Škoda Auto začne odebírat elektřinu z větrného parku, jako první firma v ČR

redakce - 22 Červenec 2021

ŠKO-ENERGO a Ambient Energy uzavřely výjimečný kontrakt o dlouhodobém odběru elektřiny vyrobené z větrné energie přímo konkrétními zdroji.Jedná se o první korporátní smlouvu v České republice fungující na principu <em>PPA (Power Purchase Agreement)</em>. První dodávky elektřiny z větrného parku Moravice – Melč do ŠKO-ENERGO a automobilky ŠKODA AUTO začnou proudit na začátku roku 2023.

Jedná se o první korporátní smlouvu v České republice fungující na principu PPA (Power Purchase Agreement). První dodávky elektřiny z větrného parku Moravice – Melč do ŠKO-ENERGO a automobilky ŠKODA AUTO začnou proudit na začátku roku 2023.
foto: ŠKO-ENERGO

ŠKO-ENERGO, dodavatel energie pro Škoda bude elektrickou energii pro automobilku odebírat i z větrného parku Moravice - Melč. Uzavřením smlouvy s Ambient Energy se ŠKO-ENERGO zavázala k odběru elektrické energie ze 4 konkrétních větrných elektráren v celkovém objemu 26 280 MWh ročně, výstavbu zdroje zajistí společnosti ze skupiny Micronix Group.

V rámci dlouhodobého kontraktu vznikne nový zdroj obnovitelné energie na severní Moravě. Ve větrném parku Moravice – Melč jsou aktuálně dvě větrné elektrárny, čtyři nové pro ŠKO-ENERGO se budou teprve realizovat.

Uzavřením smlouvy získává společnost ŠKO-ENERGO dlouhodobou fixaci nákladů za elektřinu, minimalizuje rizika kolísání cen elektřiny a především opět naplňuje svoji strategii šetrného přístupu k životnímu prostředí. Hodnota kontraktu uzavřeného na dobu 20 let přesahuje 1 miliardu korun.

„Jsme velmi hrdí na to, že se nám podařilo uzavřít obchod, díky kterému může vzniknout nový velký ekologický zdroj elektřiny bez provozní podpory státu. O to více, že dlouhodobým odběratelem této elektřiny není nikdo jiný než ŠKO-ENERGO - dceřiná společnost ŠKODA AUTO. PPA obchody jsou jednou z cest k decentralizaci energetiky a rozvoji obnovitelných zdrojů. Fungují skvěle například ve Spojených státech a mohly by být úspěšné i v České republice,“ uvádí Ladislav Seidler, člen správní rady společnosti Ambient Energy.

Právě tato společnost, která se specializuje na výkup a dodávky ekologické elektřiny z obnovitelných zdrojů, bude dodavatelem zelené energie pro ŠKO-ENERGO a provozy automobilky. Výstavbu větrného parku zajistí společnosti ze skupiny Micronix Group.

„Pro ŠKO-ENERGO byla ekologie vždy klíčovým tématem. Věříme, že dostojíme závazku stát se ve výrobě elektrické energie a tepla uhlíkově neutrálními podle našich plánů a strategie a v souladu se strategií našeho hlavního zákazníka ŠKODA AUTO. Cílíme na obnovitelné zdroje energie a usilujeme o jejich diversifikaci,“ konstatuje Ing. Tomáš Kubín, jednatel ŠKO-ENERGO.

ŠKO-ENERGO dále dodává teplo do 14 tisíc domácností v Mladé Boleslavi. Více než 25 let své existence sází na používání moderních technologií a zařízení, na šetrný přístup k životnímu prostředí a zaměstnávání odborníků. Díky tomu má pověst spolehlivého dodavatele energií.

ŠKO-ENERGO dále dodává teplo do 14 tisíc domácností v Mladé Boleslavi. Více než 25 let své existence sází na používání moderních technologií a zařízení, na šetrný přístup k životnímu prostředí a zaměstnávání odborníků. Díky tomu má pověst spolehlivého dodavatele energií.
foto: Ško-Energo

„Dlouhodobě využíváme v naší teplárně biomasu a modernizujeme provoz tak, abychom její podíl navýšili, spolupracujeme na projektech střešních fotovoltaických elektráren v automobilce a nově na projektu využívání větrné energie. Průběžně hledáme nové možnosti alternativních zdrojů z různých oblastí energetiky," dodává Ing. Jaromír Vorel, jednatel ŠKO-ENERGO.

