První rallye speciál na elektřinu: Peugeot 207 S2000

Martin Singr - 12 Prosinec 2014

Rakouský tým Stohl Racing se v nedávné minulosti zabýval úpravami vozů Mitsubishi Lancer Evo VIII na . S těmi jezdil i sám majitel týmu, jeden z nejlepších rakouských jezdců rally Manfred Stohl. Letos přišlo překvapení, tým totiž připravil soutěžácký speciál na elektřinu, informuje rallye-magazin.de.auto Stohl Racing rallye Peugeot 207 S2000

Plně elektrický závodní speciál Peugeot 207 S2000
foto: Stohl Racing

Jako místo premiéry byla zvolena výstava v Essenu. Do Peugeotu 207 S2000 byly transplantovány dva elektromotory, které pohání přední i zadní kola. Maximální výkon je 544 koní (400 kW), maximálního točivého momentu 880 Nm jsou elektromotory díky svým vlastnostem schopny dosáhnout prakticky hned po startu. Vůz vážící tunu a půl dokáže vystřelit z nuly na sto za tři vteřiny.

Zajímavá je koncepce akumulátorů, které jsou umístěny mezi řidičem a spolujezdcem. Speciální klecová konstrukce, která je obklopuje, lze v servisu vyměnit do pěti minut. Je k tomu však zapotřebí speciálně vyvíjená zvedací plošina, na kterou vůz vyjede. Akumulátory se totiž mění zespoda. Maximální rychlost je 180 km/h, voltáž 410 V, maximální proudov odběr 1000 A.

Podstatný je také dojezd, který se odvíjí od jízdního stylu. Stohl Racing uvádí, že 30 kilometrů rychlostních zkoušek v ostrém tempu a následný návrat do servisu nebude problém. Je to ostatně také podmínka, aby mohl vůz startovat v rakouském šampionátu a v souladu s tímto požadavkem byla také navržena kapacita baterie.

Co se týká hluku motoru, u elektromotoru je samozřejmě tichý a tak přijde ke slovu speciální zvukový generátor od rakouského výrobce výfuků Remus a ten dodá autu patřičný zvuk. Podobné řešení je také v sérii závodů formulových vozů na elektřinu.

Tento počin je ve světě rallye revoluční. Dříve se objevovaly pokusy s hybridními vozy, například Toyota Auris s tímto pohonem startovala zhruba před deseti lety také na Pražském rallysprintu jako předjezdec, ale start čistokrevného elektromobilu v „ostré“ soutěži by byl revoluční. Jestli stejně jako dřívější pokusy s CNG vyzní do prázdna nebo se bude jednat o nový směr rally ukáže nejbližší budoucnost.

Stohl Racing
Zpět na HybridPřidat komentář
Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Třeba by bylo dovoleno, aby na přejezdech stáli mechanici a vyměnili baterku. Nicméně podle článku by nebyl - čistě technicky - problém zvýšit dojezd skrz větší akumulátor. Jenže pak by to bylo zase těžší. Na druhou stranu jeho současné umístění optimalizuje těžiště i rozložení hmotnosti mezi nápravami, takže by to úplně špatně taky nebylo...

No nevím, školy nemám, ale připadal bych si na závodech, kde vím, že je zvukový rámus uměle tvořen generátorem od rakouského výrobce výfuků Remus, jako debil, který ví, že jí ochucený popcorn, ale hrdinně před stejně postiženými předstírá, jak si úžasně pochutnává na půlkilovém steaku.
Císařovy nové šaty.
To raději přirozený zvuk elektromotoru.

Třeba to bude hrát něco jiného, třeba jako to fáro, co v něm jezdil František Koudelka.

