Skotský ostrov Eigg směřuje k energetické nezávislosti

Eigg, malý ostrov při skotském pobřeží, bere svou budoucnost do vlastních rukou. Minimálně pokud jde o energetickou nezávislost.

Lidé z ostrova s rozlohou třicet kilometrů čtverečních dnes spoléhají na obnovitelné zdroje energie.
foto: celiaevenson, licence public domain

Od roku 2008 začali obyvatelé ostrova Eigg usilovně pracovat na vytvoření systému nezávislé výroby elektřiny, aby dokázali fungovat bez pomoci pevniny. A mají výsledky.

Jedním z nich je společnost Eigg Electric, která dělá ze všech členů ostrovní komunity spolupodílníky. Všichni se totiž zapojili do pořízení nových energetických instalací, které pracují na bázi OZE.

Zdejší lidé tu už prostě měli hlasitých dieselových generátorů dost. Nejen, že odčerpávaly nemalou část jejich financí na nákup potřebných pohonných hmot (které se musely dovážet lodí), ale generátory také znečišťovaly zdejší ovzduší. Obyvatelé ostrova Eigg si naštěstí váží svého klidu i přírody.

Alternativa v podobě OZE pro ně sice znamenala krátkodobě výraznější finanční zátěž, ale instalace se jim během několika následujících let zaplatila. Na pevninu pro naftu už teď zajíždět nemusí.

Dieselové generátory také rozhodně neznamenaly nepřetržité dodávky. Kvůli úsporám byly v provozu jen několik daných hodin každý den. OZE jim teď ale zajišťuje nepřetržité zásobování. Dosáhli toho také tím, že nevsadili na jeden jediný zdroj, ale diverzifikovanou nabídku.

Na ostrově Eigg se dnes nachází tři vodní elektrárny. První a největší vyrábí 100 kW, další dvě pak 5 a 6 kW. Turbíny větrných elektráren tu generují 24 kW, a solární instalace pak 50 kW.

Nejde tedy o žádné velké solární farmy nebo obří větrníky, které by narušovaly poklidnou atmosféru ostrova. Jen uživatelsky rozumný přístup k tomu, co je logické a nabízí se přímo v místě.

Ostrov Eigg sice zatím není kompletně nezávislý na pevnině, ale z obnovitelných zdrojů dnes pokrývá 95 % své spotřeby elektřiny.

44 Comments on “Skotský ostrov Eigg směřuje k energetické nezávislosti”

  1. Neexistuje nějaký lepší termín než OZE čili
    Neexistuje nějaký lepší termín než OZE čili Obnovitelné zdroje? Už od začátku mi to prostě nesedí a je to spíš zavádějící.
    Slunce se neobnovuje, ale jen spotřebovává samo sebe. Koloběh vody je v důsledku působení slunce a vítr konecnkonců taky. Geotermální síly jsou nejspíš důsledkem gravitace a chemických pochodů. Přiliv odliv je věc gravitace Měsice, přibojové vlny jsou důsledkem větrů a vzdálených bouří.
    Obnovitelnost tam nikde moc nevidím to spíš nepravidelnou opakovatelnost, spíš bych to viděl na přírodní zdroje nedevastujíci přírodu nebo něco v tom smyslu.

            1. Ještě mě napadlo Zdroje 2. generace, ale jelikož slunce,
              Ještě mě napadlo Zdroje 2. generace, ale jelikož slunce, voda a vítr i geotermály se využívali odpradávna tak je oproti tomu uhlí, ropa i uran horká novinka :)))
              Relativně obnovitelnej zdroj je dřevo nebo biomasa 🙂

              Možná Původní zdroje energie, nebo Udržitelné zdroje energie čili PZE nebo UZE 😉

                1. že se to nenávratně nespotřebuje ale jen přemění samo
                  že se to nenávratně nespotřebuje ale jen přemění samo sebe zpět
                  – jako že uhlí se spálí na popel, ten se pak ze vzduchu deštěm dostane zpátky na zem a tam se po „pár letech“ zase přemění na uhlí?

