Solární elektrárny v Česku už se vyplatí i bez dotací

redakce - 30 Duben 2019

Skupina Solar Global oznámila instalaci první solární elektrárny, která se obejde bez jakékoliv podpory.solární elektrárna Solar Global

Skupina Solar Global a.s. v ČR vlastní a provozuje 25 solárních parků o celkovém instalovaném výkonu 36,5 MWp. Solar Global Service a.s., přední český poskytovatel služeb pro provozovatele solárních elektráren v ČR, má ve správě 68 fotovoltaických elektráren o celkovém instalovaném výkonu přes 97 MWp.
foto: Solar Global

Fotovoltaické zdroje se tak mohou stát plně konkurenceschopnými s konvenčními zdroji energie, protože ceny elektřiny pokrývají náklady na přípravu, stavbu i provoz elektrárny. První plánovaný projekt o výkonu 200 kWp vyroste na střechách průmyslového parku v Moravském Písku, v přípravě jsou i plochy na brownfieldech typu skládky odpadu.

První větší solární elektrárna, která se obejde bez jakýchkoliv dotací, vznikne v Moravském Písku. Česká skupina Solar Global zde na střechách průmyslového parku začíná stavět zdroj o výkonu stovek kilowatt, který z ceny prodané elektřiny plně pokryje náklady na projektování, výstavbu i provoz.

„Díky vývoji ceny elektřiny dnes dokážeme postavit jakýkoliv solární zdroj, aniž bychom potřebovali jedinou korunu dotace. Solar Global ve svém projektu využívá nejen propadu cen technologií ale také své schopnosti komplexně pokrýt celou škálu činností, které s přípravou projektu elektrárny, její výstavbou a následným provozem souvisí, a to vše ve vlastní režii. Umíme sami vybudovat elektrárnu, zajistit vlastní instalaci a připojení, její následný servis po celou dobu životnosti, a nakonec i obchod s elektřinou na velkoobchodním trhu,“ uvádí Vitězslav Skopal, majitel Solar Global.

Elektrárna v Moravském Písku bude mít výkon 200 kWp. Společnost Solar Global má připraveno několik dalších solárních projektů, které chce také začít budovat a provozovat čistě na tržním principu prodeje elektřiny do sítě.

K výstavbě nových solárních parků chce Solar Global využít vedle střech průmyslových areálů také potenciál průmyslově znečištěných lokalit, takzvaných brownfieldů či jinak znehodnocených průmyslových ploch a rekultivovaných skládek.

Těžit bude ze zkušeností výstavby 25 solárních parků v Česku a jednoho fotovoltaického projektu v Německu. Právě tam Solar Global realizoval obdobný projekt využívající plochu tří hektarů nad bývalou skládkou.

Šlo o stavbu elektrárny u bavorského města Schönwald s instalovaným výkonem 668 kilowattů za zhruba 730 000 eur (téměř 19 milionů korun), která byla uvedena do zkušebního provoz na začátku letošního roku.

“Naším cílem je nabídnout na českém trhu čistou elektřinu ze slunce a bez podpory. Jde o pilotní projekty, které jsme schopni realizovat díky našim unikátním zkušenostem. Pro instalace do velikosti 1 MWp není potřeba schválení od Ministerstva průmyslu a obchodu. Zdroj s výkonem nad hranici 1 MWp už ale toto schválení potřebuje. Požadavek takového omezení vznikl původně jako pojistka před finančními dopady na spotřebitele. V tuto chvíli ale není bohužel jasné, zda můžeme postavit i větší elektrárnu, i když na její provoz nebudeme vůbec potřebovat ani požadovat jakékoliv dotace,“ uvádí Vitězslav Skopal za Solar Global.

Trendem současných projektů je výstavba na střechách nebo brownfieldech, jako jsou například skládky. „První takovýto velký projekt jsme realizovali v Německu, kde jsme v bavorském Schönwaldu instalovali zdroj o výkonu 668 kWp v hodnotě 730 000 Eur,“ uvádí Skopal.

V obnovitelných zdrojích a ukládání energie vidí Solar Global potenciál do budoucna i pro Česko. „Naše zkušenost ze správy zdrojů s celkovým výkonem 100 MWp ukazují na velmi malou poruchovost panelů, dlouhodobou stabilitu výkonu a predikci výroby,“ dodává Skopal.

„Vznik nových solárních elektráren na střechách a bývalých skládkách bez dotací je jednoznačně skvělý úspěch české firmy Solar Global. Fotovoltaika je globálně nejrychleji rostoucí zdroj energie, a díky masivnímu zlevnění v posledních deseti letech může každá domácnost šetrným způsobem vyrábět vlastní elektřinu,“ uvedl Martin Sedlák, programový ředitel Svazu moderní energetiky a dodává:

„Česko však ve svých plánech dostatečně nevyužívá možnosti levné solární energetiky, i přestože se jedná o nejlevnější obnovitelný zdroj. Vláda by díky solární energetice mohla dostát svého závazku na zvýšení podílu obnovitelných zdrojů s nejmenšími náklady. V tuto chvíli očekáváme, že Ministerstvo průmyslu s novým ministrem Karlem Havlíčkem lépe nastaví podmínky pro další rozvoj obnovitelných zdrojů s důrazem na technologickou neutralitu.“

tisková zpráva
Zpět na HybridPřidat komentář
Obrázek uživatele Josef

Za mě je to fajn. Je dobře, že se tohle staví a vyplatí. A stejně tak vidím jako dobrý krok to, že se postaví další jaderka a začnou se vypínat uhelky. A že se jaderka postaví, to je už prakticky jisté.

