RWE postaví větrné elektrárny o výkonu 1,6 GW v Severním moři

S celkovou kapacitou až 1,6 GW budou čtyři větrné elektrárny Nordseecluster společnosti RWE vyrábět dostatek ekologické elektřiny pro zásobování 1 600 000 domácností.

Nordseecluster se nachází přibližně 50 km severně od ostrova Juist. Tato oblast v Německém zálivu je určena pro větrné elektrárny na moři. Projekt se nachází v nejjižnější řadě projektů na moři v rámci výlučné ekonomické zóny (EEZ) a na severu a jihu je ohraničen hlavními trasami oddělujícími lodní dopravu.

Větrné elektrárny Nordseecluster budou vyrábět přibližně 6,5 TWh zelené elektřiny ročně, což přispěje zejména k dekarbonizaci průmyslu na domácím německém trhu. Důležitým aspektem je, že dodavatelé hlavních komponent již byli vybráni pro celý klastr.

Projekt je realizován ve dvou fázích a všech 44 turbín z Nordseecluster A by mělo být plně připojeno k síti již na začátku roku 2027. Dalších 60 turbín z Nordseecluster B by mělo zahájit komerční provoz od začátku roku 2029.

Společnost Vestas byla vybrána pro dodávku minimálně 104 větrných turbín na moři (typ: V236-15,0 MW), každá o výkonu 15 MW. Norská společnost Havfram Wind zajistí přepravu a podporu při instalaci turbín, která by měla začít v roce 2026 v případě Nordseeclusteru A a komerční provoz bude zahájen na začátku roku 2027.

Portfolio RWE již zahrnuje šest větrných elektráren na moři u německého pobřeží. V rámci Nordseeclusteru přibudou další dvě. Toto rozhodnutí navíc znamená další krok k dosažení našeho cíle ztrojnásobit globální kapacitu větrných elektráren na moři na 10 GW v roce 2030.

zdroj: tisková zpráva, foto: RWE

10 Comments on “RWE postaví větrné elektrárny o výkonu 1,6 GW v Severním moři”

 1. Par vetrnnych turbin vyrobi rocne kolem 11% rocni spotreby elektriny v CR. To jsou hezka cisla a nekterym pitomcum z toho praskne zilka. Nemecko se rozhodlo spravne, ze zavrelo JE a jdou cestou OZE. Cesky klauni jako vzdy proti proudu. Nekdy to dojde i tem nejpomalejsim, ale bude pozde.
  Ktery pitomec napise svou oblibenou vetu, ze zeleni ekoteroriste neumi fyziku? RWE je jeden z nejvetsich evropskych dodavatelu energie vseho druhu. Chapu, ze cesky Pepik vi vzdy vse nejlepe.

  1. pro Leodendula… Ono je to maličko jinak… Když někdo něčemu nerozumí, věří že se může spolehnout na autority v daném oboru…. V ČR vyniká svojí ,,popularizační“ aktivitou excelentní manipulátor V.Wagner (rndrcsc)… To o těch zelených ekoteroristech co nerozumí elementární fyzice ze základky a věří že elektřina vzniká v zásuvce, je tuším z jeho dílny…
   Hloupej blbec je nebezpečnej ale chytrej šmejd ještě mnohem víc.👎😡

   1. Jádro bych Wagnerovi nevyčítal, je prostě do něj zamilovaný. Co mi na něm vadí mnohem více je to jeho prosazování „elektrického ču-čche„. To je až nebezpečná hloupost. Přitom pár desítek km drátů VVN přes Krušné a/nebo Lužické hory by nám umožňovalo si z Německa a Polska sosnou kopec elektřiny skoro zadarmo, kdykoliv by tam fouklo a ještě by nám byli vděční. Pár desítek km drátů VVN přes Šumavu a/nebo Český les a Bavoři by nám ručičky líbali za další větev Südlinku.
    A EU by to (aspoň velký kus) zaplatila, jen si říct.

    1. No jo, ale to by CEZ mel mensi profit. Nejakou levnou elektrinu nepotrebuje. Velke firmy si muzou koupit levnou elektrinu primo v DE a CEZ zaplaka. Ted maji ty fazova trafa a muzou vzdy urcit mnozstvi elektriny ktere se dostane na nas trh a profit je hned ruzovejsi. Kdyby existovaly vetsi preshranicni kapacity, tezko by mohli ty fazova trafa obhajit. Ted se muzou vymlouvat na omezenou kapacitu a blabla a antimonopolni urad jim musi verit.

  2. Nemci se rozhodli dobre i spatne, zavreni jaderek po konci zivotnosti a nezkouset to dal s novyma predrazenyma bylo dobre rozhodnuti, ale odstavit si jaderky roky a nektere dokonce i 15 let pred planovanym odstavenim za dobre opravdu nepovazuju, ta jaderky jim mohli tu malou cast elektriny dodavat pohodlne dal a nijak by to neuskodilo ani klimatu ani jejich ekonomice

   to jak dobre ci spatne rozhodnuti se v energetice udela, se vesmes dozvime az v dalsich dekadach

Napsat komentář