Rakousko chce nejpozději v roce 2030 vyrábět veškerou elektřinu z obnovitelných zdrojů

redakce - 18 Únor 2021

Rakousko v posledních letech začíná výrazně investovat do obnovitelných zdrojů energie. Včetně těch komunitních.Rakousko v posledních letech začíná výrazně investovat do obnovitelných zdrojů energie. Včetně těch komunitních.

V roce 2016 tvořily obnovitelné zdroje 33,5 % rakouské konečné spotřeby elektřiny. Zdaleka nejvíce má instalováno ve vodních elektrárnách (12 GW), dále větrných elektrárnách (2,8 GW) a solárních (1 GW) - dle údajů k listopadu 2017.
foto: Julius_Silver, licence Pixabay

Autorka: Mgr. Eliška Beranová, Frank Bold

Na podzim roku 2020 zveřejnil rakouský parlament návrh zákona o podpoře obnovitelných zdrojů energie. Zákon má Rakousko dovést k cíli vyrábět nejpozději od roku 2030 veškerou elektrickou energii z obnovitelných zdrojů. Aby byl tento ambiciózní závazek splněn, identifikovala země ve svém národním klimatickém plánu významný potenciál komunitní energetiky.

Právě komunitní energetika je proto jedním z témat, kterým se připravovaný zákon o podpoře obnovitelných zdrojů věnuje. Pokud vše půjde podle plánu, měl by být návrh rakouského zákona v první čtvrtině roku 2021 schválen.

Přečtěte si základní shrnutí toho, jak rakouští zákonodárci ke komunitní energetice přistupují, a stručné zamyšlení nad otázkou, jak by tento přístup mohl inspirovat Českou republiku, která ohledně výroby energie z obnovitelných zdrojů zatím ani zdaleka nevyužívá svůj potenciál.

Rakouské komunity: společenská prospěšnost v mnoha formách

Základní definiční znaky komunitní energetiky jsou obsaženy v evropské směrnici o podpoře využívání energie z obnovitelných zdrojů, konkrétně v části o společenstvích pro obnovitelné zdroje.

Rakouský návrh zákona, který z evropské právní úpravy výrazně čerpá, definuje energetické komunity (Erneuerbare-Energie-Gemeinschaften) jako sdružení dvou nebo více členů nebo akcionářů, které má právní formu spolku, družstva, osobní nebo kapitálové obchodní korporace, společenství vlastníků jednotek nebo obdobné právnické osoby. Jejich hlavním účelem není tvorba zisku, ale především environmentální, ekonomické nebo sociální přínosy svým členům nebo oblastem, ve kterých působí.

To znamená, že rakouský zákonodárce umožňuje existenci energetických komunit v nejrůznějších podobách - od menší energetické komunity v domě vlastněném společenstvím vlastníků jednotek, přes sociálně zaměřená družstva, až po obchodní společnosti, na kterých se budou podílet také obce a větší investoři.

Zatímco právní formy se mohou výrazně lišit, středobodem všech energetických komunit zůstává jejich společenská prospěšnost, přesahující myšlenku maximalizace zisku, na které je založeno tradiční podnikání v energetickém sektoru.

Nárok na připojení k síti

Co se týče oprávnění energetických komunit, uvádí návrh zákona, že každá komunita “může vyrábět energii z obnovitelných zdrojů, kterou spotřebovává, skladuje nebo prodává. Může být také aktivní v oblasti agregace a poskytovat další energetické služby”.

Aby byla realizace těchto práv v praxi umožněna v plném rozsahu, je pro energetické komunity zcela zásadní spolupráce s distributory elektřiny, tj. se společnostmi, které vlastní elektrická vedení potřebná pro přenos elektrické energie z výrobny ke koncovým zákazníkům, případně členům energetické komunity.

Proto rakouský návrh zákona výslovně uvádí, že energetické komunity mají ve vztahu k provozovateli distribuční soustavy právní nárok na připojení k síti a na poskytování informací o té části distribuční soustavy, k níž jsou připojeny jejich systémy spotřeby nebo výroby.

Zároveň však výrobny energetických komunit musejí splňovat základní technické a bezpečnostní parametry a provozovatel distribuční společnosti musí být informován o všech zásadních skutečnostech a změnách, které se energetické komunity týkají.

Česko: nutná je flexibilita forem a spolupráce s distributory

Zatímco podíl energie z obnovitelných zdrojů v Rakousku výrazně roste, Česká republika v tomto ohledu zatím ani zdaleka nevyužívá svůj potenciál. Situace se však může výrazně zlepšit, pokud Česká republika přijme vhodný právní rámec pro fungování komunitní energetiky.

Podle směrnice o podpoře využívání energie z obnovitelných zdrojů by tak měla učinit nejpozději do poloviny roku 2021. Zatím však ještě neznáme ani návrh paragrafového znění nového energetického zákona a vzhledem k délce legislativního procesu je tak velmi pravděpodobné, že ministerstvo průmyslu a obchodu lhůtu pro transpozici evropského práva nestihne.

