Samsung a Deutsche Telekom ukázali v Barceloně 5G sítě

Firmy na veletrhu Mobile World Congress 2017 úspěšně předvedly garantovanou latenci v sítích 5G. Přesná a řízená latence, kterou zaručuje technologie GLA, je klíčovým předpokladem pro nové typy využití mobilních sítí a zaručuje stabilní komunikaci v reálném čase.

5G sítě zajistí nové možnosti komunikace v reálném čase – například pro průmysl 4.0 a autonomní vozidla.
foto: Kuka

Společnosti Samsung a Deutsche Telekom úspěšně předvedly na veletrhu Mobile World Congress (MWC) 2017 garantovanou latenci v sítích 5G (GLA) v rámci kompletního síťového přenosu. GLA je jedním z hlavních rysů, kterými se technologie mobilních sítí 5G odlišují od předchozích sítí 4G.

Latence je pro nadcházející éru sítí páté generace vnímána jako kriticky důležitá, protože sítě 5G podporují řízenou latenci, kterou dokážou stabilně udržovat na nízkých hodnotách dle požadavků daných konkrétním typem použití sítě.

Na latenci mezi koncovými zařízeními má vliv každý krok a prvek sítě 5G, což znamená, že rádiový přístup by neměl být výjimkou. Zejména při využití technologie GLA založené na standardu ultraspolehlivé komunikace s nízkou latencí (URLLC) stanoveném sdružením 3GPP musí mít každý prvek sítě pod kontrolou svůj příspěvek k celkové latenci.

Garantovaná latence je aspektem kvality služeb (QoS) zajišťovaným technologií GLA společnosti Samsung, která je součástí jejího rádiového systému 5G. Tato technologie umožňuje efektivní využití omezeného radiofrekvenčního spektra a zaručuje efektivní organizaci a využití času.

Proto je ideální volbou pro různé sektory, včetně těch, které vyžadují komunikaci v reálném čase, jako jsou průmyslové služby a autonomní vozidla.

Během živé ukázky probíhající ve výstavním stánku společnosti Deutsche Telekom byly prostřednictvím radiového komunikačního systému 5G společnosti Samsung podporujícího technologii GLA propojeny dvě robotické paže.

Poté, co byla u obou paží aktivována technologie GLA zajišťující nízkou a řízenou latenci, podařilo se díky synchronizovaným pohybům obou paží bez problémů ve stanoveném čase přepravit krabici z bodu A do bodu B.

Pokud byla GLA aktivována pouze u jedné z paží, měly různé hodnoty latence připojení každé z paží za následek, že se paže pohybovaly různou rychlostí a krabici upustily. Technologie GLA bude mít zvláštní význam především pro použití v průmyslu, kde je kriticky důležité zajistit přesnou synchronizaci jednotlivých strojů.

„Sítě 5G nenabídnou pouze extrémně vysoké přenosové rychlosti. Díky nízké latenci, která se bude blížit hodnotám, kdy hovoříme o „průběhu v reálném čase“, budou moci vzniknout zcela nové obchodní modely a služby,” uvedl Youngky Kim, prezident a ředitel divize Networks Business ve společnosti Samsung Electronics.

„Ukázka technologie 5G GLA předvedená společně s Deutsche Telekom prokázala, že přesné a stabilní řízení latence je reálně proveditelné. Myslíme si, že je to klíčový prvek, který operátorům umožní vytvářet nové obchodní modely, včetně těch pro průmyslové využití.“

„Schopnost řídit latenci v celé síti propojující koncová zařízení zaručuje uživatelům v éře technologií páté generace bezprecedentní úroveň kvality služeb, které by s předchozími technologiemi nebylo možné jinak dosáhnout,“ prohlásil Bruno Jacobfeuerborn, technický ředitel společnosti Deutsche Telekom.

„Tato akce je významná, neboť díky této inovaci nabývá využití technologií 5G pro průmyslové účely mnohem konkrétnějších obrysů. Prostřednictvím našeho pokračujícího partnerství se budeme i nadále aktivně zasazovat o to, aby se sítě 5G staly skutečností.“

tisková zpráva

Napsat komentář