Praha končí s topením uhlím, staré kotle je nutné vyměnit do 2 let

redakce - 24 Září 2020

Od října 2020 začne na území hlavního města Prahy platit zákaz topení uhlím, uhelnými briketami a koksem. Praha se tak stává prvním městem v ČR, které topení tímto palivem zakázalo.Změnit technologii topení budou výhledově muset i stovky tisíc domácností po celé ČR.

Změnit technologii topení budou výhledově muset i stovky tisíc domácností po celé ČR.
foto: OnzeCreativitijd, licence Pixabay

Už za dva roky totiž nebude možné provozovat staré kotle na tuhá paliva. Pro domácnosti to často bude znamenat přechod na plyn nebo další ekologičtější zdroje tepla. Hodně lokalit však ještě vůbec plynofikováno není, v některých regionech nemá plyn k dispozici více než 80 % obcí.

Provozujete doma kotel vyrobený před rokem 2000? S velkou pravděpodobností ho budete muset do dvou let vyměnit za moderní zdroj tepla. Zákon o ochraně ovzduší totiž přesně za dva roky zakáže provoz kotlů na tuhá paliva, jež nesplňují žádnou nebo jen první či druhou emisní třídu.

A to se týká zejména kotlů vyrobených před dvaceti a více lety. V praxi bude proto pro řadu českých domácností, které dosud topily uhlím, nutné přejít na čistší zdroj tepla – například plyn, dřevo nebo dřevní pelety.

„Odhaduje se, že v Česku je navzdory státní podpoře výměny zdrojů tepla pomocí Kotlíkových dotací ještě více než 300 000 domácností, které budou muset do dvou let kotel vyměnit. A to je opravdu vysoké číslo,“ uvádí Jiří Karlík ze společnosti Primagas, která dodává zemní plyn i .

Uhlí není perspektivní palivo

Přestože mnoho moderních nízkoemisních kotlů na tuhá paliva spalovat uhlí umožňuje, zdá se, že toto fosilní palivo už v domácnostech velká budoucnost nečeká. Uvažuje se dokonce o postupném legislativním omezování hnědého uhlí jako paliva do kotlů, případně o jeho vyšším zdanění.

Jako první město v ČR zakázala topení uhelnými palivy Praha, na jejímž území od letošního října nebude možné topit uhlím, uhelnými briketami ani koksem. Vhodnou náhradou za starý kotel na uhlí proto může být moderní plynový zdroj tepla.

Plynová distribuční síť není všude

Výhodou plynu je hlavně dobrá dostupnost, široký výběr úsporných kondenzačních kotlů a minimální emise. Ne všude je ale dostupná plynová distribuční síť. „Překvapivě mnoho českých obcí stále není plynofikováno. A netýká se to jen odlehlých horských nebo příhraničních oblastí, ale třeba i bezprostředního okolí Prahy,“ popisuje stav plynofikace v ČR Jiří Karlík ze společnosti Primagas.

Například v okrese Příbram není podle údajů Českého statistického úřadu plynofikováno více než 80 % obcí. Podobně jsou na tom například okresy Rakovník nebo Pelhřimov a třeba v okrese Praha-západ dosud nemá plynovou distribuční síť třetina obcí.

Kde není přípojka, může nastoupit zásobník na LPG

Pokud v obci chybí plynofikace, mohou lidé využívat ekologičtější tuhá paliva, jako je dřevo nebo dřevní pelety, případně se spolehnout na dražší elektřinu. Vhodnou alternativou jsou ale také zásobníky na LPG, respektive propan, který má ve srovnání s klasickou směsí propan-butanu mnohém lepší vlastnosti, díky čemuž například při vaření nezanechává na nádobí mastné skvrny.

Propanové zásobníky umožňují využívat výhod plynového topení i tam, kde není k dispozici vhodná přípojka. Výhodou LPG je také široká dostupnost a ve srovnání třeba s tepelnými čerpadly i nízká cena potřebných technologií, jako jsou plynové kondenzační kotle.