Zásadnější než přesné dodržení termínu je nicméně obsah. Ten by podle názoru expertní skupiny Frank Bold měl po vzoru Rakouska klást důraz především na flexibilitu právních forem energetických komunit a stavět na vzájemné spolupráci s provozovateli distribuční soustavy, bez toho se rozvoj české komunitní energetiky neobjede.

tisková zpráva
Zpět na HybridPřidat komentář

pro info: Novela zákona o obnovitelných zdrojích ohrozí tisíce solárních elektráren
https://www.e15.cz/byznys/e15-a-byznys/sef-solarni-asociace-novela-zakona-o-obnovitelnych-zdrojich-ohrozi-tisice-solarnich-elektraren-1378076

---

Ty snad děláš pro redakci, že tu rád začínáš flamewars :)

To je moc dobře. Po víc jak 10 letech si už nahrabali víc než kolik do toho dali a to, že ještě nemají splaceno a úroky nad 6 % je jejich problém.

Když se to hodně rozmázne v mediích, tak by to mohlo i trochu očistit špatné jméno, které tihle vychcánci udělali FVE v minulosti. :)

Je to jenom snaha vypořádat se s důsledky toho fotovoltaického tunelu. Zvláště když i tady mnozí podporovatelé FVE uznali, že se jednalo o neskutečný podvod na státu. Samozřejmě že dotčení křičí. Mít takový výhodný zdroj příjmu se jenom tak nepoštěstí.

Obrázek uživatele ozana

Podvod na státu, který to měl sám zcela ve své moci. Kdyby konal, tak by žádný tunel nebyl.

---

Putin prokazatelně nechává zavraždit všechny své oponenty
https://youtu.be/pOhmDeih19g

Sprosté debily ignoruji.

Jenomže nekonal. Korupce a neschopnost jsou 2 významné nástroje každého státu. Je dobře že se k tomu snaží alespoň nějak postavit.

Obrázek uživatele ozana

Takže stát podvedl sám sebe.

---

Putin prokazatelně nechává zavraždit všechny své oponenty
https://youtu.be/pOhmDeih19g

Sprosté debily ignoruji.

To je víceméně definice tunelování - vykrádání zevnitř

Zcela evidentně nemáte vůbec tušení o čem mluvíte!

---

FVE 59,85 kWp a 4,86 kWp ( střešní instatace ), nízkoenergetická dřevostavba - tep. ztráta 4,5 kW
TESLA 3 Performance, VW e-Golf
Přes 39.000 elektrických km a TESLA jedí a baterie nehoří :)

1***
bohužel to je hlavní povahový rys čezkých pepíků..

Děkuji za informaci a budete prosím ještě té dobroty a vysvětlíte proč? :D

Náhodou máme z té doby malou FVE na domě a vím, že už se skoro zaplatila a to jsme stihli spíše tu méně výhodnou dotaci. Spousta projektů z ještě dřívější doby měla návratnost i pod 8 let.

CEZ vlastni vic nez polovinu FVE. Uz vidim, ze CEZ dostane nejakou zlatou vyjimku a ostatni pujdou do kopru. A kdo to pak za hubicku koupi. Asi planovany tah.

Zcela pravděpodobné. Ale hlavně "Venca" nemá tušení očem mluví. "Vychcánci" ?! To je kdo? Kdyby si Vence koupil barák nebo byt a stát by mu polovinu zabavil?! To by "vychcánek" Venca asi řval !!!

---

FVE 59,85 kWp a 4,86 kWp ( střešní instatace ), nízkoenergetická dřevostavba - tep. ztráta 4,5 kW
TESLA 3 Performance, VW e-Golf
Přes 39.000 elektrických km a TESLA jedí a baterie nehoří :)

1***

Tak jak byste nazval někoho, kdo zcela evidentně využije díru v zákoně a myslí si, že i když se na to přišlo, tak na něj nikdo nemůže?

Jestli máte těch 65 kWp z té doby, tak se nedivím, že vám to tolik vadí a jste emotivní.

Stát nikomu nic nebere, jen odmítá už plně proplácet prolobovaný nesmysl.

Nebo chcete říct, že se to ještě nezaplatilo po těch 10 letech?

Tady za vse muze jen a jen stat. Chtel rozdavat dotace po vzoru Nemcu, ale trochu zapomnel ze si to nemuze dovolit a navic kdyz uz tusil ze to nebude zadarmo, tak nedokazal vcas zasshnout. Treba stavebni sporeni funguje uplne stejne.

Ale to nikdo asi nerozporuje. Jenom je dobře, že se proti tomu provádějí opravné kroky.

Můžeš popsat tu díru v zákoně?...

Tak jak byste nazval, když zákon snižující podpory FVE nereflektoval realitu?

Díky za odpověď..

Obrázek uživatele ElectricCarsTV

V tomto im veľmi fandím a technológie na to sú k dispozícii. A tá úvodná fotka - niečo prekrásne wau.

---

Jazdím na Tesle Model 3 Performance
YouTube - Electric Cars TV

Jedná se o městečko Hallstatt
https://cs.wikipedia.org/wiki/Hallstatt

Krmivo: GLOBÁLNÍ SOLÁRNÍ ELEKTRÁRNA NA SAHAŘE BY OTEPLILA PLANETU
https://www.tydenikhrot.cz/clanek/solarni-elektrarna-sahara-oteplovani?utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=sekce-z-internetu#dop_ab_variant=0&dop_source_zone_name=hpfeed.sznhp.box&dop_req_id=CwtfFn0QqJZ-202102181908

---

Sem se teda s chutí zasmál, a to tu hovadinu ani nemusím číst. Jistěže způsobím oteplení místa, ze kterého odvedu cca 150W/ m2 výkonu v jiné formě energie pryč...

