Škoda Auto uvádí do provozu největší střešní solární elektrárnu v Indii

Celkem 25 770 fotovoltaických modulů na 63 000 m2 střešní plochy továrny Škoda Auto v Indii ročně vyprodukuje 12,2 mil. kWh energie.

Střešní solární elektrárna na továrně Škoda Auto Volkswagen India Private Limited. Až 15 % celkové spotřeby energie v závodě pokryje „zelená“, obnovitelná energie.
foto: Škoda

Společnost Škoda AUto Volkswagen India Private Limited ve svém závodě v Chakanu, Púně, uvedla do provozu jednu z největších střešních solárních elektráren v Indii. Automobilka spolu se svým partnerem Amp Energy instalovala celkem 25 770 fotovoltaických modulů.

Amp Energy je firma s celosvětovou působností, která vyvíjí flexibilní a čisté energetické infrastruktury. Tato elektrárna pokryje až 15 % roční spotřeby elektřiny v závodě, maximální výkon modulů činí 8,5 MW. Zprovozněním tohoto zařízení snižuje automobilka v závodě v Púně svou závislost na neobnovitelných zdrojích energie a vydává se na cestu k uhlíkové neutralitě závodu.

Společnost Škoda v závodě v Púně vytvořila základní předpoklad k tomu, aby byla do roku 2030 uhlíkově neutrální. Fotovoltaické zařízení společnosti se skládá z 25 770 vysoce efektivních polykrystalických modulů a nachází se na střeše komplexu svařoven o ploše 63 000 m2.

Zařízení bude ročně dodávat celkem 12,2 mil. kWh energie a emise CO2 z titulu výroby automobilů v závodě se tak sníží o více než 9 000 tun ročně. Současně se sníží i přímé sálání tepla ze slunečního záření dovnitř haly.

Gurpratap Boparai, jednatel společnosti, zdůrazňuje: „Se zprovozněním solární elektrárny v našem závodě v Púně přijímáme odpovědnost a přispíváme svým dílem k trvale udržitelné ekologické budoucnosti našeho podniku. Do budoucna plánujeme realizaci dalších ekologických projektů a chceme aktivně napomoci tomu, aby Indie přispěla k celosvětovému snižování emisí CO2.“

Michael Oeljeklaus, člen představenstva společnosti Škoda Auto za oblast výroby a logistiky, k tomu dodává: „V celosvětovém měřítku pracujeme na dosažení uhlíkově neutrální výroby do roku 2030. Se zprovozněním nové střešní solární elektrárny v závodě v Púně přispíváme i v Indii k trvale udržitelnému rozvoji a ukazujeme tím současně smysl pro zodpovědnost.“

Vedle důsledného zlepšování své bilance CO2 se Škoda Auto Volkswagen India Private Limited zaměřuje na trvale udržitelný rozvoj, šetrné nakládání s přírodními zdroji a efektivní optimalizaci nákladů.

V závodě v Púně se například pracuje i na tom, aby v budoucnu nevznikal žádný odpad, který se likviduje na skládkách. Kromě toho budou realizovány i četné další projekty, zaměřené na to, aby byla výroba šetrná k životnímu prostředí.

tisková zpráva

61 Comments on “Škoda Auto uvádí do provozu největší střešní solární elektrárnu v Indii”

  1. Třeba v Tangeru v Maroku je 100% emisně a CO2 neutrální
    Třeba v Tangeru v Maroku je 100% emisně a CO2 neutrální továrna na Dacie od roku 2012:
    shorturl.at/izMV5
    Neznáte někdo nějaké další?

    Tady u té indické se mi zdá v dnešní době 15% dost málo, hlavně kvůli tamním podmínkám, kde svítí opravdu dost.

  2. off
    Kanadští Harbour Air vykonaly úspěšný zkušební let

    off
    Kanadští Harbour Air vykonaly úspěšný zkušební let se svým elektrickým hydroplánem. Do 3 let chtějí provozovat aerotaxi, pro jehož krátké lety je bateriový pohon ideální alternativou.
    https://youtu.be/1-RJeg7D-Jo

    Kamera pod křídlem
    https://youtu.be/X_dnAD5TD-E

    Ukázka jak probíhá 20 minutový let této služby ješte s fosilem.
    https://youtu.be/0FOzfnE7Xrw

  3. 6,5 ha 12 GWh, 65 km2 12 TWh (u nas 8,5 TWh) Kolik km2 mame
    6,5 ha 12 GWh, 65 km2 12 TWh (u nas 8,5 TWh) Kolik km2 mame brownfieldu, vodnich ploch a parkovist, komercnich budov? Kdyz k tomu pridam, ze si co nejvice lidi namontuji FVE na svou strechu, tak opravdu bychom uz nemeli kde provadet zemedelstvi?