A bude to i velice spatne, budeme platit drahy proud.

Obrázek uživatele Josef

Spíš ne. Cena proudu na burze momentálně stále roste a poslední dobou se stabilizuje nad 50 Euro za MWh. A předpokladem bude, že cena spíš poroste, protože rostou i ceny ropy a klesat už spíš nebudou, to si těžaři pohlídají a další propad cen nedopustí.

Az bude vetsina elektriny z OZE a vybudovane ukladani, pak bude elektrina za susnu a my v te dobe budeme stavet reaktory. Verim,z e to totiz nebude trvat dlo9uho (narozdil od dostavby Dukovan v CR, vite jak, to chodi se stavbama JE a vite, jak to chodi se stavbama v CR, ze?)

Az bude nekdo schpopny dodat ukladani, ktere pokryje alespon potreby nasi pidi zemicky a nebude mit navratnost ve hvezdach, tak si o takove variante muzeme popovidat. Zatim tam zdaleka nejsme.

---

Každý ignorovaný tro(t)l se počítá. Některý i víckrát...

Mimochodem, videl jste muj vypocet pro ceny FVE vuci cene bloku JE nize v teto diskuzi? Asi v nem mam chybu, protoze je az priliz naklonen FVE, ale kdyz by nahodou nebyla, tak ukazuje, ze by nemusela byt akumulace pro tydny ale spis male dny. Dost verim (spis doufam), ze do toho roku 2042 uz budou dostupne technologie pro P2G2P, P2F2P (toto radeji, protoze bychom mohli zachovat spalovaky pro zaryte tvrdohlavce). P2G lze pouzit i na pridani H2 do vedeni zemniho plynu (bez negativniho vlivu na cokoliv lze pridat 2 %). Carlos (jehoz vedomosti me vzdy nadchnou a posramocuji jesitnost) tu uz nekolikrat zminoval moznosti propojeni Vltavske kaskady na PVE a pouziti uhelnych dolu k tomu samemu. U baterii bych uvazoval z dnesnich technologii jen prutocne, ostatni se dle meho maji pouzivat jen do mobilnich zarizeni). Hodne doufam ve vyvoj lacinych superkapacitoru.

Myslim si, ze by se do toho meli zapojit i (velko) spotrerbitele, ale to netusim jak (treba ulevou na dani?). Proste nepremyslet pri planovani koncepci a staveb jak ve dvacetem stoleti, ale zacit uvazovat i o technologiich, ktere prijdou a nastavovat dostatecne technologicky neutralni podminky ci pobidky, abychom vypousteli co nejmene cehokoliv. Pokud nekdo namitne, ze stavba JE < porizeni OZE a akumulace, tak at ke stavbe JE jeste prida provoz na 20 let a odecte provoz OZE. Pokud by nekdo uvazoval jeste o externalitach, kvalite zivota, pak se dle meho musi OZE vzdy vyplatit. Jenze Cesi se divaji na dnesni penezenku, nezajima je, jak zaplnena bude za 25 let, az teoreticky (nikoliv vsak prakticky) dostavime dalsi bloky a pujdeme do duchodu. Prosim, prestanme myslet na to, co je ted a jak se mame my, mysleme na to, co nechame detem, zda se vubec bude dat v nasi pidi zemicce zit a nebude tu bud druha Atacama nebo otravene prostredi).

Bojim se, ze nove bloky JE maji navratnost ve hvezdach. Vlastne u JE se muze stat, ze navratnost bude zaporna (projekt bude provozne prodelecny), u akumulace a OZE by mel byt provoz (bez pocatecni investice) vzdy plusovy (dokud bude cena elektriny v prumeru kladna).

Obrázek uživatele Josef

To je utopie.

Dva nove bloky JEDE do 2042 do 500 miliard je utopie.

Jaderna elektrana Decin? To budou bratri Nemci radosti bez sebe. .. ;) Pardon, to se nedalo.

---

Každý ignorovaný tro(t)l se počítá. Některý i víckrát...

Jaderná elektrárna Dětmarovice? ;-) :-)

Mate pravdu :-) JEDU :-) A to bydlim od ni 28 km vzdusnou carou :-)

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Přečetl jsem si část diskuse k článku, ale jsem z toho tak trochu jelen. V článku se mluví o firmě, která se zabývá stavbou FVE a to bez dotací. Ale diskutující diskutují o atomových elektrárnách. Ano používají k tomu odborné znalosti a výrazy, ale koho to zajímá, lidi chtějí levnou energii a nějaké stopové prvky jim můžou být ukradené.

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

On je to takový zajímavý fenomén kdy se proponenti JE snaží plně opanovat veřejný prostor a nepřipustit žádný jiný názor, nic jiného než to že by se šlo cestou předražených a problematických JE.

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Jen tak dál, doufejme že budou s JE takové problémy že to celé usne nakonec samo. Teď bude třeba aby cena z FVE dosáhla asi 35-37€/MWh, což by mělo být dost pro to aby se vyplatila kombinace FVE a PVE.Pokud počítám dobře při marži pro PVE asi 10€/MWh a ceně silové elektřiny kolem 60€/MWh.

U relativně malého Bavorského projektu je to zatím asi 54€/MWh, pokud jsem to dobře počítal, ale u těch velkých by to mohlo být jinde a na jihu Evropy nemá už dnes asi cenu dělat nic jiného než udržovat flotilu co tam mají a stavět FVE a PVE. Pro oboje jsou tam celkem dobré podmínky. Uvažovat pak v ještě jižnějších zemích o čemkoliv jiném než o solární energii je nesmysl.