Kdyz jde o vliv cloveka na klima ze spalovani fosilnich zdroju, tak to urciti lide oznacuji za nemozne. Kdyz jde o ovlivneni klima mene zavaznou vyrobou energie ve FVE, tak najednou ma clovek zasadni a zhoubny vliv, ktery nas udajne povede do zahuby. Zajimavy rozdil v argumentaci techto lidi.

Nejak nedokážem pochopiť prečo by sa mala Sahara oteplovať po tom, čo by sa 3% plochy (to je rozloha, ktorá by teoreticky stačila na pokrytie celosvetovej spotreby elektriny 270TWh/deň) zakrylo solárnymi panelmi? Práveže by sa mala logicky ochladiť, keď 20% tej energie sa vyvezie vo forme elektriny.
Môže mi to niekto vysvetliť?
Raz som v najhorúcejší letný deň snímal termokamerou moje panely a boli chladnejšie ako nepokrytá časť strechy. Vysvetlil som si to práve tým, že časť energie sa premenila na elektrinu.

---

145 000 km na elektróny
Z toho 50% z FVE

Ten samy experiment s infrateplomerem jsem take delal se stejnym vysledkem. Oni mozna argumentuji tim, ze tmave panely absorbuji vic zareni nez svetly pisek. Na druhou stranu zase tmave panely vyzari v noci vic tepla zpet do vesmiru nez svetly pisek. Ale existuji take pruhledne panely a ty by ten udajny problem vyresily.

Obrázek uživatele Anonym123

nie všetok piesok je vetlý, do lýbie (socialistická džamahíria) sme posielali techniku hnedú. práve kvôli tomu tmavému piesku.

a k fve - pred 20 rokmi nám na sk odborníčka na gender vysvetľovala ako súkromný projekt fve na sahare je potrebné dotovať štátmi. odhliadnuc od nákladov nevedela pochopiť, že čistenie a ochrana pred "bojovníkmi" by tú zadarmo elektrinu predražila ... (blog.sme, oľga pietruchová)

Proč se asi kolektory na ohřev vody dělají černé a ne bílé ? Že by černá pohlcovala více světla a tedy tepla ?

To s tím zpětným vyzařováním v noci by plně platilo pokud by celá sahara byla černá. Když budou černé jen panely, tak panely se na slunci rozpálí na vysokou teplotu, tím ohřejí okolní vzduch a ten ohřeje okolní písek/kámen. Ten bude teplejší a bude tedy v noci vyzařovat více tepla. Na první pohled dobré. Jenže "Intenzita vyzařování černého tělesa vzrůstá se čtvrtou mocninou termodynamické teploty." ( http://www.fyzika007.cz/optika/tepelne-zareni-zareni-cerneho-telesa ), takže ta o něco teplejší poušť vyzáří sice více než předtím, ale méně než pohltí tepla ty černé panely.

Nicméně v reálném světě asi nedokážeme pokrýt takovou plochu sahary aby to mělo nějaký reálný vliv.

Jinak to zda budou panely teplejší či chladnější než okolí, bude zaviset na tom okolí, zda ten okolí materiál pohltí o těch 20% více či méně tepla než černý panel. Nicméně i když budou ty panely chladnější, tak těch 20% energie se neztratí, jen se přemění na teplo jinde až tu elektřinu použijete.

Tech 20% premenene na elektrinu se promeni zpet na teplo. Uplne stejne, jako elektrina vyrobena v paroplynove elektrarne. Takze tam rozdil nebude. Ale usetri se tech 60-70% termicke energie, ktera se v konvencnich elektrarnach zlikviduje pres chladici veze do atmosfery. A vypusti se mnozstvi CO2. Termicky se temi panely globalne nic nezmeni. Akorat by presun tepelneho zdroje byl presunut na Saharu a tam udajne ma vzniknout problem, ktery ted pry nevznika. Tady nam nekdo zase predklada hororove scenare. Elektrarenska lobby ma bobky a tak se vymysli strasak.

Obrázek uživatele ozana

Když s tou elektřinou rozpohybuji vozidla tak se všechno do tepla určitě nepromění.

---

Putin prokazatelně nechává zavraždit všechny své oponenty
https://youtu.be/pOhmDeih19g

Sprosté debily ignoruji.

Nakonec se všechno promění v teplo. Nebo ty odpory v ložiskách, gumách, vzduchu se promění v co ? Energii nelze zničit, pouze se mění její forma, takže ano pokud s autem vyjedete na kopec a tam no necháte, tak část energie se zmenila ne v teplo, ale v potenciální energii. Ale když sejdete dolů, tak se ta potenciální energie zase změní v teplo.

Je to pravda ale mám záludnou otázku. Kdyby Dlouhé stráně místo vody vyčerpaly do horní nádrže benzin tak tam bude uložena potenciální energie. Když ho pustí dolu tak se přemění na elektřinu. Ale co když nějaký blbec to nahoře zapálí? Kam se ta energie ztratí? Bude to hořet víc než dole?

---

Renault Zoe ZE50 *** FVE 4,55 kWp + VtE 1kW

Obrázek uživatele Anonym123

ak sa budeme preťahovať, slovíčkariť, tak "hore" bude horieť menej,pomalšie, je tam redší vzduch :-)

Jaká energie by se měla ztratit ? Ty spaliny budou mít energii danou chemickou reakcí + potenciální energii.