    1. Pro mě za mě, ať se to dává všude, kde to má význam.
      Pro mě za mě, ať se to dává všude, kde to má význam. Ale bez jádra se stejně neobejdeme. Temelín vyrobí za rok 14GWh na ploše 1,5km2 a má stabilní regulovatelný výkon. M+ by se líbilo, kdyby se přebytek výroby ze solárů ukládal do vodíku, který by se pak využíval v dopravě.

      1. Jadro mame a stejne nestihneme postavit nove pred ukoncenim
        Jadro mame a stejne nestihneme postavit nove pred ukoncenim JEDU (pokud JEDu neprodlouzi vyrazneji zivotnost). Verim, ze FVE se postavi v danem vykonu rychleji a lacineji. Navic nezvysuji odpar, neotepluji krajinu.
        Kde se reguluje JE? Stabilni vykon ano, dokud se nemusi nejaky blok zastavit, pak ten obrovsky vykon je treba necim nahradit. Tim narazim, ze i pro JE jsou treba precerpavacky (ci jina akumulace). Mame i stabilni spotrebu? JE jsou vhodnejsi na vyrobu H2 🙂 Vodik bych radeji videl na akumulaci energie nez v doprave, tam se mi zdaji lepsi umele uhlovodiky (minimalne muzete do podzemi, mame pro danou technologii infrastrukturu), kdyz uz nebudou stacit BEV, ale muzu se plest.
        Misto JE bychinvestoval do vedeni napric Evropou a VTE na morich.

          1. Nemam ambici mit stabilni zdroj do doby, dokud nebude stabilni
            Nemam ambici mit stabilni zdroj do doby, dokud nebude stabilni spotreba.
            Tim chci rici, ze dokud nemame stabilni spotrebu, je relativne jedno, jake mame zdroje, stejne je musime ridit a musime pracovat s vyhlazovanim spicek (misto spicek spotreby, tak spicek spotreby – vyroby)

              1. Budu rad, kdyz me nekdo opravi, ale neni dnesni stabilita
                Budu rad, kdyz me nekdo opravi, ale neni dnesni stabilita delana tak, ze bezi vice elektraren, nez jaka je spotreba a prebytek je maren do tepla. Nemelo by se toto resit efektivneji – moderneji?
                Ta zcela nahodna vyroba lze docela slusne predikovat (urcite v radech hodin). U vodnich a geotermalnich elektraren jeste na delsi casovy interval.

                1. Je to přesně naopak.
                  Odpadní teplo (které se stejně

                  Je to přesně naopak.
                  Odpadní teplo (které se stejně využívá) vzniká jako vedlejší produkt krytí potřeby el.energie v soustavě.
                  Vodní energetický zdroj je zdroj s rychlou regulací, kdy nabíhá na plný výkon do pouhých tří minut.

                  Tepelné a vodní elektrárny jsou zdroje s rychlou regulací.
                  FVE jsou z hlediska regulace výroby úplně k prdu.

                2. Jiste jako majitel krbu znate setvacnost ohne (u dreva je
                  Jiste jako majitel krbu znate setvacnost ohne (u dreva je mensi jak u uhli). Driv jsmetopival uhlim, takze si jen tezko dokazi predstavit, jak rychle regulovat uhelnou elektrarnujinak nez upoustenim pary mimo turbinu nikoliv neprikladanim, nebo danim o vagon vic do kotle.
                  Co s etyce vodnich, tak ty bohuzel u nas hraji jen malou roli a v lete jsou temer nepouzitelne narozdil od FVE.
                  Naznacuji proto, ze mame prejit na jiny drh regulace, nez na jaky jsme zvykli, regulujme tak, ze prebytek premenime na budouci palivo a pri nedostatku to palivo spotrebujme. Nespotrebovavejme vice p;aiva, nez je potreba, pokud to palivo neco stoji (bud ekonomicky nebo ekologicky).