                2. popel je z uhlí ne? a podle zákona o zachování energie
                  popel je z uhlí ne? a podle zákona o zachování energie musí být obráceně uhlí z popela ?, to uhlí se nikam nemůže ztratit, stejně jako popel

                3. Popel je v tomhle případě jen malý bezvýznamný zbytek.
                  Popel je v tomhle případě jen malý bezvýznamný zbytek. Uhlí se přemění především na CO₂ To se za pomocí fotosyntézy přemění na dřevo, které spálíme. A nebo zuhelnatí a spálí ho naši pra x 10 na xtou vnuci. nebo spíš bytosti, které se vyvinou až se lidstvo samo zahubí.

        1. Okej, mě se stejně líbí termín „obnovitelné“.
          No a aby

          Okej, mě se stejně líbí termín „obnovitelné“.
          No a aby se dostálo všem hnidopichům tak bych název směřoval nějak tímto směrem:
          – „přírodní zdroje neotravující zdraví obyvatel“
          – „zdroje které se přírodně obnovují rychleji než ropa, uhlí a podob. a které použitím neznečišťují prostředí, moc“
          – „obnovitelné zdroje slučitelné s blahosklonností ekoteroristů“
          – „dlouhodobě udržitelný zdroj energie, kde pod pojmem „udržitelný“ je myšleno jak obnovitelnost/samodoplnitelnost, tak vliv na prostředí a pány tvorstva“

          Pick your choice 😀

  2. Překvapivé zjištění že energie je vlastně všude kolem
    Překvapivé zjištění že energie je vlastně všude kolem nás a stačí jen vymyslet jak jí získat. 🙂

    Zde je rozhovor s jedním člověkem z ostrova Orkney o cestě k jejich soběstačnosti
    https://youtu.be/2LZoj1awrm0?t=1m10s

    Každé snížení spalovaní ropy, uhlí, atd. a snížení znečišťovaní svého vlastního životního prostředí je dobré.

  3. O tom přesně obnovitelné zdroje jsou. Klidně můžeme v
    O tom přesně obnovitelné zdroje jsou. Klidně můžeme v prosinci a v lednu něco vyrobit z plynu a ropy, zbytek roku budeme čistí. A nemusí být všechna auta na elektřinu. Stačí aby byla ta, co stojí ve městech v kolonách. Mezi městy ať si kamiony frčí na naftu. Devatenácté století bylo o uhlí, dvacáté o ropě a jednadvacáté bude o akumulaci. Pokud sluneční panely na poli na stejné ploše jako Babišova řepka jsou schopné dát 2500x více energie než fotosyntézou olej z řepky není o čem se bavit. Navíc tráva pod panely pomůže půdě si odpočinout, vrátí se žížaly a příští generace o půdu nepřijde.

    1. Panely nemusí být na poli. V ČR je hodně půdy vhodné jen
      Panely nemusí být na poli. V ČR je hodně půdy vhodné jen na trávu. Mezi panely se můžou pást třeba ovce. Panely a střešní tašky lze umístit na budovy. Teoreticky by se dali nainstalovat i nad vlakové koridory a v hodně velké budoucnosti nad dálnice.
      U nás je problém v zimě, kdy slunce skoro nesvítí a spotřeba je o 25% vyšší než v létě. Pokud by se topilo jen elektřinou, tak by to bylo ještě mnohem více.

      1. Prý je spočítáno, že panely a střešní tašky na
        Prý je spočítáno, že panely a střešní tašky na budovách v ČR, opravdu pokryjí většinu požadované elektřiny, a to hned v místě výroby bez rozvodů. Ve spojení s bateriemi se budova přibližuje soběstačnosti po převážnou část roku. Jinak je to o malé záloze a řízení chytrých sítí, tedy online hospodaření s přebytky a nedostatky. Vždycky se u toho dostávám do diskusí no a co moje firma, tam potřebuju tolik a tolik. Ano, potřebujete. Ale asi máte na hale i větší střechu, fotovoltaické panely se dají dát i na stěny haly, baterií lze pořídit více a pokud Vám to nevychází, tak plyn k vytápění může pohánět kogenerační jednotku.

