Solárně poháněná Sonda Juno dorazila k Jupiteru
Sonda Juno byla ze Země vypuštěna 5. srpna 2011. V noci z pondělí na úterý, po pěti letech putování, dorazila na oběžnou dráhu Jupiteru. Za tu dobu urazila 2,8 miliardy kilometrů.
Vesmírná sonda Juno má za úkol podrobně prozkoumat atmosféru, nitro i magnetosféru Jupiteru, největší planety Sluneční soustavy. Pracovat by tam měla asi 20 měsíců, až do února 2018.
Juno si připsala hned několik nej. Jde o nejrychlejší objekt, jaký byl kdy lidmi vytvořen a rozpohybován. Vůči zemi dosáhla před brzděním na oběžnou dráhu Jupiteru nejvyšší rychlosti 74 km/s (266 400 km/h).
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
Vojenský raketoplán XS-1 - konkurence SpaceX?
Juno je také první vesmírnou sondou vydávající se k Jupiteru, která pro svůj chod využívá solární panely namísto radioizotopových generatorů. Důvodem je globální nedostatek Plutonia 238.
Solární panely se u sond mířících tak daleko obvykle nevyužívají, protože intenzita slunečního svitu je u Jupiteru asi 26x nižší než u Země.
Sonda proto využívá 18 698 pokročilých solárních článků na třech obřích panelech o rozměrech 2,7 metru na 8,9 metru. Celá sonda váží 3625 kg a pohánějí ji dvě 55Ah li-ion baterie o výkonu 400 W.
Pokud by panely vyráběly elektřinu u Země, měly by výkon až 14 kW. U Jupiteru budou ale generovat pouze asi 486 W. A postupně výkon klesne ke 420 W s tím, jak budou solární články degradovat vlivem silné radiace planety.
Jakmile Juno sesbírá dostatek vědeckých poznatků, sestoupí do atmosféry Jupiteru. To vše by mělo přispět k lepšímu pochopení toho jak se formovala naše sluneční soustava a jednotlivé planety.
Ještě malý článeček k solárům na autě.
strejda gůgl ochotně přeloží
To je super, ale dôležitá bude cena.
Pokud se jedná o soláry používané v kosmu je zde pěkný článek od pana Vladimíra Wagnera.
Veľmi dobrý článok.
I mě se líbil, proto na Osla denně zajdu co je nového…
Pokročilé solarne články s účinnosťou 19,4% Ved to má bežný monokryštal. Čakal som 30 a viac percent.
Nic moc.
kolik maji ostatni clanky pouzivane na vesmirnych sondach a lodich?
poravnavat hrusky s jabkama umi kazdy...
Predpokladal som, že v kozme sa používajú najnovšie vydobytky vedy a viem, že existujú viacprechodové články s účinnosťou 42% a atd.
Tvrdí sa, že to, čo sa používa v kozme a v armáde, tak v bežnom živote to bude o 10 rokov.
U elektroniky je to spis naopak - jednak kvuli spolehlivosti (dlouhodobe odzkousene reseni, druhak (ale to je mozna dulezitejsi) kvuli kosmickemu zareni - starsi elektronika ma vetsi prvky (tranzistory, pametove bunky), takze je mensi pravdepodobnost, ze po zasahu letici castici se zmeni nejaky stav nebo data.
Každý ignorovaný tro(t)l se počítá. Některý i víckrát...
Když končili raketoplány tak náhradní díly těch švábů (integráčů) by jste našel akorát už na smeťáku jak to bylo starý. :) Ale v jednoduchosti a osvědčené spolehlivosti je síla a jistota.
Každej nahrazenej spalovák se počítá - Leave the oil in the soil and the coal in the hole. - Sekám a vysávám na baterky. // #BasuraChallenge #trashtag
Z čeho je složená ta silná radiace planety? Vím že Jupiter má nějak šíleně silný magnetický pole, ale netuším z čeho je ta radiace.
Každej nahrazenej spalovák se počítá - Leave the oil in the soil and the coal in the hole. - Sekám a vysávám na baterky. // #BasuraChallenge #trashtag
jsou to elektrony (beta radiace) a ionty z kosmického záření a zachycené v tom magnetickém poli.
https://cs.wikipedia.org/wiki/Van_Allenovy_p%C3%A1sy
Aha, super dík! Tak to musí bejt slušný peklo.
Každej nahrazenej spalovák se počítá - Leave the oil in the soil and the coal in the hole. - Sekám a vysávám na baterky. // #BasuraChallenge #trashtag