To asi jo ale co když jsou ty spaliny lehčí než vzduch? Bylo do toho vloženo 4 GWh energie, ztratit se nemůže.

---

Renault Zoe ZE50 *** FVE 4,55 kWp + VtE 1kW

To se dostáváme do typu otázek co je těžší. Kilo peří nebo kilo železa. Je to stejné, ale zkuste si pustit na nohu kilo peří a kio železa, že ?

Spaliny jsou lehčí než okolní vzduch dokud jsou teplé. Jinak CO2 a CO je těžší než vzduch, H2O je taky těžší, takže ty spaliny zase po čase klesnou, pokud se do toho neloží vítr, tedy vnější zdroj energie.

No jo, ale když klesnou tak už nemají tu potenciální energii. Tak kam se ztratily ty naše 4 GWh? Ale už mě nemusíte odpovídat. To jsou jenom moje škodolibé otázky kterými vytáčím kamarády fyziky. :-)
Fyzikální zákony samozřejmě ctím a jsou pro mě svaté.

---

Renault Zoe ZE50 *** FVE 4,55 kWp + VtE 1kW

A kam sa stratí potenciálová kinetická energia kvapky vody, ktorá sa najskôr odparí z oceánu, vystúpa do oblakov, skondenzuje a potom spadne naspäť do eceánu?

Odpoveď: Nikde, iba sa premenila na teplo, tak ako tie 4 GWh z Dlouhých Strání :)

---

145 000 km na elektróny
Z toho 50% z FVE

Ano, je to tak.

---

Renault Zoe ZE50 *** FVE 4,55 kWp + VtE 1kW

Fyzikalni zakony jsou take jedine, ktere v CR funguji.

Proto je mám rád. Jsou to jediné zákony které nejdou ohýbat podle potřeby i když se o to někteří usilovně snaží.

---

Renault Zoe ZE50 *** FVE 4,55 kWp + VtE 1kW

Myslíš jako měření po fázích ?

To přeci geniální!

---

Fanda do elektromobilů, také prodej, montáž a instalace nabíječek EV a Fotovoltaických elektráren od roku 2006.
Najeto s e-Golfem 128 tisíc km s e-Kona zatím 27 tisíc km. kontakt e-LUKY@email.cz

Nabíječky mám na EVmapa.cz - Rousínov, Pardubice, Bouzov, Moravská Třebová, Kroměříž, u Veselí nad ...

Přesně tak Luboši. To ohnuli tak geniálně, že to všichni sežrali. Narovnat to nepůjde protože veřejnost tomu nerozumí. Jenom nevím jak vysvětlit dětem zákon o zachování energie u českého třífázového elektroměru. :-)

---

Renault Zoe ZE50 *** FVE 4,55 kWp + VtE 1kW

Obrázek uživatele runner42

Nevypadá to, že by visper dospěl až k prvnímu termodynamickému zákonu.

---

DISPUTO ERGO SUM.

Prymulan, rasista, xenofob, heterosexuál, trumpista, ateista, cynik, vykořisťovatel, antiEU evropan podporující referendum o setrvání v EU.

Jednoznacne to bude dole horet mene. Dole totiz benzin rozkradou, ale na horu se pobertum drapat nebude chtit.

Obrázek uživatele ozana

Ale v jiném čase a na jiném místě než na té Sahaře.

---

Putin prokazatelně nechává zavraždit všechny své oponenty
https://youtu.be/pOhmDeih19g

Sprosté debily ignoruji.

Ale to je z pohledu oteplování celé zeměkoule úplně jedno.

Podstatne ale je, ze konvencni elektrarny vyprodukuji odpadni teplo, plus CO2, ktere atmosferu ohreje mnohem vic, nez to teplo ze spalovani, nebo z ohrevu pouste pres tmave panely. FVE je podstatne mensi zlo, nez vsechny premeny energie vyuzivajici spalovani uhlovodiku.

dezentralizace je cesta, ne jedna velká FVE na Sahaře
ale samozřejmě když to na Sahaře postaví, vedle k tomu velké odsolovaci zařízení a čerpadla pro zavlažování pouště, vysázet stromy tak jen dobře...
ale vzhledem k zálibě lidí v destrukci již postavených věcí.....
největší emise jednoznačně války....

Průhledné panely mají výrazně nižší účinnost a jsou dražší. To je dobré jenom jako skleněná výplň oken u mrakodrapů, když chce investor být eko.

Obrázek uživatele runner42

Já o tom uvažoval pro zastřešení oranžerie, ale našel jsem info, že maximální účinnost je 4x menší, než u normálního panelu.

Vzhledem k ceně a výslednému efektu je to naprostý nesmysl.

---

DISPUTO ERGO SUM.

Prymulan, rasista, xenofob, heterosexuál, trumpista, ateista, cynik, vykořisťovatel, antiEU evropan podporující referendum o setrvání v EU.

Už jsou i panely i s 3x nižší účinností. Problém těch účinějších průhledných panelů je v tom, že nejsou tak průhledné. Například ten s 3x nižší účinností stíní 50% světla, což je dobré tak pro kanceláře na jižní a západní straně ale ne pro byty nebo skleníky. Prostě něco za něco.

Obrázek uživatele runner42

Jasný. 50% zastínění, které se nedá regulovat, je moc. V létě fajn, ale pro podzim až jaro je to moc.

Dám běžná třívrstvá skla s elektromechanickým zastíněním.

---

DISPUTO ERGO SUM.

