Seat zkouší snížit náklady na přepravu s pomocí 30 metrů dlouhého kamionu

Seat a Grupo Sesé připravili zkušební projekt, jehož účelem je analýza přínosů nákladní soupravy, tvořené tahačem, návěsem a přívěsem.

Nákladní souprava s délkou přes 30 metrů je testována na trase Zaragoza-Martorell. Přináší 25% úsporu nákladů na logistiku a měla by snížit nehodovost.
foto: Seat

Jedná se o nejdelší a nejefektivnější nákladní soupravu, které v současnosti jezdí na dálnicích v některých evropských zemích. Zkušební trasa vede ze Zaragozy do hlavního závodu společnosti Seat v Martorellu. Inovativní souprava na ní bude v nadcházejících měsících přepravovat komponenty pro výrobu vozidel.

Obě přípojná vozidla, každé o délce 13,60 metru, jsou připojena k tahači značky Scania, která je součástí koncernu Volkswagen. Celková délka soupravy je 31,70 metru a maximální užitečná hmotnost 70 tun.

Toto řešení umožňuje celkové snížení emisí CO2 při přepravě nákladu o 20 %. Logistické náklady na přepravu komponentů mají klesnout o 25 %. Účelem zkušebního provozu je ověřit výše uvedené teoretické přínosy v praxi.

Souprava s návěsem a přívěsem je koncipována pro provoz na pozemních komunikacích s vysokou kapacitou. Její výhodou je také snížení počtu nákladních vozidel na konvenčních silnicích, na nichž dochází k nejvyššímu počtu dopravních nehod.

Skupina Seat zaměstnává více než 15 000 kvalifikovaných pracovníků ve třech výrobních závodech Barcelona, El Prat de Llobregat a Martorell, kde vyrábí velmi úspěšné modelové řady Ibiza, Leon a Arona. Vozy SEAT Alhambra dodává výrobní závod v Portugalsku, vozy Mii vyrábí závod na Slovensku, Toledo a Ateca vznikají v České republice.

Skupina Seat zaměstnává více než 15 000 kvalifikovaných pracovníků ve třech výrobních závodech Barcelona, El Prat de Llobregat a Martorell, kde vyrábí velmi úspěšné modelové řady Ibiza, Leon a Arona. Vozy SEAT Alhambra dodává výrobní závod v Portugalsku, vozy Mii vyrábí závod na Slovensku, Toledo a Ateca vznikají v České republice.
foto: Seat

Dr. Christian Vollmer, člen představenstva společnosti SEAT, odpovědný za výrobu a logistiku, zdůraznil, že „souprava s návěsem a přívěsem má potenciál snížit počet nákladních vozidel na silnicích o 50 %. Z toho vyplývají obrovské přínosy z hlediska trvalé udržitelnosti, ochrany životního prostředí, bezpečnosti a hospodárnosti. Inovace jsou základem značky SEAT a tento zkušební provoz se nese ve stejném duchu jako náš dřívější projekt těžké nákladní soupravy, kterou jsme uvedli v partnerství se společností Grupo Sesé na španělské silnice před dvěma roky“.

Výzkumná studie bude zakončena zprávou, která zhodnotí výkony a přínosy tohoto nového druhu nákladní soupravy z hlediska snižování emisí, hospodárnosti a bezpečnosti silničního provozu, aby mohla být na základě doložených pozitivních výsledků zavedena v blízké budoucnosti ve Španělsku do běžného provozu.

Ángel Pueyo, generální ředitel společnosti Grupo Sesé, ohledně těchto přínosů zdůraznil, že „přidanou hodnotou tohoto způsobu dopravy je kromě snížení počtu dopravních nehod, emisí a nákladů také jeho všestrannost, kompatibilita s využíváním ostatních způsobů dopravy a vyšší úroveň efektivity a trvalé udržitelnosti“.