„Celkové náklady na propan ze zásobníku jsou jen o málo vyšší než u zemního plynu z distribuční sítě. Zásobník si samozřejmě není nutné kupovat, to by se zákazníkovi ani nevyplatilo. Zákazníkovi jej dodavatel pronajímá za symbolickou cenu, přičemž zajišťuje pravidelné revize, servis i pojištění,“ popisuje Jiří Karlík. Zásobník je přitom vhodný nejen do obcí bez plynové sítě, ale také do lokalit, kde by vybudování přípojky bylo příliš nákladné a složité.

Podíl LPG jako paliva v domácnostech nejspíš poroste

Podle Vnitrostátního plánu České republiky v oblasti energetiky a klimatu se v Česku na vytápění domácností v současnosti ročně spotřebuje zhruba 80 000 tun LPG.

Vzhledem k nutnosti výměny starých kotlů a přechodu na čistší zdroj tepla lze očekávat, že jeho spotřeba v dalších letech poroste. Dokládají to také zkušenosti z dalších evropských zemí, zejména ze Španělska, Francie, Itálie a Spojeného království.

tisková zpráva
Zpět na HybridPřidat komentář

V Praze volí TO, ODS a piráty, tak mají co si zvolili. A dvojnásobnou domovní daň k tomu jako bonus. Jak v tom vtipu, to mají za to, že se nemodlí.

A myslite, ze topeni uhlim lidem prospiva, nebo skodi? Prazane nejspis chteji cisty vzduch. Nevim zda se za cisty vzduch modlili, ale volili ty strany, ktere jim cisty vzduch prinasi.

Jestli Pražané preferují zákazy, tak mají co chtějí. Pokud preferují čistý vzduch, nikdo jim nebrání topit jinak než uhlím.

A to si opravdu myslíte, že někdo topí uhlím protože chce znečišťovat ovzduší. A není to náhodou tak, že na plyn či elektřinu prostě nemá. A jak mu pomůžeme, zakážeme to. Ať chcípnou socky.

Nekdo je jednoduse nepoucitelny hajzl. Drive byli tovarnici hrdy jak jim kouri komin. Komu nekouril, lidi hned suskali ze krachuje. Nekdo to asi bere jako znamku blahobytu.

To co říkáte je nesmysl, už jen proto, že topení pevnými palivy vyžaduje poměrně velké množství práce na rozdíl od elektřiny a plynu. A s těmi továrníky, to je jednak dávná historie a jednak to s tím nemá nic společného.

Je jen dobře, že se přiklonili k tak razantnímu řešení. Lidi budou plkat tak jako tak i kdyby to bylo třeba až za pět let, vždycky si najdou něco, aby to mohli zkritizovat. Taky mám doma v baráku elektrokotel a nevychází to tak děsivě jak si mnozí myslí, když jim řeknu že doma topím elektřinou. Tím že beru elektřinu u bezdodavatele přes spotovku to vychází mnohem líp, než mít někde fix. Do budoucna budu možná uvažovat i o vlastní FVE, ale myslím si, že ještě úplně nepřišla ta doba, abych se pustil do jejího řešení.

Obrázek uživatele ePavel

Plyn ve třetím tisíciletí? Trochu retro... Ani ekonomicky to už nevychází. Zeman i Putin by měli z článku ale radost.

---

Od r. 2013 najeto 370.000 el. km.
www.nabijecikabely.cz http://ts.la/pavel4572
Nekrmím Trolla42 a vulgární pablby.

A čim by jste to chtěl reálně nahradit, např. str.firma kde pracuji má kogenerační jednotku 2.MW, a kotel na zemní plyn.

Obrázek uživatele ePavel

Kogenerační jednotka je jiná kapitola. Tam oceňuji vysokou kombinovanou účinnost. Máme ji i u nás v kotelně na sídlišti. I když je pravda že od souseda ze sedmého patra, tedy ve výšce komínu jsem moc nadšení neslyšel. A to je cca 150m od něho.

