Proč firmy nehospodaří s energiemi efektivněji? Špatná koordinace, kopírování konkurence

Celosvětový průzkum společnosti Schneider Electric ukazuje, že většina firem zatím nepodniká kroky potřebné pro zlepšení své energetické efektivity ani pro snížení uhlíkové stopy. Průzkum realizovala pro společnost Schneider Electric agentura GreenBiz Research. Zapojili se do něj odborníci na energetickou efektivitu a environmentální management z 236 firem a 11 odvětví. Cílem průzkumu bylo zjistit, jak firmy přistupují k takzvanému aktivnímu energetickému managementu, jak vytváří strategie pro energetiku a ekologii, jak sbírají a sdílí data, a jak aktivity v těchto oblastech koordinují.

Průzkum realizovala pro společnost Schneider Electric agentura GreenBiz Research. Zapojili se do něj odborníci na energetickou efektivitu a environmentální management z 236 firem a 11 odvětví. Cílem průzkumu bylo zjistit, jak firmy přistupují k takzvanému aktivnímu energetickému managementu, jak vytváří strategie pro energetiku a ekologii, jak sbírají a sdílí data, a jak aktivity v těchto oblastech koordinují.

foto: Schneider Electric

Jen 30 % podniků uvažuje zavést technologie, které umožňují řídit výrobu i spotřebu elektřiny z obnovitelných zdrojů – jde o takzvané mikrogridy či řešení, která optimalizují dodávku energií podle aktuální spotřeby (demand response).

Přístup k řízení energií? Většina firem kopíruje svoji konkurenci

„Sledované firmy přistupují k energetickému managementu po starém a 85 % z nich tvrdí, že podnikají kroky pro snížení emisí přibližně v takovém rozsahu, jako jejich konkurence.  Ekologické projekty, které podniky doteď navrhly nebo už rozeběhly, se soustřeďují především na úsporu energií, vody a redukci odpadů. Jen málo firem zavádí sofistikovanější strategie a pokročilé technologie pro energetický management a snižování emisí,“ shrnuje Radko Svrdlin, generální ředitel společnosti Schneider Electric CZ, která je hlavním hráčem v oblasti řízení energie a průmyslové automatizace.

Firmy by měly začít samy vyrábět energii a spolupracovat s distributory

Společná snaha o úsporu energií či vody je sice pozitivní, ale být jen uvědomělým spotřebitelem nestačí. „Firmy musí být v oblasti energetiky aktivnější, měly by samy začít elektřinu vyrábět a spolupracovat s distribučními společnostmi, s tradičními výrobci energií a dalšími novými hráči v energetice,“ dodává Radko Svrdlin, generální ředitel Schneider Electric pro Českou republiku.

Hlavní překážky: nekvalitní řízení energií a nekoordinovaná práce s daty

Hlavní překážka efektivnějšího managementu energií je podle Radko Svrdlina v samotném řízení energií. „Až 61 % respondentů uvedlo, že v oblasti energetické efektivity a trvalé udržitelnosti nejsou jejich firemní oddělení zkoordinovaná. K dalším bariérám patří nedostatečný datový management, respektive podceňování důležitosti práce s daty. Údaje ze systémů na výrobu energie a řízení její spotřeby jsou roztroušená po množství poboček či v různých lokalitách.“

Polovina firem plánuje nové projekty v oblasti obnovitelných zdrojů

Průzkum Schneider Electric přinesl i několik povzbudivých zjištění. Více než polovina firem už například rozběhla nebo do dvou let plánuje spustit projekty v oblasti obnovitelných zdrojů energií.

„Plány pro budoucnost nejsou dílem jen jednoho oddělení, ale širší spolupráce vícerých týmů. Důležité je i to, že se v nich angažuje nejvyšší vedení. V zhruba třech čtvrtinách firem schvaluje tyto iniciativy top management, generální, finanční či provozní ředitelé. Ačkoli návratnost investic je pro ně stále nezanedbatelným faktorem při rozhodování, podniky začínají nazírat na tyto investice z dlouhodobější perspektivy. Například víc než polovina respondentů při hodnocení projektů zohledňuje i vliv na životní prostředí,“ přibližuje výsledky šetření Radko Svrdlin, generální ředitel společnosti Schneider Electric.

Příklady úspěšných firem: britský iomart podnikající na trhu datových center

Příkladem firmy, která v otázce energetického a environmentálního managementu uspěla, je britský poskytovatel cloudových služeb iomart, který provozuje několik velkých datových center. Firma shromažďuje velké množství dat o energetické efektivitě.