                3. Chlape, máte dost zásadní neznalosti na to, do jakého
                  Chlape, máte dost zásadní neznalosti na to, do jakého tématu se pouštíte 🙂
                  V uhelné elektrárně se fakt nehází uhlí do kotle. Elektrárna zavře hořáky jedoucí na palivovou směs uhleného prachu a vzduchu a je hotovo.
                  Tlak pak rychle klesá.

                4. tepelne elektrarny se nereguluji palivem v peci, ale odklonem
                  tepelne elektrarny se nereguluji palivem v peci, ale odklonem pary od turbiny, takze ikdys jede tepelna elektrarna na maximum, do site nemusi dodat ani watik, jednoduse se misto na turbinu posila para rovnou do chladicich vezi, tepelne elektrarny vesme jedou porad na nejakem nizsim vykonu, ikdys zrovna nejsou potreba, a patri tam samozrejme i jaderna elektrarna, princip vyroby elektriny je v ni stejnej, je to take tepelna elektrarna

                5. Ježíšimarjá v jaký peci? Můj ty tondo kolentej, chlapi
                  Ježíšimarjá v jaký peci? Můj ty tondo kolentej, chlapi vy takoví borci na energetiku fakt nevíte, jak tepelná elektrána funguje?
                  😀

                  Doporučuju knížku „Už vím proč“ pro děti od osmi let, případně instruktážní video pro děti od ČEZu

                  https://media.cez.cz/webdav/storage/web2016/ospol/videa/uhelna-elektrarna.mp4

                  Co se týká posílání páry mimo turbínu do věže tam samozřejmě je – to se samozřejmě dělá, aby bylo možné zdroj odpojit okamžitě.

                  Ale rozhodně se nečeká, až někde něco dohoří 😀

                6. Diky za video, po shlednuti prikaldani jsme si vzpomnel, ze
                  Diky za video, po shlednuti prikaldani jsme si vzpomnel, ze jsme na to uz zapomnel 🙂
                  Kazdopadne z logiky veci (stejne mnozstvi teplosmenne vody, stejne velky kotel, stejne otacky turbiny) mi vychazi, ze regulace je mozna jen v urcite rozsahu ucinnosti. Nebo se zase pletu?

                7. záleží, jak chápete regulaci.
                  záleží, jak chápete regulaci.

                8. Regulace tak, ze s vykonem k 0 klesa i spotrebovane palivo k
                  Regulace tak, ze s vykonem k 0 klesa i spotrebovane palivo k 0. Jinak to neni regulace,, to je pak mareni do tepla, o kterem jsem psal.

                9. Mám informace jen o dvou kotlech takže jinde to může být
                  Mám informace jen o dvou kotlech takže jinde to může být jinak. Ze 100% výkonu na 25% lze stáhnout kolem 20-30 minut, ale pod těch 20-25% už je nejde udržet v chodu, buď přidat nebo zhasnout.

                10. Tak je to lepsi, nez jsem si myslel – regulace 100 – 50 %, pak
                  Tak je to lepsi, nez jsem si myslel – regulace 100 – 50 %, pak uz jen upoustet paru bokem.

                11. sak to tak i pisu, ze se jen odklani para, a zbytek jede dal
                  sak to tak i pisu, ze se jen odklani para, a zbytek jede dal 😉

                  priste reaguj aspon na neco co opravdu ctes 😉 vesmes jsi zareagoval negativne na neco co tvuj text potvrzuje 😀

                  ja animace a appky pro CEZ delal a delam 😀

                12. Ok, chápu, nejsme uplně ve sporu. 🙂
                  Co se snažím

                  Ok, chápu, nejsme uplně ve sporu. 🙂

                  Co se snažím zdůraznit je, že zdroj primárnío tepla se odtřihne okamžitě a nečeká se, až vyhasne ohniště v lokomotivě 😀

                13. To, že tam místo kotle napsal pec na principu nic nemění,
                  To, že tam místo kotle napsal pec na principu nic nemění, to snad pochopil i průměrně inteligentní delfín.