Prymulan, rasista, xenofob, heterosexuál, trumpista, ateista, cynik, vykořisťovatel, antiEU evropan podporující referendum o setrvání v EU.

Hlavní problém takového projektu by byla další závislost Evropy na nestabilních státech.

To je ale jediný (resp. najväčší) problém, kvôli ktorému sa to nikdy nebude realizovať.

---

145 000 km na elektróny
Z toho 50% z FVE

Rozhodně ne jediný velký, ale určitě největší.

Aj tak sa to da povedať :)

---

145 000 km na elektróny
Z toho 50% z FVE

Naprostý souhlas s 13G, my jsme pitomci, ne Rakušáci. Zajímalo by mne, kde byla v textu výše zmínka o tom, že v At chtějí zakázat paroplynové či kogenerační plynové elektrárny? A čím zákon, umožňující existenci společenství, která budou vyrábět předně pro sebe a připojení do sítě jim umožní prodat přebytky, ohrozí stabilitu elektrické soustavy? To už Vám PeaK, Cypísku, TakyMartine, Miro, Jimmi vyhrává, že tak jančíte? Oni snad nic nezakazují, nedotují, ale jenom umožní vstup do sítě dalším zájemcům o výrobu. To je snad špatně? Jestli totiž tihle komunitní výrobci něčím ohrožují, tak leda tím, že v budoucnu budou odebírat cca 1/3 toho co doposud. A rakouské vládě, narozdíl od té naší, to evidentně nevadí.

1*
čezký pepici jsou specialisté na kde co..
dříve to řešili hlavně od stolu v 4.cenove
dnes to vyřeší od klávesnice v komentářích pod článkem..
nicméně nemám vůbec obavy, že to ve Švédsku i Rakousku zdárně vyřeší jejich energetici a politici jim do toho budou kecat co nejméně

Obrázek uživatele Anonym123

to uzákonili tie krabičky do zásuvky?
tie čo odfiltrujú elektrinu zo špinavých zdrojov!

Dokud je to jedna země a všichni z okolí jí můžou energeticky zadotovat, tak to jde..průšvih by byl, kdyby do toho šli všichni a pak nebylo kde tu energii vzít.

---
Obrázek uživatele Cipísek D

rádobyekožvásty habsburků, tedááá... to co z nich zbylo ;))

---

VOLTSWAGEN AMERYKA / TEZLATREJTRS BTC https://youtu.be/TUwdQycOqrg?t=86 MLASK compáni MSTR+PYPL+TSLA youtu.be/8pC8TvqV8BI?t=1220 :)) ČEŽTINA 5.0 jedině ;) PODPORUJEME KOREJCE, NOSUPPORT JAPKA za VODÍK ;) QuadroPusyInventor reddit.com/r/wallstreetbets

To bude ještě legrace :)

Obrázek uživatele Cipísek D

no ááá cena elektřtiny vystřelila na $9.000 ... normálně stojí $50/MWh ;))

https://youtu.be/EAAmth_sshg?t=99

... takžééé hodně drahá elektřtina :)

---

VOLTSWAGEN AMERYKA / TEZLATREJTRS BTC https://youtu.be/TUwdQycOqrg?t=86 MLASK compáni MSTR+PYPL+TSLA youtu.be/8pC8TvqV8BI?t=1220 :)) ČEŽTINA 5.0 jedině ;) PODPORUJEME KOREJCE, NOSUPPORT JAPKA za VODÍK ;) QuadroPusyInventor reddit.com/r/wallstreetbets

Jaka byla cena elektriny pri mimoradne udalosti ve Fukusime? Zrejme jeste vyssi. Pro Texas byla extremni zima takova atmosfericka tsunami kde selhaly vsechny energeticke systemy.

Obrázek uživatele Cipísek D

Jaka byla cena elektriny pri mimoradne udalosti ve Fukusime?? zřejmě?? anebo taky né cooo??

---

VOLTSWAGEN AMERYKA / TEZLATREJTRS BTC https://youtu.be/TUwdQycOqrg?t=86 MLASK compáni MSTR+PYPL+TSLA youtu.be/8pC8TvqV8BI?t=1220 :)) ČEŽTINA 5.0 jedině ;) PODPORUJEME KOREJCE, NOSUPPORT JAPKA za VODÍK ;) QuadroPusyInventor reddit.com/r/wallstreetbets

jj :D

Obrázek uživatele Jan Veselý

No jo no, na plynové elektrárny v době průšvihu není radno spoléhat.

Mohou si to dovolit, kousek za hranicemi je Temelín a Dukovany, takže když bude zle (a nedávno bylo), tak vypomůžeme.

---

Zatím jezdím s Konou 64kWh ale čekám na TMY z Berlína. Jinak několik skvělých fosilů od BMW

Stejně jako Švédové jsou tak strašně eko že odebírají od Poláku zlou uhelnou elektřinu.

Odstřihnout tyhle OZE magory od dodávek fosilní a jaderné elektřiny a budou za pár let ve středověku.

Před měsícem zachranily jaderky a tepelné elektrárny Evropu od Blackoutu.

https://oenergetice.cz/elektrina/pred-mesicem-zachranily-evropu-pred-blackoutem-klasicke-elektrarny

Obrázek uživatele napalmm

Mediální blackout, ČEPS to vidí jinak.
https://denikreferendum.cz/clanek/32220-medialni-blackout-lez-tykacova-sevenu-se-sirila-ceskymi-medii

---

100.000km Leafem 2013

Ďakujem za super článok. Radek Kubala je žurnalista, ktorý si najskôr o problematike všetko zistí a až potom píše.
Z tohoto vyplýva, že rozprávky o fyzike a o spásnej úlohe uholných elektrární sú iba obyčajný účelový výmysel.