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

To jsou zase solární baroni, ty se mi nechce podporovat. Ale, pokud se na to podíváme z jiného úhlu, takové menší solární elektrárny na rodinný domek jsou dostupné už dlouho. Jeden praktický příklad: Na různých inzertních serverech se dají sehnat fotovoltaické panely o výkonu 210-230Wp kolem 2000,- Kč. Když máte štěstí, seženete i levněji. Takže vezměme 10 panelů za 20 000Kč. Invertory se na Aliexpressu, nebo i u nás, dají sehnat kolem 15-20 000. Takže to máme 40 000 za klíčové komponenty. Dalších 10 000 dejme tomu hliníkové fittingy pro upevnění na střechu. Pak už zbývá jen drobný elektroinstalační materiál, dejme tomu 5000. Pokud si vše udělám sám, nebo o víkendech s kamarádem, vyjde mě takováhle elektrárna tedy na 55 000,- Montážní firmy ale podobné elektrárny prodávají zhruba o 100 000 dráž. Dále je třeba mít na paměti, že když mi solární elektrárnu nainstaluje velká firma typu ČEZ nebo EON, obvykle mi dodají invertor, který odebírá ze sítě, i když elektrárna nejede. Takže zas tolik na poplatcích neušetřím.
Ještě zajímavější to ale bude, jestli se rozjede fabrika na baterie He3da v Horní Suché. Pak budeme zase o krok blíže k energetické nezávislosti.

Obrázek uživatele Kuk

1. Co to vykládáš ty barone? Koho z těhle novejch FVE elektráren ty podporuješ?
2. To vidí i slepej, že si sám postaví FVE levnějc než když jí koupí na klíč.
3. Opravdu si tak naivní že věříš že Heda baterky jsou nějakej převrat a že to bude super byznys a ne jen hromada slibů, kterou pak zaplatíš zase ze svý kapsy v arbitráži? Ty už si nějakou testoval. :)))

---

Každej nahrazenej spalovák se počítá - Leave the oil in the soil and the coal in the hole. - Sekám a vysávám na baterky. // ‪#‎BasuraChallenge‬ ‪#‎trashtag‬

Jaky solarni baroni? Si ted vylezl z jeskyne? Dotace na vykup elektriny uz davno nejsou. Navic tihle chteji stavet bez dotaci uplne.

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Kde v clanku sa pise, ze potrebuju podporu ? Ja som clanok pochopil prave naopak

Horni sucha doda akorat suche z nosu. Kdo jezdi kolem a muze popsat co tam delaji na stavbe "fabriky"?

Obrázek uživatele Kuk

Hurá!

---

Každej nahrazenej spalovák se počítá - Leave the oil in the soil and the coal in the hole. - Sekám a vysávám na baterky. // ‪#‎BasuraChallenge‬ ‪#‎trashtag‬

Zastanci Temelina a Dukovan by si meli uvedomit, ze obe elektrarny spolykaly znacne castky ze statniho rozpoctu. Dalo by se rici dotace. I kdyz to neni nikde vedeno jako statisticka polozka. Takze mame uz jeden skryty jaderny tunel a ted hrozi dalsi. Kdo to muze dobrovolne podporovat?

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

to není pravda Dukovany a Temelín se zaplatily z prodeje levné energie, naopak OZE jsou černá díra. Kdyby nebylo podpory mohly OZE bychom mít za ty peníze nové jaderné bloky a ještě by dodávali el. energii 10 let zadarmo...

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Cena paliva tvoří u JE minimum nákladů. Například jeden blok nové JE v Maďarsku vyjde na 160 mld Kč. Náklady na OZE jsou asi 40 mld za rok. Dostavět Temelín by tedy stálo stejně jako podpora 8 let OZE. Počítáte asi 2 roky OZE na palivo a provoz na 20 let - tj 10 let zadarmo elektřiny odpovídá.
Ještě jste ale zapoměl, že JE má životnost nějakých 60 let, takže ještě dalších 40 let máte elektřinu téměř zadarmo. Palivo stojí u JE včetně transportu a skladování asi 0,2 Kč/kWh.

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Máš to v hlave úplne popletené!!!
zpravy.aktualne.cz/domaci/tezba-uranu-otravila-vodu-stat-ted-shani-31-miliard/r~i:article:718069/?redirected=1556649773

Obrázek uživatele Kuk

Přesně! Nejdřív pěkně vysaj brčkem ze Stráže po Ralskem tu Slapskou přehradu kyseliny sírové, dusičné, fluorovodíkové a čpavku! Pak zacáluj ty milijardy za ty nekonečný škody, pak jdi klečet milion let na hrachu a teprv pak se můžem bavit vo tom, jak moc se nám to jádro vyplatilo ty demente! Větší svinstvo jsem neviděl >:-((((

"Těžba uranu otrávila vodu, stát teď shání 31 miliard
Pod zemí plave kyselina sírová, náprava po 30leté těžbě potrvá více než 40 let

Praha/Stráž pod Ralskem - Třicet let se v okolí Stráže pod Ralskem těžil uran. Dalších více než čtyřicet let potrvá, než stát vyčistí zamořené spodní vody.
Vláda ve středu jednala o tom, jestli na sanaci rozsáhlého území poskytne do roku 2042 více než 31 miliard korun. Stát přitom od roku 1996, kdy chemické loužení uranu zastavil, už na odstranění této staré ekologické zátěže vydal 16 miliard.