                14. Jenže delfín a prolhaný troll je velký rozdíl…..
                  Jenže delfín a prolhaný troll je velký rozdíl…..

                15. Tak například JETE aktuálně ŽÁDNÉ odpadní teplo
                  Tak například JETE aktuálně ŽÁDNÉ odpadní teplo nevyužívá ( tedy minimálně pouští ročně 750TJ tepla pánubohu do oken), prozože to NENÍ zároveň teplárna, ale jen elektrárna, co 70% tepla ze štěpné reakce neumí využít. Až dostaví teplovod do ČB, zvedne se jí konečně účinnost z dnešních cca 30% na cca 60%, viz zde:
                  https://www.euro.cz/byznys/cez-zacal-stavet-teplovod-z-temelina-do-budejovic-ma-pokryt-tretinu-spotreby-mesta-1443575

          2. podle cen ktere zverejnil Siemens ohledne jejich projektu
            podle cen ktere zverejnil Siemens ohledne jejich projektu ETES, tak se da jiz dnes postavit levneji stabilni zdroj elektriny za pomoci obnovitelnych zdroju, nez kolik stoji jaderne elektrarny, a pokud dodrzi terminy s posledni fazi ktera ma stat do roku 2028-30 (a ze soucasne 2 faze dodrzeli) tak jaderna energetika bude mit sakra problem se prosadit, drazsi bude i vyroba elektriny z uhli a plynu (u techto dvou po zapocteni emisnich povolenek) 😉

            1. Pokud by toto byla pravda, tak už dnes bude hromada lidí,
              Pokud by toto byla pravda, tak už dnes bude hromada lidí, kteří tyto projekty rádi zafinancují.

              Ale nějak jsem si nevšiml, že by tady byla hromada lidí, co to ve velkém staví.

              Jinak ETES je krátkodobá akumulace energie (stejně jako baterie, přečerpávací elektrárny a mnoho dalších) – a pro plný přechod na OZE potřebujeme dlouhodobou akumulaci.

              Takže tímto tu elektrárnu nenahradíte ani omylem. Ale docela si umím představit kombinaci JE+ETES+OZE. Jaderná elektrárna pojede stále na optimální výkon – bude pokrývat 80% potřebné energie, OZE bude pokrývat dalších 80% (těch 60% nadbytečné energie se „vyhodí“) a ETES bude zajišťovat stabilizaci.

              Takováto kombinace by mohla dobře fungovat i bez omezování spotřebitelů, s dostatečnou rezervou a za akceptovatelnou cenu.

              1. a on nekdo nekde pise ze to ma nahradit nejake elektrarny?
                a on nekdo nekde pise ze to ma nahradit nejake elektrarny? psal jsem ze to ma slouzit jako doplnek k elektrarnam na vyrovnani site, tak o tom pise i Siemens, je to backup max na cca 2 tydny, ale ruku na srdce, kolikrat nad severnim morem nefoukalo vic nez treba 2 dny?

                Nmeci tak jako i CR vesmes v pristich desetiletich bude spolehat hlavne na plyn, CR jeste delsi dobu na uhli no, to jsou znama fakta a nic se na nich nemeni at tady napiseme co tady napiseme

          1. Tak nejprve bouchejme to lacine, co bude mit aspon znacny
            Tak nejprve bouchejme to lacine, co bude mit aspon znacny sezonni efekt pak postupem casu pridavejme tu zalohu. Zde vidim i vyhodu rozmelneni investice na vice subjektu a moznost si sahnout na penize za systemove sluzby. A verim, ze cena za akumulaci bude casem klesat. U JE to vidim obracene.

            1. Souhlasím, ať se staví to co jde, každý čistý zdroj
              Souhlasím, ať se staví to co jde, každý čistý zdroj energie je fajn. Pokud ale vím, tak tady nikdo nikomu klacky pod nohy při stavbě FVE neháže. Když by se to dalo stavět tak levně, už se dávno staví a vydělává se na tom. Pokud to však bez dotací nejde, tak ať se nestaví a počká se tedy na ten pokles ceny, který elektrárnu udělá konkurenceschopnou.

              1. Cetl jsme nescetnekrat, z ejsou pokutovane pretoky do site
                Cetl jsme nescetnekrat, z ejsou pokutovane pretoky do site (vlastne si je na elektromerech clovek navic zaplati). Navic jake jsou vykupni ceny, kdyz si postavite FVE? A jake jsou vykupni ceny, kdyz si postavite JE?
                Proc se FVE neda koupit v hobymarketu a zapojit do cerveneho petikoliku? Proc to musi byt i u takoveho mikrozdroje slozite? Kdyz hci trikolku, taky neobehavm tolik uradu a nedelam zkousky jak na profesak na nakladak.
                Pokud budou vsichni kupci cekat na dobu, dokud vyrobek nezlevni, za jak dlouho zlevni? 🙂

