Praha vybuduje 59 nabíjecích stanic pro elektromobily

Praha chce být „smart“. Ač tomu nedávné fiasko s Libeňským mostem a fixou načmáranými vzkazy pro obyvatele moc nenapovídá, nová pražská společnost Operátor ICT má velké plány. Chce mimo jiné vybudovat 59 nabíjecích stanic.

Už dnes je v Praze asi 100 nabíjecích stanic, jde o nabíječkami nejhustěji zasíťované území v ČR. Město ale chystá další.
foto: SmartPrague.eu

Prostřednictvím Operátora ICT se Praha chystá vybudovat pateřní síť 59 nabíjecích stanic. Z toho 50 jich bude rychlonabíjecích, devět jich bude umístěno na záchytných parkovištích. Náklady mají být 28 milionů korun.

Operátor ICT bude zajišťovat vybudování podstavců pro nabíjecí stanice. Ty pak město pronajme jednotlivým provozovatelům. V letošním roce má být zprovozněno minimálně 16 z nich. Infrastruktura má být hotova v roce 2019.

Jednou z podmínek provozu nabíjecích stanic bude akceptace Lítačky, nové elektronické karty Pražanů, která nahrazuje nechvalně proslulý projekt OpenCard. Ani zmíněných 59 stanic nemusí být konečný počet – po nějaké čase se projekt vyhodnotí a rozhodne o případném rozšíření.

tisková zpráva

27 Comments on “Praha vybuduje 59 nabíjecích stanic pro elektromobily”

 1. Co je pro ne rychlobabijecka? 22kW nebo 50kW ci 100kW? Jestli
  Co je pro ne rychlobabijecka? 22kW nebo 50kW ci 100kW? Jestli jedou po vzoru Nemecka tak to bude spis smutny…Nakonec uzivatel EV poveze s sebou X druhu cipu aby si mohl dobit kde potrebuje.
  Jak rikaji Nemci sami. Chce to sjednoceni a netahat s sebou 20 druhu karet a cipu.

     1. Teda Vy máte talent na politiku, měl by jste to zvážit.
      Teda Vy máte talent na politiku, měl by jste to zvážit. Nakradlo by se na zemních pracíh a základech a tu rourku bychom pak prodali voličům jako minimalistický skandinávský dizajn, nejlépe ještě podepsaný někým z IKEA 🙂

 2. Když elektromobil parkuje, má se nabíjet.
  50

  Když elektromobil parkuje, má se nabíjet.

  50 rychlonabíječek znamená, že přeskočí všechny poskytovatele v ČR a budou větší než ČEZ po 7 letech od prvních slibů nabíjecí sítě po celé ČR. To je chvályhodný počin, otázka je, kolik to bude Pražany stát. Jestli 500-900 tis. Kč za rychlonabíječku nebo 2-3 miliony, jak to tak v Praze chodí á la třeba tunel Blanka a mnoho dalších.
  Nicméně Praze by prospělo aby radní zvedli zadek a zajeli se mrknou do Vídně. Koncept Mennekes zásuvek jak Wien energies, tak mnoha soukromých poskytovatelů, je tam už 4 roky dávno v provozu. Třeba nadzemní garáže u Prátru – 4 budovy, na každém patře 4 patrových garáží 12 stání s Mennekes zásuvkami, ovládanými z jednoho displeje na kraji. Poskytovatel Wien energie. Běžné zásuvky zdarma. Podobně podzemní garáže university u Schonbrunu, zase 12 míst. A prakticky na jakémkoliv parkovišti (až na zvláštní výjimky, třeba ZOO parking běžný zcela nepolíbené, zato ale stání zdarma) vždy nějaké množstí běžných zásuvek nebo Mennekesů.

        1. Kdybyste tolik energie co máte správně nasměroval, už
         Kdybyste tolik energie co máte správně nasměroval, už byste byl aspoň pražský radní. Mluvím vážně. A dobrou!

        2. Pražská radnice je ta největší hrůza, to by mě
         Pražská radnice je ta největší hrůza, to by mě totálně demotivovalo. Sedí tam můj kamarád a docela lituju. Radši něco tvořím než sedím a žvaním.

        3. Tak i kamarád může být pitomec, to je pravda.
         Tak i kamarád může být pitomec, to je pravda.

        4. No dovol! Naopak kámoš je velmi chytrý, schopný a rozumný
         No dovol! Naopak kámoš je velmi chytrý, schopný a rozumný člověk a proto jej lituji, že ty politický tahanice a intrikování dokáže vydržet.

        5. Tohle je dobrej fór, je to chudák asi je tam za trest 🙂
         Tohle je dobrej fór, je to chudák asi je tam za trest 🙂

Napsat komentář