Obrázek uživatele Radovan

Normálka, přesně to odpovídá naturelu petrolheadů. Jejich heslem je "správné auto řve a smrdí". Vy ostatní, kteří si myslíte že rallye je o umění jezdců a výdrži vozů jste vedle, jak ta jedle. Když ta elektrická potvora neřve a nesmrdí, tak tam holt dáme mp3 se zesilovačem a pořádným kraválem. Ovšem rád bych soudruhy z NDR upozornil, že zapomněli na vyvíječ plynů. Bez smradlavé mlhy od zádi nebude zážitek dokonalý a divák petrolhead si příště k trati nestoupne. Že by si ještě snad koupil lístek, to ani náhodou. Strčte si ty čisté tiché technologie někam :-).

---

BEV Peugeot Ion nový 4/2014, dnes 96 tis. km, 5/2016 2.ojetý ženě, dnes 46 tis. km (60 celkem), ekolo Agogs SilverGo 10/2013, dům FVE 3,6kWp 9/2009, ohřev vody solár Vaillant 6/2010, vlastní studna 1999, dřevodům sendvič panel 2000, permakulturní zahrada 2017, zachytávání dešťovky 880L Keter 4/2020.

Obrázek uživatele Jolinar

jj, radeji prirozeny zvuk nez nejaky umely...

Tak tak, ten zvuk je podle mě hloupost nejhloupovatější.
nejezdím závody, ale předpokládám že řidič naopak bude chtít slyšet jak jede a po čem jede. Na šotolině bude zvuk výrazně jinačí než na asfaltu. Když mu tam do toho bude řvát nějaký zvuk, který navíc nebude mít nic společného s jízdou tak bude asi pěkně zmatený.

Nehledě na to, že diváci budou radši poslouchat přirozený zvuk než aby si museli zakrývat uši aby jim nepraskli bubínky.

Řekl bych, že vypnout to, nebo ztlumit nebude problém. Otázkou je, jestli to komisaři dovolí kvůli bezpečnosti diváků, kteří, když nic neslyší, tak pobíhají po silnici jako tokající bažanti honící bažantí slepice.

---

hariprasad

jj, s tym zvukom a divakmi mas pravdu. zvuk by tam mal byt, aby bolo pocut prichadzajuce auto. Dobry postreh! pretoze vzy ale naozaj vzdy sa divaci hrnu na trat a odskakuju az vtedy ked uz auto prichadza. Je to sice adrenalin, ale nebezpecny adrenalin.
no a na druhu stranu. Ja som tiez za e-rally + zvuk. Zvuk sa bude dat urcite urobit a prisposobit tak ako by to bolo benzinove auto. Vsetko sa da nastavit no v takom pripade by mal mat elektromotor samozrejme aj prevodovku. najlepsie nieco take ako DSG alebo podobne ale hlavne nech je to sekvencna ako sa pouziva teraz na rally.
Ide o zivotne prostredie, treba ho chranit pre buduce generacie, nas sa to uz velmi netyka, no treba pozerat lepsim smerom ako su spalovacie motory a hlavne emisie!

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

No já si spíš myslím, že doba, kdy diváci mohli volně k trati už je dávno pryč. Dneska to kvůli bezpečnosti není umožněno. Takže je jedno, jestli je přijíždějící auto slyšet méně či více. Osobně bych se asi na "tichou" elektro rally přišel podívat, jakožto že jsem nikdy na takové akci nebyl, tak toto by mě lákalo, protože by to byla jedinečná akce. Ale jestli tam auta budou prdět z repráku, tak to je pro mě další tuctový podnik. Mimochodem ten kdo si myslí, že elektro auta nejsou slyšet asi moc neví o čem mluví. I auta na elektřinu jezdí pneumatikami po silnici. Když kolem vás jede takové auto, je slyšet asi tak jako auto s moderním benzínovým motorem. Elektromobil skoro není slyšet pouze když jede opravdu krokem a to není nebezpečné.


ChargeUp! - Komplexní dodávka dobíjecích stanic a souvisejících služebAutonabíjení.cz - vše pro Váš elektromobile-stationNabíječky elektromobilů CircontrolVOLTDRIVE - Ideální řešení pro domácí nabíjení vašeho vozu.