                1. Nemluvil jsem o domácích střešních FVE, ale proč si tedy
                  Nemluvil jsem o domácích střešních FVE, ale proč si tedy samotný ČEZ nepostaví nějakou velkou FVE bez dotací, když je to cenově konkurenceschopné s ostatními zdroji. To, že si tu pár lidí koupí FVE na střechu postavenou z panelů z Číny ty panely určitě o tolik nezlevní 🙂

                2. S tim CEZem si myslim, z eje to proto, ze existuji
                  S tim CEZem si myslim, z eje to proto, ze existuji ekonomistejsi zdoje elektriny – VTE. FVE je vhodne tam, kde je majitel nemovitosti jiz dan a tretimu subjektu uz by se stavba rozhodne nevyplatila. Pokud bychom uvzovali vetsi stavby, tak prave komercni budovy, jejich parkoviste, apod.
                  More je slozene z kapek, takze pokud to nebude jen par lidi, urcite zlevni 🙂 Zrovna se z okna divam n zasnezene strechy, neexistuje jedina v nasi obci, ktera by nemohla mit FVE (v nejhorsim pripade na zapadni strane (vychodni je stinena stejne vysokou vedlejsi strechou). A neni ani na jedne.

                3. Buďte v klidu, to moře naštěstí není závislé na těch
                  Buďte v klidu, to moře naštěstí není závislé na těch pár kapičkách z čezkého pepíkova…

                4. CEZ je vlastnik nejvetsiho podilu OZE v CR, takze on si to
                  CEZ je vlastnik nejvetsiho podilu OZE v CR, takze on si to stavi, ale samozrejme proc by nevyuzil dotace kdys je na to ziska, vesmes jak ty ktere mu prihraje jeho vlastnik coby stat, tak ty z EU, v obou pripadech to tomu statu zaplati danovy poplatnik 🙂

                  a panely cenove za poslednich 10-12 let klesaly extremne, vykon co se pred 10 lety dalo poridit za 15-20 tisic na panel, tak dnes stoji v horsim pripade 3-4 tisice

                5. Prodavaji se mensi instalace s moznosti zapojeni primo do 230V
                  Prodavaji se mensi instalace s moznosti zapojeni primo do 230V Schuko zasuvky. Jeden panel 250W ma svuj mikrostridac 250W, ktery ma zastrcku do zasuvky. Jmenuje se to Grid free. Existuji i vykonejsi grid free stridace.
                  ev-power.eu/GridFree-Inverters/GridFree-AC-Inverter-with-limiter-2kW-SUN-2000G-45-90V.html?cur=2

              2. Solarni panely se prodavaji za 0,25EUR/W. Takze instalace
                Solarni panely se prodavaji za 0,25EUR/W. Takze instalace 1000W ktera dava 1000kWh/rok stoji 250EUR. V prepoctu s DPH 7750 Kc. Pri vlastni instalaci a bez zapocteni stridace si muzete sam vypocitat, za jak dlouho se vam vrati. Plocha je ca. 5,5 m2. Velmi vykonne panely zabiraji mensi plochu, jsou ale drazsi. V tomto roce bylo malo mraku a vyroba byla mnohem vetsi nez 1000kWh z instalace 1000W za 7750Kc. Bohuzel ERU zatezuje i vlastni spotrebu platbou sitovych poplatku. Nuti k instalaci nakladneho mericiho zarizeni a v pripade instalace bez licence (do 10kW) uctuje astronomicke pokuty i za nejmensi pretoky.

                1. Muzete mi, prosim, dat odkaz, kde sezenu panely za takovou
                  Muzete mi, prosim, dat odkaz, kde sezenu panely za takovou cenu?
                  Mam v planu udelat strejdovi jednoduchy letni ohrev bojleru (ma kotel na tuha paliva, kterym dohriva TUV, takze jej trapi jen leto).
                  Takze chci poridit 7 panelu zapojenych do serie (tim docilim napeti cca 220 V) a toto naprimo zapojim do (suche) topne spiraly v bojleru. Takze hledam nejake lacine panely a uchycovaci prvky (i kdyz ty jsme asi schopni si vyrobit sami).