Posouvání těžké nákladní dopravy na novou úroveň

Společnosti SEAT a Grupo Sesé se intenzivně zaměřily na trvale udržitelnou mobilitu v oblasti nákladní silniční dopravy již před dvěma roky. Tehdy představily ve Španělsku těžkou nákladní soupravu o délce více než 25 metrů, která byla dosud nejdelším vozidlem na španělských silnicích a nabízela nejlepší bilanci v oblasti trvalé udržitelnosti.

Seat je jedinou společností ve Španělsku v odvětví automobilového průmyslu s kompletní škálou činností zahrnujících návrh designu, vývoj, výrobu a prodej osobních vozů.

Seat je jedinou společností ve Španělsku v odvětví automobilového průmyslu s kompletní škálou činností zahrnujících návrh designu, vývoj, výrobu a prodej osobních vozů.
foto: Seat

Zavedením soupravy s návěsem a přívěsem dojde k dalšímu snížení emisí CO2 o 14 až 20 % v porovnání s konvenční nákladní soupravou. Hlavním důvodem tohoto zlepšení je nižší spotřeba paliva na tunu přepraveného nákladu. Nová souprava je v porovnání s konvenčním řešením o 6 metrů delší a má o 10 tun vyšší užitečnou hmotnost.

Souprava s návěsem a přívěsem je také efektivnější z hlediska kompatibility s železniční dopravou. Železniční vagony a související infrastruktura jsou koncipovány pro maximální využití návěsů a přívěsů o délce 13,60 metru, z nichž je složena nová souprava ve službách společnosti SEAT. Tím by mohla být podpořena doprava po železnici v ostatních zemích Evropy.

tisková zpráva

35 Comments on “Seat zkouší snížit náklady na přepravu s pomocí 30 metrů dlouhého kamionu”

  1. Zeptám se možná hloupě, ale proč tam už dávno nemají
    Zeptám se možná hloupě, ale proč tam už dávno nemají železnici? Vzdálenosti jsou Barcelona – El Prat směšných 12 km, z El Pratu do Martorelu je 30 km. Prakticky vše ideální rovina, pouze těsně před Martorellem je kopec 90 m převýšení. Ovšem mapa ihned ukáže, jak si s tím poradila jak dálnice, tak souběžná železnice, propojující všechna místa. Mapa taky ukáže benzínku doslova na každém rohu. A to bude asi gró. Proč s tím jezdit po elektrifikované železnici, když můžeme vesele pálit naftu šňůrami kamionů z vlastní výroby Scania pro výrobu dalších spalováků ve všech 3 městech……. 🙁 Seat všechny palce dolů. Pokrytectví prodlužováním kamionů přímo ukázkové. Hnus velebnosti. Aneb jak dělat z lidí blbce a ze sebe génie.

    1. Ale houby, železnice je po celé Evropě a světě tak
      Ale houby, železnice je po celé Evropě a světě tak svázaná předpisy a lidi na ní mají tolik zlozvyků, že je to skoro mrtvý segment, výjimka jsou nějaké průmyslové země kde je to snad čistě soukromé a jezdí se tam hlavně s nákladem. Takže než aby se firmy otravovaly s celým tím martiriem zřizování vleček hledáním strojvůdců a pod., nebo jen nutnou dvojitou překládkou, cenami za přepravu atp. tak se na to vykašlou a jede to po silnici kde když zvednete telefon, tak za pár hodin máte auto, protože to dělá kde kdo. Kdyby se železnice zbavila jen poloviny předpisů, tak situace bude vypadat jinak, ale to by třeba u nás musely i jinak vypadat tratě a lokomotivy.

      Prý takový snesitelný normativ je někde kolem 1500-2000t/lokomotiva dobrý 2500-3300t (maximum u nás co jsem viděl v tabulkách) a ekonomicky v pohodě 5000t a více. pokud řekneme že vagon pro kontejnery má 25t a dávají se na ně 2 6m kontejnery o 30t, tak to máme cca 900m, to se nám sem nevleze ani na koridory. nicméně poloviční vlak by měl 450m a 2500t, stejně to na většině tratí nemáte jak provézt protože sklon a stav svršku a hromada dalších věcí. Takže jste odkázán na pár jakš takš tratí, které obslouží malé území. Jinde to nevypadá o moc líp.