ŠKO-ENERGO, s. r. o. zásobuje energiemi české výrobní závody své mateřské společnosti ŠKODA AUTO. Konkrétně dodává elektrickou energii, teplo, průmyslovou, pitnou a chladicí vodu, stlačený vzduch a zemní plyn. Dále provádí čištění a odvádění odpadních a povrchových vod, provozuje a udržuje všechny energetické sítě a poskytuje komplexní služby v oblasti zásobování energiemi a energetického managementu.

tisková zpráva
Zpět na HybridPřidat komentář

Tak to vypadalo, že si v areálu škoda namontovali Vrtule a jedou na sebe :)

---

Tesla SpaceX

Obrázek uživatele Jan Veselý

S trochou počítání se z toho dá vydedukovat, že kupují za ~1.9 Kč/KWh (74 EUR/MWh), což je zhruba na úrovni současných cen silové elektřiny na burze. Fixace na 20 let jim zaručí, že jim to bude inflace průběžně zlevňovat.
To u větrných turbín vychází koeficient využití na 37.5%, slušné, moc slušné.

A jak poznám, že mně dodávají elektřinu z ventilátorů a ne z uhelky ?

Uplne stejne jako poznate svyj levnej plyn od vaseho dodavatele a nikoli konkurencniho dodavatele. Nekdo to do tech dratu musi pustit, a jiny dle sve smlouvy zase vycucne. Ale pokud se takovato zelena elektrina vykoupi jako zelena, a zaroven proda jako zelena zakaznikovi, tak se nezapocitava do energetickeho mixu cele republiky, ale jen do mixu onoho zakaznika. Proto nekteri zakaznici mohou tvrdit, ze jedou treba ze 70% na zelenou.

---

CNG Golf VII 2015 a Tesla S90D - Komplet sada elektrického nářadí Ryobi - elektrická sekačka na trávu na stejné AKU - el. kolobežka Segway na venčení psa. 3000 km v eGolfu, Fiatu 500e, BMW i3. Dešťovka ve fázi projektu, polo-ostrovní FVE si začnu brzy dělat.

Obrázek uživatele Marek_

Musíte mít speciální "filtr" na zásuvce (nebo ideálně už na hlavním rozvaděči v domě/bytě), který propustí jenom tu správnou zelenou elektřinu. Vím, že existoval takový filtr na jadernou energii, Rakušáci by mohli vyprávět :-)

---

Lexus GS 450h Premium

Obrázek uživatele Jan Veselý

Nepoznáte a je to irelevantní. Elektřina je tak standardizovaná komodita, že to prostě nerozlišíte. Důležité je obchodní hledisko, tj. že cokoliv ta elektrárna pustí do sítě, ve stejný čas Škoda Auto odebere a zaplatí. A taky je důležité, že to oněm uhelkám sebralo další kousek trhu.

Obrázek uživatele Cipísek D

Hamáček má zapůjčený Enyaq

https://twitter.com/jhamacek/status/1418137445430878212

https://www.idnes.cz/auto/zpravodajstvi/skoda-kodiaq-superb-policie-hamacek-svejdar-policejni-vuz-auto.A210722_135142_automoto_fdv

---

VOLTSWAGEN AMERYKA / TEZLATREJTRS BTC https://youtu.be/TUwdQycOqrg?t=86 MLASK compáni MSTR+PYPL+TSLA youtu.be/8pC8TvqV8BI?t=1220 :)) ČEŽTINA 5.0 jedině ;) PODPORUJEME KOREJCE, NOSUPPORT JAPKA za VODÍK ;) QuadroPusyInventor reddit.com/r/wallstreetbets


ChargeUp! - Komplexní dodávka dobíjecích stanic a souvisejících služebe-stationVOLTDRIVE - Ideální řešení pro domácí nabíjení vašeho vozu.Nabíječky elektromobilů CircontrolAutonabíjení.cz - vše pro Váš elektromobil