          2. to neni tak uplne pravda, kdys se podivas na ceny kuprikladu
            to neni tak uplne pravda, kdys se podivas na ceny kuprikladu projketu Gaildorf, ceny fotovoltaik a ceny vystavby pilotniho termalniho uloziste ETES, tak za cenu dostavby Dukovan nebo Temelina jak je zatim planovana se da postavit cca 5x vetsi vykon a akumulace na 5 dni toho vyrobniho vykonu obnoivitelnych zdroju (ne jen fotovoltaika, spolehat se jen na ni je nesmysl, je vicero moznosti vyrobi elektriny z obnovitelnych zdroju)

            aneb tam kde vystavba jadernych elektraren jen roste, tam vystavba obnovitelnych zdroju a jejich akumulace na cenach klesa

            mnohem zajimavejsi tak bude spise to co v soucasnosti razi treba mensinovy akcionari CEZ, tedy Jadro ano ale jen dokud nedoslouzi, i s prodluzovanim zivotnosti dokud to bude ekonomicky vyhodne, mezi tim ale plne prechazet na obnovitelne zdroje a plyn, tedy uhelene elektrarny postupne nahrazovat „stavebnicovyma“ plynovyma elektrarnama v mistech kde je snadne napojeni na plynovodny system v CR, a CEZ ma takovych mist nekolik, o jeden se ted dokonce „perou“ s Tykacem, pristich 20-30 let budou hrat prim prave plynove elektrarny v regionu stredni evropy

            z hlediska obcanskeho odberu elektriny se v CR predpoklada ze se odber behem pristich 15-30 let snizi na polovonu (cca o 9TWh), pokles se ocekava i v oblasti statniho sektoru o priblizne 6-7TWh (bez rafinace, tam to bude zalezet na poptavce po palivech, ale ani dnes neni v rafinaci CR sobestacna) a v neposledni rade prumysl ktery si v CR bere dnes cca 23TWh a ocekava se u nej ze prumyslove firmy take postupne zacnou snizovat svoji spotrebu porizovanym stale levnejsich vlastnich zdroju elektriny na castecnou sobestacnost, nejvice se tohle ocekava prave diky plynu, kde „kontejnerove“ plynove elektrarny dnes strasne klesaji na cene

            energetika se za poslednich 10 let extremne rychle meni a jedna jeji cast extremne roste na cene a druha naopak extremne na cene klesa, a to tak ze extremne se zdrazuje prave energetika ohledne jadra, zdrazuje hodne energetika ohledne distribuce, a naopak zlevnuje extremne rychle energetika ohledne male loklani vyroby elektriny plynem, obnovitelnymi zdroji, a zlevnuje energetika ohledne akumulace elektriny

            1. muzu i rozepsat projekt ETES od Siemensu, tedy akumulace
              muzu i rozepsat projekt ETES od Siemensu, tedy akumulace elektriny do „lavove horniny“ nebo jak to napsat, zatim stoji prvni cast projektu 1.2MW v Hambuku, ve finale se ukazalo ze dokaze produkovat vic elektriny nez planovali, takze 2MW turbina je schopna misto puvodnich 1.2MW produkovat 1.5MW po dobu 80 hodin z termalniho uloziste 130MWh, uchova to tu horninu pri vetsi teplote nez planovali a po trosku delsi cas nez puvodne planovali, to je velke cca jako 25m plaveckej bazen, jen na vejsku to ma teda 11 mesrru misto 3-5 jako ten bazen, cele to jako pilotni projekt stalo 11 milionu eur, v pristim roce ma bejt dokoncena druha faze ktera se ted buduje a jeji soucasti je uloziste o planovane kapacite 1700MWh a turbinou o vykonu 25MW s planovanym prumerem 20MW, cena se ma pohybovat do 35 milionu eur, z velke casti to mam jiz hotove, takze zatim je predpoklad ze cena se dodrzi, nekdy do roku 2028-30 se planuje jeste 3 faze kde jiz ma bejt postavene uloziste o kapacite 10000MWh(rozdeleno na vice staveb) a turbynou 120MW, rozloha celeho komplexu pak ma cinit cca ctvrt kilometru ctverecniho, tam zatim cenu ani predbeznou nezverejnili, ale predpoklad je okolo 100 milionu eur, tedy cca 3 miliardy korun

              a tohle muze bejt mozna pro energetiku dobudoucna nejen v EU jeden z nejdulezitejsich projektu

              mimochodem, podivejte se kterym smerem se ted obcas media obracej ohledne CEPS a jeho vizi ze bude u velkych odberatelu zkouset ono „snizovani odberu a akumulace elektriny“ a ze se v tomto pise i ohledne Babise, ze ma v CEPOS lidi a snazi se to protlacit podobne jako se to tenkrat udelalo s fotovoltaikou pro „solarni barony“ kdy takove zalohovani site by bylo zase desne vyhodne ohledne zpetne odkupnich cen elektriny, takze neco se na tomhle kuje i na ceske pude, jen pro nas Cechy to mozna zase bude sklamani s tim ze to zase bude obri tunel na penezenky vsech co plati elektrinu