      Navíc roli hraje i nelektrifikace mnoha tratí, lokomotivy dobré pro rychlíky, ale problematické pro nákladní dopravu, na tu by byly lepší šestikolové, nové nikdo snad ani nedělá… Například lokomotiva 750 utáhne přes Skuteč jen 400t, šestinápravová 770/771 by na stejné trati uvezla možná o 250t více, tedy 650, pořád je to hluboko pod něčím co by mohlo projít ekonomicky, navíc tam asi ani nemají přechodnost pro oblouky, takže nějaký nový stroj by musel být asi tříčlánkový aby mohl pohodlně všude.

      Nedostatek vhodných lokomotiv je zkrátka problém, ale jen ten menší, mnohem větší je byrokracie a přežívající socialismus.

      1. Že jsme u nás, jak říká známá filmová hláška, s
        Že jsme u nás, jak říká známá filmová hláška, s železnicí, hlavně nákladní, „v pérdelí pané hrábě“, je věc známá. A při přístupu politiků, odborářů a drah vůbec prakticky nezměnitelná. Ovšem možná to je ve Španělsku lepší. Kdo ví…

        1. No v Evropě bych si iluze nedělal, co dělají správci
          No v Evropě bych si iluze nedělal, co dělají správci infrastruktury a odboráři za hranicemi je přes čáru. V Německu sabotáž Locomore ze strany kontraktovaného vozmistra člena odborů DB, nic nevyjelo, ještě se tím chlubil. V Rakousku ÖBB Infrastruktur porušuje zákony a nařízení EU, výpalné ze strany Rail Cargo Austria vůči ČDC za dopravu na Retzskou pilu (Nadělali si do hnízda, ČDC i pořídili licenci pro Rakousko), sabotáže našeho exportu ze strany SRN dost možná záměrným sabotováním dopravy kolem Labe… Francie je kapitola sama o sobě. Ve Španělsku a Portugalsku je navíc široký rozchod, takže izolovaná síť z pohledu možné konkurence, nikdo se do toho nepohrne…

          Dráha je opravdu tak zralá na to vypráskat polovinu lidí a prodat alespoň 1/4 akcií jako u ČEZu, což se ukázalo jako veskrze pozitivní stimul do momentu než se začaly dělat voloviny s NJZ. V Evropě je ten socialismus, jak se zdá, ještě více zažraný.

    2. Radovane zřejmě proto, že tam neznají Vás a tak jste jim
      Radovane zřejmě proto, že tam neznají Vás a tak jste jim to ještě nepověděl vezměte si sebou elektrokolo Agogs SilverGo a mácí FVE 3,6kWp od 9/2009 ohřev vody solárními panely Vaillant od 6/2010 a vlastní studnu a můžete vyrazit….

    1. Asi to bude lepší než dneska, kdy jede vláček dvou
      Asi to bude lepší než dneska, kdy jede vláček dvou kamiónů těsně za sebou, takže mezi ně se nacpe jenom otrlá existence s omezeným pudem sebezáchovy a omezeným egem – zpomalit do mezírky a vyjet z mezírky chce pořádnou dávku sebezapření.
      🙂

  2. V tomto novém tisíciletí holt jsou u kormidel hlavičky.
    V tomto novém tisíciletí holt jsou u kormidel hlavičky. Dříve byli lidé velmi hloupí. Takové soupravy měly délku i stovky metrů, jezdily po kolejích a říkalo se jim vlak. Třeba v Československu za těch hrozných komunistů se hojně využívaly. Jsem rád, že tato středověká technologie (vlak) je v dnešní moderní době na ústupu. Vždyť to bylo nepoužitelné a nikam to nevedlo. Díky za krásné ráno s techniky budoucnosti. Jo a teď už bez ironie vážení zelení ekoteroristé: Země je kulatá, takže když jdeš pořád na Západ, dojdeš na Východ.

