Rychlovlaky pro Austrálii: interiér lepší než letadlo či luxusní auto

Jan Horčík - 11 Říjen 2012

Rychlovlaky změnily život ve Španělsku, uvažují o nich Británie i Jihoafrická republika. A teď i . Kontinent s minimální hustotou osídlení má pouze několik význačných populačních center, primárně Sydney a Melbourne. Nový rychlovlak společnosti Hassel by mohl vzdálenost 900 km překonat za dvě hodiny.železnice rychlovlak Hassel Austrálie

Luxusní interiér konceptu vysokorychlostního vlaku společnosti Hassel.
foto: Hassel

Rychlovlaky jsou už několik desetiletí každodenní realitou v Japonsku. V sousedním Německu, Francii a Španělsku už jezdí také několik let až desetiletí. Mohutně se do jejich budování pustila Čína a uvažují o nich i další státy, např. . Jsou totiž šetrnější a rychlejší alternativou letecké dopravy.

Austrálie se v posledních letech začíná přeorientovávat na nové zdroje energie. Zatímco se tam desetiletí spaluje uhlí, ropa a zemní plyn pro získávání energie, pomalu se začínají rozšiřovat také a . Právě nedávno tam byla spuštěna první 10MW solární elektrárna.

železnice rychlovlak Hassel Austrálie

Rychlovlak Hassel vypadá nebezpečně, přesto se nám zda, že aerodynamika zejména v přední části poněkud pokulhává.
foto: Hassel

by mohly z tohoto zájmu o nové technologie těžit. Faktem ale je, že video a obrázky společnosti Hassel jsou pouze koncepty a mnozí (včetně domorodců) pochybují o tom, že se něco podobného vůbec někdy zrealizuje. Na vině je neochota místních vlád i např. vysoké ceny pozemků v Sydney. Ty údajně úspěšně zabraňují dlouho potřebnému rozšíření stávající železniční tratě.

Zpět na HybridPřidat komentář

ChargeUp! - Komplexní dodávka dobíjecích stanic a souvisejících služebNabíječky elektromobilů Circontrole-stationAutonabíjení.cz - vše pro Váš elektromobilVOLTDRIVE - Ideální řešení pro domácí nabíjení vašeho vozu.