              1. Pro mě za mě, ať se postaví úplně cokoli, když to bude
                Pro mě za mě, ať se postaví úplně cokoli, když to bude výhodné. Ale být tím, co rozhoduje o energetické koncepci ČR na desítky let dopředu, tak bych opravdu neriskoval vsadit vše na nějaké pilotní projekty a riskovat, že skončíme tak, že budeme vyrábět elektřinu 2x dráže než nyní v tom lepším případě a že budeme bez elektřiny v tom horším.
                Čísla jste napsal hezká, ale zkuste si je dosadit do celé rovnice. Máme tu elektřinu z FVE jakž tak konkurující ostatním zdrojům, přičtěte k tomu tu akumulaci a už jste na tom o něco hůř a teď tu produkci vynásobte účinností akumulace (70 %?) a jste někde úplně mimo.

                1. A elektrina z JE, ktera se dostavi v roce 2045 nebude 2x
                  A elektrina z JE, ktera se dostavi v roce 2045 nebude 2x drazsi jak dnes?

                2. proto jsem psal ze lide co tomu rozumnej a maj v tom sve
                  proto jsem psal ze lide co tomu rozumnej a maj v tom sve penize coby mensinovy akcionari CEZ, tak prosazuji prechod na plyn, tedy dnes levna vystavba takove elektrarny v radu nekolika let, plynova elektrarna se dnes vyrabi vesmes jako „stavebnice“, takze za 3-4 roky mas za 3-5 miliard postavenou plynovku 500-600MW, a z hlediska emisi je daleko lepsi nez uhelky, pro celostatni energetiku nejlepsi moznost jak neutratit obri balik penez za neco co nevis jak skonci

                  CEZ taky sleduje male jaderne zdroje ktere se daji skalovat, takze treba 50-80MW x6-8 a jejich vyvoj, davaji mnohem vetsi smysl nez velka jaderka ktera se bude stavet mozna 15 let abys pak nekdy v roce 2040+ zjistil ze neni konkurenceschopna, protoze ty male kompaktni reaktory ktere tedy zatim komercne nejsou dostupne by meli bejt postavene do 2-3 let

                  velka jaderka ma proste az prilis „ale“ kde utratis strasne obri sumu behem 2 desitek let a nevis zda bude konkurenceschopna

                3. Plynovou elektrárnu je sice relativně levné postavit, ale
                  Plynovou elektrárnu je sice relativně levné postavit, ale zase je bezkonkurenčně nejdražší na provoz, extrémně závislá na ceně paliva a jedině díky emisním povolenkám v součtu levnější než uhlí. A když drtivá většina nákladů je na palivo ze zahraničí, to už pak rovnou můžeme zapomenout na nějakou energetickou soběstačnost a kupovat elektřinu ze zahraničí, když to vyjde na stejno. I přes tyto problémy si myslím, že je to v tuto chvíli velmi dobrá alternativa uhlí a patří ji v energetickém mixu okolo 30 %.
                  Zatímco u jaderky je to přesně naopak, tam jsou náklady na palivo desetinové oproti plynu a i se vším ostatním jsou to desetníky za kWh. Největší položkou jsou tedy náklady na stavbu a i tady to má trochu světlou stránku, že do zahraničí jde hlavně částka za reaktory a zbytek (včetně úplatků) už se protočí převážně u nás, pro stavební firmy apod. Není to samozřejmě všechno růžové, ta cena je problém a velké riziko předražení, přesto bych si myslím, že prostě do české kotliny jádro patří a hlavně bych rád viděl nahrazení těch přestárlých reaktorů moderními, účinnějšími a s výrazně menším množstvím odpadu, abychom zachovali současný, zhruba 40% podíl na mixu.
                  A zbývajících 30 % pro OZE, pokud půjde rozumně víc, tak klidně víc, ale buďme realističtí a pracujme s tím co máme a ne s tím co bude možná v budoucnu když vyjde nějaký projekt sotva ve fázi prototypu a proto taky není dobré se na všechno vykašlat, když za 20 let přeci budou fúzní reaktory ke koupi v Obi, že 🙂
                  Tento mix cca 1/3-1/3-1/3 nám dává největší jistotu do budoucna, že když jedna z těchto částí posere, tak se v klidu pojede dál.
                  Osobně jsem extrémní optimista a věřím v pokles cen FVE, VTE, akumulace i té fúze v dohledné době, přesto kdybych měl tu moc o tom rozhodovat za celý národ, tak bych na jednu kartu nevsadil, byť by byla se 70% pravděpodobností úspěchu.
                  Ještě nakonec se vrátím k té akumulaci. Představme si, že zanedbáme cenu výstavby a účinnost cyklu bude 75 %. Tzn., že pokud z FVE máme 1 kWh za 2 Kč a budeme akumulovat, máme za 2 Kč již jen 0,75 kWh, tedy 2,67 Kč/kWh, s započítáním ceny akumulačního zařízení pak výrazně přes 3 Kč a to už se dostáváme do absolutně nekonkurenceschopných nákladů. Proto za mě jedině baterie, kde ty ztráty několikanásobně nižší, byť jsou náklady (zatím) vyšší.