---

145 000 km na elektróny
Z toho 50% z FVE

Obrázek uživatele napalmm

Je důležité si uvědomit, že článek
https://oenergetice.cz/elektrina/pred-mesicem-zachranily-evropu-pred-blackoutem-klasicke-elektrarny
je označen jako "Komerční sdělení".

---

100.000km Leafem 2013

Velmi podstatna skutecnost. Tykac a spol. zase lzou.

t.j. reklama pre uhelky

---

145 000 km na elektróny
Z toho 50% z FVE

Je zajimave, ze ty nevetsi lzi se u vas nejvic vryji do bledesede hmoty.

Co z toho je lež? Že Švédsko odebírá elektřinu od Poláků nebo že tradiční elektrárny zachránily Evropu od blackoutu?

Jen by mě zajímalo, který fakt jste si v OZE klubu dneska označili za lež :)

Obojí je lež. V okamžiku teď dodává Švédsko Polákům 604 MW. A taky dalším státům. Evidentně žádný problém nemají.

---

Renault Zoe ZE50 *** FVE 4,55 kWp + VtE 1kW

Ano jedno z toho není lež. To že v aktuálním okamžiku dodává jiným zemím a zároveň odebírá od Norska, Dánska a dalších zemí nic nemění na tom, že pravidelně odebírají z Polska a situace je tak vážná že už se mluví o šetření energií mezi obyvateli, takže ani jedno z toho není lež.
To je právě ten problém se závislostí na nestabilních zdrojích. Někdy vyrábí a někdy ne.

Svedove maji elektriny dostatek. Na severu je prebytek. Akorat chybi ty prenosove draty. Ale to jsem vam opakovane psal a vy to opakovane nevite.

Kde je ta lež?

V kazdem vasem komentu.

:D Vy v sobě toho fanatika nezapřete :)
Pokud nejste schopen jasně říct, kde byla ta lež, tak raději mlčte.

Ze Svedsko odebira elektrinu z jinych statu neni nic spatneho. Deje se to bezne a porad preteka elektrina mezi evropskou soustavou. CR muze soucasne dovazet i vyvazet elektrinu a nikdo o tom nepise. Zrovna ted dovazime z DE a vyvazime do Pl, A a SK. Ze Svedove meli nejaky deficit, take nestoji za poplasnou zpravu. Ta druha vase poplasna zprava je prokazatelna lez. Balkanska udalost nebyla dusledkem nedostatecne vyroby, ale poruchou v siti a odpojenim jihovychodniho sektoru. Ze ta zprava byla nepravdiva, priznali i Rakusaci. A vy ste to opakoval uz nekolikrat, i kdyz vite, ze to je lez.

Takže ani jedno z toho nebyla lež. Švédsko opravdu odebíralo od Poláků maximální množství přenosové kapacity a co se týče toho odpojení balkánu, tak já jasně mluvil o tom, že Evropu zachránily tradiční elektrárny, protože okamžitě do sítě dodaly obrovské množství energie z roztočených turbín a to ještě dříve než by se odpojovaly celé další části energtické sítě, protože tak jsou ty tepelné elektrárny navržené. Ale protože jste se ani neobtěžoval přečíst si co jsem vám poslal, tak se tu oháníte se lží.

Je tam trocha mystifikace. Jaderky nic nezachránily, protože to neumí. Udělaly to roztočené uhelky, není to tím, jak byly navržené, ale jenom fyzikou. A je to krátkodobá akce. Úplně stejnou funkci Vám zastane baterka a nemusí se nutně točit žádná turbína. Takže danou situaci by mohly zachránit i baterky a následně nahozené plynové elektrárny.

---

FVE - 4,62 kWp; baterie 7,1 kWh; back up

Udělaly to jak jaderky tak uhelky, protože je to z principu jak funguje ta roztočená masa generátoru a právě ta okamžitá dodávka a následné zvýšení výroby bylo to, co zachránilo Evropu před Blackoutem.

Aby to mohly udělat baterie, tak bys tu první musel mít ty baterie schopné dodat GW energie a ty tu nebyly.

V roztocene mase je uskladnena energie, ale pokud z te tocici masy odeberete vic energie, nez privadite turbinou, tak musi nutne klesnout otacky a tim by klesla frekvence pod 50Hz. A to je nepripustne. Takze vase jaderky, ktere jedou v ustalenem provozu nemuzou reagovat jak tvrdite. Leda ze by mely nejake zazracne zasobniky dodatecne pary.

Obrázek uživatele Anonym123

nie jeto celkom tak - para drží roztočenú turbínu a z generátora je energia odoberaná iba vtedy, keď jestvuje spád.
kým nie je "spotreba", ... a spotreba zrejme nastala. či to bolo tým, alebo tým, je nepodstatné.

