Shelby Cobra jako elektromobil - díky 3D tisku

Jan Horčík - 23 Duben 2015

Shelby Cobra nebo také "AC Cobra" je britský roadster vyráběný v letech 1962-67. Teď se jej partička inženýrů rozhodla obživit v plně elektrické verzi a s pomocí technologie 3D tisku.auto Shelby Cobra 3D tisk

Novodobá kopie klasického britského roadsteru Shelby Cobra
foto: ORNL

Nový elektromobil Shelby Cobra znikal šest týdnů v amerických laboratořích Oak Ridge National Laboratory (ORNL). Pracovalo na něm celkem šest inženýrů. Jejich cílem bylo především vyzkoušet nové možnosti velkoformátového 3D tisku s možností výroby objektů o objemu větším než 1 m3.

Nová technologie nazvaná "Big Area Additive Manufacturing" dokáže jednotlivé komponenty auta vytisknout podobně jako malé domácí 3D tiskárny, které přidávají vrstu po vrstvě materiálu.

Tímto materiálem navíc byla termoplastická pryskyřice a uhlíková vlákna. Díky tomu váží auto pouze 635 kg. Celkem 228 kg materiálu bylo vyrobeno 3D tiskem. A to technologií, která je podle vědců z ORNL zhruba 500x až 1000x rychlejší než dnes běžn industriální aditivní 3D tiskárny.

3D tisk samotných komponent pro elektrickou Cobru trval 24 hodin. Podrobnosti o elektrickém pohonu nebyly uveřejněny s výjimkou toho, že šlo o pohon značky MOTIVE tvořený elektromotorem HSM120 a invertorem CO150.

tisková zpráva
Zpět na HybridPřidat komentář

ChargeUp! - Komplexní dodávka dobíjecích stanic a souvisejících služebAutonabíjení.cz - vše pro Váš elektromobile-stationNabíječky elektromobilů CircontrolVOLTDRIVE - Ideální řešení pro domácí nabíjení vašeho vozu.