---

Od r. 2013 najeto 370.000 el. km.
www.nabijecikabely.cz http://ts.la/pavel4572
Nekrmím Trolla42 a vulgární pablby.

Jede to také na plyn, převážně v zimním období a zbytek plynový kotel, reálně to nahradit něčím jiným je podle mě v horizontu 10-20 let problém.I ten plyn má emise, ale "smrdět" by to tolik nemělo.

Obrázek uživatele ePavel

Plyn je samozřejmě lepší než uhlí. Ale vidím v tom posun asi jako od dieselu k CNG spalovákům. A už vůbec nepochopím, že v dnešní době je někdo ochoten na plynu vařit. Spalovat ho a dýchat to přímo ve svém bytě...

---

Od r. 2013 najeto 370.000 el. km.
www.nabijecikabely.cz http://ts.la/pavel4572
Nekrmím Trolla42 a vulgární pablby.

No vysvětlit ženám že pálení svíček a dýchání těch zplodin je proti zdravému rozumu je mision Imposible...

Obrázek uživatele Anonym123

pôvodná "konzumná sviečka" bola zdravotne nezávadná a emisie sa blížili k nule.
vďaka s. Machovi z svšt sa do zmesi pridali vedľajšie produkty, ktoré by skončili na skládke. a funguje to ...

Obrázek uživatele ePavel

Tak to je aspoň voňavé a není to každý den :-)

---

Od r. 2013 najeto 370.000 el. km.
www.nabijecikabely.cz http://ts.la/pavel4572
Nekrmím Trolla42 a vulgární pablby.

Jo ty svíčky jsou u žen úchylka, ale asi je to zasunuté v mozku z dob jeskyní , nutnost udržovat oheň,

1*
:-)
Budu tlumočit manželce, doufám že nedostanu ránu do palice nějakým kyjem..

Na to vaření, má plyn výhodu v okamžité regulaci, ne nadarmo ho profi kuchaři používají.

Manželka vaří jak na plynu, elektrice, i indukci...
A jednoznačně upřednostňuje indukci kvůli okamžité regulaci a rovněž kvůli plynulé regulaci..
Plyn se ani omylem nedá regulovat takovým způsobem jako indukce..
A profi kuchaři... Ti jsou schopní 10minut aranzovat na poloprazdnem talíři 1 kolečko cibule...

Obrázek uživatele ePavel

Indukční deska se okamžitě nereguluje? Nejsem kuchař, ale fakt bych to nečuchal. Navíc v létě fakt vopruz si doma topit. Většina tepla totiž v hrnci neskončí, ale obteče ho a skončí stejně jako zplodiny v místnosti.

---

Od r. 2013 najeto 370.000 el. km.
www.nabijecikabely.cz http://ts.la/pavel4572
Nekrmím Trolla42 a vulgární pablby.

Obrázek uživatele Anonym123

a preto napríklad v kuchyni nemáme radiátor, podobne v kúpeľni. :-)

Vareni na plynu me pripomina kempovani pod stanem a vecer hucici horak na propan-butan a specificka vune. Venku to bylo fajn, ale doma bych to take nechtel.

Na tu indukci musíte mít také vhodné nádobí, takže další investice, a to, že profi kuchaři vaří hodně na plynu má určitě své důvody, pochybuji o tom, že je to z nostalgie, víc bych to nerozebíral.

Obrázek uživatele ePavel

Samozřejmě, hliníkové pánve od vietnamce člověk může vyhodit.
Já bych si klidně vsadil, že je to nostalgie a setrvačnost z doby kdy indukce nebyla, případně nebyl příkon na uživení všech těch sporáků v restauraci. Klasická plotýnka měla jistě nevýhodu v tom, že nešla rychle změnit teplota. Indukce má dost velkou výhodu, že se i lépe udržuje, protože tím, jak se ohřívá jen od hrnce je deska méně teplá a nepřipálí se to tolik. Naopak plynový sporák bych mejt po vaření fakt nechtěl díky členitosti. Možná jste si všiml, že ti vaši profi kuchaři si tam dávají alobal, který pak vyhodí.

