Solární elektrárny jsou nejrychleji rostoucím zdrojem elektřiny

Solární elektrárny po celém světě stačí na to, aby při nejdelším dni v roce pokryly až dvacet procent energetických potřeb planety Země. Vyplývá to ze studie britské organizace Ember, která se věnuje výzkumu v oblasti energetiky.

Solární energie je podle ní v současné době nejrychleji rostoucím zdrojem elektřiny, zejména díky klesajícím nákladům na technologie. Kromě pozitivních dopadů v boji proti klimatickým změnám a úspoře energií začínají fotovoltaické panely zvyšovat také komfort v bydlení, a to v kombinaci s prvky chytré domácnosti. 

Podle některých výzkumníků se solární panely do roku 2050 stanou největším zdrojem elektřiny. Studie britské organizace Ember tvrdí, že umí pokrýt až 20 % světové energetické spotřeby během nejdelšího dne v roce, který každoročně připadá na 21. června.

Fotovoltaické solární elektrárny měly v loňském roce rekordní podíl 5,5 % na globální produkci elektřiny. Ve světovém měřítku byly do provozu denně spuštěny více než dva miliony solárních panelů. 

Trh zpomalil, oživení mohou přinést firemní instalace

Rozvoj solární energetiky přes to všechno zpomalil. V prvním pololetí letošního roku bylo podle Solární asociace ČR zprovozněno zhruba 24 tisíc nových fotovoltaických elektráren, tedy téměř dvakrát méně než před rokem.

Podle odborníků může být příčinou postupný konec energetické krize a celkový pokles cen energií. Jako potenciální varianta, kam se obor může v příštích letech vydat, se tak nabízí firemní instalace. 

„Fotovoltaické elektrárny zatím stále využívají především domácnosti, v posledních dnech ale vnímáme nárůst poptávky po realizacích ve firemním sektoru. Podniky už v dnešní době nemusí řešit orientaci svých budov ke světovým stranám. Dávno neplatí, že by se solární panely instalovaly pouze na střechy s orientací na jih, smysl má cokoliv kromě severní orientace,“ popisuje Patrik Prokeš ze společnosti Enbra, která se věnuje službám v oblasti technického zařízení budov.

Nejběžnějším místem, kam lidé v případě firem i rodinných domů umisťují solární panely, jsou střechy. U nich je vzhledem k výkonu budoucí fotovoltaiky obecně nejdůležitější zohlednit kromě orientace také sklon a její zastínění jinými objekty.

Stěžejní je myslet také na vliv okolní zástavby a vegetace. To, zda je konkrétní střecha vhodná pro umístění solárních panelů, určí analýza odborníka.

„Analýza oslunění se vytváří za pomoci leteckých snímků a softwarových výpočtů. Zohledňuje samozřejmě veškeré klíčové proměnné včetně vlivu okolní zástavby a vegetace. Lze ji zároveň vytvořit pro všech 365 dní v roce v půlhodinových intervalech,“ popisuje Drahomíra Zedníčková ze společnosti TopGis, která se analýzám oslunění věnuje.

Solární energetika se postupně propisuje také do oblasti komfortu v bydlení, zejména v souvislosti s prvky chytré domácnosti. Panely se totiž dají využít i k motorizaci předokenních žaluzií nebo screenových rolet, které ve spojení s mobilní aplikací vyhodnocují hned několik parametrů.

„Pro úplnou diagnostiku situace bere systém v úvahu přesnou zeměpisnou polohu instalace včetně orientace ke světovým stranám, meteorologické údaje nebo překážky, které mohou panel zastínit, jako třeba strom či přilehlou budovu. Podle nich pak automaticky vyhodnocuje ideální nastavení venkovního stínění,“ popisuje Petr Přichystal, marketingový manažer společnosti Lomax, které se v Česku a na Slovensku věnuje výrobě stínící techniky.

Vyšší komfort v bydlení i úspora financí

Solární čidlo v kombinaci se stínící technikou pracuje čtyřiadvacet hodin denně bez ohledu na počasí, navíc je možné jej osadit dalšími senzory, které zajistí plynulý chod chytré domácnosti z mobilu či tabletu. Mezi hlavní výhody patří připojení bez nutnosti elektrické sítě, uživatelé se vyhnou poškození stěn během montáže.

Solární panel během dne přijímá denní světlo bez ohledu na to, zda je zrovna slunečno nebo zataženo, a přeměňuje ho na elektrickou energii. Tuto energii ukládá do baterie, která ji dokáže využít jeden až dva měsíce za předpokladu, že se rolety vytáhnou maximálně třikrát denně,“ tvrdí Přichystal.

Smart prvky v domácnosti se v posledních letech odklonily od zábavy a komfortu jako svého primárního cíle a přesunuly se více směrem k finančním úsporám. Kombinace solárních panelů s automatizovanými systémy může přinést tisíce do firemního i rodinného rozpočtu.