Sám jste nepřípustný. Frekvence samozřejmě může kolísat ve stanoveném rozsahu. A právě okamžité dodávky energie a navýšení výkonu zabránily totálnímu kolapsu sítě. To je samozřejmě něco, čeho nejsou OZE schopné.

buď rád, že si ty tvoje moudra tady na Hybridu nečtou nějací skuteční energetici z oboru.. rvali by si vlasy
v komentářích u článku o tom blackoutu (oenergetice.cz) nick (energetik) polopatě vysvětluje natvrdlým lidem jak funguje regulace síťe v podobných stavech (odhazovani záťěže atd) a stejně tak s tou frekvencí..
nastuduj si to ať si nezhoršuješ karmu stále větším lhanim...

Tohle co jsi napsal bylo dost hloupé na to, aby sis dal hvězdičku.

Odchylka 0,2Hz uz naznacuje nadchazejici blackout. Ted me prosim vycislete, jakou dodatecnou energii muzete ziskat z rotujici hmoty v turbogeneratoru pri poklesu otacek 0,2Hz. Kdyz se vam podari ziskat vase GW, tak nevidim problem ve zvladani jakychkoliv vypadku. Bohuzel ty GW neziskate ani potrebne dlouhou dobu a tudiz zase placate nesmysly. Piste radeji o perpetuum mobile, tam budete vic verohodnejsi, i kdyz porad jeste mimo realitu.

Více nebudu dodávat:

https://oenergetice.cz/elektrina/kvalita-elektricke-energie

Am Freitag vor zwei Wochen war es im europäischen Hochspannungsstromnetz zu einer Störung gekommen. Die Frequenz fiel kurzzeitig um etwa 260 mHz auf 49,74 Hz ab. Es war nach Branchenangaben der bisher zweitschwerste Vorfall im europäischen Stromnetz, nach einer Großstörung am 4. November 2006, als zehn Millionen Haushalte in Westeuropa vom Stromnetz getrennt werden mussten.
Toto je realita toho rakouskeho blackoutu. Pokud by platily ty mantinely na ktere odkazujete, nemuseli bysme se vubec o tom bavit. Takova odchylka by jen tak nenastala a blackout by nam nikdy nehrozil.

O rakouském blackoutu tady plácáte jenom vy.

No tak, na tom jste tady rajtoval celou dobu vy. Nebo pred jakym blackoutem tady porad strasite a tvrdite, ze nas zachranily jaderky?

To jako vážně se tu hodinu bavíte a nevíte o čem? Ale vlastně mě to nepřekvapuje.

Zajimavy vas uhyb. Zda se tomu rika rakousky, evropsky ci jiny blackout je fuk. Mluvime porad o stejne udalosti a tu publikovali nejhlasiteji rakusane a tudiz se pouziva rakousky blackout. Proste placate nesmysly a ohanite se bezmocne jako pristizeny skolak pri lzi.

Takže pro příště než se začnete o něčem bavit, tak si první zjistěte o čem. Te+d se to jenom snažíte trapně okecat.

Vas odkaz jednoznacne potvrzuje, ze se vyjadrujete ke stejnemu "blackoutu".
https://oenergetice.cz/elektrina/pred-mesicem-zachranily-evropu-pred-blackoutem-klasicke-elektrarny
Nezvladate ani vase vlastni komentare.

Já mluvím přesně o tom problému v síti, který je zmíněn v odkazu, ale vy jste opět nějaký zmatený.

Sasku. Ridite se obvyklym pravidlem lharu. Zatloukat, zatloukat a zatloukat.

Jestli nejsi schopný držet se tématu na které od začátku reaguješ, tak to raději nedělej. To že k tomu přidáš trapné urážky na tom nic nezmění. Stále častěji se chováš jako pitomec. Lhát a urážet. Na více se nezmůžeš. A k takovým fanatikům jako jsi ty to sedí dokonale.

1*
:-)
a já myslel, že vycházky jsou jen ve středu a v neděli..

Když jsem četl Leodendulu, tak jsem si říkal, že to je tak blbé, že by tam mohl Lightworker dodat pár hvězdiček. A vono jo :D

Já ušetřím 2/3 elektřiny ročně jenom tím, že mám FVE. Kdybych měl malý plynový kogenerátorek tak ušetřím všechno. Když to dokážu já tak by to dokázalo i město nebo celá ČR.

---

Renault Zoe ZE50 *** FVE 4,55 kWp + VtE 1kW

Obrázek uživatele Anonym123

ešte stále je to zariadenie primárne na výrobu tepla, ak by sme si ho pre 6 domov v radovke dali namiesto CZT (ktorýnás odstrihol, tak by nás s prehľadom zásoboval teplom a teplou vodou a elektrinu pre sta, v noci osvetlenie cestičky 25m dlhej pred vchodmi.

Rakousko je hornata zeme a maji velka horska jezera. Pokud by ty jezera byly vhodne rozmistena a topologie by umoznila propojeni do precerpavacich jednotek, muzou ziskat obrovsky zasobnikovy potencial. Otazkou je, zda by byl provoz v souladu s zivotnim prostredim. Jako nejperspektivnejsi ale vidim Norsko. Podel pobrezi ma vysoke hory a tim padem je potreba mit jen horni nadrz a jako dolni vyuzivat neomezeny objem more. V Norsku by se dala skladovat energie pro pulku evropske zimni spotreby. Druha pulka by se ziskala v zime z pobreznich VtE. Obdobne je na tom Chorvatsko. Moznosti jsou, tak uvidime kdo se do toho pusti.

Norsko je v pohodě už teď. Mají v provozu jenom vodní, větrné a přečerpávací. Nic jiného nepotřebují.