        1. zamítáme!! z čeho bychom si asi platili naše nízké mzdy
          zamítáme!! z čeho bychom si asi platili naše nízké mzdy a mimořádné odměny za to že dřeme jak koňové a čezké ovce chráníme před blackoutem a sponzorovali chudé sportovce?
          my nepotřebujeme soběstačné budovy, nechceme skončit jako Telecom, ale nebojte paušální platbu za jistič a distribuci elektřiny budeme zvyšovat jenom tak aby se vám nevyplatilo vyrábět doma elektřinu

          1. My, co Vám to platíme, to chápeme. Jen prosím korektně a
            My, co Vám to platíme, to chápeme. Jen prosím korektně a bez sexistických poznámek typu dřeme jako koně. Všichni víme, co to od dob Nečase neblahé paměti znamená. Aspoň tohle by jste mohli dělat mimo pracovní dobu 🙂
            P.S. s těmi paušály se Vám to možná podaří, ERÚ přišlo o šéfku Vitáskovou a nastoupil dle novely zákona do vedení namísto ní kolektivní výbor, kde nikdo nezodpovídá za nic. Jako předsednictvo za komančů neblahé paměti.

  4. Ostrov má 2,7obyvatel na km2, tedy žije tam 105 lidí. I
    Ostrov má 2,7obyvatel na km2, tedy žije tam 105 lidí. I uvedená rozloha 30km2 je dle Wikipedie správně. Na to, že si vše asi museli zaplatit sami, to mají krásně vybudované. Upřímně jim závidím tu nezávislost, i když na ostrově bych asi nechtěl žít. 2 až 4kW trvalého výkonu (vodní elektrárny) plus solar a VE navrch mi připadá, při troše skromnosti, přiměřené. Nesmíme vše hned měřit dle evropské rozežranosti…

    1. Už taky přestáváme tak nezřízeně žrát. Když si
      Už taky přestáváme tak nezřízeně žrát. Když si člověk porovná energetickou náročnost starých domů nebo starých spotřebičů či dokonce obvyklých žárovek, tak je holt musel krmit jak Otesánka. Např. místo 60W klasické žárovky (dnes pod názvem topná koule stále v prodeji :-)) nejdříve 20W úsporky a dnes 5-10W LED. S obvykle vyšší svítivostí. Když to tak nějak dáte jedno k druhému, zjistíte, že se dá za rozumného použití přírodních sil žít ve stejném komfortu s násobně nižší spotřebou elektřiny.
      Například berete vodu ze studny jako já. Máte tam čerpadlo 1500W, které ovšem bez rozběhového kondenzátoru nerozjedete, protože si špičkově řekne klidně o dvojnásobek. Ano, natlakuje mi pěkně expanzku a já mám neustále tlak v potrubí a tekoucí vodu. Ale proč to neřešit slabším trvalým čerpáním malého množství vody do velké akumulační nádrže nad domem (svah, střecha) a tlak vyvolat samospádem? Vždycky se až divím, jak vymakané věci najdete na malých lodích a v karavanech. Nebo v nouzových kontejnerech na přežití, jako je například MAREK.

      1. Hahaha – malé čerpadlo na vodu.
        A akumulační nádrž na

        Hahaha – malé čerpadlo na vodu.

        A akumulační nádrž na vodu bude muset být aspoň 40m vysoko, aby vodu z nádrže zase ihned nepropustil do kanalizace ventil na WC.
        Ale na čerpání vody do výšky 40m to „malé“ čerpadlo zase tak malé nebude, že?

        Zase jeden nesmysl na entou.

        1. Je vidět, že toho ještě budete muset hodně o
          Je vidět, že toho ještě budete muset hodně o udržitelnosti a soběstačnosti poznat a načíst. Nu, alespoň máte čím trávit smysluplně čas.
          Malé čerpadlo na vodu funguje docela dobře, lze vidět v praxi. A vůbec nemusí čerpat nijak vysoko, stačí z vrtu do nádrže.
          Akumulační nádrž nepotřebujete nijak vysoko, protože k ní samozřejmě nepoužíváte klasické ventily a klasické WC. Ono už vůbec bude v takto řešeném domě nesmysl mít splachovací WC, když můžete mít separační, kompostovací a další druhy bez vody.
          Tak jako třeba Tesla řeší elektromobilitu jako systém, tj. sám si vyrábím elektřinu v domě, ukládám si ji do baterií nebo do auta, beru si z obou dle potřeby, tak jsou i domy postavené na nízké spotřebě čehokoliv řešeny jako systém.