Po chemickém dobývání uranu, při němž se do země mimo jiné vtlačily 4 miliony tun kyseliny sírové, zůstala zamořená podzemí voda o rozloze, která odpovídá velikosti jeden a půl Slapské přehrady.

Kromě zmiňované kyseliny sírové se při získávání uranu vtlačilo od 60. let minulého století pod zem také 320 tisíc tun kyseliny dusičné, 111 tisíc tun čpavku a 26 tisíc tun kyseliny fluorovodíkové.
Pod zemí v Podještědí stále zůstávají tuny chemikálií, nejvíce právě kyseliny sírové. "Celkové množství rozpuštěných látek je 6,07 milionů tun," uvádí se ve zprávě pro vládu, kterou má Aktuálně.cz k dispozici."

https://zpravy.aktualne.cz/domaci/tezba-uranu-otravila-vodu-stat-ted-shani-31-miliard/r~i:article:718069/?redirected=1556649773

---

Každej nahrazenej spalovák se počítá - Leave the oil in the soil and the coal in the hole. - Sekám a vysávám na baterky. // ‪#‎BasuraChallenge‬ ‪#‎trashtag‬

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

A potom tu takí dementi budú tvrdiť, že OZE sa nevyplatí !!! Keby sa namiesto toho atomového a uhlového svinstva stavali aspon prečerpávacie elektrárne, tak v spojení s akýmkolvek OZE by to bolo TOP.

Proste debil

Tak ted jsme se od Vas dozvedel novinu. Ja byl presvedceny, ze za jaderne palivo se plati RUsku miliardy, zamestnanci JE berou vyplaty a servisni firmy nacucnute na JE fakturuji tucne penize. A on je provoz zdarma, takze uz vim, proc prezidet miluje Rusko - vzdy dostane nejaky obohaceny uran, zamestnanci delaji zadara, protoze je prace obohacuje dusevne a napojene firmy jsou sponzori.
Nebo jste se nahodou spletl, protoze po vystavbe OZE dodavaji elektriku zadarmo a u ostatnich zdroju je treba prikladat.

Já.

Lžeš. Všechny náklady jsou rozpočítány do nákladů a to včetně uložení vyhořelého paliva(které se nejspíše nikdy takto ukládat nebude, protože je to cenná surovina).

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

No, ona je tam taková skrytá dotace ze strany státu protože funguje jako pojišťovna. Kdyby měly mít jaderné elektrárny komerční pojistku na uhrazení škod v případě jaderné havárie tak by ta cena energie vypadala jinak (pokud by to vůbec byl někdo ochotný pojistit).

Obrázek uživatele Franta Koudelka STS CHvojkovice Brod

a to sis vycucal z kerýho prstu? na webu je někde veřejně dostupný rozpočet??

---

Za klima/Sněhuláky/GRÉTU/GrínDojčUWH/EX-REB/TESLU a BD ;) ČEZKO země zaprodaná, ropáků autopopelnic plná, žlutým svinstvem oplývající ;) Zpátečníky Zaprděnce a čuchače fosilního fetu budoucnost nemiluje, kdo nejde s dobou jako by DEBYL ;) 1.liga MISTŘI: Kuk/Saman/Švarc 5.kolona ROPÁCI: runner42

Opakovaně se to objevuje i v masmédiích, včetně zmíněného poplatku na "atomový účet".

Obrázek uživatele Franta Koudelka STS CHvojkovice Brod

masmédiích? v zaplacených masmédijích kerý píšou tak jak jim kdo zaplatí? ale jdi, tomu se přeci dávno nedá věřit

---

Za klima/Sněhuláky/GRÉTU/GrínDojčUWH/EX-REB/TESLU a BD ;) ČEZKO země zaprodaná, ropáků autopopelnic plná, žlutým svinstvem oplývající ;) Zpátečníky Zaprděnce a čuchače fosilního fetu budoucnost nemiluje, kdo nejde s dobou jako by DEBYL ;) 1.liga MISTŘI: Kuk/Saman/Švarc 5.kolona ROPÁCI: runner42

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Lžeš. S likvidací megatun betonu soudruzi ani současní provozovatelé nepočítali. Vyhořelé palivo jako surovina kdy? Za 100 let? Navíc v tom není započítána uhlíková stopa na výrobu betonu. Soláry mají energy payback time roků v zeměpisné šířce ČR, jaderky nechat dožít a nové nestavět. Paroplyn má dobu náběhu 25 minut, kogenerace 2 minuty a jaderka minimálně týdny.

Větrníky potřebují několikanásobně víc oceli a betonu, než JE.

MOX palivo se ve světě spaluje už dnes. Některé radioizotopy z přepracování vyhořelého paliva se dále užívají v průmyslu a medicíně.

Uhlíková stopa výstavby JE je dobře zmapována. Rozhodně mnohonásobně lépe, než uhlíková stopa výstavby slunečníků.

