Skládací solární panel vyrábí elektřinu a odsoluje vodu

Radomír Dohnal - 01 Srpen 2017

Američtí vědci ve spolupráci s Centrem pro nanotechnologie vyrobili skládací solární panel, který je kromě výroby elektřiny schopen odsolovat vodu.skládací solární panel Rice University

Rice University v texaském Houstonu byla dosud hlavně proslavená jen díky maskotu svého sportovního týmu: sově Sammy. Její inženýři se však nyní zapsali do mapy podstatně razantnějším způsobem.
foto: Jeff Fitlow/Rice University

„Dobrá zpráva je, že podstatnou část zemského povrchu pokrývá voda,“ říká Qilin Li, jeden z autorů objevu. „Špatná je, že se pro svou slanost nedá pít.“ Vyrobit ze slané mořské vody pitnou je pochopitelně logicky navazující krok.

„Jenže z čistě praktického hlediska je to dost velký hlavolam. Potřebujete totiž velké množství energie, které připadá na proces odsolování. A tak vám na mapě světa zůstávají nedořešené pořád ty samé regiony: tam, kde nemají ani vodu, ani dostupný zdroj energie.“

Aktuální objev týmu Rice University a nanotechnologického centra NEWT si však s tímhle problémem dokázal poradit. Jimi navržený filtrační systém pracuje na bázi nanočástic, které umí efektivněji zužitkovat dopadající sluneční záření k výrobě elektrické energie.

Za druhé dokáží směrovat proces destilace efektivněji, bez vlastní spotřeby energie. Základem je porézní membrána, která filtruje vodu, a využívá solární energii k tvorbě vodní páry, a její další filtraci.

Solárně membránová destilace pak dosahuje 80 % účinnosti, ve srovnání s ostatními metodami odsolování vody. Nepracuje přitom v průmyslových měřítcích, ale v těch čistě uživatelských.

Deska s integrovaným kombinovaným systém má rozměry 70x25 centimetrů přitom dokáže produkovat šest litrů přečištěné a odsolené pitné vody za hodinu.

Na výzkumu nejrůznějších desalinačních zařízení se ve Státech podílí řada společností a vědeckých institucí, od IBM po Michiganský technologický institut.

Zatím žádná z nich ale nepředstavila zařízení, které by bylo už ze své povahy nenáročné a přenosné, jako to z Rice University. Tři metry čtvereční jejich solárně-filtračního panelu dokáží pokrýt spotřebu vody a energie jedné rodiny, a to kdekoliv na světě.

Zpět na HybridPřidat komentář

Energeticka spotreba v Isralei pro vyrobu pitne vody reversni osmozou se pohybuje v rozmezi 3.0–3.85(kWh/m3), viz

http://arava.org/wp-content/uploads/2015/05/Renewable-energy-fueled-desalination-in-Israel_final.pdf

Nevrim na vetsi ucinnost uvedeneho zarizeni, optimisticky predpokladam stejnou jako iu Israelskch projektu, ze pri panelu 300Wpeak bude mozno vyrobit za slunny den cca 1kWh a tedy cca 300 litru vody a to zni pro vestinu obyvatel Afriky jako zlaty nadstandard.

Obrázek uživatele honza.t

Jsou země kde je pitné vody permanentní nedostatek.
http://www.rozhlas.cz/leonardo/veda/_zprava/izrael-zaznamenal-velky-uspech-v-odsolovani-morske-vody--1645906

Obrázek uživatele Josef

Izrael ovšem problém s nedostatkem vody relativně vyřešil. Jak nedávno zaznělo v ČRo v rozhovoru s vedoucím pracovníkem tamních vodáren, dnes nemají problém ani s napouštěním bazénů. Kapacitně jsou na to plně připraveni. Ale lidé musí počítat s tím, že si to zaplatí.

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

K tomu jsou hned 2 důvody. Lidi chtějí žít tam kde se normálně žít nedá. A s tím souvisí i první důvod a to je, že se jako lidstvo premnožujeme.

Obrázek uživatele honza.t

Jak zvládnout drastická sucha? Kalifornii trápí už půl dekády, vzor našla v Nevadě
http://www.ceskatelevize.cz/ct24/svet/1718965-jak-zvladnout-drasticka-sucha-kalifornii-trapi-uz-pul-dekady-vzor-nasla-v-nevade

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Na světě jsou různé spotřeby vody pro rodinu lišící se 100násobně.
Údaj v litrech by tam nebyl?
Díky.

Obrázek uživatele PaRi

Je tam 6 litrů/hodinu/0.175 m², takže 3 m² dají 103 litrů/hodinu
Bude to asi při max. slunečním svitu, ale připadá mi to být dost dobré.

V ČR se počítá tuším něco málo přes 100 litrů na osobu a den.

---

www.xpari.cz
Škoda CitigoE iV (8800 km)

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Tých 0,175 m² je iba to zariadenie, ktoré odsoluje vodu. K tomu ešte panel odhadom 0,8 m². Myslím, že tých 3 m² bude len trojnásobok toho ich výtvoru a je to brané ako celok aj s panelom, ktorý dodáva energiu.
Podla mna to bude robiť 18 litrov/min. A za slnečný deň to celkovo vytvorí tak 100 Litrov za den. Estli se nepletu :-)))

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

18l/min? O_O

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Až teraz pozerám akú somarinu som napísal :-)))
Samozrejme som myslel 18L za hodinu.


VOLTDRIVE - Ideální řešení pro domácí nabíjení vašeho vozu.Nabíječky elektromobilů CircontrolSleva na profesionální nabíjecí stanici Webasto Livee-station