          1. souhlas,
            není nic jednoduššího než si stlouct suchý

            souhlas,
            není nic jednoduššího než si stlouct suchý záchod, pejskaři psy nechají vysr…t klidně i na náměstí na chodník a nikdo to neřeší, takže nevidím důvod proč by lidé taky nemohli, na youtube jsou i nějaké videa že arabky s tím nemají žádný problém a se..o i přímo v obchoďaku na podlahu

              1. ironie neee,
                dost dobrý ten pilinový záchod, ale už vidím

                ironie neee,
                dost dobrý ten pilinový záchod, ale už vidím jak k tomu překecáme naše drahé polovičky…
                jinak já na chatě také používám ekologickou vodní toaletu, z bauhausu mám koupený ten černý kýbl na maltu, do něj se do 1/3 naplní voda a je připraven k použití, akorát se ta voda musí měnit tak 3x častěji než ty piliny, seženu někde ty piliny a zkusím ten pilinový, je asi víc komfortnější

    2. Opět jako u všech podobných eko projektů, nezávislost za
      Opět jako u všech podobných eko projektů, nezávislost za cizí peníze. Tohle ještě stihli udělat z fondů EU, sami by to nezaplatili. Bratru za 45 mil. CZK pro 105 lidí. Skutečně použitelný návod hodný následování. Stačí najít vhodného hostitele.

      1. Vyhazování peněz z našich daní nemám rád, ostatně jako
        Vyhazování peněz z našich daní nemám rád, ostatně jako daně vůbec. Ale jsou určité věci, kde to zkousnu, protože to má pozitivní dopad i na můj život.
        Takže pokud GB, jako čistý přispěvovatel do rozpočtu EU, získal něco zpět, je to dobrá zpráva pro jejich daňové poplatníky. Pokud GB zároveň ty peníze vynaložila na to, aby 105 lidí bylo nezávislých na ropě, plynu a stálé kyvadlové dopravě téhož z pevniny na ostrov, plus samozřejmě vypouštění do vzduchu a moře všeho, co s tím spalování souvisí, nulový hluk a vibrace k tomu navrch, není to zrovna úplně špatné vyhazování peněz.
        V porovnání se 400 miliony Kč, které chce za 5 let z peněz nás i EU utratit ministryně práce Marxová-Leninová z ČSSD na genderová studia a srovnání platů mužů a žen pro svoje kamarádky z neziskovek, kam se po prohraných volbách hodlá zpátky uchýlit, si asi lehce každý rozhodne, co je lepší.

  5. Mám na baráku 36 fotovoltických panelů. Výkon 9 kw. To je
    Mám na baráku 36 fotovoltických panelů. Výkon 9 kw. To je skoro stejně, jako dvě menší vodní elektrárny na tomhle ostrově.
    Takže: a) Buď na ostrově žije dohromady tak 5 rodin b) trpasličí hodnoty výkonu uvedené v článku jsou zcela mylné . Podíval jsem se na google maps. Ostrov má v půměru cca 10 km. Vypadá dost divoce a opuštěně. Jeden kostel pár domečků. Tipujui že asi bod „a“ je správně …

    1. Tak já jenom 15 panelů a 3,6 kWp jmenovitého výkonu, ale
      Tak já jenom 15 panelů a 3,6 kWp jmenovitého výkonu, ale bavíme se o špičkovém výkonu FVE kdy svítí sluníčko a současně je poměrně chladno, protože účinnost křemíku se stoupající teplotou panelů klesá. Ne o dopoledni či odpoledni nebo o noci. A tady předpokládám, že mají mix opravdu udělaný tak, aby neměli výpadky. Pár baterek k tomu a jsou v klidu.

        1. Máte pravdu. Jinak je to legrační hodnota. Hlavně když se
          Máte pravdu. Jinak je to legrační hodnota. Hlavně když se člověk občas podívá na měnič a zjistí, že to dávalo nějakou chvíli místo 3,6 klidně 4,2 atp.. No kouzlo bylo v tom, že bylo po poměrně silném dešti, který panely zchladil a následně se slunce opět vyhouplo zpoza fakt černého mraku a znovu předvádělo +31 C ve stínu.

Napsat komentář