Argumentovat dobou náběhu paroplynu s obrovskou uhlíkovou stopou hned poté, co malou uhlíkovou stopu kritizuješ, to je vcelku schizofrenní. :-D

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Jenže:
Metan nebo vodík pro paroplyn se dá vyrobit pomocí P2G. Jasně, můžeme furt dokola opakovat, jak je to málo rozvinuté (zatím pilotní projekty typu Audi) a srovnávat to s 20. stoletím. I tak je dnešní účinnost P2G2P cca 55%, v budoucnu to chtějí vytáhnout na 70-85%.
Takže: můžeš honit uhlík a vodík furt dokola a uhlíková stopa bude neutrální.
Na uhlíkovou stopu slunečníků si dáme početní úlohu. Energy payback time v ČR je 1,8 roku (účinnost komerčního monokrystalu 17-22% to spíš zkrátí, ale počítejme tuto pesimistickou hodnotu z roku 2013). Statistická výtěžnost v ČR je 1060kWh/kWp. Elektřina vyrobená za 1,8 roku je tudíž 1908kWh. Uhlíková stopa českého elektrického mixu je cca 0.5kg/kWh CO2. Takže uhlíková stopa 1kWp je 1908kWh * 0,5kg/kWh = 950kg za předpokladu, že všechnu perfektně využiju (to ovšem nevyužiju ani u ostatních zdrojů).
Podotýkám, že tovární záruka na značkové panely (LG apod.) je 25 let, pokles účinnosti na 80% počáteční, zjednodušme to a počítejme faktor poklesu účinnosti na 0.9 po dobu 25 let. To máme (25 - 1,8)r * 1060 kWh/r * 0,5kg/kWh = 12,3t ušetřeného CO2.
A nyní sem s uhlíkovou stopou výstavby Temelína nebo Dukovan, vč. jejich účinností a jejich faktorem využití v průběhu 1 roku. Uhlíkovou stopu těžby uranu, výroby palivových tyčí a uložení vyhořelého paliva po dobu 1 milionu let prozatím pro jednoduchost zanedbejme.

Mate odkaz na Vase tvrzeni? Ja tvrdim, ze obnovitelne zdroje maji polovicni uhlikovou stopu jak JE?

A v noci se prebytky z jaderek musi propalit nazdarbuh v poulicnim osvetleni. Obce sviti i kam ziva duse nechodi. Proste prebytky musi pryc. V zahranici nikde nesviti tolik co v CR.

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Větší lež jsem o ČR ještě nikdy nečetl, najděte si někdy světelné mapy zeměkoule, tam je jasně vidět, že v Česku se rozhodně nesvítí více než na západě.

V CR je modra akorat Sumava. V Nemecku, Francii a jinde jsou rozsahla modra uzemi.

Zdroj?

BTW, beztak potřebujeme už kvůli OZE dalí Dlouhé stráně.

Obrázek uživatele Kuk

Jehu Garcia zrovna nabízí hromady levnejch invertorů (i 50Hz) z výprodeje NATO od Danfossu
https://youtu.be/mYQ3QQoeGsk

---

Každej nahrazenej spalovák se počítá - Leave the oil in the soil and the coal in the hole. - Sekám a vysávám na baterky. // ‪#‎BasuraChallenge‬ ‪#‎trashtag‬

Až to bude včetně baterie, tak pak to bude mít nějaký význam. Bez dotace je to neprovozovatelné...

Přesně tak, bez baterky nesmysl. A v ČR i s baterkou.

Je krásný, jak článek je o tom, že už se realizujou FVE elektrárny bez nutnosti dotace a pak se objeví v diskuzi nějaký chytrák, co jednou větou tvrdí, že bez dotace je to nerealizovatelné. :-)
Já také přispěji svojí zkušeností.
Před půl rokem jsme dokončili 20 kWp FVE na střeše firmy. Bez koruny dotace a s výkupní cenou 0,- Kč za kWh. Tzn. je to postavené čistě jen na spotřebovávání vyrobené elektřiny v rámci firmy a pokud něco přeteče do sítě, nemáme z toho nic. Baterky nemáme.
Již při plánování, podle nákladů a úspor, jsme spočítali návratnost na 10-12 let a teď po půl roce to dokonce vypadá, že návratnost bude 8-10 let.
Takže již dnes to opravdu jde i bez dotací. Samořejmě dotace má vliv na snížení doby návratnosti, ale i bez ní je to již časově přijatelné.

Můžete zveřejnit výpočet návratnosti?

A co platíte za to, že ČEPES musí kvůli vám regulovat síť? Nic. To platí všichni ostatní. Je to dotace. Chytráku.

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Kdybyste jen tušil, za co všechno platíte ČEPSu, tak vás asi trefí šlak. Pracuje tam známá a ty částky za co utrácejí jen aby zisky nepřekročily limit daný státem jsou astronomické. Stamiliony jako sponzoři sportu, luxusní zájezdy pro manažery, auta... a přesto je ten zisk v miliardách.
Je to jejich obor činnosti, kdyby se nemuseli starat o přenosovou síť, tak je můžeme rovnou zrušit.

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Plácáte nesmysly.

Obrázek uživatele ePavel

Mate vubec poneti co je CEPS?

---

Od r. 2013 najeto 370.000 el. km.
www.nabijecikabely.cz http://ts.la/pavel4572
Nekrmím Trolla42 a vulgární pablby.

https://www.ceps.cz/cs/regulacni-energie

ČEPS musí regulovat síť kvůli tomu, že máme menší spotřebu? Umíte číst? My tu elektřinu prakticky spotřebováváme uvnitř firmy, pokud máme nějaký přetok, tak za něj nic nedostaneme. Takže přetoky jsou naprosto minimální a ojedinělé. Jestli nám přeteče o víkendu pár set wattů, z toho se bude ČEPS hroutit?
EDIT: Jinak řečeno, pokud tvrdíte, že regulací přetoku nás ČEPS dotuje, chcete snad tvrdit, že kdyby nebyly u nikoho přetoky, tak nás ČEPS nestojí ani korunu?

