Siemens Energy postaví na klíč elektrárnu, turbína bude z Brna

Siemens Energy dodá další vysoce účinnou elektrárnu s kombinovaným cyklem pro německou chemičku Evonik. Parní turbínu SST-400 vyrobí závod Siemens Energy v Brně.

Společnost Siemens Energy staví další vysoce účinnou elektrárnu s kombinovaným cyklem pro chemickou společnost Evonik v její největší lokalitě, v německém Marlu, v Severním Porýní-Vestfálsku.
foto: Siemens

Základem strojovny je spalovací turbína SGT-800, brněnská parní turbína SST-400, dva generátory a řídící systém SPPA-T3000. Výkon zařízení dosáhne 90 MW elektrické a 220 MW tepelné energie.

Do provozu bude uvedena v roce 2022, kdy nahradí starou plynovou elektrárnu. Vysoká spolehlivost a dostupnost elektrárny a jejích komponentů bude zajištěna díky dlouhodobé servisní smlouvě mezi společnostmi Siemens Energy a Evonik.

„Evonik vyrábí udržitelné výrobky a zvyšuje účinnost svých výrobních procesů. Takto významně přispíváme ke snižování emisí CO2. Modernizace a pravidelná údržba naší energetické infrastruktury představuje další způsob, kterým pomáháme snižovat množství emisí CO2,“ říká Rainer Fretzen, předseda správní rady společnosti Evonik Technology & Infrastructure.

„Marl VII je dalším milníkem na cestě k výrobě udržitelné energie. Díky nejmodernějším technologiím bude moci vyrábět elektřinu a teplo s celkovou účinností více než 93 %. Jedná se o důležitý projekt pro dosažení emisních limitů a zvýšení spolehlivosti výroby našeho partnera, firmy Evonik,“ řekl Jaroslav Lahoda, ředitel Siemens Energy, s.r.o., a dodal:

„Vysoce flexibilní systém řízení zátěže elektrárny umožní vyrovnávat výkyvy v síti, a fungovat autonomně i v ostrovním provozu v případě výpadku sítě.“

Výstavba nové elektrárny s kombinovaným cyklem je druhým projektem kombinované výroby tepla a elektřiny (CHP), který byl letos realizován v Marl Chemical Park – největším závodem Evonik na světě.

Základní kámen pro výstavbu elektrárny s kombinovaným cyklem na klíč, známý jako Marl VI, byl položen v březnu 2020. Společnosti Siemens Energy a Evonik nyní pokračují v úspěšném partnerství v projektu Marl VII.

Po dokončení budou moci Marl VI a Marl VII vyrábět elektřinu s celkovou účinností vyšší než 93 % a kapacitou až 270 MW, což představuje spotřebu přibližně 750 000 domácností.

V kombinaci s parními kotli z Duisburg Standardkessel Baumgarte GmbH bude od roku 2022 závod schopen pro chemický park vyrábět až 660 metrických tun procesní páry za hodinu. Navíc bude nadále dodávat teplo přibližně do 2 000 domů v Marlu.

Siemens Financial Services a KfW IPEX-Bank plně financují výstavbu a spuštění nového závodu, finanční objem projektu se pohybuje v nižších stovkách milionů EUR.

tisková zpráva

13 Comments on “Siemens Energy postaví na klíč elektrárnu, turbína bude z Brna”

      1. Postoval jsem myslim zrovna vcera ze Toyota svolava statisice
        Postoval jsem myslim zrovna vcera ze Toyota svolava statisice hybridu kvuli moznemu zastaveni motoru. (Sam Toyotou jezdim.)

        Jinak nic jsem nestrachal, prislo mi to ve zpravach na Androidu.

        Ale vam nebude stacit nic, modla se hanit nesmi, Musk podvadet muze.

        1. Nevím jak jste k těm číslům dospěl, ale plynové
          Nevím jak jste k těm číslům dospěl, ale plynové elektrárny se vyznačují vysokou účinností kolem 60-70%. Takže spíš naopak. Vždycky se to ale udává zvlášť, tj. dvě hodnoty. Zašifrovat to do jednoho čísla jde, ale ne do celkové účinnosti.

          1. V článku se píše „Výkon zařízení dosáhne 90 MW
            V článku se píše „Výkon zařízení dosáhne 90 MW elektrické a 220 MW tepelné energie“ pokud tyto dvě hodnoty tvoří těch 93 % pak jsou počty Kwe správné. Měl jsem tu možnost navštívít několik menších plynových elektráren výkonu několika desítek MW a ať si kdo chce plácá o účinosti co chce vychází to cca 1/3 elektrika a 2/3 teplo.

Napsat komentář