Týmy zodpovědné za energetický management a trvalou udržitelnost tato data důsledně vyhodnocují a společně navrhují strategie na snížení emisí a nákladů. Taková spolupráce přináší firmě výrazné úspory, pomohla jí k získání akreditace ISO 50001 a přispěla k splnění vlastních závazků na snížení uhlíkové stopy.

tisková zpráva

21 Comments on “Proč firmy nehospodaří s energiemi efektivněji? Špatná koordinace, kopírování konkurence”

  1. Firmy k tomu nikdo nijak nevede, osvěta a to co stát dělá
    Firmy k tomu nikdo nijak nevede, osvěta a to co stát dělá pro snižovaní uhlikové stopy je naprosto nedostačující jako vlastně všechno v česku.
    Jinak jsem velmi zklamán z postoje a činnosti obcí, ty povětšinou na OZE, ekologii a čistotu vody a ovzduší zvysoka kašlou.
    např. v Brně zavedli rezidentní parkování, za 2 auta (Toyota auris ) s kamerama na střeše dali 9 mil korun, ale staní pro EV a nabíječku nepodpořili ani jednu. Brno vlastně za posledních 5 roků pro elektromobilitu nehlo prstem a dosud nemá ani jedno staní ani wallbox pro EV. Potentátúm z Brna je uplně jedno co lidi dejchaj a rezidentní parkování je jen dalši zpusob jak legalně okrádat a mastit si kapsy. Těm co vlastní elektromobil, těm co si ho v předstihu koupili za šílené penize a čekali na byť néjakou minimální podporu se nyni město vysmalo a plivlo nám do tváře, protože budu citovat v městě Brně nebudou vyhrazená stání pro EV a zádná sleva na parkování ekologickych vozidel také ne. Marně jsme tedy doufali, že to bude jako v Praze.

    1. Žít Brno v praxi. Asi se toho u Vás po komunálních
      Žít Brno v praxi. Asi se toho u Vás po komunálních volbách hodně změní. Nicméně jezdím k Vám docela často a posun s těmi kecálisty a píáristy žádný. Možná je dostupnější hulení, ale v tom nejedu, takže nemohu posoudit.

      1. Zdravím kolegu Radovana,
        snad se něco změní, třeba snad

        Zdravím kolegu Radovana,

        snad se něco změní, třeba snad přijde někdo kdo nám bude rozumět, někdo kdo vidí kousek dál než na špičku svýho jointu a třeba se nám někde to místečko se zásuvečkou postaví…

        Co na srazu v Šiklově mlýně, Radovane ? Plánujete ůčast ?
        S pozdravem L.

        1. Pozor, nejedná se o Šiklův mlýn, je to konkurenční
          Pozor, nejedná se o Šiklův mlýn, je to konkurenční městečko. Viz http://www.hybrid.cz/ma-cenu-dnes-kupovat-elektromobil-podivejte-se-jak-klesaji-ceny-ojetych-elektromobilu-v-evrope, odkaz dole.
          Na tomto srazu nebudu, protnuly se nám termíny, a to hned se 2 akcemi, kde jsme s kolegou Milanem všude spolupořadateli a koordinátory. K původnímu Hostětínu u Zlína přibyla ještě Opava s Hradcem nad Moravicí viz https://www.asep.cz/akce-asep. V obou případech se jedná o akce pro celou rodinu, v Opavě se zaměřením na turistické cíle a památky v krásné čisté krajině, v Hostětíně na ekologická řešení domu, zahrady a života vůbec. Tam nás najdete.

  2. I ve firmach pracuji obycejni lide a kdyz si prectu vetsinove
    I ve firmach pracuji obycejni lide a kdyz si prectu vetsinove mineni v komentarich na ruznych webech, tak se divim, ze se aspon pres noc zhasina svetlo. Mnoho lidi nema o energii ani paru. A vetsina je pro vystavbu novych atomovych bloku. S takovym materialem se toho moc nezmeni. A z ciziho krev netece.

    1. Já o energii taky nemám páru.
      A proto jsem zastáncem

      Já o energii taky nemám páru.

      A proto jsem zastáncem stavby nových jaderných bloků.
      Protože i dvakrát předražená jaderná elektrárna vyjde v celkovém životním cyklu lépe než OZE. Její hlavní nevýhoda je, že zaměstná jen velmi málo lidí, což se u OZE uvádí jako hlavní výhoda.

      1. Letos v lete byl zakaz zalevat zahradky a zahony kvuli suchu,
        Letos v lete byl zakaz zalevat zahradky a zahony kvuli suchu, bylo proste malo vody. Ale chladici veze elektraren mohly spotrebovat vody kolik chtely. To, ze nebudu mit urodu a budu muset vse koupit, to nikoho nezajima, nikdo me to nekompenzuje. A ja s radosti necham vzacnou vodu vyparit v chladici vezi elektrarny, aby CEZ mohl exportovat elektrinu a aby kdejaky hnup mohl poustet klima na 15 stupnu. FVE zadnou vodu neplytvaji, proto kdyz je malo vody, tepelne elektrarny musi take omezit, ci vypnout vyrobu. Jako moje zahonky.