Vy neumíte přemýšlet a jste přespříliš vztahovačný. Váš příklad je ojedinělý. Já mluvil zcela obecně.

ČEPS nás samozřejmě bude něco stát vždy. Ale jako dobrý příklad je zkušenost švýcarských regulátorů sítě, kdy před OZE boomem museli zasahovat několikrát ročně a dnes zasahují několikrát týdně. Kvůli OZE v Německu. Krom občasného výpadku nějakého kotle, či reaktoru tu přibyl problém s tím, že Slunce občas zhasne, nebo přestane foukat. To jsou náklady navíc.

SOx, NOx, COx jsou taky naklady navic. Ty se musi platit kazdy rok/den/mesic. Pokud se udelaji spravna opatreni v prenosove soustave kvuli OZE, tak je to "jednorazova" investice ne neustale (zvysujici se) vydaje.

Tak se podívejte, na co reaguji. Na Vaši větu: "Bez dotace je to neprovozovatelné..." Proč bych to tedy nemohl na sebe vztáhnout?

Tak jste vztahovačný, no. Užijte si to. Mě je to jedno.

Dalsi hnup

A Vy nedokazete uznat, ze jste se diky spatne prectenemu clanku spletl :-) To, ze Vy neco nedokazete bez dotaci nexznamena, ze se nenajde nekdo, kdo to (podle Vasi absolutni pravdy) nevi (amateri v Solar Global) a udela to a ono mu to vyjde.

Pokud se uskutecni jaderny tunel, tak platby za ten prusvih budou vyssi nez za ten solarni tunel. Vase investice se zaplati mnohem drive. Jen musite pocitat s ceskou luzou aby vam ty panely ze zavisti nerozbili.

Lžeš, tunele. Současný žalostný stav dotací slunečníků nás bude stát nejspíše 750-1000 miliard korun. Po dodatečném zdanění asi o 250 miliard míň, pokud to stát(tedy my z našich peněženek zase) nebude muset vracet. Další náklady jsou na zálohy a regulaci výkonu sítě, které teď nedovede nikdo pořádně odhadnout.

OZE vyrobí cca tolik, co jeden reaktor v JETE. Ten by měl stát 150 miliard, pokud bude financován z průběžných zisků. 200-300 miliard, pokud se bude muset vzít úvěr(což nechápu, proč s tím pořád někdo přichází).

A v neposlední řadě - kdyby nebyl "trh s energiemi" jen parodií na trh a kdyby neexistoval příkaz nejdříve kupovat elektřinu z OZE, cenově by se trh značně změnil ve prospěch jádra.

A dokaze tvuj ptaci mozek pochopit rozdil mezi politkou a technologii? Co ma co solarni energie spolecne s tim ze par vyjebanych politiku si z toho udelalo tunel velikosti statniho rozpoctu?

Verim, ze se shodneme na tom, ze ve Francii je politicka kultura vyspelejsi (nebo aspon neni horsi) jak u nas. Takze pokud dobre ctu techto par radku a aproximuji na Vasich 150 miliard, pak mi vychazi 450 miliard z prubezneho (to uz je asi nerealne, takze 600 - 800 miliard) financovani jeste s ohromnym zpozdenim.
Vezmu 700 miliard / 23 (kc/$) * 5 (0,2 $ za Wp, za 20 let to bude jeste mene narozdil od stavby JE) = 152 miliard Wp = 152 GWp. Jete ma vykon 2,11 GW na 2 bloky, tedy za ty penize 1,06 GW. Za rok 2017 vyrobila JETE 16,5 TWh elektriny, jeden blok 8,3 TWh. FVE v mem vypoctu vyrobi 152 TWh. Budu fer, reknu, ze v zime ma FVE desetinovy vykon. Jeden blok JETE vyrobi za den 25,3 GWh, hypoteticka FVE 15 GWh * 5 (hodin)? Takze 45 GWh?

No a ted se do me operte, kde jsem udelal chybu, protoze takove cislo jsem pri rozhodnuti napsat reakcivubec necekal. :-)

Vždyť to říkám pořád, že nová stavba JE u nás která je dnes odhadována na 300 mld bude ve výsledku stát 3x víc. Ale tomu nikdo nechce věřit. Ale možná jsem ještě hodně optimistický.
V ČEZku to může být další solar 2 tunel a může to být klidně víc.

Máme tu už 2 JE z poslední doby, které to dokazují 3x násobnou cenu a 10 let zpoždění:

Olkiluoto - Finsko - první odhad 3,2 mld. EUR, poslední zmínka z 2012 je 8,5 mld. EUR!

Flamanville - Francie - první odhad 3,3 mld Eur, výsledek 8,5 mld Eur

A teď ať mi někdo bude tvrdit, že u nás v ČEZku to bude jiné? Určitě křišťálově čisté, že?

A to ještě k tomu je potřeba připočítat hlubinné uložiště:
dnešní odhad 111 mld Kč. Když budu hodně optimistický, tak výsledek bude jen 2x tj. pohých 200 mld Kč.

Sory, ale za ty peníze bychom měli OZE plus akumulaci PVE a baterie tolik, že bychom mohli přes noc jet jen na baterie.

Obrázek uživatele Kuk

Přesně.

---

Každej nahrazenej spalovák se počítá - Leave the oil in the soil and the coal in the hole. - Sekám a vysávám na baterky. // ‪#‎BasuraChallenge‬ ‪#‎trashtag‬

Viděl jsi tuto přednášku?

https://slideslive.com/38914151

Jestli ne, tak doporučuji. Je tam vše ne jen o FVE a aku, ale i o elektromobilech.