---

Od r. 2013 najeto 370.000 el. km.
www.nabijecikabely.cz http://ts.la/pavel4572
Nekrmím Trolla42 a vulgární pablby.

Všechno, co tu, Pavle, píšeš, celostně s tebou sdílím! Např. na Střední škole v Letovicích je zkušenost, že za stejné teplo v kogeneraci mají o 10% větší spotřebu ZP oproti výrobě stejného tepla v kondenzačních kotlích! Když už něco spaluji, tak smysl dává kogenerace. Pokud nechci spalovat, tak jedině TČ.

Obrázek uživatele ePavel

Co mi vadí je, že když to kuci pustěj, tak máme vysoké napětí v síti. Třeba teď 254V a mezi fázemi 440V.

---

Od r. 2013 najeto 370.000 el. km.
www.nabijecikabely.cz http://ts.la/pavel4572
Nekrmím Trolla42 a vulgární pablby.

To je 10% odchylka. Podle norem je +-10% pripustna odchylka.

Obrázek uživatele ePavel

Ano vím, nicméně 254 už je mimo. Prozatím dnešní maximum je 255,3V
Že je to v normě jsme se pokoušeli vysvětlit žárovkám na chodbě, ale furt páchají hromadné sebevraždy...

---

Od r. 2013 najeto 370.000 el. km.
www.nabijecikabely.cz http://ts.la/pavel4572
Nekrmím Trolla42 a vulgární pablby.

Asi bude nejaka chyba v regulaci. Chtelo by to naprogramovat nizsi limit nez udava norma. Vlitnete na ne. Treba to ani nevedi co delaji za problemy. Lina pusa, ....

Obrázek uživatele ePavel

Již jsem řešil v podobě ofiko reklamace na čez distribuce. Nasadily na týden měření na patě domu. Kupodivu nejen po dobu měření, ale ještě týden poté byla hladina napětí nižší. A poté se to vrátilo do starých kolejí. Kogeneraci provozuje čez energo. Takže asi tak.

---

Od r. 2013 najeto 370.000 el. km.
www.nabijecikabely.cz http://ts.la/pavel4572
Nekrmím Trolla42 a vulgární pablby.

CEZ jsou hajzlove. Kdyz nam vyhorela nejaka elektronika, tak jsem podal stiznost. Nejdrive se omlouvali, ze byl problem na VVN a to zpusobylo kmity napeti v NN siti. Pozdeji ze mam dolozit certifikovanym merenim, ze doslo k odchylce a ze mam predlozit vselijake certifikaty, ktere obcan ani nema. No jak jinak, jeste vyhrozovali.

To tak zvedá ta kogenerační jednotka? Jaký má výkon?

---

Renault Zoe ZE50 *** FVE 4,55 kWp + VtE 1kW

Obrázek uživatele ePavel

Co jsem rychle nasel tak cca 300 kWe a 400kWt.

---

Od r. 2013 najeto 370.000 el. km.
www.nabijecikabely.cz http://ts.la/pavel4572
Nekrmím Trolla42 a vulgární pablby.

To je docela hodně. Mě to zaujalo, že to máte na sídlišti. To máte jako společenství vlastníků? Jak si účtujete elektřinu? Nebo to patří někomu jinému a jde to mimo vás přímo do sítě? Ale nechci vyzvídat, nemusíš odpovídat.

---

Renault Zoe ZE50 *** FVE 4,55 kWp + VtE 1kW

A co tak plynové TČ?