---

Renault Zoe ZE50 *** FVE 4,55 kWp + VtE 1kW

Az jim uvadne ropa/plyn, muzou prodavat zimni elektrinu. Je to cista alternativa jak prakticky bez prace byt v pohode.

Obrázek uživatele runner42

Chtít může.

---

DISPUTO ERGO SUM.

Prymulan, rasista, xenofob, heterosexuál, trumpista, ateista, cynik, vykořisťovatel, antiEU evropan podporující referendum o setrvání v EU.

A my se nepoučíme a nepoučíme. Pořád musíme vymýšlet nějaké české pitchoviny. Je pravda, že Rakousko má obrovskou výhodu v té vodě. Ale jak chtějí zvládnout jen OZE bez plynu není jasné ani mě.

---

Renault Zoe ZE50 *** FVE 4,55 kWp + VtE 1kW

Tak v nejhorším si spustí tu zakonzervovanou automovou elektrárnu Zwentendorf, ne ?

Obrázek uživatele 13G

Rusky plyn si taky v lokalnich kogenerackach muze kdykoliv behem par sekund nahodit, nebo ne? Decentralizace, podporovane vykupy, kogenerace.. tudy vede cesta

S CEZkym planem jaderek a dlouhych vedeni (+velke ztraty) prijde jeden vitr nebo jedna namraza a vsichni jsou bez proudu.. aha, ale zisky si rozdeli akcionari, kdezto stavbu zaplati a zaruci vsichni.. parada :-)

---

13G

200tkm VW eGolf 2014
tested 2tkm bmw i3 REX 2017

Obrázek uživatele Anonym123

kogeneračná jednotka vyrába teplo. a TROCHU elektriny.

Však to je potřeba. Jede to hlavně v zimě a je potřeba topit. Mě by se doma hodil kotel se Stirlingovým motorem. Plynem topím stejně a když to navíc vyrábí 1kW tak bych to na spotřebě ani nepoznal. Ve spolupráci s baterkou bych měl 24kWh denně, to bohatě pokryje spotřebu baráku. V létě bych to vypnul a jedu na soláry. Ideální soběstačnost. Kdyby to nebylo tak drahé.

---

Renault Zoe ZE50 *** FVE 4,55 kWp + VtE 1kW

Obrázek uživatele 13G

nebo treba setrvacniky... misto baterek na vykryvani vykyvu a stabilizaci cele site.. to muze byt vpodstate u kazdeho baraku.. nebo na strese panelaku.. nebo u kazde trafacky

https://youtu.be/UFtELug3XgE

---

13G

200tkm VW eGolf 2014
tested 2tkm bmw i3 REX 2017

A když se seknou ložiska, tak vám ten setrvačník přijde naproti.

Existovaly i autobusy poháněné setrvačníky (https://cs.wikipedia.org/wiki/Gyrobus) ale občas se roztočil místo setrvačníku autobus. Mimochodem u tom autobusu 1,5 tuny uložilo přibližně 9,15 kWh.

Obrázek uživatele Anonym123

:-)
ten zotrvačník na streche!
pred desaťročiami upozorňovali pred montážou veterníkov (savoniovych rotorov) práve pre prenos kmitov múrmi.

"murmi". Co to je? Ani translator to nezna.

Obrázek uživatele ozana

Tohle by jsi mohl znát
https://youtu.be/-cWjoE6NZaw

---

Putin prokazatelně nechává zavraždit všechny své oponenty
https://youtu.be/pOhmDeih19g

Sprosté debily ignoruji.

Obrázek uživatele Anonym123

múrmi, "Ú"
na češskom ZDMI (množné číslo)

ctrl c/v
https://translate.google.sk/?hl=sk&tab=mT&sl=sk&tl=cs&text=m%C3%BArmi&op=translate

Jejda, s ú to funguje. Ja zasadne pisu bez diakritiky a vetsina aplikaci si uz umi poradit bez tech hacku a carek. Jenom murmi to nezvlada. Slovenstina nezna ů?

Obrázek uživatele PaRi

Proto ti zásadně nejde rozumět. :-/

---

www.xpari.cz
Škoda CitigoE iV (14000 km)

Je to od slova zeď (múr)

---

145 000 km na elektróny
Z toho 50% z FVE

Diky. Z kontextu jsem si to myslel, ale nechtel jsem jen spekulovat a zadal to do translatoru. Bohuzel cestina i slovenstina je diky sklonovani pro strojove prekladani casto nevhodna. I vyhledavani je obtizne. V nemcine se da mnohem komfortneji vyhledavat. Mimochodem me neni jasne, jak funguje kodovani diakritiky. Vyhledavac si uz umi poradi s vyrazem s i bez diakritiky. Mate nejaky muster jak v ascii systematicky zjistit code pro s/š, c/č atd. Je tam nejaky bit ktery to resi?

Nie je zač. Ja tiež niektorým českým slovám nerozumiem a to mám rodinu na Morave a kopec známych v Česku, ktorých občas otravujem s prekladom :-)
Slovenčina nemá ů

---

145 000 km na elektróny
Z toho 50% z FVE


ChargeUp! - Komplexní dodávka dobíjecích stanic a souvisejících služebe-stationNabíječky elektromobilů CircontrolVOLTDRIVE - Ideální řešení pro domácí nabíjení vašeho vozu.Autonabíjení.cz - vše pro Váš elektromobil
O ČEM SE PRÁVĚ DISKUTUJE?