Robotické auto Nvidia řádí na klikatých cestách i na sněhu

Jan Horčík - 27 Říjen 2016

Tesla nedávno začala montovat počítač Nvidia do všech svých aut s potenciálem udělat z nich všech plně autonomní vozidla. Teď Nvidia ukázala co všechno její technologie umí na svém vlastní voze.auto robotické auto Nvidia technologie autonomního řízení Drive PX superpočítač

Robotické auto vybavené hardwarem a softwarem společnosti Nvidia. Všimněte si senzorů na předním a zadním nárazníku.
foto: Nvidia

Nvidia svůj superpočítač Drive PX pro robotická auta představila už letos v lednu. Technologie Nvidia se stala základem nové platformy Tesla Vision, kterou nyní Tesla montuje do všech svých aut.

Nvidia aktuálně publikovala studii, ve které představuje systém hlubokého učení (deep learning) schopný naučit se řídit samostatně, bez většího množství tréninkových dat od lidí. Součástí studie je i video (viz. výše), které možnosti systému názorně představuje.

Algoritmus se naučil samostatně detekovat cesty na základě několika příkladů řízení poskytnutých vědci. Dokáže si dokonce poradit i s cestami bez dopravního značení, což většina dnešních asistenčních autonomních systémů neumožňuje.

Zároveň si systém robotického řízení Nvidia poradí i s jízdou ve sněhu, která jinak dělá problémy jak robotům, tak lidem. Robotická auta vyžadují extrémní výpočetní výkon, který dnes nabízejí právě procesory Nvidia.

Nvidia je známa především díky výrobě čipů pro grafické karty. Časem se ale ukázalo, že tyto vysoce výkonné procesory jsou vhodné i pro jiné typy výpočtů, mimo jiné právě pro strojové učení.

V této oblasti se snaží uspět i další firmy, jako například konkurenční Intel, ale zatím se jim nedaří tolik jako právě Nvidii.

Zpět na HybridPřidat komentář
Obrázek uživatele Kuk

O jízdě na sněhu mě video vůbec nepřesvedčilo, maj tam pěkně černej asfalt a ne žadnou bílou zasněženou plochu. Nevím zda by to rozlišilo i kdyby tam byli vyjetý mělký stopy.
A týdle poklidný jízdě říkat řádění je taky úplne mimo mísu.

---

Každej nahrazenej spalovák se počítá - Leave the oil in the soil and the coal in the hole. - Sekám a vysávám na baterky. // ‪#‎BasuraChallenge‬ ‪#‎trashtag‬

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Tak jestli dělají stejně kvalitní autopilot jako ovladače, tak to bude mrtvých. Mně ty jejich paskvily skoro usmrtily grafiku. ForceWare 196.75.

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Tu je v praxi vidiet potrebu vypocktvaho výkonu. Niekto tu od 69 tvrdí že letel s kalkulačkou na mesiac... Smiesne

Obrázek uživatele Josef

Až na to, že tehdy se navádění provádělo úplně jinak a jinde. A taky tam jaksi nebylo do čeho vrazit, vesmír je celkem prázdný. Počítaly se jen vektorové dráhy, gravitační zrychlení a impulzy. To je poměrně výrazně jednodušší.

Ale tam nebol autopilot ;)

Obrázek uživatele Kuk

A místo josticku tam použili tužku ;)

Se podív čím chtěli přistát rusáci na Měsíci. Žadnej počítač, optickej zaměřovač s se 2 mechanickejma otočnejma kolečkama. Myslím že Leonov je doteďka štastnej jak blecha, že se na to museli vy***t. To by bylo asi peklo :D A to jenom proto, že jim Stálin zatrh počítače tak už to pak nedohnali.

Kdybys chtěl opravit kompy z raketoplánu tak bys musel pro náhradní díly na smeťák a to už před 25 léty :D

NASA hledá retroprogramátora :)
http://technet.idnes.cz/nasa-hleda-retro-programatora-dkj-/sw_internet.aspx?c=A151105_154016_sw_internet_kuz

---

Každej nahrazenej spalovák se počítá - Leave the oil in the soil and the coal in the hole. - Sekám a vysávám na baterky. // ‪#‎BasuraChallenge‬ ‪#‎trashtag‬

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Zajímavé je, že ten článek má datum 30. března 2017 :-)

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Spíš smutné. Dříve lidem stačil mnohem menší výkon.


e-stationVOLTDRIVE - Ideální řešení pro domácí nabíjení vašeho vozu.Nabíječky elektromobilů CircontrolAutonabíjení.cz - vše pro Váš elektromobil