupní cenu elektřiny z nich. A my to teď tvrdě platíme z daní a pár majitelů velkých parků bohatne. To je ekologie, panečku 🙂 A nebo si myslíte, že ty podmínky pro stavbu FVE schválili jen tak, že je to dobré pro životní prostředí?

   Přitom stačilo počkat a dnes by žádné dotace nebylo potřeba, jak je vidět FVE už se vyplatí i bez nich. Ale co to je pár stovek miliard, daňový poplatník to těm majitelům FVE parků rád zaplatí, že?

    1. Ale já nezatracuji FVE jako takovou. Jen jsem chtěl
     Ale já nezatracuji FVE jako takovou. Jen jsem chtěl připomenout, že zatímco na úplatky od stavitelů JE se politici teprve těší, úplatky od solárníků už si dávno užívají, na to by se nemělo zapomínat.

     Já zatracuji ty zbytečné dotace, které na to šly a ukazuje se, že to jde i bez nich. Takže klasická ukázka lobingu a podplácení politiků ve jménu ekologie 🙁

     Jsem pro stavbu čistých FVE v co největším rozsahu, ale bez dotací. A trh ukáže…

     1. Bohuzel pro rozjeti velkovyroby a snizeni ceny solaru bylo
      Bohuzel pro rozjeti velkovyroby a snizeni ceny solaru bylo nutne zacit s dotacemi. Delalo se tak na celem svete. Jen v CR to jaksi dopadlo po cesku, teda tunel a podvod. Elektromobilita je na tom podobne. Pri rozjezdu se to musi popostrcit a pak to pojede samo.

      1. Já myslím, že i bez dotací tady v ČR by se ten kšeft
       Já myslím, že i bez dotací tady v ČR by se ten kšeft slušně rozjel, stačilo počkat na příznivé ceny a budovalo by se samo bez dotací. Stejně s elektromobilitou, nevidím důvod pro masivní dotace a podporu. Ono bude úplně stačit to zpřísňování emisních norem a spolu se zájmem zákazníků o EV se tato technologie protlačí. Nebo snad chcete ty EV lidem vnutit?

       Ale máte pravdu v tom, že ten tunel s FVE byla minulost a je potřeba hledět dopředu.

        1. To já vím… myslel jsem to schválení podmínek. Je
         To já vím… myslel jsem to schválení podmínek. Je jasné, že na to budeme platit ještě léta, bohužel, s tím asi už nic nenaděláme. Jen by bylo dobré se z toho pučit a stejnou chybu neopakovat, třeba masivní podporou EV.

        2. To jsou jen dopady z minulosti. Aktualne vybudovane FVE takove
         To jsou jen dopady z minulosti. Aktualne vybudovane FVE takove dotace uz nedostavaji a tudiz to neni aktualni. Solarni tunel je uzavrena kapitola a na nynejsi instalace nema sebemensi vliv. Michate vse dohromady.

        3. Ale je to aktuální. A je také moc důležité ten OZE tunel
         Ale je to aktuální. A je také moc důležité ten OZE tunel připomínat. Nebo chcete tvrdit, že když solární baroni rozkladli zatím jen první polovinu kořisti, není třeba se vlastně zdržovat i s tou druhou polovinou?! A je také moc důležité připomínat, zvlášt teď při řešení financování výstavby nových bloků, kolik nás ta sranda stála a ještě bude stát. A je také moc důležité i připomínat, že za ty prachy spláchlé do análu, už mohlo stát i několik nových bloků!!

        4. Tak si to pripominejte. Ale s vystavbou novych FVE to
         Tak si to pripominejte. Ale s vystavbou novych FVE to nespojujte.

        5. Nepopíratelná pravda je jen jedna, že se vám nelíbí mě
         Nepopíratelná pravda je jen jedna, že se vám nelíbí mě je ganz egal. Ta sranda nás bude stát hluboce přes 1mld a výsledek neznatelný. Nestabilní zdoj s pár procenty+nutnou zálohou. A za tu cenu už by byly prachy na zafinancování výstavby nových a stabilních zdrojů. Ve fakturách a složenkách za energii to platíme každý, třeba i ten co by zase třeba rád běžel na jádro a nemá na výběr.

        6. oprava překlep: ..hluboce přes 1bilion..
         oprava překlep: ..hluboce přes 1bilion..

        7. Čím více si na svojí střechu (pozemek) dáš solárních
         Čím více si na svojí střechu (pozemek) dáš solárních panelů, tím více si té elektřiny získáš sám. Čím více si tu svojí spotřebuješ,tím méně ji budeš potřebovat ze sítě. Čím méně ze sítě, tím méně platíš. Čím méně platíš, tím méně podporuješ OZE tunel. Ideální stav je odpojit se od sítě. V zimě zapojit plynový generátor.

       1. Pro elektromobilitu neni potreba dotaci. Jen je potreba
        Pro elektromobilitu neni potreba dotaci. Jen je potreba nastavit urcite podminky. Treba ulehceni vystavby dobijecich mist. Nebo zprisneni emisnich norem a dusledny postih porusovani. Heslo vykuchane DPF a katalysatory. Cipovani motoru take zvysi emise atd.

Napsat komentář