REKORD: šlapací helikoptéra vydržela ve vzduchu 50 vteřin

Jan Horčík - 14 Srpen 2012

Když si vězni v Brazílii můžou vyšlapat vlastní svobodu, proč by se nedalo vlastní silou vznést do vzduchu? Vyzkoušel to Kyle Gluesenkamp a jeho tým ze Strojírenské školy Jamese Clarka. Společně sestrojili šlapací helikoptéru Gamera II a dokázali se s ní vznést na 49,9 vteřiny. Tím zavdali na nový světový rekord.šlapací helikoptéra Gamera II

Gamera II je skutečný kolos, přesto ji do vzduchu dokáže dostat pouze lidská síla rukou a nohou
foto: Gamera II

Šlapání je běžné u , vodních šlapadel, méně běžné u dvoustopých dopravních prostředků a ještě méně běžné u létajících dopravních prostředků. Šlapací helikoptéra Gamera II je vskutku výjimečným počinem soudobé techniky.

Video rekordního letu v tělocvičně si můžete prohlédnout a přesvědčit se o pravosti rekordu. Ten byl aktuálně potvrzen americkou leteckou asociací (NAA) a odeslán do Mezinárodní letecké federace (Fédération Aéronautique Internationale) k uznání jakožto světový rekord.

Na videu se taktéž můžete přesvědčit, že Gamera II vpravdě není žádný střízlík a že "let" to nebyl bůhvíjak extrémní, celá konstrukce se vznesla pouze pár desítek centimetrů nad zem. Už tento měsíc se ale stejný tým pokusí prorazit bariéru 60 vteřin a bude se ucházet o Sikorskyho cenu $250 000 vyhlášenou Americkou společností helikoptér.

Podle jejích pravidel musí navíc zařízení alespoň v nějaké fázi letu dosáhnout výšky 9,84 stop (tří metrů). Držíme palce!

Zpět na HybridPřidat komentář

ChargeUp! - Komplexní dodávka dobíjecích stanic a souvisejících služebVOLTDRIVE - Ideální řešení pro domácí nabíjení vašeho vozu.e-stationAutonabíjení.cz - vše pro Váš elektromobilNabíječky elektromobilů Circontrol
O ČEM SE PRÁVĚ DISKUTUJE?