Siemens dodá do Rakouska 200 nových elektrických vlaků, včetně akumulátorových verzí

ÖBB objednává 11 nových třívozových elektrických trakčních jednotek Desiro ML od společnosti Siemens Mobility, a to ve dvouzdrojovém provedení trolej/akumulátor.

Na konci roku 2021 bude v provozu celkem 200 jednotek ML ÖBB Cityjets. Další jednotky budou doplněny jednotným evropským vlakovým zabezpečovačem ETCS za účelem zvýšení bezpečnosti provozu i kapacity tratí.
foto: Siemens

Společnost ÖBB (Österreichische Bundesbahnen) objednala u společnosti Siemens Mobility na základě stávající rámcové smlouvy dalších jedenáct elektrických trakčních jednotek (EMU) Desiro ML, čímž plně využila rámcovou smlouvu na celkových 200 jednotek.

Od konce roku 2021 bude v provozu všech 200 vozidel Desiro ML, která výrazně přispějí ke zvýšení kvality cestování. V regionální dopravě jsou jimi zaváděny služby, které zná většina cestujících pouze z dálkových vlaků: pohodlná sedadla, wifi připojení, klimatizace, elektrické zásuvky, sklopné stolky na zadní stěně opěradel předchozích sedadel a mnoho dalších, které přispívají k vyššímu pohodlí cestujících.

Velmi zdařilý interiér těchto vozidel, vybočující z běžného pojetí regionálních jednotek, řešili pracovníci českého oddělení Engineeringu Siemens Mobility. Cílem nabídky rychlého a pohodlného cestování v příjemném prostředí je motivovat obyvatelstvo k preferenci cestování vlakem před energeticky a environmentálně méně příznivou automobilovou dopravou.

Prvních 101 jednotek Desiro ML ÖBB je v provozu ve východní části Rakouska již od roku 2015. Druhá objednávka, tentokrát na 64 jednotek, následovala v roce 2016, další jednotky v počtu 24 byly objednány v roce 2019.

Sabrina Soussan, CEO Siemens Mobility, doplňuje: „Jednotky Siemens Mobility Desiro ML kombinují spolehlivost, bezpečnost a hospodárnost provozu s vysokou úrovní pohodlí a díky tomu i s extrémně spokojenými cestujícími. Rakouští cestující mají nyní 200 dobrých důvodů proč zvolit jízdu vlakem, šetrnou k životnímu prostředí.“

Na jednotkách EMU Desiro ML ÖBB Cityjet je zároveň v síti železnic ÖBB ověřováno dvouzdrojové napájení trolej/akumulátor, které nabízí bezemisní cestování, šetrné ke klimatu, i na tratích bez liniové elektrizace.

Jedenáct nových vozidel bude vyrobeno ve spolupráci závodu Siemens Mobility v Krefeldu a ÖBB Technische Service GmbH ve Vídni, Jedlersdorfu a bude vybaveno jednotným evropským vlakovým zabezpečovačem ETCS (European Train Control System).

Zbývající jednotky Desiro ML ÖBB ve stávající flotile budou systémem ETCS dovybaveny do konce roku 2023. Tento systém zvyšuje bezpečnost železniční dopravy a též umožňuje jízdu vlaků v těsnějším sledu na stávající infrastruktuře.

Pro urychlení nástupu a výstupu cestujících, a tím i udržení vysoké dochvilnosti vídeňské sítě S-Bahn, bude na nových EMU nástupní/výstupní prostor optimalizován.

Vozidla jsou bezbariérová a nabízejí cestujícím atraktivní vybavení: komfortní sedadla, sklopné stolky na zadní straně opěradel sedadel, elektrické zásuvky, okenní rolety, prostory pro uložení zavazadel po celé délce vozu, lampičky na čtení, WiFi včetně palubního portálu Railnet Regio a velké monitory pro poskytování informací cestujícím.

Desiro ML ÖBB Cityjet od společnosti Siemens Mobility je třívozová nízkopodlažní trakční elektrická jednotka o délce 75 metrů s nejvyšší provozní rychlostí až 160 km/h a s velkým zrychlením.

Vozidla objednaná v březnu 2019 v počtu 24 jednotek i nyní v lednu 2020 nově objednaných 11 jednotek budou vybavena nejen běžným trakčním zařízením pro elektrické napájení přes sběrač proudu z liniového trakčního vedení, ale též i trakčními akumulátory pro provoz na vedlejších tratích bez trakčního vedení.

Mohou být tedy využívána na neelektrifikovaných tratích jako náhrada za naftou poháněná vozidla a přinést na ně bezemisní provoz i přímá spojení z centra regionu do jeho okrajových oblastí. To cestujícím umožní cestovat po těchto trasách ekologickým způsobem v moderním, pohodlném a bezbariérovém vlaku bez nutnosti přestupů.

tisková zpráva

Napsat komentář