Pražané by podle výzkumu chtěli autobusy na plyn

redakce - 02 Prosinec 2011

Společnost Factum Invenio provedla v listopadu 2011 výzkum, který se týkal využívání zemního plynu v ČR. Podle mínění 59 procent dotázaných by se využívání zemního plynu mělo v rámci spotřeby ČR zvýšit. Ekologické autobusy na zemní plyn mají nejsilnější podporu u obyvatel v Praze a ve velkých městech, tam by je podle průzkumu Factum Invenio uvítalo přes 80 procent dotázaných.autobus na zemní plyn CNG

Autobusy na zemní plyn Dopravní podnik hl. města Prahy několikrát odepsal. Prý byly "neekonomické", a to i přes prokazatelně výrazně nižší provozní náklady proti těm dieselovým (jak mohou prokázat jiná česká města, kde CNG autobusy jezdí). Přinese odstoupení šéfa DPP Martina Dvořáka znamenat pro Pražany změnu?
foto: Hybrid.cz

Osloveno bylo 961 respondentů. Ve věkové kategorii 30-44 let si dokonce 62 procent dotázaných myslí, že by se využití zemního plynu měl ozvýšit. Lidé zejména podpořili vyšší využití plynu na úkor tradičního uhlí při elektřiny. Téměř 80 procent respondentů se domnívá, že se životní prostředí při vyšším využití plynu na úkor uhlí zlepší.

Celkově, tedy nejen za účelem , zemní plyn využívají téměř dvě třetiny českých domácností (v Praze 71 procent, na Moravě dokonce 72 procent). Z průzkumu vyplynulo, že mezi odběrateli panuje velmi vysoká spokojenost s kvalitou dodávek zemního plynu a 74 procent, tedy převážná většina z nich, kvůli růstu cen neuvažuje o využívání jiných zdrojů energie.

Více než tři čtvrtiny (77 procent) dotázaných se domnívají, že se životní prostředí při vyšším využití plynu na úkor uhlí zlepší.

Plyn má z hlediska vztahu k ekologii nejvíce příznivců hlavně mezi obyvatelstvem větších měst resp. obyvateli Prahy.

„Ačkoliv je význam zemního plynu bohužel potlačován, naše veřejnost to vnímá jinak. Uvědomuje si, že výrazně větší využití zemního plynu by omezilo nejen plýtvání energiemi při jejich neefektivním využití v zastaralých teplárnách, ale prospělo by to zejména lepšímu ,“ říká Oldřich Petržilka, prezident (ČPU).

„Není přece donekonečna možné, abychom ne několik dní, ale několik týdnů neměli vycházet z domů a dusili se při 4-6 násobném překračování hodnot emisí,“ dodává.

Výrazně příznivě jsou vnímány také ekologické autobusy na zemní plyn s poloviční spotřebou paliva, ve městech buď již jezdí, nebo by je uvítalo celkem 84 procent dotázaných.

Podobně jako v předchozích otázkách mají ekologické nejsilnější podporu od obyvatel v Praze a ve velkých městech, tam by je podle průzkumu Factum Invenio uvítalo přes 80 procent obyvatel.

„Za posledních pět let se zvýšil počet autobusů na zemní plyn ve světě téměř 3,5 krát, ve světě jich jezdí 430 tisíc, v Evropě 156 tisíc. Jen v našich velkých městech, navzdory tomu co si v nich lidé přejí, slyšíme různé zástupné důvody a dál se nakupují naftové,“ dodává Markéta Schauhuberová, manažerka ČPU.

tisková zpráva
Zpět na HybridPřidat komentář

ChargeUp! - Komplexní dodávka dobíjecích stanic a souvisejících služebAutonabíjení.cz - vše pro Váš elektromobile-stationNabíječky elektromobilů CircontrolVOLTDRIVE - Ideální řešení pro domácí nabíjení vašeho vozu.