            1. Dokud nepadneme na hubu, bude se asi ve velkém i malém
              Dokud nepadneme na hubu, bude se asi ve velkém i malém pořád hospodařit s vodou jako trotli. Kouknu na zahrádky kolem – betonový jednodruhový trávník, sesečený na 2 cm, pár dní tepla a rezaví, ihned zalévání, pitnou vodou nejlépe, samozřejmě přes den, při plném slunci, kdy se 80% ihned odpaří. Aby to vůbec rostlo, neustálé dosévání a chemické hnojení. Minimálně na jaře odstraňování mechu, přidávání písku k vylehčení půdy a xy dalších legrací.
              Pokud už keř, tak hřbitovní kvítí, neboli túje, tvarovaná střihem do nějakého sexy tvaru, co letí.
              Pokud strom, tak polokmen a taky tvarovaný, jinak nic.
              Když už je na zahrádce něco k jídlu, tak samozřejmě hliněný plac sem tam zakrytý fólií s dírami na úrodu. A hojně zalévaný ráno v poledne i večer, protože – světe div se – brutálně rychle vysychá. Pitnou vodou opět nejlépe.
              Uprostřed toho všeho chemický bazén, napájený pitnou vodou. V lepším případě ošetřovaný UV lampou nebo solí místo brutální chemie, ale opět nic pro jímání vody, jen pro další spotřebu.
              Pokud byste na takových místech hledali živočichy, tak marně. A vodu taky. Nemají kde žít a kde se zachytit. Spočítejte si ty zahrady v okolí a máte výsledek.
              A tam kde končí domy s betonovými zahradami, začíná zemědělcovo pole. Řepka a kukuřice na udusané hlíně, nejčastěji. S obrovskou plochou pro odpar. Jakmile sprchne, voda po tom sjede jak po skluzavce a cestou vezme ještě zbytek ornice, co tam zůstal. Zastaví se obvykle na silnici, odkud pak bahno odstraní dobrovolní hasiči.
              A to všechno se bere jako normál a standard. Když máte na zahradě více keřů a stromů, živé ploty z nich a nedej bože vyšší, více druhovou trávu, jste divný. No a jedlé stromy a keře, dokonce letité a vzrostlé s posezením pod nimi? Pochlubíte se rosničkou, skokanem, ropuchou, ježkem, slepýšem, co u Vás bydlí? Hmyzáky všeho druhu, co u Vás mají stále co k snědku? Úplný asociál. 🙁

              1. Pred 3mi roky jsme meli invazi zabicek. Kam sem slapnul, vsude
                Pred 3mi roky jsme meli invazi zabicek. Kam sem slapnul, vsude to skakalo. Vody bylo dost. Letos usychalo vse, i krovi. A nase okoli vetsinou travnate pastviny a biohospodarstvi. Letos buci dobytek na pastvine hlady. Seniky jsou poloprazdne, neni dostatek travy. Zrejme bude velke decimovani skotu, neni krmivo na zimu. Ale elektrarny odparuji vodu v chladicich vezich o 106. Neco je spatne. Ale FVE je v CEZku porad sproste slovo, stejne jako elektromobilita. Chtelo by to omezit plytvani vodou v elektrarnach a hned by fve byly dobre.

                1. A to, co ty elektrarny odpari, zmizi v paralelnim vesmiru,
                  A to, co ty elektrarny odpari, zmizi v paralelnim vesmiru, nebo jen tak nahodou zase zkondenzuje a spadne ve forme deste?

                2. Letos z toho asi moc nespadlo jako dest. Para se rozpustila v
                  Letos z toho asi moc nespadlo jako dest. Para se rozpustila v horkem a suchem vzduchu. Prsi az kdyz relativni vlhkost presahne urcitou hranici. Ta letos nad uzemim CR nebyla casto prekrocena. Nejspis to spadlo nekde uplne jinde nez v CR.

                3. Prave ze nasi ted byli na dovolene nedaleko Temelina a pry tam
                  Prave ze nasi ted byli na dovolene nedaleko Temelina a pry tam bylo znatelne zeleneji nez u nas. Ale jestli to nejak souvisi s tim „zvlhcovacem“, netusim.

                4. Bydlim cca 30 km zapadne od Dukovan (na jihu geograficke
                  Bydlim cca 30 km zapadne od Dukovan (na jihu geograficke Vysociny) a za chvili tu nebudeme mit zadne lesy. Na jare jsem sazel cca 80 buku a i pres zalevani mi vsechny uschly, takze nove lesy nelze ve velkem sazet. Soused byl na dovolene v Jiznich Cechach a rikal, ze je to tam vyrazne zelensji, ze se to tak lamalo kolem Dacic, smerem k nam lesy hnede, na zapad byly zelene. Tim chci rici, ze jaderka na mnozstvi srazek nema pozitivni vliv, ba dokonce lide bydlici blizko Dukovan nadavli uz pred 20ti lety, ze tam vyrazne mene prsi. Teorie (typu vesnickych povidacek) byla takova, ze vzduch u JE je teplejsi a destove mraky se o nej rozdeli.

      2. A na to jste přišel jak? Mít doma baterku, tak už jsem s
        A na to jste přišel jak? Mít doma baterku, tak už jsem s FVE po většinu roku soběstačný jak doma, tak s dopravou. A to mám pokrytu jen 1/6 plochy střechy FV panely z roku 2009.
        Kdyby každý druhý barák a firma využily svých střech, přitom v souladu se spotřebou a měli k tomu baterku navrch, tak bychom naráz – minimálně přes den – měli soběstačné celé vesnice. Z hlediska elektřiny i teplé vody.

Napsat komentář