Prakticky se vším souhlasím, jen bych řekl, že baterie za poslední roky docela klesli a ne že budou stoupat.

Obrázek uživatele Kuk

Poděkuj zkormupovaným politiků a jejich kámošům. Ti stejní hajzové chtěj další tunel z jádra. I když se jmenujou jinak pořád je to stejná pakáž.

---

Každej nahrazenej spalovák se počítá - Leave the oil in the soil and the coal in the hole. - Sekám a vysávám na baterky. // ‪#‎BasuraChallenge‬ ‪#‎trashtag‬

Obrázek uživatele Marek_

To gratuluji a chválím. Takto se to má dělat!

---

Lexus GS 450h Premium

Politici se teteli radosti z vyhledoveho uplatku pri vystavbe jadernych molochu. Solarni energie jim krizi plany asi stejnym zpusobem jako elektromobilita vsem zastancum spalovaku. Verim ze solarni energie i elektromobilita vsechny spinave podvodniky porazi.

Obrázek uživatele Marek_

Tak aby to bylo fér, je potřeba říct, že politici se napakovali na úplatcích právě z toho solárního kšeftu, před 10 lety nebo jak je to dlouho. Když schvalovali podmínky pro stavbu FVE a výkupní cenu elektřiny z nich. A my to teď tvrdě platíme z daní a pár majitelů velkých parků bohatne. To je ekologie, panečku :-) A nebo si myslíte, že ty podmínky pro stavbu FVE schválili jen tak, že je to dobré pro životní prostředí?

Přitom stačilo počkat a dnes by žádné dotace nebylo potřeba, jak je vidět FVE už se vyplatí i bez nich. Ale co to je pár stovek miliard, daňový poplatník to těm majitelům FVE parků rád zaplatí, že?

---

Lexus GS 450h Premium

To je minulost a ted jsou uplne jine podminky. Minulost uz nezmenime, ale to musime zatratit i nove moznosti s bezdotacni FVE? Ne, ted je ta chvile kdy se vyplati stavet ciste zdroje.

Obrázek uživatele Marek_

Ale já nezatracuji FVE jako takovou. Jen jsem chtěl připomenout, že zatímco na úplatky od stavitelů JE se politici teprve těší, úplatky od solárníků už si dávno užívají, na to by se nemělo zapomínat.

Já zatracuji ty zbytečné dotace, které na to šly a ukazuje se, že to jde i bez nich. Takže klasická ukázka lobingu a podplácení politiků ve jménu ekologie :-(

Jsem pro stavbu čistých FVE v co největším rozsahu, ale bez dotací. A trh ukáže...

---

Lexus GS 450h Premium

Bohuzel pro rozjeti velkovyroby a snizeni ceny solaru bylo nutne zacit s dotacemi. Delalo se tak na celem svete. Jen v CR to jaksi dopadlo po cesku, teda tunel a podvod. Elektromobilita je na tom podobne. Pri rozjezdu se to musi popostrcit a pak to pojede samo.

Obrázek uživatele Marek_

Já myslím, že i bez dotací tady v ČR by se ten kšeft slušně rozjel, stačilo počkat na příznivé ceny a budovalo by se samo bez dotací. Stejně s elektromobilitou, nevidím důvod pro masivní dotace a podporu. Ono bude úplně stačit to zpřísňování emisních norem a spolu se zájmem zákazníků o EV se tato technologie protlačí. Nebo snad chcete ty EV lidem vnutit?

Ale máte pravdu v tom, že ten tunel s FVE byla minulost a je potřeba hledět dopředu.

---

Lexus GS 450h Premium

Pro elektromobilitu neni potreba dotaci. Jen je potreba nastavit urcite podminky. Treba ulehceni vystavby dobijecich mist. Nebo zprisneni emisnich norem a dusledny postih porusovani. Heslo vykuchane DPF a katalysatory. Cipovani motoru take zvysi emise atd.

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Solární tunel není žádná minulost, dneska je teprve v půlce a druhá půlka z přislíbených cca 500 miliard Kč v Česku na něj se má ještě dalších 10 let vyplácet.

To jsou jen dopady z minulosti. Aktualne vybudovane FVE takove dotace uz nedostavaji a tudiz to neni aktualni. Solarni tunel je uzavrena kapitola a na nynejsi instalace nema sebemensi vliv. Michate vse dohromady.

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Ale je to aktuální. A je také moc důležité ten OZE tunel připomínat. Nebo chcete tvrdit, že když solární baroni rozkladli zatím jen první polovinu kořisti, není třeba se vlastně zdržovat i s tou druhou polovinou?! A je také moc důležité připomínat, zvlášt teď při řešení financování výstavby nových bloků, kolik nás ta sranda stála a ještě bude stát. A je také moc důležité i připomínat, že za ty prachy spláchlé do análu, už mohlo stát i několik nových bloků!!

Obrázek uživatele M.Krupka

Čím více si na svojí střechu (pozemek) dáš solárních panelů, tím více si té elektřiny získáš sám. Čím více si tu svojí spotřebuješ,tím méně ji budeš potřebovat ze sítě. Čím méně ze sítě, tím méně platíš. Čím méně platíš, tím méně podporuješ OZE tunel. Ideální stav je odpojit se od sítě. V zimě zapojit plynový generátor.

Obrázek uživatele Kuk

Té na něj moc složitý.

---

Každej nahrazenej spalovák se počítá - Leave the oil in the soil and the coal in the hole. - Sekám a vysávám na baterky. // ‪#‎BasuraChallenge‬ ‪#‎trashtag‬

Tak si to pripominejte. Ale s vystavbou novych FVE to nespojujte.