      1. tak se nezabývej politikou v předchozím příspěvku a
        tak se nezabývej politikou v předchozím příspěvku a vyber si debatu o železnici versus nesmyslné kamióny. Železnice jezdí v nově vybudovaných koridorech a povětšině je elektrifikovaná. Není celospolečenský důvod provozovat dálkovou autodopravu.

      1. Rozumím. Nač pěstovat rajčata a brambory zde, když se
        Rozumím. Nač pěstovat rajčata a brambory zde, když se dají dovézt kamiónem ze Španělska levněji (sic!). I ten jogurt je rád, že se mohl jet přebalit do Německa. Idiokracie v praxi. Ale pozor, Příroda (pro věřící: Bůh) už si dokázala poradit i s většími nesmysly. Ona to člověku vrátí i s úroky.

          1. Nic proti, ale s dinosaury si priroda poradila taky a ti
            Nic proti, ale s dinosaury si priroda poradila taky a ti nejspis zadnymi kamiony nejezdili ani nespalovali ropu. Tak proc by to u lidstva mel byt rozhodujici faktor a ne treba nekontrolovane mnozeni (nerikam, ze kamiony jsou neco uzasneho).

                1. Takový konec si nezasloužíme. Podle mne si na to
                  Takový konec si nezasloužíme. Podle mne si na to vystačíme sami.

    1. Důvodů, proč se nevyužívá železnice k přepravě je
      Důvodů, proč se nevyužívá železnice k přepravě je několik. Zaprvé je to proto, že naprostá většina tratí u nás má malou únosnost a je ve špatném stavu a ty, co byly rekonstruovány a elektrifikovány jsou docela dost vytížené tou osobní. Dalším problémem jsou neflexibilita a hrůzné dodací lhůty, kdy nevíte dne ani hodiny. A dalším faktem je, že za komančů se toho zboží prostě převáželo NĚKOLIKANÁSOBNĚ méně. A ne proto, že by se snad pěstovalo v místě (to taky), ale hlavně proto, že to zboží vůbec nebylo.

      1. Hlavní problém je v tom, že za dřívějších vlád se
        Hlavní problém je v tom, že za dřívějších vlád se vlečky stavěly automaticky do každé industriální zóny. Spousta z nich je ještě funkčních ( o stavu teď nemluvím ). Zde v Brně jich máme nespočet.
        Problém je, jak píšete, v neflexibilitě a opět v legislativě. Když nákladní vagón nemůže jet více jak 80, tak ho do soupravy žádný osobák nevezme.
        Dodací lhůty nejsou problém. Vemte si jenom pitomé balíkovky. Už jsem to zde někde psal, dělal jsem na to studii. Z centrály v Praze nebo okolí: PPL 4 kamiony, GEIS 5 gamionů (mají paletovku + balíkovku), TNT 5 kamionů (zbytek letecky), DPD 4 kamiony, DHL se těžko počítá, zde jsou i speciály. – toto jezdí každý den po D1. Depo u vlečky v Praze, u Vlečky v Brně, možnost rychlosti jako osobáky a nevěřím tomu, že by se tyto vagony nedaly zapojit do soupravy a následně posunovači by je nedostrkali na slepé koleje k depům.
        A malý bonus, nákladní vagón má kapacitu 3 kamionů.

        Vše je jenom o penězích. Vybudovat něco takového kor s neochotou státu, je velice těžké, je lepší si zaplatit povolenku na delší soupravu, jako to dělá GEIS nebo InTime, kteří jezdí s návěsem a tandemem za tím.

        1. Ono jde hlavně o to, že kamionovou infrastrukturu mají
          Ono jde hlavně o to, že kamionovou infrastrukturu mají vybudovanou. Rekonstrukce vlečky plus nějaký terminál, kde by se to vykládalo a třídilo, to jsou stamilionové investice. Do toho vám nikdo nepůjde, když má alternativu, která je levná a kdykoliv dostupná.

Napsat komentář