---

Renault Zoe ZE50 *** FVE 4,55 kWp + VtE 1kW

Máte pocit, že u nás stojí pouze pasivní nebo skoro pasivní novostavby kde se plyn opravdu nevyplatí ? Topení tepelným čerpadlem opravdu neuděláte všude, zvláště ve městě ne.

Jak by jste třeba vytápěl pražské cca 100 let řadové činžáky vysoké několik pater ? Např. takový Karlín, Žizkov, atd. .

Obrázek uživatele ePavel

U nás ve firmě, kde se jedná o více než sto let starou stavbu s velkými tepelnými ztrátami se také nevyplatil. Přešli jsme na přímotopy. Ve spojení s levnější elektřinou, dokonalejší regulací a absencí ztrát na rozvodech vody je celková úspora za energie skoro 30% To že se nemusí dělat pravidelné revize komínu, přívodu a kotle je jen bonus navíc. U pasivních a skoro pasivních staveb s nízkou ztrátou tepla se už nevyplatí ani tepelné čerpadlo vzhledem k pořizovacím a servisním nákladům.

---

Od r. 2013 najeto 370.000 el. km.
www.nabijecikabely.cz http://ts.la/pavel4572
Nekrmím Trolla42 a vulgární pablby.

Tak ten výpočet výhodnosti bych chtěl vidět. Když se podívám na vyúčtování plynu, kterým topím, tak "silový plyn" mě stojí 1,07 Kč/kWh. Když sečtu všechny potřebné poplatky, tak mě vyjde cena 1,54 Kč/kWh.

"Pro sazby využívané při vytápění elektřinou, nejčastěji D57d nebo D26d, cena osciluje mezi vysokým a nízkým tarifem kolem 2,5–3,5 Kč/kWh."
https://www.elektrina.cz/topeni-plynem-vs-elektrinou.

Opravdu jsou fixní náklady tak vysoké, že překonají cca dvojnásobnou cenu za elektřinu?

Mimochodem kdybych chtěl osobně přejít na topení elektřinou, tak asi neuspěji. Hlavní jističe ČEZu v domě jsou 3x40A, což dává výkon 27,7 kW na všechno. Topení má ale výkon cca 2x20 kW. Ještě závažnější je, že pojistky pro celý blok domů jsou 3x160A a už jsem je viděl vyhozené běžným provozem bytů a domů v ulici, takže zatížit to např. 10kW na každý byt je scifi. To by tu celá ulice za velké mrazu zmrzla.

Obrázek uživatele ePavel

Žádné výpočty ale praxe. Prostě nás to méně stálo. Samozřejmě, cena za jednotku je ve prospěch plynu. Ale něco se ztratí už cestou do radiátorů v rozvodech. Jednotlivé místnosti nejdou tak dobře nezávisle regulovat. Není potřeba zapínat topení o tolik dříve a po odchodu zase nechladne voda bez užitku. Když přijdu třeba v neděli do práce a zapnu přímotopy + infra, mám teplo do pár minut. S teplovodním topením by trvalo 15 min jen ohřátí vody. A hlavně pokud netopím elektřinou, mám elektřinu pro ostatní potřebu za dvojnásobek. Celkově ušetřím. Neplatím, ale hlavně neřeším žádné revize. Máme přívod 3x32A. Jednu sezónu trvalo, než se to odregulovalo, ale teď cajk. Jistič využíváme fakt naplno, nebudu platit za něco co není potřeba.

---

Od r. 2013 najeto 370.000 el. km.
www.nabijecikabely.cz http://ts.la/pavel4572
Nekrmím Trolla42 a vulgární pablby.

Plus ty sídliště na severu prahy, ty jsou vytápěné mělníkem a plynem v třeboraticích.

Obrázek uživatele Kuk

To i sídliště na jihu Prahy.

---

Každej nahrazenej spalovák se počítá - Leave the oil in the soil and the coal in the hole. - Sekám a vysávám na baterky. // ‪#‎BasuraChallenge‬ ‪#‎trashtag‬

Uz se to vi nekolik let a ted budou zase vsichni tvrdit, ze je to moc rychle a ze se to neda stihnout.

