Penny otevřelo největší veřejnosti přístupné solární parkoviště v Česku

Penny pro své zákazníky u prodejny v Počátkách na Vysočině otevřelo největší veřejné solární parkoviště v České republice. Parkoviště nabízí zákazníkům Penny celkem 70 zastřešených parkovacích míst přímo před prodejnou. Solární elektrárna, která parkoviště zastřešuje, zajistí energetickou soběstačnost prodejny. 

Fotovoltaická elektrárna, která tvoří střechu parkoviště, má rozměr 1452 m2, což odpovídá ploše necelých šesti tenisových kurtů. Celková kapacita výroby elektřiny je 305 kWp, spolu s nedávno postavenou další fotovoltaikou přímo na střeše prodejny jde dohromady o 375 kWp instalovaného výkonu.

CARPORT na parkovišti u Penny v Počátkách 10.7.2024

Roční očekávaná výroba elektřiny je tak v podmínkách České republiky cca 350-370 MWh elektřiny. To zajistí dodávku potřebnou pro provoz celé prodejny. „Přebytky elektřiny vyrobené přes den se budou skladovat v nově vybudovaném velkokapacitním bateriovém úložišti, odkud ji bude prodejna využívat v nočních hodinách,“ říká vedoucí stavebního oddělení PENNY Václav Šíma. Úložiště má kapacitu 328 kWh elektrické energie. 

V letních měsících a ve dnech s výrazným slunečním svitem bude elektrárna vyrábět větší množství elektřiny, než kolik prodejna v Počátkách spotřebuje. „Celkový roční přebytek odhadujeme na více než 100 MWh elektrické energie. Tuto elektřinu budeme po přidělení licence Energetickým regulačním úřadem využívat pro další prodejny PENNY,“ uvádí Václav Šíma. 

CARPORT na parkovišti u Penny v Počátkách 10.7.2024

Zastřešené parkoviště s fotovoltaickou elektrárnou vzniklo na ploše někdejší parkovací plochy před prodejnou PENNY v Počátkách během 4 měsíců. Jde nejen o první solární parkoviště před některým z tuzemských obchodů, ale zároveň i o největší projekt veřejného carportu v tuzemsku vůbec.

Dosavadní velké projekty totiž slouží pro soukromé firemní parkování. „Zákazníkům naše parkoviště nabídne praktickou výhodu – zejména v letních měsících budou mít auto chráněné před přímým slunečním svitem,“ říká Václav Šíma. Dodavatelem technologie, tedy solárních panelů i velkokapacitního úložiště je společnost Deucalion.

Solární parkoviště v Počátkách je dalším výrazným počinem PENNY v oblasti udržitelných investic, kde je řetězec inovativním lídrem na tuzemském trhu. Například v únoru PENNY otevřelo svou v pořadí druhou celodřevěnou prodejnu ve Ždírci na Jihlavsku.

I ta využívá fotovoltaiku umístěnou na střeše prodejny a k tomu i speciální tepelné čerpadlo. Díky tomu je prodejna energeticky naprosto soběstačná. „Naše inovativní úsilí výrazně směřujeme oblasti energetické nezávislosti. Máme za sebou několik úspěšných projektů, jejichž přínosy neustále vyhodnocujeme a hledáme stále nové cesty k dalším úsporám,“ konstatuje Václav Šíma.

Carporty, tedy zastřešená solární parkoviště, jsou v Česku novinkou. Jejich velkou výhodou je, že se na stavbu využívají plochy u stávajících nebo nově vzniklých obchodů a dalších objektů a nemusí se tak zabírat cenná zemědělská půda.

„Oslovilo nás, že se jedná o to nepřirozenější místo pro vznik takovéhoto projektu, které přináší užitek všem stranám – zákazníkům, potřebám výroby elektřiny a samozřejmě je prospěšné i pro nás,“ doplňuje Václav Šíma. Po vyhodnocení projektu v Počátkách se PENNY rozhodne o případných dalších investicích v této oblasti. 

