Samsung vyvíjí grafenovou baterii s 5x rychlejším nabíjením

Jan Horčík - 21 Leden 2018

O grafenu se mluví jako o zázračném materiálu blízké budoucnosti. Využití najde prakticky všude, včetně baterií, které budou mít vyšší kapacitu a rychleji se budou i nabíjet.auto grafen popcorn výroba Samsung

"Grafenový popcorn" neboli grafenové koule vytvořené z původně zcela plochého grafenu
foto: Samsung

Čeká nás "doba grafenová"? Tento revoluční nový materiál má ambice proměnit prakticky každé odvětví lidské činnosti. Jeden atom tenká vrstva uhlíku v hexagonální mřížce dokáže výjimečně dobře vést teplo i elektřinu. Grafen je také výjimečné pevný (200x víc než ocel), ohebný, lehký a průhledný.

Vědci ze Samsung Advanced Institute of Technology (SAIT) aktuálně vyvinuli "grafenovou kouli". Namísto běžné 2D formy tak grafen nabývá třídimenzinální prostorovosti. Jihokorejští vědci ji připodobňují k popcornu.

Tento materiál pak nanesli jak na anodu, tak katodu běžné li-ion baterie. Výsledkem bylo 5x rychlejší dobíjení takové baterie proti situaci, kdy "grafenový popcorn" aplikován není. Zároveň si dokázala udržet stabilní teplotu 60 °C.

Hlavním pokrokem z dílny SAIT, spolupracující společnosti Samsung SDI a Národní chemicko-biologické univerzity v Soulu, je však právě hromadná syntéza funkčního kompozitního grafenového materiálu za dostupnou cenu.

Právě výroba grafenu je totiž dnes hlavní překážkou v jeho masovém využití a nasazení v praktických aplikacích. Odhaduje se, že za minulý rok se ho na celém světě vyrobilo asi 400 tun.

Není to mnoho, ale ještě před pár lety se vyráběl pouze laboratorně, a byl proto jedním z nejdražších materiálů na zemi.

Jak velký je potenciál grafenu se můžete přesvědčit na několika následujících videích (anglicky):

Grafen si nicméně můžete experimentálně vyrobit i doma, zde je pár návodů:

A když už budete mít ten doma vyrobený grafen, proč si s jeho pomocí rovnou nevyrobit i vlastní superkondenzátory?

tisková zpráva
Zpět na HybridPřidat komentář
Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Co nového, baterky stále v nedohlednu? Skoro bych zavedl žurnalistickou povinnost se každých 6 měsíců ptát co je o daných novinkách nového. To by byli odpovědi nic,nic nic.... .

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Daleko lepší a hlavně slavnější baterie jsou české HEJDY.

Obrázek uživatele ozana

HEPRÝ?

---

Nekupujte BTC za 10k, počkejte až bude stát 100 tisíc USD ;)

Firmy jiz nakoupily 5,58% (!) všech bitcoinů které kdy budou existovat! https://bitcointreasuries.org/

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

a tudle vojenskou už ste viděli? :))

youtube.com/watch?v=wQkOdGtg9MI

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Tak ten sa s tym nepáral :-)))

Obrázek uživatele honza.t

Minimálne tuto technologii můžou použít u svých mobilních zařízení Kde by rychlé nabíjení znamenalo konkurenční výhodu.

super. masova vyroba grafenu je v cajku, uz jenom zvladnout masovou vyrobu baterii ;)

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Hezky, a co ten blbeček žaluda co tady pred pulrokem sliboval jak zasíťuje republiku nabíječkama... kecy, sliby, bláboly a čekání na dotace ktery se vypaří a kde nic tu nic.

Obrázek uživatele Radovan

Tam přeci nešlo o baterie, ale o dotační živnost :-)

---

BEV Peugeot Ion nový 4/2014, dnes 91 tis. km, 5/2016 2.ojetý ženě, dnes 42 tis. km (56 celkem), ekolo Agogs SilverGo 10/2013, dům FVE 3,6kWp 9/2009, ohřev vody solár Vaillant 6/2010, vlastní studna 1999, dřevodům sendvič panel 2000, permakulturní zahrada 2017, zachytávání dešťovky 880L Keter 4/2020.

Na jednom z těch videí (TEDx...) mluví Korejka docela dlouho o technologii a užití grafénu. Důležíté z toho je to, že výrobní postup je veřejně známý (jinak by to tam neukazovala na slide show) a Samsung si zřejmě dost věří. Prezentují to jako hotovou věc. Pětinásobné zvýšení nabíjecího proudu může být dost významné.

---

hariprasad

Grafen jako takovy uplne novinka neni (docela se o tom - i o prostorovem usporadani - mluvilo kolem roku 2000). Takze tipuju, ze se jim spis podarilo prolomit nejaky techncky problem pri (masove a levne) vyrobe.

Nicmene to (bohuzel) celkem potvrzuje nazor, ze v bateriovem svete je cesta z laboratore do komercnich produktu cca 30 let...

---

Každý ignorovaný tro(t)l se počítá. Některý i víckrát...

Obrázek uživatele Jan Veselý

Tady by to mohlo být rychlejší, je to "jen" upgrade současné technologie.

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Presne o tom, že Samsung má spôsob hromadnej výroby zmáknutý, sa píše v článku. A dôležité je to, že to je velmi blízko komerčnému využitiu a skutočnosť že grafén ma neuveritelné vlastnosti.
Myslím, že sa máme na čo tešiť.

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

No to je taky dost !! Korejce Samsung podporujeme narozdíl od američanům cvaklejch japlek. Samsung je taky jediný racionálně myslící poctivec tahoun ve vývoji, zmáknul SSD našpici, zmákne i baterky a fosily konečně pošlem dohajzlu!! :))) Dobrý jsou ještě svobodný čínani Tajvanci a amerikánská nezávislá borec NVIDIA a co bude s AMD se teprv uvidí ;)


Nabíječky elektromobilů Circontrole-stationVOLTDRIVE - Ideální řešení pro domácí nabíjení vašeho vozu.Autonabíjení.cz - vše pro Váš elektromobil