      2. Co znamená “stabilní regulovatelný výkon” ? Naše JE
        Co znamená “stabilní regulovatelný výkon” ? Naše JE se v reálu NEREGULUJÍ, viz:
        https://oenergetice.cz/jaderne-elektrarny/flexibilita-jadernych-elektraren-sance-zastance-atomu/
        Na rozdíl od Francie, kde s ohledem na jejich podíl na výrobě asi musí. Dle výše uvedeného, budou mít naše nové JE schopnost regulace výkonu “až 100MW rychlostí 5MW za minutu”. Tedy 10% (u 1000MW bloku) za 20 minut.

      1. Proto jsem psal,z e u nas by to bylo 8,5 TWh, co v Indii 12
        Proto jsem psal,z e u nas by to bylo 8,5 TWh, co v Indii 12 TWh. Poznamka s ekosystemem ve vode je dobra. Tak si rikam, kolik metru vody dela stejne zastineni jako FVE panel? Jeste otazka? Jak je to s vetrem na nasicho vodnich dilech? Fouka tam aspon tak dobre jak v mistech, kde se stavi VTE? Snad by nevadilo par vrtuli ve vodni nadrzi 🙂
        Komem zeleznic a dalnic je nejake ochranne pasmo, toje jiste dobre msito na FVE, i kdyz tam by byla ucinnost asi nizsi jak na strese, ale zase je to svym zpusobem bezcenny pozemek.

      2. Jirkajiri, Vaše rýpnutí do PavelK neni zrovna vtipné.
        Jirkajiri, Vaše rýpnutí do PavelK neni zrovna vtipné. Kdyby u nás byly FVE jen na polovině střech, znamenalo by to, že máme taky inteligentní síť, i s odpovídajícím počtem bateriových úložiš, kterážto kombinace dokáže vše uřídit a využít. Také bychom reálně odstavovali uhelky, a nalít státní peníze do jaderného tunelu, by napadlo jen blázna. Bohužel, k naší škodě, nemáme. A že v ČR svítí míň než v Indii, je vidět z uváděného výnosu vůči ploše panelů.

        1. Problem v CR a FV je ale jeste jeden a to naprosto zasadni – v
          Problem v CR a FV je ale jeste jeden a to naprosto zasadni – v CR je vetsi spotreba elektriny v zime (topeni), a zaroven FV maji velmi mizernou vyrobu v zime – tzn je to zdroj, ktery hodne vyrabi v dobe, kdy to moc potreba neni a zaroven nevyrabi skoro vubec v dobe kdy je potreba hodne…. coz je treba rozdil oproti nekterym statum, kde naopak je vetsi spotreba elektriny v lete ( klimatizace) a tak je to vice sladene….

      1. Módí je sice bezcitný technokrat a hinduistický
        Módí je sice bezcitný technokrat a hinduistický šovinista, ale jako vládce toho indického mumraje je krutě efektivní a v energetice to tlačí správným směrem. Asi je to tím, že pro Indii jsou fosilní paliva jen zdroj nákladů a není naděje, že by tomu mohlo být jinak.

Napsat komentář