V Evropě zažívají carporty mohutný rozmach, a to zejména v Německu, Francii a Nizozemí. Ve Francii od poloviny loňského roku platí zákon, který nařizuje osázet parkovací plochy u všech parkovišť s více než 80 stáními. V Německu je povinnost instalovat fotovoltaiku uzákoněna v několika spolkových zemích u nově vzniklých projektů.

Podle odborných propočtů by mohla téměř čtvrtina vyráběné solární energie pocházet právě z projektů fotovoltaik na parkovištích. Vůbec největší carport je pak v Nizozemí v místě, kde se konají hudební festivaly. Panely zde zastřešují 15 tisíc parkovacích míst.

zdroj: tisková zpráva

21 Comments on “Penny otevřelo největší veřejnosti přístupné solární parkoviště v Česku”

        1. Každých cca 5 něděl nastartuju. To dělám ze všema nepoužívanejma s. motorama ve strojích… Naštěstí už jich moc nemám, byla to otrava🙂.
          Jsem rád že se ptáš – dnes jsem na střeše a dokončuju další rozšíření FVE.. Jsem na sebe dost pyšnej – má to sezoní směrování, budou to jedny z nejlépe využitých panelů (účinnější jsou asi jen FV ,,slunečnice“.🌞🔋👍

              1. pro Leodendula… Ještě k tomu plotu. Určitě bych nedůvěřoval svislým sloupkům. Osobně bych zavětroval jednostranně do vinglu každý sloupek …
                Jasně že nechceš mít zevnitř překážky pro sekačku. Jestli nejseš nalepený na souseda, těch půl metrů nikomu na obecním (k cestě, k vodě) vadit
                nebude.

                1. No jo, ale pokud to maji byt oboustranne panely, tak by ten sloupek stinil. Chtel bych to postavit na ose sever-jih aby slunicko svitilo rano na vychodni stranu a odpoledne na zapadni stranu panelu. A jako potvora fouka ten nejsilnejsi vitr ze zapadu primo z boku. Asi postavim jeden zkusebni segment z OSB desky a uvidim co s tim podzimni vychrice udela. Ty agropanely co ukazujou budou mit asi hodne hluboke zaklady a masivni sloupky. To bude moc drahe. Bohuzel ani na youtube neni zadny priklad. Vse ukazuji v zastavenem terenu a to neni nic pro moji potrebu.

                2. A-konstrukce je stabilnější, ale samozřejmě stínily by bifaciálům ty podpěry.
                  //youtu.be/spxEvcU1wEA?t=11

                  Pak jedině masivní sloupky:
                  //youtu.be/5AVO1IyfA9M?t=24
                  Blbé je, že i Bifaciály mají většinou klasické rámy, které taky stíní, je to tam vidět z porovnání průběhu výroby.

                  Dají se najít i panely bezrámové, ale ty jsou drahé.

                  Faktor bifaciality závisí i na technologii výroby panelů:
                  //www.wevolver.com/article/solar-energy-efficiency-dominant-bifacial-solar-panel-technologies

                3. Nějaké zavětrování to chce, můžeš mít klidně několik let klid a pak přijde orkán….
                  Když nemůže být velká jednostranná opěra, uďelal bych dvě malé pod úrovní panelů, aby nestínily. Ještě bych to radši pojistil od země ke spodní hraně panelů úzkým pásem pletiva (místo plné desky), tím by se efekt plachty trochu zmírnil.

            1. jako u kazdeho jineho plotu s plnou vyplni, normalni zabetonovane sloupky a mezi nima konstrukce pro panely, zadna veda, je to par der, trochu rychleschnouciho betonu a predpripravene sloupky s podporou na jednu ze stran plotu

              takova lepsi varianta je pojistka ziveho plotu z te strany plotu kde nepotrebujes osvit, ten zivak pak snese hodne vetricku, ale par let potrva nez ti doroste do potrebnych velikosti

Napsat komentář