„V současné chvíli je poptávka po smart prvcích v kombinaci se stínící technikou zejména proto, že dokážou citelně ušetřit za výdaje na tepelnou regulaci objektu. Například pasivní chlazení domu v podobě venkovního stínění dokáže v létě za ideálních podmínek snížit teplotu v interiéru až o deset stupňů,“ uzavírá Přichystal.

zdroj: tisková zpráva

8 Comments on “Solární elektrárny jsou nejrychleji rostoucím zdrojem elektřiny”

  1. Dnes mi do mailu spadlo toto: https://energy.economictimes.indiatimes.com/news/renewable/indias-solar-capacity-set-to-soar-to-856-gw-by-2047-eyes-sustainable-energy-solutions/112361035?action=profile_completion&utm_source=Mailer&utm_medium=newsletter&utm_campaign=etenergy_news_2024-08-08&dt=2024-08-08&em=cGV0ci5oYXJpcHJhc2FkQGdtYWlsLmNvbQ==
    Ve stručnosti, Indická solární kapacita má do roku 2047 stoupnout na 856 GW. Samozřejmě budou potřeba baterie a asi elektrolyzéry, ale představa, že za necelých 25 let chce indie vybudovat kapacitu, která se ekvivalentně rovná 100 až 200 jaderných bloků (podle místa umístění se výroba může dost lišit) po 1GW, je pro JE úplně diskvalifikační.

    1. Cinska EV mozna jen tak nezaplavi Evropu, ale v Indii budou mit lehkou praci. V Indii se az tolik aut nevyrabi a tak jim je jedno jaka auta koupi. Hlavne ze jsou lacina, malo poruchova a s malou spotrebou. Indicke FVE muzou celorocne vyrabet terawatty elektriny a to se hodi. Automobilita bude jasne elektrifikovana. Proc by Indie mela porad kupovat ropu a plyn z rusacka, kdyz si muzou vyrabet levnou elektrinu.

      1. Ono je to z obou stran. Mají dost sluneční energie a současně pohonné hmoty mají hodně drahé, protože, že Indie neoplývá zrovna fosilními palivy. Při jejich kupní cíle to vychází asi tak, že mají litr nafty, benzínu za cenu, jako kdybychom my jezdili za 100kč/l (koruna je za 3 rupie a kupní síla je asi třetinová, takže :3×3 a litr benzínu je za 100-110₹ a každý rok to asi o 10% naroste). Proto mají pomaloběžné motory v motorkách a jezdí pomalu, 50-70km/h. Málokdo jezdí rychleji. Ono to ani moc nejde, všude jsou nějaká zvířata, hlavně krávy a v Indii se běžně na motorce jezdí i v protisměru. U nás by se všichni zvencli.

    2. Jedna věc je chtít a druhá realizovat. Aktuální cenové rozložení pro FVE je – 20% panely, 30% elektronika, 50% baterie. Ceny panelů už nemají kam klesat (jsme na ceně 0.18USD/W), neboť jejich cena je dnes už daná prakticky cenou skla a hliníkového rámu. Elektronika ještě může o něco zlevnit, baterie taky – takže optimisticky se dá v budoucnu 1W trvalého výkonu za 2USD (3Wp panel, elektronika, baterie).
      856GW výkon = 1700 miliard USD pořizovací cena (bez práce), roční náklady na údržbu 140 miliard USD (počítá se s životností komponent, generační obměnou atd…)
      Rozhodně se jedná o ambiciózní projekt – a jsem zvědav jak ho Indové zprovozní

      1. A kolik by staly jine elektrarny a hlavne jak dlouho by trvala vystavba? Kde by braly paliva a maji vsude dostatek vody na chlazeni? Je to fakt bizarni, ze na jedne strane se nakladne pali uhli a jiny sajrajt aby byla para a o par vterin pozdeji se zase musi chladit. Vznika smrad, prach, hluk a jine emise a pritom to jde pekne potichu a bez bordelu.

        1. Indie má pro FVE velmi dobré podmínky – tam to rozhodně má smysl. Hlavně proto, že jejich elektrická síť je „mizerná“ (no je to ještě horší než mizerné). A díky geografickým podmínkám dokážou udělat FVE+baterie s dodávkou 99% času.

          V Indii se nejedná o problém nefungující technologie (u nás FVE je doplňkový zdroj v Indii může být klidně hlavní zdroj) ale o finanční, logistický a pracovní problém. Proto jsem psal, že se jedná o ambiciózní projekt – bavíme se o zastavěné ploše minimálně 4000 km2 – na různých místech Indie, v zemi, kde kvete korupce, standardy se nedodržují.

Napsat komentář