+1 Češi no.

Plyn nebrat.

Obrázek uživatele M.Krupka

Proč??

Jsou s tím starosti. Musíte mít ročně revize kotle, revize komínu, únik plynu je riziko. Navíc přípojka nemusí být u domu.

Mám elektrokotel, ale barák má celkem malou spotřebu. Nemám s tím vůbec žádné starosti. Nový kus je asi za 13.000Kč.

Plynový kotel je docela drahý, podle mne vyjde lépe návratnost u TČ, ale chce to udělat individuální výpočet. Určitě je třeba zohlednit přítomnost přípojky. Jen stavení povolení už není za hubičku, co bývalo.

Je to tak. U nízkoenergetických domů se ani plyn nevyplatí. Tím, že je vše na elektřinu (ohřev vody+topení) tak člověk získá lepší tarif a ve výsledku je to levnější než plyn a méně starostí s revizemi, přípojkou, atd...

Málo kdo bydlí v moderním baráku. Investice do plynového kotle je stále nižší než zateplovat barák a měnit okna a dveře.

Tak kdo tu bude už jen chvíli, tak to dělat nebude ale jinak je stále lepší si ten barák zateplit a vyměnit okna i dveře!

---

Fanda do elektromobilů, také prodej, montáž a instalace nabíječek EV a Fotovoltaických elektráren od roku 2006.
Najeto s e-Golfem 128 tisíc km s e-Kona zatím 27 tisíc km. kontakt e-LUKY@email.cz

Nabíječky mám na EVmapa.cz - Rousínov, Pardubice, Bouzov, Moravská Třebová, Kroměříž, u Veselí nad ...

Obrázek uživatele M.Krupka

Do jisté míry máte pravdu. Jak velkou plochu vytápění máte a na kolik to pak vyjde provozovně.

Otázka zní, proč nedat třeba infrapanely?

chtěli jsme infrapanely v části baráku použít v kombinaci s podlahovkou, součástí byla i podmínka rychlosti ohřevu a nakonec jsme to realizovali jinak - už při výpočtu byl největší problém, že termostat podlahovky se nedal dát tak, aby nebyl panely ovlivněn a pak pro požadovanou rychlost ohřevu už byly problémy cena a zástavbové rozměry. Takže pokud by je někdo chtěl dávat doporučuji vše tohle zvážit a řádně propočítat - dodavatelé se tvářili, jak je to ok... jinak se mi ty panely moc líbí..

---

Jestli to chápu správně, tak u vás jediné místo pro panely mířilo na termostat podlahovky ?

---

Leaf 2012 koupen 2018/05; měsíční nájezd cca 2k km

To jsou stropní panely?

stropní byly vyřazeny hned kvůli požadavku osvětlení, šlo o nástěnné

---

Já si to nějak neumím představit. Zdí máme celkem málo a kam bych pak dal nábytek nebo obrazy či fotky?

A u stropních panelů je výhoda, že můžete vytápět pouze určitou část místnosti, kde např. sedíte, u nástěnných je to více omezené.

Platím cca 52Kč/m2 a rok. Čím větší spotřeba tím levnější kWh (to je asi jasné). Tam mne vychází asi na 2,4Kč/kWh (platba / spotřeba NT+VT). Hodil by se elektromobil ten by kWh ještě zlevnil, ale to zatím nehrozí protože návratnost je zatím příliš dlouhá.

S infrapanely nemám žádné zkušenosti.


ChargeUp! - Komplexní dodávka dobíjecích stanic a souvisejících služebe-stationAutonabíjení.cz - vše pro Váš elektromobilNabíječky elektromobilů CircontrolVOLTDRIVE - Ideální řešení pro domácí nabíjení vašeho vozu.
O ČEM SE PRÁVĚ DISKUTUJE?