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Nepopíratelná pravda je jen jedna, že se vám nelíbí mě je ganz egal. Ta sranda nás bude stát hluboce přes 1mld a výsledek neznatelný. Nestabilní zdoj s pár procenty+nutnou zálohou. A za tu cenu už by byly prachy na zafinancování výstavby nových a stabilních zdrojů. Ve fakturách a složenkách za energii to platíme každý, třeba i ten co by zase třeba rád běžel na jádro a nemá na výběr.

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

oprava překlep: ..hluboce přes 1bilion..

Obrázek uživatele Marek_

To já vím... myslel jsem to schválení podmínek. Je jasné, že na to budeme platit ještě léta, bohužel, s tím asi už nic nenaděláme. Jen by bylo dobré se z toho pučit a stejnou chybu neopakovat, třeba masivní podporou EV.

---

Lexus GS 450h Premium

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Na solární energii je super halvně těch 40mld kterými je ročně musíme dotovat.

Kdyz se vam jednou porouchalo stare auto, tak uz nikdy auto nekoupite? Ted funguji solary i bez dotaci, tak proc toho nevyuzit?

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Teď? Ten článek je o tom že někdo plánuje postavit první elektrárnu bez dotací. Plánuje.

Ano planuje, protoze uz ted to funguje i bez dotaci. Mate roupy, nebo jine svedeni, ze trolujete?

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Nevím kolik platíte vy ale za sebe můžu říct, že ja díky mé vlastní FVE platím měsíčně přibližně 300Kč za elektřinu celkově a vtom je nějaké to procento na OZE ale to mi je ůplně u prdele.
Ten, kdo má kebuli jen na ozdobu, tak ať si platí vo sto šest ale nechť potom nepláče!
A vootom to je :)))

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Omg tady ti zadotovani debilci

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Taky se hlasim jako dotovany debilek, jen tak nezapomente oznacit vsechny ostatni, pravdepodobne i vas jako prijemce nejake dotace. Na podporu po roce 2008 mohli sahnout vsichni, stejne jako treba na zatepleni domu nebo treba stavebni sporeni. Hlavni vinu nese stat ze to umoznil a hlavne vcas nezastavil kdyz uz se vedelo kolik to bude stat

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Všichni? Takže objem dotací nebyl omezený? To je mi novinka.

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Cervenec 2009 jsme zvazovali kam ulozit nasporene penize, byla tu moznost poridit si fve, navratnost byla 8-10 let takze lepsi nez koupit treba dluhopisy, nasel jsem dodavatele na internetu, v prosinci bylo vse hotove vcetne povoleni a panelu na strese. Pokud se pozdeji prestaly na natlak distribucni site vydavat licence, tak muzou byt byt ostatni jen radi protoze by se ted doplacelo jeste vic. Jinak spoustu lidi se kvuli tomu musela stat "podnikatelem" a znovu by do toho mozna nesli. V Nemecku v tu doby fungoval uplne stejny model vykupnich cen jako u nas a nikdo s tim nema problem. Obecne s tim jak probihalo dotovani fve nesouhlasim, ale taky nesouhlasim s tim ze ti kdo vyuzili pobidky, kterou nastavil stat, jsou podvodnici

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Jeste bych doplnil, myslim si ze podobny scenar se muze opakovat. I ted mate dotovane fve pres nzu, navratnost se uz taky blizi k 10 rokum, neni to zadna darda za porizeni a myslim ze letos se zacne ve velkem opet stavet. Tak si pospeste at potom zase nekdo nefnuka ze je to jen pro vyvolene, nez to Babis zarizne.

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Jeste bych doplnil, myslim si ze podobny scenar se muze opakovat. I ted mate dotovane fve pres nzu, navratnost se uz taky blizi k 10 rokum, neni to zadna darda za porizeni a myslim ze letos se zacne ve velkem opet stavet. Tak si pospeste at potom zase nekdo nefnuka ze je to jen pro vyvolene, nez to Babis zarizne.

Jsem taky zadotovany debilek, kdyz mam termicke kolektory a tepelne cerpadlo?

Anonyme, je cas na omluvu. Mas na to koule? Jenja treba nema :-)

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Tak ty sám musíš vědět, jestli si na to čerpal dotace, nebo jsi si to stavěl sám bez vysávání daňových poplatníků.

A o uzivateli PetrG to vite, zda cerpal dotace?

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Postavil jsem si to za svý, ale to anonymovi nebudu dokazovat. Aj tak se bude cejtit ukrivděnej. Komu není zhůry dáno, v apatice nekoupí.

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

+1

Obrázek uživatele 13G

Kdyby stat chtel neco podporovat, tak to osvobodi od DPH - EV/FVE atd..
tak si to kazdy muze spocitat sam: 320W 2mx1m panel cca 3200 + 250W menic cca 1800
1kW instalovany vykon vyrobi neco pres 1MW/rok
Nynejsi sucho a jasno FVE celkem preje, pres 600kW za 04/2019 na 4,6kW v panelech + menice 3,5kW FVE.

---

13G

205tkm VW eGolf 2014
tested 2tkm bmw i3 REX 2017


ChargeUp! - Komplexní dodávka dobíjecích stanic a souvisejících služebAutonabíjení.cz - vše pro Váš elektromobilVOLTDRIVE - Ideální řešení pro domácí nabíjení vašeho vozu.e-stationNabíječky elektromobilů Circontrol