RWE odhaduje 135 tisíc elektromobilů v ČR do deseti let

Petr Soukup - 06 Květen 2011

Přesně týden poté, co převzalo české zastoupení společnosti RWE klíčky od prvních dvou elektromobilů , vyšly na povrch nepříliš optimistické zprávy. Hospodářský výsledek za rok 2010 má totiž opačné znaménko, než jak bylo za poslední léta zvykem.  
Zemní plyn

Zatímco rok 2009 skončilo RWE se ziskem téměř 16 miliard Kč, loňský rok společnosti nepřál. Konečná bilance ve výroční zprávě je neúprosná, 4,9 miliardy se znaménkem mínus.

Na vině je zejména dlouhodobý kontrakt s ruským Gazpromem, v rámci kterého je cena plynu svázána s ropou. RWE tak musí nakupovat plyn až o čtvrtinu dráž než jaké jsou aktuální ceny na spotovém trhu. Na optimismu rozhodně nepřidá ani skutečnost, že kontrakt je uzavřen až do roku 2035.

Celá tato prekérní situace, kterou se RWE snaží řešit arbitráží s Gazpromem, samozřejmě vyhovuje hlavně konkurenčním obchodníkům se zemním plynem, kteří de facto kopírují ceny RWE, přestože nakupují často mnohem levněji. Zatímco v roce 2006 činil tržní podíl RWE 82%, v loňském roce byl na 62% a pro rok 2011 sama společnost předpokládá hodnotu 51%.

RWE elektromobilní
Všechno zlé je však k něčemu dobré. Když se rozpadají monopoly, vydělá na tom většinou koncový zákazník. Přesně před rokem vstoupilo RWE na trh s elektřinou a již nyní odloudilo od konkurence 50 tisíc zákazníků. Cílem je přitom dvojnásobek do konce roku 2011, což se zřejmě podaří splnit beze zbytku.

Citreon C-Zero v RWE

Způsobů, jak proniknout do nového „elektrického“ byznysu není mnoho, RWE se to však, zdá se, podařilo vybalancovat. Nasadilo nižší ceny, zřídilo zákaznické kanceláře v obchodních centrech a rozjelo účinné marketingové kampaně. A právě marketingovým tahem je i elektromobilita.

Dobrým znamením pro příznivce elektrických aut je značný prostor, který nejvyšší představitelé RWE v poslední době elektromobilitě věnují. Podle slov předsedy představenstva RWE Transgas Martina Herrmanna ve společnosti předpokládají, že o reálný byznys půjde až v roce 2018, ale i tak se vyplatí začít již teď. RWE optimismem nešetří. V roce 2020 prý bude v České republice jezdit až 135 tisíc elektromobilů!

Zpět na HybridPřidat komentář
Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Vidím to nápodobně. Přidal bych k tomu odhadu jednu nulu.

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Bude nás mnohem víc než 135 000 :-)

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Jedním z těch 135 000 lidí budu i já. :)


ChargeUp! - Komplexní dodávka dobíjecích stanic a souvisejících služebe-stationVOLTDRIVE - Ideální řešení pro domácí nabíjení vašeho vozu.Nabíječky elektromobilů CircontrolAutonabíjení.cz - vše pro Váš elektromobil